ALS Ice Bucket Challenge (Ribolovacki Ledeni Izazov)

Pričajte o čemu želite, opušteno..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:
ALS Ice Bucket Challenge (Ribolovacki Ledeni Izazov)

Post by Masterbih » 27 Aug 2014, 23:30

Image

Prije svega o ALS:

Posljednjih je tjedana gotovo nemoguće izbjeći video klipove slavnih i ne toliko slavnih faca, koje na glavu izlijevaju kante pune ledene vode. U čemu je fora?

Zovu ga Ice Bucket Challange i trenutno je jedna od najviralnijih aktivnosti na internetu, ali većini ljudi, pogotovo onima van SAD-a, i dalje nije jasno o čemu se tu točno radi?! Neki frajer ili ženska se polijevaju kantom punom ledene vode kako bi podigli svijest o bolesti ALS, pritom kandidirajući još tri kandidata i šireći tako ovu foru internetom? Na svu sreću, za razliku od gluparija poput plankinga i vaderinga, ova viralna epidemija ima humanitarnu pozadinu.

Amiotrofična lateralna skleroza (ALS), poznatija kao Lou Gehringova bolest, teška je i najčešće smrtonosna neurološka bolest, koja zahvaća gotovo sve mišiće tijela, te oboljelog na kraju ostavlja potpuno nepokretnog, ali i sasvim svjesnog svog stanja (mozak funkcionise bez zastoja-što je još strašnije).
Bolest i napad brzo utiče na mozak i kičmenu moždinu, izaziva atrofiju mišića, invalidnost i na kraju brzu smrt.
Oboljeli umire u roku (prosjek) 4-5 godina!
Oboljeti može svatko, premda se najčešće radi o osobama srednje životne dobi, a ALS i dalje ostaje jedna od najmisterioznijih i najmanje istraživanih bolesti koje mogu zadesiti naša krhka tijela, te još uvijek nismo niti malo bliže pronalasku nekakvog lijeka.
Lijek ne postoji, a sve više ljudi oboljeva i kod nas u ExYu.

Upravo je zato u posljednjih par godina naglo počela rasti inicijativa za podizanje svijesti o ovom problemu, a vrhunac i pravi viralni boom počeo je sredinom srpnja ove godine. Iako je prilično teško odrediti od kuda je cijela stvar točno krenula, američki mediji su za svog junaka odabrali bivšeg igrača baseballa Petea Fratesa, koji je od ALS-a obolio 2011. godine. Njegovi prijatelji i kolege počeli su se zalijevati kantama ledene vode i prenositi izazov dalje, a sada, mjesec dana nakon početka ove priče, pred sobom imamo pravu humanitarnu epidemiju!

U samo mjesec dana donirano je vise desetina miliona dolara za pronalazak lijeka od ove opake bolesti, a ledenom vodom su se popile i mnoge izuzetno poznate face.
Akcija traje i dalje, ukljucite se i vi.

Pravila
Pravila nalažu da svako koga se izazove mora u roku od 24 sata prihvatiti izazov ili uplatiti donaciju zakladi za borbu protiv ALS-a, te izazvati nova tri kandidata.
Ukoliko ne uplatite morate se zaliti ledom da bar na trenutak osjetite kroz kakve muke prolaze oboljeli, ali time i podici svijest drugima, tj. skrenuti paznju da drugi doniraju koji su u mogucnosti.
Ako donirate ne morate se poljevati ledom, a ukoliko donirate i jos se polijete tad vas se smatra Ludo humanim i Hrabrim.

#1 kampanja treba da bude jednostavna
Dat je veoma jednostavan zadatak koji je predstavljen svim učesnicima. Polivanje vodom, donacija ili oboje je nešto što svako može da uradi veoma lako. U ovom slučaju, polivanje ledenom vodom čini dodatan izazov za svakog učesnika koji na taj način pokazuje da je dorastao izazovu koji je, iako pomalo neprijatan, svima veoma lako izvodljiv.


#2 kampanja treba da bude zabavna
Ukoliko unesete zabavu u svoju kampanju veoma ćete lako postići njenu viralnost, tj. deljenje preko društvenih mreža. Svi mi volimo da pogledamo zabavne klipove i to je u ovom slučaju sjajno iskorišteno. Sigurno je svako od vas pogledao barem jedan klip gde je Ledeni izazov pošao npr. po zlu, gde se neko spotakao i pao, ili mu je pored ledene vode pala kanta na glavu.


#3 jasna komunikacija lice u lice
Tagovanje osoba koje ste pozvali da se pridruže kampanji daje ovoj ideji viralni karakter pošto se lako i brzo širi putem društvenih mreža.


#4 humanitarni karakter
Jasno povezivanje kampanje sa nekim humanitarnim ciljem umnogome pojačava efekat i angažovanje online. Ne stidite se toga već pomozite ako ste u mogućnosti!


#5 uključivanje poznatih ličnosti u kampanju
Ono što bi u normalim uslovima bilo izuzetno skupo, dobrom kombinacijom humanitarnog karaktera i zabave ova kampanja je uspela da privuče veliki broj poznatih ličnosti koji su svojim angažovanjem podigli ovu kampanju na viši nivo.


#6 vreme je izuzetno bitno
Pravilno definisano vreme organizovanja jedne ovakve kampanje je od izuzetne važnosti. Polivanje ledenom vodom ne bi bilo moguće sprovesti tokom zime tako da je leto idealno vreme za ovu akciju – kada svi traže načina da se rashlade, zabave a da pritom to rade u ime humanosti.


#7 fokusiranje na cilj
Iako je ovaj ledeni izazov izuzetno zabavan ono što je najbitnije je to da fokus na cilj same akcije nije striktno zabava. Tako je samo u ovom 8. mjesecu (ove godine) sakupljeno preko 94,3 miliona dolara za ASL asocijaciju što u poređenju sa 19,4 milion dolara sakupljenih tokom cele prošle godine čini značajan pomak. Pored novčanih donacija, počelo je da se priča o problemima ljudi kojima je dijagnostificirana ASL!

Ova internet senzacija pokazala nam je da sa pravim kobinacijom akcije, zabave, posvećenosti i tajminga možemo da napravimo velike stvari. Razmislite malo kako biste mogli lekcije Ledenog izazova da primenite i na vaš online nastup.

http://www.alsa.org" onclick="window.open(this.href);return false;


A sad o ribolovackom ledenom izazovu


Krenulo je ovako:


User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: ALS Ice Bucket Challenge (Ribolovacki Ledeni Izazov)

Post by Masterbih » 27 Aug 2014, 23:34

Onda izazov za mene.
Zatim, nominacija kolega: Igor Pavičić, Peter Banjac i Igor Petković. krezi:: ZZ::

Image



Image

Image

Cekamo.. :)

User avatar
crniigor
Ribarcina
Ribarcina
Posts:359
Joined:12 Jan 2012, 16:56
Location:Postojna, Slovenija

Re: ALS Ice Bucket Challenge (Ribolovacki Ledeni Izazov)

Post by crniigor » 29 Aug 2014, 08:21

Izazov prihvacen i ispunjen. Zbog obaveza, nije bio obavljen u roku od 24h

Image Image & Image

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: ALS Ice Bucket Challenge (Ribolovacki Ledeni Izazov)

Post by Masterbih » 29 Aug 2014, 11:22

Svaka cast Igore! 2::u
Nije tako hladno, a? buh::
I ja nisam snimio na kraju kad sam dreknuo, tek nakon 1-2 sec. krene ona hladnoca. muahaha:

User avatar
crniigor
Ribarcina
Ribarcina
Posts:359
Joined:12 Jan 2012, 16:56
Location:Postojna, Slovenija

Re: ALS Ice Bucket Challenge (Ribolovacki Ledeni Izazov)

Post by crniigor » 29 Aug 2014, 12:19

Ma kako bre nije hladno, ja jos frajer stavio odma led u kantu, dok sam cekao da se moja spremi za posao, led se skoro otopio, a posle polivanja, ne bi mogla ni igla da se ugura, tamo gde sunce nikad ne posije :D
Image Image & Image

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: ALS Ice Bucket Challenge (Ribolovacki Ledeni Izazov)

Post by Masterbih » 30 Aug 2014, 00:33

I ja sam stavio ranije, a ostavio samo par kockica vani na klupi da u snimku napomenem (pokazao sam) da bi se trebalo ubacit haha.. krezi::

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: ALS Ice Bucket Challenge (Ribolovacki Ledeni Izazov)

Post by Masterbih » 30 Aug 2014, 00:35

Igor Pavicic se odazvao ledenom izazovu 2::u



Svaka cast. piv::

Post Reply

Return to “Forumska kafana”