Zima i rano proljece

Sve o čarobnim kuglicama..

Moderator:Masterbih

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA
Re: Zima i rano proljece

Post by GRGA RI » 23 Jan 2014, 18:59

Nisam još lovio na Pelagiću, al čujem od ribiča da nije laka voda.
Kažu da na nekim pozicijama postoje mikrolokacije i da se lako ribič prevari i nema griza.
Pogotovo treba biti oprezan u ovo hladno vrijeme.
Dašo, bistro ti želim. bravo:

Dašo
U razvoju
U razvoju
Posts:25
Joined:14 Dec 2013, 17:16

Re: Zima i rano proljece

Post by Dašo » 24 Jan 2014, 08:34

Pozdrav i par rijeci o mom iskustvu na pelagicu.,prije 6 god sam pecao na meni jednom domaćem jezeru u Slavoniji koja se zove jezero topolje u krusevici,voda je svojih otprilike 6 ha,relativno mala sa prosječnom dubinom 6 metara sto mi je činilo izazovan ribolov pogotovo u proljeće kad se dižu na sprudove na nekih 2 so 3 metra ali ima ih malo,prekrasne ribe,zdrave,borbene.,e pa sad.,ali sa željom da posjetim i otpecat na nekom većem jezeru poput zajarki,sumbar,ontario Itd.tako sam čuo za jezero pelagicevo koje se od mog mjesta u Slavoniji nalazi samo 70 km i rekoh sebi to si mogu priuštiti i odo.Prvi moj dolazak na vodu neznam nista osim da je riba u vodi,neke male dubine do 3 metra,ne mogu nać spruda,dosta muljevito i nadjem neku tvrdju podlogu i reko tu cu.,nahranio,zabacio i pravo kod prvog susjeda da pitam zna li kako funkcionira ova voda.,upoznao sam čovjeka za kojeg sada kažu da pozna dje koja travka u jezeru ima i skoro svaka riba u podmetacu mu bila.,i reče mi čovjek.,trpaj koliko možeš pa ćeš vidjeti rezultat.,poslije sam se odselio u Beč,dobio posao i papire i svaki svoj odlazak na vik kuci ili na vise dana sam iskoristio da posjetim ovo lijepo jezero tako da sam imao priliku na većini pozicija da pecam sto bih ja po svom zaključku rekao da samo par pozicija ne peca kroz čitavu godinu.,sto mi moj kolega kaže koji provodi puno vremena na toj vodi kroz čitavu godinu jezero je postalo nešto teze i teško ribu dobiti u prva dva dana.,stoji da je riba za razliku od prijašnjih godina postala opreznija i slabije odrađuje na hengeru ili svingeru.,ali zna se opet desit da mi riba legne na bilo kojoj poziciji i da ponekad 3 stap izvadim jer se bojim griza na sva tri štapa.,moram naglasiti od kako je ukinut kukuruz da je riba dobila na snazi i da je tako borbena da ne možeš vise procjeniti koliku ribu imaš na štapu.,tako da sam odradio vec 2 zimska ribolova na tom jezeru.,pozicije 10 i 29 ali na širim dijelovima jezera gdje sam izlazio prema sredini na nekih 110 do 120 metara.,na 10-tki moj ribolov je bio jako umoran i na svu sreću nisam bio sam,riba mi je dolazila noću i tako je lijepo grizli da sam u pet noći uspio 5 sati spavati.,vratio se kuci sa podočnjacima da sam se i ženi pravdao.,29 i meni najljepša pozicija.,moj način ribolova.,ogroman plato na 110 metara gledajući na poziciju broj 5.,samo da je pogoditi mamac koji uzima najbolje u to doba godine i sto vise dana i rezultati će biti odlični.Eto moje kratko iskustvo a znate da vode pišu romane pa nek se neko nadje u ovome i možda odluci na odlazak na tu vodu.,,

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Zima i rano proljece

Post by Beli 059 » 24 Jan 2014, 11:47

Postovani kolega lepo si opisao to jezero i usustini to je to ..naravno kako koji izlazak ima ces sve kompletniju sliku ...Veliki broj nas sa foruma a pogotovo testera firme bili smo na tom jezeru nebrojeno puta ...i mogu ti reci da je jako velika razlika kada se tu odvija neko takmicenje u odnosu na slobodan ribolov ...neka mesta jednostavno eksplodiraju....Zelim ti sve najbolje jos puno izlazaka ...a nadam se da se mozda i sretnemo... bdr:

Dašo
U razvoju
U razvoju
Posts:25
Joined:14 Dec 2013, 17:16

Re: Zima i rano proljece

Post by Dašo » 24 Jan 2014, 18:48

Upravo to.,kako je gospodin beli rekao svaki izlazak na vodu daje sve kompletniju sliku.,sto bih sve mogao napisati o mome iskustvu na tome jezeru pa bio bi to pravi roman.,okrenem glavu iza sebe i pogledam gdje se nalazi ovo jezero,potpuna tišina pa vratim pogled na vodu i onda to promatranje sto li riba radi,da li se hrani.,dali se pokazuje po čitavom jezeru.,Dali se uopće kreće,vjerujem da je u zimi jako usporena i da se samo pomalo hran.,Bas po tome cu svoj ribolov odrediti ovu zimu.,planiram sačekati najtopliji dio dana između 11 i 13h i lagano promatrati gdje će se riba vise puta pokazati i ispočetka probati sa umjerenom dozom hrane samo 3,4, precizno plasiranog spomba sa malo peleta konoplje,secerca i koja boila.,a sve ostalo prepuštam dogadjaju i sta će voda reci ovu zimu

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: Zima i rano proljece

Post by Linear » 26 Jan 2014, 20:46

Dašo wrote:zabacio i pravo kod prvog susjeda da pitam zna li kako funkcionira ova voda.,upoznao sam čovjeka za kojeg sada kažu da pozna dje koja travka u jezeru ima i skoro svaka riba u podmetacu mu bila.,i reče mi čovjek.,trpaj koliko možeš pa ćeš vidjeti rezultat.,
Mirko Perajica :D

Nema ko drugi da bude taj sto si ga upoznao + trpa u vodu kao lud kada dodje da peca krezi::

I da, zna svaki pedalj jezera.
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

Dašo
U razvoju
U razvoju
Posts:25
Joined:14 Dec 2013, 17:16

Re: Zima i rano proljece

Post by Dašo » 27 Jan 2014, 05:48

Upravo tako linear.,ovim putem puno pozdrava mom vjernom prijatelju Mirku sa kojim sam vec 4god u kontaktu.,i koji me uvjek obavijesti kaka je situacija na vodi,kako riba radi i na čega otprilike uzima

User avatar
Ivo carp
Ribolovac
Ribolovac
Posts:138
Joined:13 Jan 2012, 13:30
Location:Nova Gorica , Slovenija

Re: Zima i rano proljece

Post by Ivo carp » 03 Feb 2014, 18:00

Moje iskustvo i mišlenje za zimsko i rano proliječe,da se peca na mamac manjeg premera...
Ja osobno koristim 16mm a poneki put i manji ...sve zavisi na vodi koji pecam,što se tiče mamaca koristim birdfood boiles made & home ;-)
jer je po meni birdfood boila za ovaj period, lakše probavliva i tako je šaran prije prihvati ....itd ali to je samo moje mišlenje heheh
Što se tiče arome pecam na voče ,ali poneki put probam stavit dve različne arome voče i smrad,pa tako malo kombiniram da vidim na šta če bolje zagrist šaran.
Više pažnje stavim na pripremu baznog mixa,da napravim što bolje lakoprobavliv mamac ,sve semenke lepo smelem u mašinki,i tako nekako dobijam instant birdfood boilu .

Vel.poz kolege mmbih:

Dašo
U razvoju
U razvoju
Posts:25
Joined:14 Dec 2013, 17:16

Re: Zima i rano proljece

Post by Dašo » 10 Feb 2014, 21:23

Pozdrav za sve saranase.,evo vratio se u stvarni život u nevjerici kako je moja kampanjica od 5 dana tako brzo proletjela.Kako sam rekao da imam mali strah da će jezero pelagicevo zalediti bas to se i desilo,tako da je moja kampanjica preseljenja u Zaprešić na jezero zajarki.u nedjelju 2-gog dočekao nas je gogo ribocuvar u rano jutro,temperatura je bila -2,rekao nam je da lovi jedna ekipa iz Slovenije bezuspješno i jedna iz Austrije koja se u 7 dana selila na 3 pozicije.Prosetali smo jednu stranu jezera i posto je sve zaledjeno sa kombijem nismo ni pomišljali da udjemo jer je lagan i zadnja vuca tako da smo izabrali poziciju kod separacije i odlučili tamo odloviti 5dana.Da malo skratim,prvi dan raširili smo se kod otoka da smanjilo vidljivost najlona i samo jednu poziciju prihranili i sa dva štapa pecali u hranilistu a sa preostala 4 samo na pva i indijance.Za prihranu smo koristili partiklu i laganu sqid boilu a za mamce smo koristili boile manjeg promjera.,većinom samo po jednu 16mm boilu i po danu pop up.,Kako je bilo hladno vrijeme skroz do četvrtka plinska grijalica se od prvog dana nije glasila u velikom,komfornom foxovom royalu xxl.u šatoru smo konstantno imali ugodnih 23, i vec prvu noć smo dobili 2 ribe na hranilistu sto nam je dalo signal da riba prima i da ujutro moramo hraniti.,ali ribe su bile obe manje do 3 kg a jezero je nedavno poribljeno manjim saranom.obojica smo si rekli vjerovatno je mali šaran oko otoka ali ulovit će mo mi i velikog vjerovatno na stapove koje nisu u samom hranilistu.Drugi dan nista po danu ali 4 ribe po noći,opet sve manje.gogo nas posjećuje redovno.,pita trebamo li sto.,petnaestak minuta se ugrije u šatoru i krene u obilazak jezera.dobili smo dojam da se riba hrani samo po noći ali treći dan pred mrak opet stap iz hranilišta se javlja,zatezem i osjetim debelu usporenu ribu,ne odmata mi mašinu ali i ne ide bas meni,kao da stoji u mjestu,nakon pola sta golac 18 kg,prekrasna riba i riba kampanje,do petka dobili smo jos 14 riba između 3 i 11 kg i sa time zaključili kampanju.,sve u svemu ne prezadovoljan ali zadovoljan.,od vremena smo imali snjeg,ledenu kišu,jaku maglu i zadnji dan malo sunca a većinu riba pa i ribu kampanje smo dobili na boilu iz prihrane.,laganu sqid boilu.,slijede pripreme za proljetnu kampanju na jezeru pelagicevo

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Zima i rano proljece

Post by GRGA RI » 10 Feb 2014, 23:18

Dašo wrote:Pozdrav za sve saranase.,evo vratio se u stvarni život u nevjerici kako je moja kampanjica od 5 dana tako brzo proletjela.Kako sam rekao da imam mali strah da će jezero pelagicevo zalediti bas to se i desilo,tako da je moja kampanjica preseljenja u Zaprešić na jezero zajarki.u nedjelju 2-gog dočekao nas je gogo ribocuvar u rano jutro,temperatura je bila -2,rekao nam je da lovi jedna ekipa iz Slovenije bezuspješno i jedna iz Austrije koja se u 7 dana selila na 3 pozicije.Prosetali smo jednu stranu jezera i posto je sve zaledjeno sa kombijem nismo ni pomišljali da udjemo jer je lagan i zadnja vuca tako da smo izabrali poziciju kod separacije i odlučili tamo odloviti 5dana.Da malo skratim,prvi dan raširili smo se kod otoka da smanjilo vidljivost najlona i samo jednu poziciju prihranili i sa dva štapa pecali u hranilistu a sa preostala 4 samo na pva i indijance.Za prihranu smo koristili partiklu i laganu sqid boilu a za mamce smo koristili boile manjeg promjera.,većinom samo po jednu 16mm boilu i po danu pop up.,Kako je bilo hladno vrijeme skroz do četvrtka plinska grijalica se od prvog dana nije glasila u velikom,komfornom foxovom royalu xxl.u šatoru smo konstantno imali ugodnih 23, i vec prvu noć smo dobili 2 ribe na hranilistu sto nam je dalo signal da riba prima i da ujutro moramo hraniti.,ali ribe su bile obe manje do 3 kg a jezero je nedavno poribljeno manjim saranom.obojica smo si rekli vjerovatno je mali šaran oko otoka ali ulovit će mo mi i velikog vjerovatno na stapove koje nisu u samom hranilistu.Drugi dan nista po danu ali 4 ribe po noći,opet sve manje.gogo nas posjećuje redovno.,pita trebamo li sto.,petnaestak minuta se ugrije u šatoru i krene u obilazak jezera.dobili smo dojam da se riba hrani samo po noći ali treći dan pred mrak opet stap iz hranilišta se javlja,zatezem i osjetim debelu usporenu ribu,ne odmata mi mašinu ali i ne ide bas meni,kao da stoji u mjestu,nakon pola sta golac 18 kg,prekrasna riba i riba kampanje,do petka dobili smo jos 14 riba između 3 i 11 kg i sa time zaključili kampanju.,sve u svemu ne prezadovoljan ali zadovoljan.,od vremena smo imali snjeg,ledenu kišu,jaku maglu i zadnji dan malo sunca a većinu riba pa i ribu kampanje smo dobili na boilu iz prihrane.,laganu sqid boilu.,slijede pripreme za proljetnu kampanju na jezeru pelagicevo
Super, samo... di su slike ?! bravo:

Dašo
U razvoju
U razvoju
Posts:25
Joined:14 Dec 2013, 17:16

Re: Zima i rano proljece

Post by Dašo » 11 Feb 2014, 05:14

Pozdrav Grga.Jos nikako nisam stavljao slike pa ne znam kako to ide ali danas poslje posla trudit cu se da to uspijem i do 10 navecer postavit cu slike

Post Reply

Return to “Boile”