Bolest ili ?

Pričajte o čemu želite, opušteno..

Moderator:Masterbih

User avatar
zdravko
Ribarcina
Ribarcina
Posts:251
Joined:12 Jan 2012, 17:50
Location:Metlika, Slovenija
Re: Bolest ili ?

Post by zdravko » 31 Jan 2014, 18:03

Revilo
Širi se i na gornji dio glave - malo slabije se vidi na slici.

GogoRush
Ako je karcinom onda bar nije zarazno. Na kratko oko zagađenja : Rečica Krupa bila je u ono vreme (u osamdesetim godinama) predviđena kao izvor pitne vode za opštine Metlika i Črnomelj. U Semiču je tvornica Iskra prozvodila kondenzatore za koje je upotrebljavala i PCB. Sav odpad je ukopavala u buradi pa u zemlju. Pošto je tu kraški teren zna se šta se desilo. Voda je polako uništila burad i Pcb je podzemnim vodama došao do izvora Krupe koja je u blizini Semiča. 1984 g pravile su se analize vode jer su mislili početi sa izgradjom vodovodnog omrežja. Konstatovano je bilo , da je voda gadno zagađena. Oko izvora se je u ono vreme osetio i miris otrova. Rječica dužine cca 2,5km se izliva u Lahinju i ova nakon cca 7km u Kupu malo iznad Metlike. Od tada bilo je u Krupi zabranjeno kupanje, ribolov i naravno korištenje vode a u Lahinji i Kupi nije bilo nekih zabrana več više preporuka, da se jede što manje ribe, naročito riba dna i starijih riba jer se Pcb taloži u sedimentima a u ribi u masnočama.Da ne duljim ,2012 godine uhvatio sam klena 2,1kg kojega je ŠRD Jurovski brod slao na pretragu u Zagreb i sadržaj Pcb-ja u njemu je bio izpod kritičkog. Kao znate ovaj klen je bio u godinama ali znamo kako se prehranjuje i iz toga prizlazi, da je vjerovatno klen riba koja ne sadrži dosta otrova. Na pretrage u inštitut u Mariboru dao sam preko RD Metlika još mrenu oko kile, isto težinu poduste i nosaru od čini mi se 0,6kg. Mrena je bila puna otrova a podusta i nosonja izpod kritičkog. Sve ove ribe bile su uhvačene u Kupi izpod izliva Lahinje u Kupu. Pretrage riba iz Krupe - uglavnom pastrmke i plotice sadrže još danas od 100 - 1000 puta previše Pcb-ja a u Lahinji pojedine do 100 puta. Uvjek postoji mogučnost da riba iz ove dvije rijeke zaluta u Kupu a PCB se polako, kada su vode visoke, kreče nizvodno.
Puno pratim život u Kupi i oko nje i za ilustraciju neka kažem, da je u Kupi pre zagađenja bilo ogromno školjki , posle nisu mogao živu nač a sada več pronađem podosta njih. Neznam kako se zove kot vas ona trava, mi jo prezivamo šaš i kao djeca smo je vezali i vozili se po vodi. Toga šaša je bilo prije ogromno i u njemu bilo štuka i ostalih riba. Nakon zagađenja šaš je u potpunosti nestao. U poslednje vreme pronađe se več po koji mali otočič ove trave. Iz toga se vidi, da se situacija polako popravlja ali proteči če još mnogo godina da nam bude voda bar približno ono što bi trebala da bude.

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Bolest ili ?

Post by GogoRush » 31 Jan 2014, 19:15

Zdravko,
drago mi je da si sa ovim zadnjim tekstom praktički potvrdio moju dijagnozu.
Tvornica kondenzatora, skladištenje u bačve, zatrpavanje u prirodi, a bačve nisu vječne pa istrunu i procure do izvora i rijaka i eto cirkusa. PCB se teško razgrađuje i trebat će dosta vremena. Drago mi je da se postepeno vrača na staro i da se vračaju postepeno školjke koje su zajedno sa rakovima znak da je voda čista. Čim se voda bar malo zagadi prvi znak zagađenja je uginuće rakovai školjki.
PCB je otrov koji je teži i pada na dno pa najviše stradaju ribe dna (brkate ribe).
Tu je nazovimo i malo sreće što voda teče i nije stajačica pa postepeno ispire korito i ide na bolje.
Sve skupa to puno obečava i vjerujem da će tu biti i dobre ribičije.
Pa bistro ti bilo :Dtt

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Bolest ili ?

Post by GogoRush » 31 Jan 2014, 20:25

revilo,
u ovom tvom postu također ima nešto sličnosti pa ću probati da objasnim razliku.
Sve što si naveo je u akvariju što znači voda "stajačica".Riba može biti donesena i puštena u akvarij iz zaraženog uzgoja što je čest slučaj.
Jako dobro je opisala kolegica iz Pet-centra Zagreb Dr Zdravka Rumiha dr. vet. med. pa ću je citirati njeno objašnjenje tri slične bolesti :
" Limfocetoza - uzrokovana virusnom infekcijom (podsječa na malinu ili cvjetaču = karfiol) - na koži ili perajama. (skratio sam malo)
Boginje riba - virusna infekcija koja uzrokuje bijele, sive ili ružičaste izrasline na koži i perajama ( kao male voštane izrasline ili kvrge na koži )--- (i ovdje sam skratio).
Tumori - izrasline su na koži i iste boje kao koža. Ribica se može normalno ponašati dulje vrijeme no nakon toga tumor može uzrokovati zatajenje unutrašnih organa i brzo uginuče. Ne postoji lijek za ovu bolest.
Iako izraslina koju opisujete može biti cista, bradavica ili boginja koja ponekad vrlo brzo nestane ili se pak kompliciraju infekcijom bakterijom ili parazitima s obzirom na starost Vaše ribice i što ostale ribice nemaju nikakvih tvorbi na tijelu velika je vjerovatnost da se radi o tumoroznoj tvorbi." (kraj citata)
Kao što se vidi i uporedi sa mrenom opis tumora od kolegice je najbliži. Ovo podvlačim: "nema nikakvih tvorbi na tijelu".
Mrena je imala čisto tijelo i peraja. Bila je borbena na udici. Udica se teže vadila iz tvrđeg tkiva. Izraslina je bila znači tvrđa boje usta i usnica što dovodi do zaključka da su to tumorne stanice porijekla epitelnih stanica.
U svakom slučaju hvala ti, bio si na dobrom putu.

User avatar
revilo
Ribarcina
Ribarcina
Posts:439
Joined:13 Jan 2012, 07:30
Location:Zrenjanin,Vojvodina

Re: Bolest ili ?

Post by revilo » 31 Jan 2014, 20:45

revilo wrote: Javlja se u akvarijumima, pri uzgoju morskih riba, a rasprostranjena je i u prirodi.
"
Bolest se neodnosi samo na ribe koje se uzgajaju u akvarijumu.
U svakom slucaju na osnovu fotografije mi mozemo samo da nagadjamo sta je u pitanju.Da je riba data u nadleznu instituciju znalo bi se tacno sta je u pitanju.Sudeci po tome da nije bilo vise takvih jedinki ulovljenih niti nadjenih uginulih(bar se nadam),nije u pitanju zarazna boles

User avatar
zdravko
Ribarcina
Ribarcina
Posts:251
Joined:12 Jan 2012, 17:50
Location:Metlika, Slovenija

Re: Bolest ili ?

Post by zdravko » 01 Feb 2014, 15:02

Ja sam isti dan ulova slao sliku na rukovodstvo RD Metlika sa pitanjem, da li je ko javio neko o sličnom ulovu a i sam se srečem sa puno ribolovaca stavljam njima isto pitanje ali niko to još nije vidio. Zato mislim da zaraza to nije i da je Gogorush postavio tačnu diagnozu. Još jednom hvala obojici na pomoči.

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Bolest ili ?

Post by GogoRush » 03 Feb 2014, 19:45

Danas se čuo sa kolegom sa Vet. fakulteta te me pita gdje je E- mail sa slikom bolesne ribe.
Moja greška jer nisam dobro napisao adresu odnosno krivo slovo, umjesto f ja sam napisao t. Poslao sam ponovo jer ga je sve to zainteresiralo i popdne me zove te potvrđuje moju dijagnozu. Riba je bolesna od Epitelioma - benigni tumor nastao iz epitelnih stanica.

User avatar
zdravko
Ribarcina
Ribarcina
Posts:251
Joined:12 Jan 2012, 17:50
Location:Metlika, Slovenija

Re: Bolest ili ?

Post by zdravko » 04 Feb 2014, 04:37

Hvala ti puno na zalaganju i pomoči !

Post Reply

Return to “Forumska kafana”