Boila

Sve o čarobnim kuglicama..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
CarpeR
Ribolovac
Ribolovac
Posts:129
Joined:12 Jan 2012, 18:28
Location:Ludbreg, Hrvatska
Boila

Post by CarpeR » 08 Feb 2014, 15:44

U zadnje vrjeme (godina) puno se toga ima za pročitat na sve strane pogotovo na internetu na ovu temu "čarobne kuglice" koju velika večina ribolovaca koristi. Ono šta posebno zapinje za oko su razni epiteti koji joj se pripisuju kao recimo loša, prazna, jalova, kvalitetna boila. Volio bi da malo forumaši prodiskutiraju šta oni smatraju pod kvalitetnom a šta pod lošom boilom?! Što je to da jednu boilu svrstavamo kao pozitivnu a drugu negativnu. Tu ne smatram sad samo je mjerodavno da jedna lovi druga ne pa zbog toga da nekome pripisujemo da ima lošu boilu ili kvalitetnu. Nadam se da ćete iznjet svoje stavove po tom pitanju, pozdrav.

md_bait
Ribarcina
Ribarcina
Posts:478
Joined:12 Jan 2012, 19:38
Location:ub

Re: Boila

Post by md_bait » 08 Feb 2014, 22:01

Svi ti epiteti su dati sa razlogom. Mnogo je danas "naucnika" pa zato i ima takvih boila.Kvalitetna boila, u mix ne ulazim jer mislim da se kvalitetna boila mora praviti od proverenog fabrickog mixa, mora u sebi imati sve potrebne komponente(atrakt, betain,ulja,zasladdjivac,itd) i namerno na kraju aromu, jer je smatram i najmanje bitnom.Takva boila ima poseban smek i iz nje se oseca poseban miris koji odaje prisustvo svih tih komponenti. E takva boila je kvalitetna i ona hvata ribu svuda.Godinama sam pravio boile za takmicenja na raznim vodama i boila koja je hvatala ribu na jednoj vodi hvatala je svuda i sto je vrlo bitno riba se takve boile nikad ne zasiti! Sa takvom boilom ces uvek imati dosta ribe u drugom delu ribolova sto je dokaz njenog kvaliteta.

User avatar
CarpeR
Ribolovac
Ribolovac
Posts:129
Joined:12 Jan 2012, 18:28
Location:Ludbreg, Hrvatska

Re: Boila

Post by CarpeR » 09 Feb 2014, 07:53

Ja bi prvenstveno skrenuo paznju bas na taj dio mixa, znaci na ribolovce koji sami prave boile. Jer smatram da velika vecina ribolovaca pravi doma boile iz jednostavnog razloga jer se ipak da nesto usparat u odnosu na gotove kupovne boile. Kolega spominjete kvalitetne komponente, eto opet ta riječ, zar nisu sve komponente kvalitetne? Dal postoji neki parametar po kojima svrstavamo kvalitetne od manje kvalitetnih komponenti? Ja mislim da su sve jednako bitne.

User avatar
rocko
Ribolovac
Ribolovac
Posts:151
Joined:12 Jan 2012, 03:45
Location:Austria

Re: Boila

Post by rocko » 09 Feb 2014, 09:37

ja sam godinama pokusavao da provalim to ali kad sam vidio u jednoj firmi koliko teecnih stvari ide u neku kupovnu boilu okanio sam se toga jer je to bukvalno nauka pio::

md_bait
Ribarcina
Ribarcina
Posts:478
Joined:12 Jan 2012, 19:38
Location:ub

Re: Boila

Post by md_bait » 09 Feb 2014, 20:40

Nisu sve jednako bitne!A i nisu sve kvalitetne.Tu gde se stedi nema kvalitetne boile. I treba ti brdo para i mnooooogggoooo vremena da dodjes do kvalitetnog mixa! Za divlju vodu se mozes provuci i sa manje para ali to sigurno ne moze odraditi kao kvalitetna napucana boila a i treba ti manje tih kvalitetnih. Za takmicenje da i ne govorim....

md_bait
Ribarcina
Ribarcina
Posts:478
Joined:12 Jan 2012, 19:38
Location:ub

Re: Boila

Post by md_bait » 09 Feb 2014, 20:42

Tako je Rocko!

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Boila

Post by Beli 059 » 09 Feb 2014, 20:58

Tako je Doco aroma je po meni samo signal..za hranu ...mix je daleko kompleksnija stvar oko izbora ako covek zeli sam rolati....kao sto si i sam rekao takimicenja su mnogo zahtevnija jer riba u vodi tada ima ponudjen veliki broj mamaca i naravno obicno izabere naj kvalitetni i tu obicno ostaje...divlje vode su takodje veliki izazov ..ali misli da sa daleko manje hemije se prave daleko veci rezultati...odnosno boila koja u sebi sadrzi manje hemije ce pre dati rezultat nego full napucana boila...moje licno misljenje naravno ..mada ima jos puno pratecih stvari koje uticu na to kako je jedna boila igrati na vodi c:c

darko.glumac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:181
Joined:14 Mar 2015, 18:04

Re: Boila

Post by darko.glumac » 05 Jun 2015, 11:22

Po meni je tu sto i više i pitanja i dilema,osnovno je - što je više moguće upoznati vodu na koju idemo loviti - pa tek tada i na osnovu tih podataka prrobati napraviti boilu koja bi po našem trebala raditi. To je obziljan i dugotrajan proces - ako se želi odraditi kako treba , zbog toga se mali broj ribolovaca bavi s tim problemom.Ja iskreno se nisam baš nagledao da postoji neka boila na koju možemo uspješno loviti na svim vodama - ja nisam pristalica te teorije - već po meni treba boilu prilagođavati vodi na koju idemo loviti.Malo sam ispitivao neke vode, tu u mom okruženju i bez obzira koliko su blizu jedna od druge-sastav sasvim drugačiji,ma i na jednoj te istoj vodi mjerio sam PH i dobivao drugačije rezultate. Smatram da :HH jedna te ista boila reagira u istoj vodi - drugačije - zavisno o dubini( i još nekim utjecajima),stojim iza toga da se svi atrakti koje smo stavljali u boilu - na jedan način oslobađaju i traju ako lovimo u plićaku pa je temp.vode......,a sasvim drugačije na dubini od - npr - 4-5 metara... gdje vladaju sasvim drugačiji uvjeti... :HH

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Boila

Post by Beli 059 » 22 Apr 2017, 22:10

U poslednje vreme kroz razgovore sa kolegama primetio sam da jako malo znacaja pridaju kvalitetu svoje mase za rolanje ....Upravo sam juce kolegi pokazao koliko je znacaj smese za rolanje i da je itekako bitno da ona nebude niti premekana a isto tako ni pretvrda.

Naravo nakon termicke obrade boila na momenat gubi na svojoj strukturi postaje mekana ali odmah nakon toga vraca se svojoj texturi.

Iz licnog iskustva sam primetio da prilikom rolanja tvrdjih boila proces njihovog "otvaranja"i reakcije u vodi je daleko duzi..nego kod boila koj su mekse umesane...

Naravno ovo nevazi za one situacije ka da smo primorani da stavljamo egg albumin i druge razne supstance za ucvrscivanje smese kako bi se sacuvale od napada sitne ribe ...raka ..kornjaca...americkog somica i itd.

U vezi sa ovim bih voleo cuti i Vasa iskustva... Di::

darko.glumac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:181
Joined:14 Mar 2015, 18:04

Re: Boila

Post by darko.glumac » 24 Apr 2017, 12:12

Ja bih rekao da je proces otvaranja kod Tvrdih boili puno - puno duži nego kod mekših boili. Po meni je " Tvrdoj" boili potrebno puno - puno više vremena da počne otpuštati ,a tako i poslati signal ribi. Iz tih razloga i mojih pogleda, ja osobno kad god mogu izbjegavam" Tvrdu boilu".

Post Reply

Return to “Boile”