Zagađivanje vode olovom

Pričajte o čemu želite, opušteno..

Moderator:Masterbih

Post Reply
darko.glumac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:181
Joined:14 Mar 2015, 18:04
Zagađivanje vode olovom

Post by darko.glumac » 10 Jun 2015, 12:25

Evo ekipa otvorio bih novu temu -ima dosta polemika i rasprava koliko olovo koje je namješteno na sistemima da otpadne pri svakom grizu ribe onečišćuje i zagađuje vodu - zanima me Vaš stav o tome :HH

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Zagađivanje vode olovom

Post by Masterbih » 10 Jun 2015, 23:41

Veoma interesantno Darko.
Pisali smo bas u jednoj zanimljivoj temi 2013. godine o ovom problemu.
Evo link: Zabrana koristenja olova u ribolovu

Europski parlament je zatrazio da se olovo do 2015 skroz izbaci iz upotrebe u ribolovu.
Zbog zagadjenja, jer je suvise kasno za edukaciju koja nebi urodila plodom kako navodi direktor komisije.
EFFTA (European Fishing Tackle Trade Association ) je pokusala da pregovorima ukaze kako je gubljenje olova od strane ribolovaca u rijekama i izvan njih skroz mala u odnosu na druge zagadjivace.
EU Komisija je toga svjesna, ali takva je politika (pogotovo zelenih) i nema tu nikakvog kompromisa.
Pokusano je i sa druge strane skrenuti paznju da se ovim potezom urusava i astronomski povecava cijena zbog troskova proizvodnje nekih alternativa itd.
Clanovi komsije EU o ribarstvu su takodje za zabranu.
Ukoliko parlament pocetkom 2016 godine usvoji ovu zabranu, a sigurno hoce kako tvrde uvjereni zeleni, ona ce stupiti na snagu odma jer je na listi prioriteta, a sve clanice EU ce morati do kraja 2017 godine da upotpunosti izbace upotrebu olova u ribolovu!
Generalni direktor EFFTA Janet Doyle je vec upozorio neke od suradnika u industriji da se spreme na alternativu koja ce biti dosta skupa, ali isto tako istakao kako vecina EU ministara nije zainteresovana za glasanje protiv ukidanja olova bar do 2020 godine.
Strucnjak za analitiku takodje kaze kako ovaj predlog nece biti usvojen do 2020.

darko.glumac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:181
Joined:14 Mar 2015, 18:04

Re: Zagađivanje vode olovom

Post by darko.glumac » 11 Jun 2015, 11:19

Da znam za tu inicijativu: Bez obzira što mi kao ribolovci nećemo moći ni malo utjecati na odluku Europskog parlamenta htio sam čuti mišljenje ostalih ribolovaca. Ja osobno sam protiv uvođenja tog pravila, istraživao sam malo i ono što sam pronašao uvjerilo me da olovo nije otrovno (do određene koncentracije) niti u vodi ,a niti u organizmu u prilog tome govori i činjenica da oni koji su ranjeni bilo životinje ili ljudi nemaju problema sa trovanjem već to olovo u sebi mogu nosi dugi niz godina.Što se tiče vode,kao prvo i najvažnije je činjenica da se olovo u vodi ne topi,a samim tim i ne širi, rasprostranjuje. Na olovu koje je izloženo vodi stvara se patina – ovojnica,vrsta oksida koja u stvari na okolinu(u ovom slučaju – vodu) djeluje kao zaštita. Po meni mi olovo u organizam unosimo na sasvim druge načine, koji su LEGALNI, i o kojima taj parlament ma ni svi parlamenti svijeta ne raspravljaju samo zbog interesa krupnog kapitala – da ne dužim i ne skrećem s teme. Eto to je moj stav i zanima me mišljenje drugih ribolovaca, iz tog razloga sam i pokrenuo ovu temu :HH

Post Reply

Return to “Forumska kafana”