Razlika izmedju feeder i match stapova / pecanja

Sve o štapovima i rolnama za fiderisanje i dubinac

Moderator:Masterbih

renelara
Keder
Keder
Posts:19
Joined:08 Mar 2013, 12:13
Re: RAZLIKA IZMEDJU FEEDER I MEČ STAPOVA/PECANJA

Post by renelara » 14 Mar 2013, 05:37

Meč štapovi su dugački (iznad 3,6m), laki i veoma osetljivi. Savršeni su za pecanje na plovak. Većina meč štapova ima rukohvat od plute. Ovo pruža višesatno pecanje uz veoma prijatan osećaj. Kod nekih modela rukohvati se prave u kombinaciji pluta-penasta guma. Neki trodelni mečevi nemaju držač mašinice fiksiran na jednom mestu već ovu ulogu preuzimaju klizni karbonski prstenovi. Dobra strana ovakvog načina fiksiranja je ta što svaki ribolovac prema svojoj dužini ruke i težini mašinice može odrediti optimalnu visinu na koju će postaviti mašinicu. Loše se pokazalo to što ovakav spoj nije previše jak pa se može desiti da se mašinica klati ili ispada iz pomenutih prstenova. Meč štapovi se obično izrađuju od visoko moduliranog karbona pa je samim tim težina blanka relativno mala a to nam omogućuje višesatno pecanje i uživanje u ribolovu.
Kad govorimo o meč štapovima, Tubertini osim klasičnih carp match štapova od 3,90 m (medium i light verzija) ima u ponudi širok spektar match štapova od high modul i super high modul karbona u dužinama od 3,90 – 4,80 m.

Posebnu pažnju svojim kvalitetom, izgledom i tehničkim performansama pleni model T-Trout od 4,50 m i 4,80 m sa ergonomskim rukohvatom i miksanim punim vrhom koji omogućava ekstremno daleke izbačaje teških plovaka i odličnu kontrolu u svim uslovima ribolova i na svim tipovima voda. Tubertini je za 2013. godinu izbacio novi model match štapa „No Limit" na dužinama od 4,50 m i 4,80 m što će najviše obradovati ljubitelje plovkarenja ali i sve veći broj pristalica lova krupnog šarana match tehnikom.

Možda i najbolji Tubertini match za lov na vegler je Hi-Match koji se proizvodi u Italiji i odlikuje ga izuzetna lakoća, savršen balans, besprekorna finalna obrada i velika rezerva snage. Cjena????

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: RAZLIKA IZMEDJU FEEDER I MEČ STAPOVA/PECANJA

Post by Masterbih » 14 Mar 2013, 14:29

Neko je greskom ili namjerno izvrnuo taj tekst (opis stapova) masim ljudima u exyu i predstavio m*** pod bubrege.
Navedeni stapovi se koriste i namjenski su izradjeni za lov pastrmke ili sarana po ajmo reci komercijalnim jezerima (to su izuzetno cista mala jezera u koja se riba samo doveze da bude upecana) sirom evrope, tj. bukvalno ribnjacima gdje se riba placa po kilogramu i nosi kuci za jelo.
U takvim uslovima se bacaju plovci 0-35g, a koriste se upravo takvi robusniji stapovi iz navedene serije.
Ako mislis na lagane stapove za lov skobalja i druge bijele ribe kod nas u exyu, onda ti preporucujem bolonjez, a ne match stap.

Ako mislis loviti dubinskim metodom, onda je tu fider neprikosnoven. [superr]

Univerzalan stap za sve ne postoji, i upravo tu je greska sto nasi trgovci izvrcu stvar i prodaju stapove kao univerzalne tipa:
Evo s ovim mozes, plovak, dubinac, fider, saran... ma sve, to je stap univerzalac. [ajajaj]

E, takav stap ne postoji!
[dedda]

User avatar
batapele
Pocetnik
Pocetnik
Posts:8
Joined:29 Aug 2012, 10:31

Re: RAZLIKA IZMEDJU FEEDER I MEČ STAPOVA/PECANJA

Post by batapele » 14 Mar 2013, 20:46

Xaxa.. E pa ja sam taj problem imao !! Nisam bio zaljubljenik u feeder ribolov-stapove. . Nisam imao pojma sta je to ! Da sam znao odaaavno bi se podnovio sa jednim prosecnim i usao u svet feedera ! A posto Skobalja pecam zimi naravno i mec bi uzeo!(sad kada sam cuo ovaj zadnji komentar a su oni za to) Kako sve lepo objasnih nerece samo da sam bio kod par prodavaca koji mi uvaljuju sta god da pitam el moze to _ .... AXAAA.. MOZE MOZE UZMI TO AJDE UZIMAAJ ! i da sam tada recimo i od njih doboi koj savet znao bih ! Ja jesam pecao Skobalja na mec nije bio moj i zaista je extra da se pusti malo plovak i saceka mada nisam ga nikada kupovao ! Posto sam Sarandzija .Kupio sam feeder stap Robinson 150 gr bacanja 3,60 i odlican mi je zaista ! Ali idalje nisam mogao gledajuci slike raznih sajtova i foruma provaliti sta to sad ima feeder sto mec nema samo zamena vrha drugo nista nevidim cak mi izgleda i jaci trodelan sa debljim vrhom!! Eto hvala (odnosno ako sam dobro razumeo) Mec stapovi plovak feeder stapovi dubinski ribolov! Cak poto moj ima 150 gr bacanja Bogami i to tezi dubinski ribolov nekih "mirnijih" Sarana.

User avatar
nikac1979
Piskaralo
Piskaralo
Posts:51
Joined:02 Mar 2015, 23:26

Re: RAZLIKA IZMEDJU FEEDER I MEČ STAPOVA/PECANJA

Post by nikac1979 » 16 Mar 2015, 11:16

atoth wrote:Meč štapovi se koriste za ribolov na plovak.Najčešće su dužine 3,6-4,5 metara i većinom su trodelni.Isto imaju puno sprovodnika kao i feeder štapovi ali im je težina bacanja puno manja 5-30 grama. Ja pecam šarana na štap čija je težina bacanja 8-25 grama.Znači nisu pogodni za dubinski ribolov zbog težine hranilica koje se tamo koriste. Za match štapove se koriste mašinice čija je špulna plitka zbog debljine najlona koje se u match ribolovu koriste 0,12-0,20 mm. Pošto su štapovi veoma lagani i savitljivi sa najlonom od 0,20 predvez 0,18 sa malo prakse može se uhvatiti i šaran od 10 kg.Zahvaljujući tankom najlonu i mašinici sa plitkom špulnom plovak od 30 grama može se zabaciti i na odaljenost od oko 100 m.Postoje i telematch štapovi koji su puno jači i čija težina bacanja može biti i do 80 grama.

ja imam match-a aqualite power float 15-50 akcije i 3,9m duzine..... svakako nisu za dubinski ribolov ali mozes slobodno staviti malo deblji najlon i sto se tice ulova
ide na njega ne 10kg vec puno puno vise...... 29,5 kg najlon daiwa 0,28

Image

Image

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: RAZLIKA IZMEDJU FEEDER I MEČ STAPOVA/PECANJA

Post by Masterbih » 16 Mar 2015, 19:56

To i jest umijece, sa laganijim priborom izvuci kapitalne ribe.
piv::

User avatar
fera047
Napredan clan
Napredan clan
Posts:39
Joined:28 Feb 2015, 21:09

Re: RAZLIKA IZMEDJU FEEDER I MEČ STAPOVA/PECANJA

Post by fera047 » 16 Mar 2015, 21:06

Prekrasne ribe, svaka čast!
Ali Power float štap nije isto što i match štap.
Boj ne bije svijetlo oružje, nego srce u junaka.

User avatar
nikac1979
Piskaralo
Piskaralo
Posts:51
Joined:02 Mar 2015, 23:26

Re: RAZLIKA IZMEDJU FEEDER I MEČ STAPOVA/PECANJA

Post by nikac1979 » 17 Mar 2015, 11:56

fera047 wrote:Prekrasne ribe, svaka čast!
Ali Power float štap nije isto što i match štap.
Pa to je kao jaca verzija no vodi se pod matchera ...
I kao sto gore neko spomeni uglavnom lovim na rubu pucanja..... kako najlona tako i stapa
Slika koju sam stavio sa somom od 33kg takodje je uhvacen na najlon 0,28 mislim- jer nisam siguran, mogao je biti i 0,25 jer sam tada lovio na obe debljine.
Uglavnom i 0,28 nije predvidjena debljina za tu kilazu :)

ljutomer
Keder
Keder
Posts:18
Joined:31 Oct 2012, 17:03

Re: RAZLIKA IZMEDJU FEEDER I MEČ STAPOVA/PECANJA

Post by ljutomer » 13 Jan 2016, 10:17

Pozdrav,
može li se koristiti feeder štap umjesto float štapa? hm::

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Razlika izmedju feeder i match stapova / pecanja

Post by Masterbih » 13 Jan 2016, 20:39

Pozdrav kolega,
Float stapa?
Da li mislite ribolov na plovak?

ljutomer
Keder
Keder
Posts:18
Joined:31 Oct 2012, 17:03

Re: Razlika izmedju feeder i match stapova / pecanja

Post by ljutomer » 14 Jan 2016, 09:21

Da,za lov vaglerima i slično

Post Reply

Return to “Štapovi i rolne”