feeder stapovi

Sve o štapovima i rolnama za fiderisanje i dubinac

Moderator:Masterbih

User avatar
atoth
ViP
ViP
Posts:613
Joined:14 Feb 2012, 20:29
Location:Kanjiža, vojvodina
Re: feeder stapovi

Post by atoth » 26 Feb 2012, 20:43

Na komercijalnim vodama u Mađarskoj gde češće pecam a ima i većih šarana a potrebno je baciti i 80-100 metara koristim Spro pellet feeder by Dome Gabor,Heavy do 140 gr odličan štap i mogu ga preporučiti svima.Za manje ribe i daljine koristim Maver Thor 100 i Maver Thor 60 u dužini od 3,6 metara.

User avatar
boban nbgd
Napredan clan
Napredan clan
Posts:46
Joined:17 Jan 2012, 06:58
Location:N.Beograd

Re: feeder stapovi

Post by boban nbgd » 25 Sep 2012, 21:09

daiwa aqualite 3.9 heavyfeeder,Spro passion 740 match

Image

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
Rada TRIGA Jovanovic
Ribolovac
Ribolovac
Posts:100
Joined:14 Jan 2012, 14:22
Location:Novi Sad,Srbija

Re: feeder stapovi

Post by Rada TRIGA Jovanovic » 27 Sep 2012, 10:25

uskoro planiram da uzmem Daiwa-d feeder 10-30gr,ustvari je picker samo nesto duzi 3,30m,dali neko ima iskustva sa ovim stapom?
Nista snaga,samo glava....

sasa.admiral
Pocetnik
Pocetnik
Posts:3
Joined:13 Dec 2012, 14:10

Re: feeder stapovi

Post by sasa.admiral » 13 Dec 2012, 14:21

Pozdrav fideraši,
imam pitanje za bamarina,
kako ti se pokazala Daiwa MEGAFORCE X RD 3050 za teži fider. Vidim da si je upario sa Daiwa Aqualite H do 150gr 3,9, a pošto planiram sličan komplet, da vidim mišljenje. Inače planiram je koristiti na savi, drini i komercijalama.
Hvala i pozdrav

User avatar
Fly and Carp Fishing
Ribarcina
Ribarcina
Posts:381
Joined:12 Jan 2012, 23:16
Location:Sarajevo, BiH

Re: feeder stapovi

Post by Fly and Carp Fishing » 27 Jan 2014, 17:08

Pozdrav ljudi. Danas se odlucim na kupovinu novih stapova, i u skladu sa mogucnostima izbor padne na 2 Cormoran FM 150 feeder stapa.
Image
Interesuje me da li je neko od vas lovio vec sa ovim stapovima, te da li sam pogrijesio u odabiru. Kako ono u narodu kazu "Valjaju li ovi stapovi ista" :) :)
Novi sam u ovoj Feeder tehnici, tako da se bes pretjerano ni ne razumijem u ove gramaze itd. Planiram iskljucivo loviti Sarana i Mrenu, pa sam iz tog razloga posegao za malo jacim stapovima. Ima jos nekakva dva tanja vrha pored ovog sa slovom "H", pa ce se Lovit i Strugac, Skobalj, Plotica, Babuska i linjak, ali prednost dajem ovim dvjema fajtericami (Saran i Mrena).

Hvala unaprijed...
Image

Dođe ponekad vrijeme kad pametan zaćuti, glup progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić

User avatar
atoth
ViP
ViP
Posts:613
Joined:14 Feb 2012, 20:29
Location:Kanjiža, vojvodina

Re: feeder stapovi

Post by atoth » 27 Jan 2014, 18:49

Pozdrav kolega
Par reči o feder štapovima.Štapove koje si ti odabrao nisam koristio i o njima ne mogu reći ni dobro ni loše.Ja isključivo pecam feder i imam dosta štapova. U kategoriji koju si ti kupio ja koristim Spro pelet feder 4,2m i 150 grama. To je kategorija štapova za zabačaje od 100 i više metara ili za vrlo teške uslove ribolova (panjevi, brza voda). Namerno nisam napisao velike ribe pošto je puno uzbudljivije uhvatiti šarana od desetak kilograma na puno finiji štap, najlon i udicu.Puno puta je potrebno koristiti predvez 0,10-0,12 sa udicom 16-18 a to sa ovim štapom nije moguće.Većinom pecam sa dva štapa jedan kraći i jedan duži.Pošto se štapovi postavljaju paralelno sa obalom kod upotrebe dve dužine jedan ne smeta drugome. Sigurno si video da sam ove godine već otpecao 5 dana. Hvatao se šaran od oko 3kg na feder/picker tež bacanja 60 grama pošto su ugrizi bili tako slabi da 150-gramca nebi ni pomerili .Nadam se da te nisam oneraspoložio ali razmisli o nekom mekšem štapu ako hoćeš stvarno da uživaš u feder ribolovu
Štap od 60 grama pod šaranom od 2,8 kg jedva se savija u zimskim uslovima
Image
Teška artijerija za zabačaje od 100+ metara
Image

User avatar
Fly and Carp Fishing
Ribarcina
Ribarcina
Posts:381
Joined:12 Jan 2012, 23:16
Location:Sarajevo, BiH

Re: feeder stapovi

Post by Fly and Carp Fishing » 31 Jan 2014, 03:03

Nisi druze oneraspolozio, boze sacuvaj. Rekoh vec svaki savjet je dobro dosao. Sad me interesuje druga stvar. Posto su stapovi vec takvi kakvi jesu sa vrhovima oznaka M,S,H, da li bi se nesto promjenilo kad bih kupio vrhove za ove stapove 1-1,5 i 2 oza. Dali bi se tad mogla loviti sitnija riba tipa babuska, plotica, deverika isl.
Nije mi naumpalo ovo sa duzinama stapova, pa imam u planu danas kupiti i jedan duzi stap, ili cak zamjeniti jedan ovaj za duzi od 3,9 m u radnji gdje sam ih kupio kako bih sve fino uklopio.

Svakako veliko hvala na savjetima, i nadam se da u buducnosti necete skrtariti na savjetima, odnosno da necu postati dosadan. Hehehehehe...
Malo sale nije na odmet.

piv:: piv::
Image

Dođe ponekad vrijeme kad pametan zaćuti, glup progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić

User avatar
atoth
ViP
ViP
Posts:613
Joined:14 Feb 2012, 20:29
Location:Kanjiža, vojvodina

Re: feeder stapovi

Post by atoth » 31 Jan 2014, 20:44

Pozdrav. Sigurno je da ćeš upotrebom finijih vrhova biti puno uspešniji u lovu sitnije ribe ili u ribolovu kada riba slabije radi (jesen, zima proleće).Kada se malo ispraksiraš u ribolovu na feder i osetiš kada i koliku kontru treba da daš moći ćeš pecati i sa tanjim predvezima .Želim ti puno uspeha u feder ribolovu i puno kapitalnih ulova.Ako imaš pitanja slobodno pitaj ja ću pokušati da ti pomognem a možda se uključi i neko drugi pošto ja uopšte nemislim da sam najpametniji i da sve najbolje znam.Pokušavam da pomognem pošto ja tu pomoć na žalost nisam dobio a ono što znam stekao sam sedeći na obali sa štapom u ruci.

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: feeder stapovi

Post by Masterbih » 31 Jan 2014, 22:19

Tako je.

Samo bih nadodao da nikako na heavy feeder ne nabijas tanji vrh i bacas teske hranilice, da nebi nesto dreknulo jer je stap krut i konstruisan za odredjene jace vrhove da izbacuje hranilice itd., a ovde se moze desiti da ti jednostavno nesto pukne ili spetlja najlon u vinjavom i osjetljivom vrhu nakon jakog zamaha pa da zeznes stvar.
Prilikom upotrebe laganijih hranilica itd. nece biti problema pa osjetljive vrhove slobodno koristi i na heavy stapu.

User avatar
Fly and Carp Fishing
Ribarcina
Ribarcina
Posts:381
Joined:12 Jan 2012, 23:16
Location:Sarajevo, BiH

Re: feeder stapovi

Post by Fly and Carp Fishing » 01 Feb 2014, 13:41

atoth wrote:Pozdrav. Sigurno je da ćeš upotrebom finijih vrhova biti puno uspešniji u lovu sitnije ribe ili u ribolovu kada riba slabije radi (jesen, zima proleće).Kada se malo ispraksiraš u ribolovu na feder i osetiš kada i koliku kontru treba da daš moći ćeš pecati i sa tanjim predvezima .Želim ti puno uspeha u feder ribolovu i puno kapitalnih ulova.Ako imaš pitanja slobodno pitaj ja ću pokušati da ti pomognem a možda se uključi i neko drugi pošto ja uopšte nemislim da sam najpametniji i da sve najbolje znam.Pokušavam da pomognem pošto ja tu pomoć na žalost nisam dobio a ono što znam stekao sam sedeći na obali sa štapom u ruci.
Jucer kupio i ovaj Cormoran FM 150 Feeder 3,9 m upravo iz razloga kako mi spomenu da nebi stapovi smetali jedan drugom (dva iste duzine), a i reko neka su istog izgleda. Odvedose me ovi moji peederasi jucer u ribolov i usput svratim po njega.

Volio bih ako mi vi ili neko drugi moze pojasniti sta znaci ova oznaka "FM" na stapu ("FM" 150 Feeder). Ovo M je vjerovatno neki Medium, ali sta mu ga je ovo "F".

Jucer konacno i isprobam stapove. Nije se vise moglo cekati jbg. Kod mene su vrhovi oznaceni sa oznakama S,M,H. Ovo M i H znam da su Medium i Havey, ali ovo S, neznam sta predstavlja i neznam oznaku. Predpostavljam da je to nesto kao Soft, kao sto je standardna oznaka L (light). Provjerom vrhova ono sva tri kad drzim za spic, ovaj S je najsavijeniji. Taj vrh sam jucer i koristio. Bez problem sam sa njim zabacivao hranilicu od 30 gr na nekih 50-ak m jer je na toj daljini tzv tok Neretve u jezeru. Lovili Strugača (Leuciscus svallize svallize). Jako osjetljiva i jako mudra riba. Vrlo teska za ribolov, kada striktno nju lovis. Mada se najkrupniji primjerci nenadano love dok lovimo Sarana, ciljani lov na kapitalnog Strugača je rijetkost za uloviti. Bukvalno moras biti konstantno orijentisan na stap, jer jako osjetljivo uzima, i na najtanjim vrhovima se dosta slabo primjeti trzaj.

Vi ste stekli svoje iskustvo na zalost na najtezi nacin. Znaci bez icije pomoci dugogodisnjim izlascima na vodu. To je svakako najbolje steceno iskustvo.
Nadam se da ce te vi sa tako bogatim iskustvom pomagati nas pocetnike, kako bi smo i mi stekli kakvo, takvo iskustvo.

Ima ovdje jos dosta Feederasa, ali su mnogi lijeni prije svega napisati bilo sta, a drugo, podijeliti svoje bogato iskustvo sa onima kojima je takvo iskustvo prijeko potrebno. Takodzer ih valjda strah da nebi neko nesto prokomentarisao naspram njegovog texta ili iskustva.
Nisu sva stecena iskustva ista. Svi imaju nesto svoje na osnovu cega su bili uspjesni u ribolovu. Svako novo iskustvo nama pocetnicima znaci. Onaj rekao onako, ovaj rekao ovako. Mi obicno isprobamo i ono i ovo. Ili jedno ili drugo upali, a cesto i oboje, tako da se ne moraju sekirati oko toga hoce li neko neso prigovoriti. Mi pocetnici cemo svakako isprobati svaki fin savjet.

Nije ovo tehnika ribolova kao sto je musicarenje ili plovak koji se love vec decenijama pa i stotinama godina. Mlada je ovo tehnika, i dajte ljudi da je promoviramo.
Ovdje u BiH je jako nepoznata tehnika. Ako je neko dosao iz vana i prenio svoje feeder iskustvo od tamo ovdje, ovdje se vecina ribolovaca pita kada ga sretnu na vodi, sta ovo ovaj radi ovdje sa ovakvim stapovima. Pogledaj mu samo vrhova. Na ovo se ni bjelica nemoze loviti a da vrh stapa ne pukne.
Ja sam isti takav bio kad sam prvi put vidio takav stap. Haver stavi na takav stap olovo od 50 gr, sto ja sa svojim obicnim grunt ali tad pouzdanim teleskopskim stapovima nisam ni pomisljao. Zafitilji lik sistem cca 80-90 m. Ja zinuo ko malo dijete. A pored tog dometa, nije mu se ni stap slomio. Svasta reko jbt. buh:: buh::

Jucer lik dodze i nastima se da lovi pored nas. Vadi takodzer teleskopske stapove i zabacuje na dubinku. A vadi poslje feeder stap 80 gramac na koji ne montiran plovak. Zasto reko lovis na taj stap plvkom, kaze sestra mu ga poslala iz Njemacke, i vidjevsi vrh stapa nije smio staviti nista teze na njega od 10 gr kako se nebi vrh slomio.
Pokazem mu nase stapove i kolicinu koju bacamo sa takvim vrhovima, covjek sjede i za glavu se drzi. Bas kao i ja kad sam vidio ovog svog havera kad baci onoliko olovo na 80 m, a ne slomi mu se vrh. NIje znao kakav stap ima a koristi ga na totalno pogresan nacin.

Hvala velika prijatelju na pomoci i savjetima, koje rado upijam i vec jedva cekam da ih u sljedecem ribolovu primjenim.

piv:: piv::
Image

Dođe ponekad vrijeme kad pametan zaćuti, glup progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić

Post Reply

Return to “Štapovi i rolne”