Manjić

Pričajte o čemu želite, opušteno..

Moderator:Masterbih

malabaracuda
Ribolovac
Ribolovac
Posts:165
Joined:03 Feb 2012, 19:44
Location:Varaždin
Manjić

Post by malabaracuda » 23 Nov 2014, 17:26

Image

Image

sporadicni ulovi ove lijepe ribe.Ulovljeni na filete kedera.Tko nije upoznat da spomenem spada u porodicu bakalara.Kod nas su lovljeni primjerci do 3kg ali jako rijetko.Za lov na njega idealni uvjeti su mu zamucena i poviseni vodostaj.Najvise se zadrzava gdje ima velikh kamena da se moze zavlaciti u pukotine.Najveci neprijatelj mu je som,i naravno nesavjesni ribolovci zbog uzimanja malih.Jako je prozdrljiv i klasicno kad zagrize udica mu je u zdrjelu tako da onog kojeg zelite pustiti najbolje da prerezete flaks

User avatar
aha carp
Ribarcina
Ribarcina
Posts:357
Joined:12 Jan 2012, 17:57
Location:Tešanj-BiH

Re: Manjić

Post by aha carp » 23 Nov 2014, 18:50

I ja sam dobijao na rijeci Ukrini prije 4-5 godina, sasvim slučajno.
Isprva nisam znao koja je riba u pitanju, dok mi lokalni ribolovci nisu pojasnili.
Bistro.

User avatar
holcer
Guru
Guru
Posts:786
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Bosanski Brod R.S. BiH...

Re: Manjić

Post by holcer » 25 Nov 2014, 19:20

Interesantna riba,nikad je nisam ulovio al nisam ni pokusavao
jer neznam kad se lovi i kako a vjerujem da ih i kod mene na Savi ima ,
mada nemam puno mijesta sa velikim kamenjem.
Dobro bi mi dosao savjet kako i gdje , volio bi ga probati uloviti... pec::
...Nije lako biti budala... Takav se moras roditi...
Destinations Point

User avatar
atoth
ViP
ViP
Posts:613
Joined:14 Feb 2012, 20:29
Location:Kanjiža, vojvodina

Re: Manjić

Post by atoth » 25 Nov 2014, 20:28

Takmičenje u lovu manića jedino u Srbiji i na mestu gde ga najviše ima na Tisi ispod brane kod Novog Bečeja. Prošle godine sam učestvovao i žrebanjem osvojio 3 mesto pošto smo dvojica imali ulov iste težine.Interesovanje je veliko biče oko 100 takmičara.Pa evo prilike ko je u mogućnosti neka izvoli
PROGRAM :
12.12. petak Klub „Tisa 63“ (kamp kod brane)

• 10-14 doček takmičara , evidencija i smeštaj
• 14-19 zvaničan trening i upoznavanje sa terenom za pecanje
• 19:30 merenje ulova sa zvaničnog treninga
• 20:00 večera i druženje uz logorsku vatru i DJ muziku
• 20:30 nadmetanje za „najuverljiviju“ ribolovačku priču – kvalifikacije
• 22:00 noćni život N.Bečeja , slobodne aktivnosti
• 24:00 povečerje

13.12. subota Klub „Tisa 63“ (kamp kod brane)

• 08:00 potpaljivanje vatre, zdravica i fruštuk s nogu u „ Jovinoj kolibi“
09:00 početak manifestacije uz prikaz tradicionalnog vojvođanskog svinjokolja
• 10:00 prikaz topljenja čvaraka, nadevanje kobasica , pečenja hleba u paorskoj peći
• 11:00 zvanično otvaranje manifestacije „Manić-Tisa 63“ , kulturno umetnički program
• 12:00 degustacija svinjokoljskih specijaliteta (čvarci, kobasice, svinjski paprikaš ..)
• 12:30 predstavljanje takmičara, izvlačenje takmičarskih brojeva
• 14:00 zajedničko slikanje, priprema i raspored takmičara
• 15:00 znak za početak takmičenja, simbolično prvo zabacivanje
• 16.00 logorska vatra u klubu „Tisa 63“ uz svirce iz Banata
• 20:00 kraj takmičenja i merenje ulova uz vatromet sa vode
• 21:00 svečana večera u hotelu “Tiski cvet” N.Bečej
- pozdravna reč organizatora i pokrovitelja manifestacije
- proglašenje pobednika, dodela priznanja
- muzički program
- nadmetanje za „najuverljiviju“ ribolovačku priču - finale
- nagradna igra
14.12. nedelja Klub „Tisa 63“ (kamp kod brane)
• 10:00 doručak
• 12:00 ispraćaj takmičara i gostiju

malabaracuda
Ribolovac
Ribolovac
Posts:165
Joined:03 Feb 2012, 19:44
Location:Varaždin

Re: Manjić

Post by malabaracuda » 27 Nov 2014, 12:16

Zanimljivo druzenje atoth ,
holcer wrote:Interesantna riba,nikad je nisam ulovio al nisam ni pokusavao
jer neznam kad se lovi i kako a vjerujem da ih i kod mene na Savi ima ,
mada nemam puno mijesta sa velikim kamenjem.
Dobro bi mi dosao savjet kako i gdje , volio bi ga probati uloviti... pec::
Evo holcer da probam:-Mi ga obicno cekamo na klasicnu postavu,no mozes i staviti da je prvo olovo na dnu pa tek onda udica ,ja koristim br4.Pokazatelj pocetka za lov na njega je da se uvijek okrecem slucaju kad se pocinje brati kukuruz.Od tog vremena on pocinje intenzivnije uzimati.Najveci razlog zbog cega jace grize je taj da se grupira i sprema za mrijest,jedina nasa riba koja se tako kasno mrijesti.Ako imas dijelove rijeke sa buranom obalom a nedaleko imas kakav sodrani sprud e tu probaj,a i na prjelazima iz dubljeg u plice.Staniste mu je slicno kao i kod soma.Za mamac mozes koristiti bilo kakvo meso,ribice zive i mrtve,djelove ribica,gliste.U lov krece sa mrakom,a kad je poviseni vodostaj i zamuceno mozes ga cekati i po danu.Samo jednom sam ga ulovio sred ljeta uz potopljeno drvo kad sam cekao stuku.E sad u ovo vrijeme naoruzaj se strpljenjem,termosicom sa kuhanim vinom ili rum sa cajem te toplom odjecom.Bar svakih pola sata provjeri i po potrebi zamijeni mamac.Zna se cesto dogoditi i da ne primjetis griz,a on ni da mrdne,a zgutal je u zdrjelo.Postoje price da mozes koristiti zenku koju stavis u neku manju cuvaricu i bacis u vodu gdje lovis.Trebalo bi da se sakupljaju muzjaci oko nje koji bi mogli uzimati mamac.Ja to nikad do sad nisam koristio,ali vrjedi probati!Zenku ces razlikovati po debljem trbuhu koji joj je od nabrekle ikre i veca je.Jos jedna stvar je oko njihove jetre koja su jako izrazajna (debela-velika).Ona su ljekovita i koriste se kao kapi za oci.

malabaracuda
Ribolovac
Ribolovac
Posts:165
Joined:03 Feb 2012, 19:44
Location:Varaždin

Re: Manjić

Post by malabaracuda » 30 Nov 2014, 19:52

Image

Image

Ulov sa subote na nedjelju.Zadovoljavajuci 1kg.Ulovljen na zivu ribicu.Sa ovakvim trbuhom bi se reklo da je zenka ,ali nije vec muzjak pun mlijeci.Izgleda da se mrijest odvija u punom jeku

User avatar
atoth
ViP
ViP
Posts:613
Joined:14 Feb 2012, 20:29
Location:Kanjiža, vojvodina

Re: Manjić

Post by atoth » 30 Nov 2014, 20:33

Čestitam kolega.Pošto se za dve nedelje takmičim u Bečeju interesuje me ako nije tajna koje vrste ribica koristiš za mamac i koje veličine.Pozdrav

malabaracuda
Ribolovac
Ribolovac
Posts:165
Joined:03 Feb 2012, 19:44
Location:Varaždin

Re: Manjić

Post by malabaracuda » 01 Dec 2014, 06:16

Ma kolega atoth nije nikakova tajna.Najvise uspjeha sam imao na krkusu-grundl,neznam dal ima kakav jos naziv za tu ribicu.Slicna je mreni,riba dna.Ali kako sam vec prije napisao dobri rezultati su bili postignuti sa repicem od obicnog kedera (kaugler,belkica).Najbolje da je svjeza kako bi ispustala svoj miris od krvi.Probaj i na komadice sardele,isto zbog intenzivnog mirisa.Naravno tamo gdje se lovi voda mora teci i sve sta je nizvodno i gladno probat ce taj mamac pronaci.Ovaj zadnji je ulovljen na klenica velicine 4-5cm.Te velicine i klasicno upotrebljavam od 3-5 cm.Zelim ti puno uspjeha u tom druzenju,i nadam se da ce ti nesto od ovog mojeg pomoci da postignes bolji rezultat. Bistro !

User avatar
atoth
ViP
ViP
Posts:613
Joined:14 Feb 2012, 20:29
Location:Kanjiža, vojvodina

Re: Manjić

Post by atoth » 01 Dec 2014, 14:01

Hvala kolega.Na ovom takmičenju sve zavisi od pozicije na kojoj se peca.Pošto će biti oko 100 takmičara a dobitne su pozicije ispod same brane znači do max 35 pozicije bar to su pokazali rezultati na proteklim takmičenjima.Ja sam isto probao te male ribice ima ih I kod nas a onog prošlogodišnjeg manića koji je vredeo za treće mesto dobio sam na repić od kauglera.Hvala još jednom Pozdrav.

malabaracuda
Ribolovac
Ribolovac
Posts:165
Joined:03 Feb 2012, 19:44
Location:Varaždin

Re: Manjić

Post by malabaracuda » 15 Dec 2014, 18:30

Pocetak lova u petak ,nismo se bas nadali jer voda prozirna pa smo ubrzo odustali sa sjedenjem kraj stapova i otisli se u brvnaru ugrijati sta je na zalost bilo pogresno .U stanki kartanja odemo pregledati stapove i rezultat ovih par manjih komada.Totalno zgutani mamci i rezanje najlona bez ponovnog zabacivanja.
Image
Image

Image
Interesira me kako je prosao atoth na njegovom druzenju?

Post Reply

Return to “Forumska kafana”