Stare boile

Sve o čarobnim kuglicama..

Moderator:Masterbih

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA
Stare boile

Post by GRGA RI » 16 Sep 2013, 11:03

Veliko je pitanje, koliko boila uzeti na kampanju.
Kod količine prihrane moramo paziti na nekoliko čimbenika, kao što su:
• koliko dana ćemo provesti na vodi
• koje je doba godine
• informacije drugih ribiča o tome kako riba radi tih dana na vodi
• kakvu boilu imamo (za brze ribolove ili visoko hranjivu boilu)
• imamo li jednu ili više vrsta boila
• promjer boila
• takmičenje ili slobodan ribolov
• da li je prihrana sa partiklom ili bez, itd......

Kada uzmem sve to u obzir, dolazim do rješenja o količini koja mi je potrebna za ribolov.
To govorim u slučaju kada sam u mogućnosti uzeti koliko želim, a ne koliko imam.
U tom slučaju želim da mi na kraju kampanje ostane boila.
Znači da sam sve odradio kako sam i zamislio, a ne da mi fali kila, dvije.
Kampanje mi traju po nekoliko dana i veliko je pitanje kako sačuvati boile od kvarenja.
Od konzervansa koristim samo sol koju stavljam iznutra.

Svi mi najviše volimo svježe boile, osušene onako kako smo i htjeli.
To je sve super dan, dva, ali kako dani prolaze, i boila se mjenja, stari, i počinje kemiski proces, odnosno, kvarenje.
To možemo izbjeći sušenjem boila na poziciji, ali opet se boila mjenja.
Tu najviše govorim o boilama koje sam napravim, većina kupovnih ima puno duži vjek trajanja.
Najviše takvih problema imam u ljetnim mjesecima.

Boila počinje drugačije mirisati i počinje bjeliti.
To je početak kvarenja boile stvaranjem mikroorganizama.
Slično je sa ukiseljenim kukuruzom.
Takva boila nije štetna za šarana, čak može i dobro odraditi jer ti mikroorganizmi mogu pozitivno utjecati na probavu šarana, stvaranjem pojedinih enzima koji razgrađuju hranu.
Višak boila pohranjujem u led. Kod sljedećeg ribolova nailazim na problem.

Riba ne prima takvu boilu (barem na mom Tribaljskom jezeru), i često sam primoran baciti te, stare boile.
Potaknut svemu tome, odlučio sam napraviti priručni hladnjak.
Moram se malo i pohvaliti... ;-)


Image


Image


Drvena kutija koju sam iznutra obložio sa tvrdim stiroporom.
Visina 35 cm, dužina 65 cm, širina 45 cm
Po slobodnoj procjeni, za 20-tak kg boila + zaleđene bočice vode.
Nisam ga još isprobao, ali se nadam da će mi pomoći i da ću imati duže vremana svježe boile.
Ovo je moj slučaj malog problema i pokušaj rejšenja.
Imate li slične probleme, i kako ih rješavate?

User avatar
DucicM
Piskaralo
Piskaralo
Posts:93
Joined:21 Nov 2012, 11:06

Re: Stare boile

Post by DucicM » 17 Sep 2013, 09:33

Svaka cast na ideji!
I ja imam slicnih problema, a najgore sto mi se desilo je da je boila pocela da se kvari na pecanju jer sam je drzao u zatvorenoj torbi a nije bila najbolje osusena.
Pa mi je proradio crv sumnje da li zbog nece riba da uzima. A nema nista gore kad pecanje prodje na takvim mukama Z.:

User avatar
BT Carp Fishing Team
Ribarcina
Ribarcina
Posts:280
Joined:12 Jan 2012, 17:05
Location:Hajdukovo, srbija
Contact:

Re: Stare boile

Post by BT Carp Fishing Team » 17 Sep 2013, 13:31

Code: Select all

http://www.delfinpak.com/proizvod.php?id=kutbox
Mi koristimo ove kutije za sve. Kupilismo nekoliko komada od 30l, pa u jednoj ide pop-up i dipovi, u drugoj pracke i rakete, u trecoc pelleti itd. lepo se slozi jedan na drugo. Za bojle napravilismo isto kao kolega GRGA RI, u ovoj plasticnoj kutiji napravili smo od stiropora unutrasnji deo i to je to. Puno je lakse nego od drveta i nije jako skupo.
KUT BOKS 10 L.jpg
KUT BOKS 10 L.jpg (27.32KiB)Viewed 14183 times

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Stare boile

Post by GogoRush » 20 Sep 2013, 21:07

Kad imaš prijatelja i još radi u velikom šoping centru koji ima ribarnicu onda nema problema sa večom kutijom od stiropora. Naime u takvim kutijama im dolazi kvalitetna i skupa riba kao što je tuna. Kutiju od stiropora ću samo obaviti izvana sa ljepljivom smeđom i jakom trakom da se ne prlja i ne runira. Nabavio sam je za držanje i čuvanje komponenti za boile kao što su razna brašna i neke druge osjetljive komponente. Ljeti druga kutija može poslužiti kao dobar frižider sa zaleđenim bocama vode na dužim ribolovima.

GRGA RI - Sa tvojim postom gore navedenim ne bih se složio sa nekim stvarima.
Što se tiče kukuruza koji je izvrstan mamac za šarana ima (bar tako sam čuo) posebna tehnika fermentacije. Svaka fermentacija ima i svoje trajanje koje se treba držati pod kontrolom i prekinuti je kad joj dođe vrijeme ili produžiti. Za takav fermentirani kukuruz je bio majstor jedan stari ribić kojeg već par godina nema među živim. On je sebi svake godine znao napraviti određenu količinu i loviti. Ulovi su bili fantastični i svi su o njemu pričali kao o njegovom kukuruzu i njegovim ulovima. Mnogi su ga probali kopirati ali bezuspješno.
Što se tiće boila, tu si potpuno u krivu. Kad se počne bijeliti odnosno kvariti ja je bacim u smeće. Boila se sastoji od jako osjetljivih komponenti kao što su jaja, riblje brašno, mlijeko u prahu i drugi mliječni sastojci i.t.d. Sve to se kao boila kuha oko 2-3 min. dok boile ne isplivaju što nije dovoljno. Kad na površini boila malo pobijeli to je prvi znak kvarenja, a kasnije kvarenje zahvata i unutrašnjost boile što je znak da je treba baciti u smeće.
Ima jedan dobar primjer: Čovjek je dobio cirozu jetre a bio je antialkoholičar. Kasnije se ustanovilo da je jeo stari kruh koji je počeo da se buđavi a on to nije primjetio ili nije mario. Dosta ljudi kaže da je tako otkriven pencilin ali ipak razlike neke postoje. Tako isto u šumi naiđemo na dvije slićne gljive a samo je jedna jestiva.
Boila se najbolje čuva kad je vakumiraš. Treba samo nabaviti dobar aparat za vakumiranje i boile možeš držati i u garaži ili bilo kojoj prostoriji. Kad ideš u ribolov uzmež pakovanja koliko ti treba za tu kampanju i na vodi otvaraš koliko ti treba. Boile nemaju nikakav konzervans i potpuno su friške kao da su tek skuhane.
Ovo proljeće sam upoznao jednog mladiča na vodi koji mi je rekao da on svake godine pred kraj zime napravi oko 100kg boila i sve ih vakumira u vrečice te ostavi u garažu. Pokazao mi je jedno pakiranje i stvarno je izgledalo ko da su tek skuhane.
Bistro !!!

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Stare boile

Post by GRGA RI » 20 Sep 2013, 23:48

Pozdrav Gogo...
Dobro si rekao za kukuruz koji fermentira, da postoji određeni postupak.
Odnosno, treba znati kada taj odnos prekinuti. Znači, dobiti željeno fermentirani kukuruz i onda ga ubaciti kao prihranu i za mamac.
Ako bi ga ostavili duže vrijeme, on bi se pokvario, počeo gadno smrditi i nebi bio dobar za ribu, a riba bi ga izbjegavala i nebi ga uzimala.

Tu govorim o velikoj razlici o samom početku kvarenja i pokvarenom mamcu.
Ne možemo uspoređivati ljudsku probavu sa šaranskom, ali ti to već dobro znaš.
Isto tako nailazimo na pojedine primjere u prirodi...

Medvjed će radije zakopati netom ubijenu srnu i doći je jesti nakon par dana i u više navrata, jer mu tako instikt govori.
To radi zato jer se meso srne nakon tjekom tih dana počelo kvariti, a to mu više odgovara za probavu.
Čovjek bi se razbolio da pojede takvo meso, ali to medvjedu odgovara jer je bogato bakterijama koje mu pomažu u probavi.

Za soma se ponekad radi smrdlivi mamac, u smislu ustajale babuške od 2 dana ili slično.
Kažu da tome som ne može odoljeti. A zašto, zato što je počelo kvarenje, a toje signal ribi da baš to mora pojesti.
Dobro, on je "čistač", ali primjera radi...

Navodim razne primjere i ne bi volio da se uhvatiš samo jednog, jer pokušavam govoriti općenito.

Kažeš: "Kad na površini boila malo pobijeli to je prvi znak kvarenja, a kasnije kvarenje zahvata i unutrašnjost boile što je znak da je treba baciti u smeće."

Naglasio bi razliku:
- prvi početak kvarenja
- kasnije kvarenje

To nisu iste stvari. Razlika je ogromna, a želim reći kako POČETAK kvarenja (fermantacija) nije štetan za šarana, što se i vidi na primjeru kukuruza.
Problem je znati sastav naše boile i odrediti taj početak. Po meni to je skoro nemoguće, ali sa našim testiranjem takvih mamaca, možemo doći do određenih rezultata.
Naravno da na svakoj vodi vrijede drugačiji uvijeti, ali to ne znači da se početak kvarenja boile neće svidjeti našoj ribi.
Tvrdim da će baš to biti okidač, samo je to teško primjeniti u praksi. To je isto kao da naše boile tretiramo enzimima koje šaran sam proizvodi.

Kako šaran proizvodi enzime za probavu, vrlo je teško to proniknuti i ubacivanjem bilo kojeg je igranje na sljepo.
Tako da bi trebalo izbjegavati boile na kojima piše da su tretirane enzimima.

Slično je i sa mirisima i atraktorima.
Šaran ne zna što je crab ili fruit, ali to mu daje neki signal da je to hrana koju treba pojesti.
U tom smislu vidim i našu "dobru" plijesan oko boile (za to postoje i primjeri u ljudskoj prehrani, kao sirevi i slično).
Možda se to meni desilo u "krivo" doba godine, kada to šaran ne vidi kao signal, ali uvjeren sam da ima nešto u tome.

Sigurno nisam ribič koji u "pokvarenim" biolama vidi svoju perspektivu, ali sam se htio dotači i tog poglavlja.
To nam se dešava i mislim da treba i o tome progovoriti.
Neka je razlika u mišljenju, i to je dobro, naka ostali razluče što i kako postupiti u takvim situacijama.
:HH

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Stare boile

Post by GogoRush » 21 Sep 2013, 10:20

Grga, slažem se sa tvojim gore člankom, ali ću ga ipak malo nadopuniti i probati objasniti neke razlike.
Spominješ medvjeda i ulovljenu srnu te zakopavanje prije nego pojede. To mnoge životinje rade tj. nakon ulova puste da meso malo odstoji ili još bolje rečeno sazrije. Tako slično se radi i u mesnoj industriji, klaonicama i u domačim dvorištima kad je kolinje. Naime nakon klanja i skidanja kože te vađenja utrobe (da meso ne dobije miris po crijevnim sadržajima) poželjno je da meso odstoji 12-24 sata radi hlađenja tj.sazrijevanja. U toj fazi dolazi do lagane fermentacije i meso postaje mekše i izdašnije i mnogo ukusnije nego odmah nakon klanja (žilavije je).
Što se tiče ribljeg i pilećeg mesa tu je velika razlika naprema mesu drugih životinja. Ono je kratkotrajnije i osjetljivije na kvarenje i kratkotrajnijeg vijeka.
Znamo da je šaran svežder i da je u stanju progutati manju ribicu, također da će som zagristi na smrdljive jetrice ali još nisam vidio da je neka riba pojela ili jela crkotinu neke ribe koja se je usmrdila.
Svaka boila u sebi ima bar malo ribljeg brašna koji je okidać ribi sa svojim mirisom da je to hrana kao i da je okidać za nas ribiče da bi se moglo brzo pokvariti ako se dobro ne obradi.
Znalo se desiti i meni da mi boile počnu pljesniti izvana kad ih nisam na vrijrme stavio u frižider pa sam ih malo očistio i umočio u multimino ili CLS ili melasu, a ako nije zanimljiva za ribu onda sam je umočio u odgovarajuči dip te joj tako pojačao atraktivnost.
Stvarno ovo je zanimljiva tema i tu bi se dalo dosta pisati. Volio bih pročitati i druga mišljenja kolega sa foruma.
Očito treba i za njih nači pravi okidač.
Bistro :HH

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Stare boile

Post by GRGA RI » 21 Sep 2013, 11:40

Dobro kažeš. Sve teže je dobiti nečije mišljenje.
Ne znam dali se ljudi boje da će napisati nešto krivo, ili ih to upoće ne zanima.
Ni ti ni ja nismo popili svu pamet svijeta, ali zdrava rasprava je uvijek dobra.
Nakon svih godina proučavanja, još uvijek mi se desi da u razgovoru sa nekim dođem do nečeg novog.
Zato mi je sve ovo i interesantno.
A sa druge strane uprava nas pritišće da ne pišemo divoljno. hm::

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Stare boile

Post by Masterbih » 21 Sep 2013, 21:40

Ja licno se ne zamaram vise sa tim stvarima jer koristim Masterbih Liquid Bait Preservative koji u sebi nema nikakvu hemiju niti bilo sto da ga riba moze prepoznati, naprotiv skroz je neutralan, bez boje, bez mirisa i okusa.
Cak i u sporednim kampanjama kad radim neke posebne mamce za test, i tad koristim nas (ajde da ga nazovemo konzervans), ali nema nikakve razlike sa njim ili bez njega!
Nova generacija i tehnologija nam je dala to da mozemo konzervirati mamce kako bi nam trajali i po 1 godinu, a da nema nikakve razlike od onog koji je svjeze uradjen i cuvan.
"Simply the Best" [hiphiph[]

User avatar
carpier
ViP
ViP
Posts:628
Joined:13 Jan 2012, 11:10
Location:Murska Sobota, Slovenija

Re: Stare boile

Post by carpier » 23 Sep 2013, 18:24

Mi smo isto napravili ovakvu škrinju za hranu na ribolovu, kad smo negde u divljini bez struje. Nije loša stvar ali...težka je ko pas i hrana i piče uz isto kao što ti Grga kažeš ledene bočice unutra ne izdrži više od 3-7 dana. Ali to je po temperaturi 30+...tako da se nadam da če ti služiti. Inače sol ti je prvi i jedini konzervans po mom mišljneju gdje ne možeš pogrešiti ama baš ništa. Jer je šarani obožavaju, promjeniš ph pored hranilišta kojeg si si napravio u vodi, a kao drugo šaranima pomaže kog regeneracije sluzi koja im je nužna za njihov obstanak...tako da je to to. A zašto u zadnje vreme manje pišemo po forumu? E to ja za druge ne znam ali ja sam u gužvi, jer sam si nakopao previše posla krezi:: a što je malo tužnije dobio sam disleksiju i treba mi puno više vremena da bilo šta napišem-30% više...Ali ne dam se niti se neču! Bistro! :HH
I was born a carp angler and I‘ll die a carp angler.

User avatar
CarpeR
Ribolovac
Ribolovac
Posts:129
Joined:12 Jan 2012, 18:28
Location:Ludbreg, Hrvatska

Re: Stare boile

Post by CarpeR » 23 Sep 2013, 19:53

Kao i večina vas imam frižider od stiropora, odrađuje posao vrhunski, po 30 + temp. ne samo za boile već i za hranu a pogotovo piće. Što se tiće boila mislim da im u 3 dana, vani na zraku (uz malu pažnju da nisu na suncu ili vlazi) nebude ništa. Boile duboko zamrznem i takve ih vozim sa sobom, tako da prvi dan prođe a one se tek otope pa su sljedeća 2 dana još uvjek dobre za ribolov. To je moje iskustvo, za vikend ribolov, i nisam nikad imal problema s mamcima.

Post Reply

Return to “Boile”