ODRZAVANJE OPREME

Sve o štapovima i rolnama za fiderisanje i dubinac

Moderator:Masterbih

User avatar
emir
Napredan clan
Napredan clan
Posts:48
Joined:15 Feb 2012, 20:49
Location:PRIJEDOR, BIH
ODRZAVANJE OPREME

Post by emir » 15 Feb 2012, 22:08

Kolege, gdje, kada i kako odrzavate-servisirate opremu, stapove i masinice.

User avatar
carpier
ViP
ViP
Posts:628
Joined:13 Jan 2012, 11:10
Location:Murska Sobota, Slovenija

Re: ODRZAVANJE OPREME

Post by carpier » 16 Feb 2012, 14:49

Ja imam na svu moju robi life-time, znači ako se nešto desi dobijam novu, bez pitanja. A inače krajem svake sezone očistim sve palice, pregledam, mašinice očistim, podmažem vazelinom...itd. Isto i sa šatorom, čamcem...Sve ide na checking! I nabavim ono robe što mi fali pred početkom nove sezone, napravim plan za celu godinu gde i kada i skim ču pecati...A kroz zimu učim, čitam i spremam si nove udice...Probam svake godine da stavim sebe i moj ribolov na viši nivo nego prošle...I to je to... bb::B
I was born a carp angler and I‘ll die a carp angler.

User avatar
RELJIC CARP
Ribolovac
Ribolovac
Posts:220
Joined:02 Feb 2012, 10:30
Location:Valjevo

Re: ODRZAVANJE OPREME

Post by RELJIC CARP » 16 Feb 2012, 20:24

carpier wrote:Ja imam na svu moju robi life-time, znači ako se nešto desi dobijam novu, bez pitanja. A inače krajem svake sezone očistim sve palice, pregledam, mašinice očistim, podmažem vazelinom...itd. Isto i sa šatorom, čamcem...Sve ide na checking! I nabavim ono robe što mi fali pred početkom nove sezone, napravim plan za celu godinu gde i kada i skim ču pecati...A kroz zimu učim, čitam i spremam si nove udice...Probam svake godine da stavim sebe i moj ribolov na viši nivo nego prošle...I to je to... bb::B
Da kolega bas tako na kreju sezone se sve cisti i sprema , a u toku zime se dokupljuje pribor i vezu sistemi
Image

User avatar
RELJIC CARP
Ribolovac
Ribolovac
Posts:220
Joined:02 Feb 2012, 10:30
Location:Valjevo

Re: ODRZAVANJE OPREME

Post by RELJIC CARP » 16 Feb 2012, 20:26

emir wrote:Kolege, gdje, kada i kako odrzavate-servisirate opremu, stapove i masinice.
Dali te interesuje kako mi odrzavamo opremu ili ti se nedaj boze pokvarila masina ili puko stap , pa ti treba servis . Bistro
Image

User avatar
emir
Napredan clan
Napredan clan
Posts:48
Joined:15 Feb 2012, 20:49
Location:PRIJEDOR, BIH

Re: ODRZAVANJE OPREME

Post by emir » 17 Feb 2012, 18:14

Ma nije mi se nista pokvarilo, fala Bogu, ali me interesuje koja ulja ili masti koristite za masinice, jer ja u ribolov jedino neidem kad se sve zaledi, kao sto je sad slucaj.Uvijek vodim racuna da mi je oprema tip-top jer svaki put kad idem na vodu ocekujem da opremu testiram kapitalcem i ako bi ribu izgubio zbog takve greske....mislim da bih se odmah upucao... Z.:
Ja na opremu nemam dozivotnu garanciju i takvu ne kupujem, svake sezone na trziste izlaze novi-poboljsani proizvodi pa pokusavam da ih pratim...a kako bi sto duze ostala u zivotu servisiram ih sam minimalno dva puta godisnje.

User avatar
RELJIC CARP
Ribolovac
Ribolovac
Posts:220
Joined:02 Feb 2012, 10:30
Location:Valjevo

Re: ODRZAVANJE OPREME

Post by RELJIC CARP » 17 Feb 2012, 22:54

Za blan kupis Graphite rutenwachs (Cormoranov proizvod) premazes ili tople vode mekana pamucna krpa i ima da blista,ako ih redovno prebrises posle pecanja nema brige , a za spojeve obicna bela sveca, namazati spigot, deluje glupo al je efikasno. nema ustekas pa nemozes izvaditi.
Image

User avatar
emir
Napredan clan
Napredan clan
Posts:48
Joined:15 Feb 2012, 20:49
Location:PRIJEDOR, BIH

Re: ODRZAVANJE OPREME

Post by emir » 18 Feb 2012, 17:02

Hvala na savjetu, ovo sa svijecom nisam znao niti sam do sada od nekoc cuo, moram isprobati....

User avatar
DinkoTz
Keder
Keder
Posts:20
Joined:04 Mar 2015, 18:35
Location:Tuzla, Bosna i Hercegovina

Re: ODRZAVANJE OPREME

Post by DinkoTz » 16 Apr 2015, 09:33

Istina je da premazivanje spojeva na štapovima tankim slojem parafina sprečava (ili usporava) habanje spojeva ali isto tako taj parafin poput magneta na sebe privlači prašinu, pijesak i ostale sitne čestice koje mogu izgrebati i oštetiti spoj, pa tu treba biti veoma oprezan.
Najidealnije bi bilo kada bi se premazivanje spojeva svijećom vršilo neposredno prije uštekavanja, a spojevi brisali nakon završenog ribolova ali to bi nam još dodatno komplikovalo i onako prilično komplikovan ribolovački život.

U svakom slučaju da bi se spoj na štapu u potpunosti potrošio i pohabao, mora proći stvarno puno, puno vremena, tako da je upitno koliko se treba oko toga zamarati. hm::
Uvijek je bolja druga obala!

User avatar
fera047
Napredan clan
Napredan clan
Posts:39
Joined:28 Feb 2015, 21:09

Re: ODRZAVANJE OPREME

Post by fera047 » 22 Apr 2015, 12:38

Možda i nije toliko vezano za servis, ali je vezano za održavanje štapova točnije plutenih i PVA drški na feederima.
Nikako ne razumijem zašto ljudi ostavljaju zaštitnu foliju kad ona služi samo za čuvanje pluta ili PVA spužve u transportu od proizvođača do trgovine.
Korištenje te folije na štapovima u ribolovu daje kontraefekt... Štap se kliže u ruci, a pluto ispod tog najlona nepovratno trune.
Boj ne bije svijetlo oružje, nego srce u junaka.

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: ODRZAVANJE OPREME

Post by GRGA RI » 22 Apr 2015, 22:12

Što se mene tiče, stvar je jednostavna.
Role podmazujem, jednom u godinu-dvije, kak me uhvati đir.
Štapove ne lickam, nego kad puknu, idu drugi i ne štedim ih.
Za štapove nedam velke novce, možda do 150 eura.

Post Reply

Return to “Štapovi i rolne”