ODRZAVANJE OPREME

Sve o štapovima i rolnama za fiderisanje i dubinac

Moderator:Masterbih

User avatar
DinkoTz
Keder
Keder
Posts:20
Joined:04 Mar 2015, 18:35
Location:Tuzla, Bosna i Hercegovina
Re: ODRZAVANJE OPREME

Post by DinkoTz » 24 Apr 2015, 17:54

Što se održavanja opreme tiče, mašinice podmažem jednom godišnje litijumskom masti do visine zuba, štapove poslje svakog pecanja obrišem mokrom krpom i pazim da ih ne oštetim tokom ribolova i u transportu.
Ne bacam ih po obali i po kamenju, kada nisu u ruci nalaze se na nosaču a u transportu smješteni su u torbi. Ne volim kada mi je oprema izgrebana i izguljena, to mi strašno bode oči. Z.:
Mada poznajem i ljude kojima štapovi poslje par izlazaka izgledaju kao da su stari 20 godina. ::oo
Uvijek je bolja druga obala!

ante_2
Piskaralo
Piskaralo
Posts:98
Joined:02 Apr 2015, 14:18

Re: ODRZAVANJE OPREME

Post by ante_2 » 28 Apr 2015, 13:06

Dali itko premaže trn na štapu?
Čitao sam i čuo dosta fintica a probao sam samo jednu i to sa običnom grafitnom olovkom sam prešao preko trna. A druge dvije su da se namaže sa svijećom ili običnim uljem kojeg koristimo u prehrani

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: ODRZAVANJE OPREME

Post by GogoRush » 28 Apr 2015, 14:17

Auuu, moj Ante. Sa jestivim uljem mazati trn štapa je najveća pogreška.
Naime, jestivo ulje se vremenom pokvari i postaje smrdljivo i ljepljivo. Bio sam svjedok kad je jedan tip namazao bravu sa jestivim uljem te nakon nekog vremena nije mogao otključati vrata jer je sve bilo slijepljeno. Kad sam mu poprskao sa WD 40 i nakon otvaranja podmazao sa mašinskim uljem sve je bilo OK.
Vidio sam na vodi da neki mažu sa sviječom, a to mi je nekako i razumnije jer parafin ipak štiti i od vlage i od habanja trna.
Ja osobno ne mažem sa ničim, jer kad kupiš novi štap uvijek ima viška trna kad se sastavi. Kad završim sa ribolovom trn obrišem sa suhom krpom tako da ne ostane nikakvih čestica pjeska ili prašine. I to je to.

ante_2
Piskaralo
Piskaralo
Posts:98
Joined:02 Apr 2015, 14:18

Re: ODRZAVANJE OPREME

Post by ante_2 » 28 Apr 2015, 22:22

nekako nisam bio siguran u ulje pa pitao. Hvala na odgovoru :)

Post Reply

Return to “Štapovi i rolne”