Izrada Pop-Up miksa

Sve o čarobnim kuglicama..

Moderator:Masterbih

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:
Izrada Pop-Up miksa

Post by Masterbih » 12 Nov 2014, 22:38

Mnogo ribolovaca ima nedoumice u vezi izrade pop-up mix-a i postavlja si pitanja kako da ga izrade.
Pitanja su tipa kako napraviti pop-up mix, jel mozete dati recept za pop up miks, kako napraviti pop-up boile itd.
Masterbih-fluo-pop-boilies.jpg
Masterbih-fluo-pop-boilies.jpg (370.92KiB)Viewed 6158 times
Odgovor je poprilicno jednostavan, moguce je izraditi, ali uz ogromna ulaganja i posebno znanje jer bez znanja ne mozete izraditi masinu nit znati sto dozirati u nju, a sve to je jako komplikovano i srodno.
Mozda zvuci porazavajuce, ali to je stvarnost i nema potrebe da se lazemo.
Jedno drugo vezuje jer ako ne znate osnovu, ne mozeti ni izraditi stroj, a bez stroja nemozete napraviti vrhunski miks.
Jednostavno morate biti kompletni kao npr. uspjesan ribolovac, a za uspjeh je potrebno mnogo vise nego sto to izgleda na prvi pogled i kako si to neki zamisljaju.
Naravno ako govorimo o pravim kvalitetnim pop-up miksevima poput Mainline, Masterbih itd., a ne onim sumnjivim lose kvalitete i lovnosti.
Dosta proizvodjaca opravdava svoje neznanje time da koriste samo prirodne komponente te im miksevi zbog toga imaju slabiju (nikakvu) plovnost, tacnije to su cak i losi balansirani mamci, a ne pop-up.
Oni iz druge brasne koji izradjuju pop-up sa cork dust granulatima kombiniraju opet neku trecu filozofiju.
Sve u svemu niko od njih ne priznaje da oni ne znaju napraviti kvalitetan pop-up miks vec bacaju drvlje i kamenje na druge koji to znaju.
Cim mamac poput naseg iz Masterbih rastura svaku vodu i ribolovci su prezadovoljni, odma se nadje neki kvazi strucnjak koji ce reci kako to nije "prirodno".
Op. a.: Mozda oni svoje dipove izradjuju prirodno kad prave pekmez-marmelade, mozda koriste svjezu mljevenu ribu u boilama umjesto ribljeg brasna, mozda melju svjeze jagode u boile i ne koriste arome (znam da je ovo komicna opaska, ali meni je to zalosno).



Prirodno/Neprirodno
A sta to nije prirodno u Masterbih?
Mozda to sto se vecini gubi tlo pod nogama jer mamci nove generacije idu kao brzi voz pored starog parnog cire koji je vec umoran i sam od sebe.
Niko tom savremenom vozu ne moze stati kvalitetom uz rame, a ako pokusa da stane na njegovu putanju tad bude pregazen.
Prirodno, sta? Komponente?
Slobodno vam mogu reci da ne brinete brigu jer su sve komponente i sastojci za pop-up potpuno prirodni u Masterbih!
Sit sam tih otrcanih izvlaka poput prirodno-neprirodno za svoje neznanje i ne gazenje u korak s vremenom.
Malo je to smijesno, ali ne vidim tu nikakav problem da se kaze da se mamci izradjuju sa cork ili drvenim plutajucim kuglicama oblozenim miksom, spuzvicama oblozenim miksom, cork dust granulatom itd.
Sve ove druge nabrojane stvari se mogu koristiti, ali se nisu bas pokazale u finalu tehnicki kvalitetnim, ekonomicnim u procesu izradi i na kraju naj vaznije tako "lovnim" kao ovi kompleksni pop-up miksevi visoke kvalitete sa svim propratnim stvarima uz najvisu ocjenu.
Na kraj krajeva, ne budete izuzetak i kupite gotov Masterbih miks, a isto to vazi i za proizvodjace, kupite nas pop-up i izradjujete svoje kvalitetne pop-up boile.
Nije to sramota, dosta firmi kupuje od nas brdo stvari kako gotovih, tako i onih za dalju produkciju.
Cijene su povoljnije na vece kolicine u bulk (veca) pakiranja od npr. 10, 50 i vise kilograma, a mozemo vam obezbijediti i ambalazu, dizajn, etiketiranje itd.
Ne vidim tu nikakav problem.
Nemajte brige, poslovna diskrecija je zagarantovana!
Mi svoje poslovne partnere ne prikazujemo i otkrivamo, a povjerenje imamo od mnogo jakih imena u ribolovackoj industriji.

Dusebriznici i znalci
Znam da ima nekih i moram ih tako nazvati "budala" koji samo kude i lupetaju gluposti te se brinu ko sta izradjuje, a ko ne izradjuje.
Takve neznalice odma u startu ne slusajte jer je evidentno da neznaju nista o proizvodnji i poslovnoj strategiji.
Samo im postavite pitanje koja to firma izradjuje sve, ali apsolutno sve za svoju produkciju tj. svoje dijelove npr. za automobile, za prehrambene proizvode, kozmeticke itd. sve sastojke / komponente itd.?
Vec vam vidim osjeh na licu, a njemu (tom budali) magarece usi.
Zivim za dan da ova nasa ribolovacka industrija uznapreduje i u ExYu pa da se medju prvim javim za neki duel sa tim znalcima u neku ribolovacku televiziju ili emisiju "uzivo" gdje nemaju internet pored sebe i nemogu da skrecu sa teme te se hvataju za slamku unaokolo.
Da vidimo "uzivo" ko raspolaze sa kakvim znanjem o mamcima, komponentama, izradi proizvoda, masovnoj proizvodnji itd. te da vidim sta im to nije jasno i kojim znanjem oni raspolazu da pobiju moje tvrdnje.
Mislim da bi se znojili kao curke na raznju.
Ali isto tako znam, da bi se malo ko razuman usudio sjesti ispred na duel, osim neke budale kojoj i u zivotu nije nista bitno te uopste nije kompetentan sagovornik.
Medjutim spreman sam i na te humoristicne emisije gdje mogu da im ucinim uslugu da nauce nesto gledaoci ili mozda cak da naucim pameti i ove sto su u duelu, ali sumnjam da budala moze ista da razumije jer samo razumnom i pametnom covjeku vrijedi govoriti i objasnjavati, a budala ionako ne razumije pa ne vrijedi.


Kako izraditi Pop-up Mix
Vrhunski miks ne mozete izraditi kod kuce i jos da bude tako jeftin jer osim komponenti, potrebni su i posebni strojevi za izradu miksa.
Nazalost, ovakve masine ne mozete kupiti vec vam ih moraju izraditi strucnjaci po vasim zahtjevima sto je veoma komplikovano jer osim miksanja pod pritiskom, potrebno je i sprejanje (na odredjenoj temperaturi) posebnim tekucinama.
To je veliki problem ne samo za vas vec i za 80% bait firmi koje neznaju kako da izrade svoj sopstveni miks.
Ako bi znali proces i recepturu, potrebni su custom (namjenski radjeni) strojevi i skupe komponente za izradu.

Naprimjer, nasa masina koju koristimo u firmi Masterbih je radjena na 3 mjesta, a to su BiH, Njemacka i Austrija.
Ideju sam licno prvo prenio na papir, a onda smo usmeno razgovarali o mogucnostima i realizaciji sa majstorima u svom domenu.
U BiH je prije neku godinu moj kolega i moderator na nasem forumu "Alas" - Mirza (Majstor za inox i izradu svega moguceg za domacinstva, gradjevinu, ugostiteljstvo, medicinu itd.) uz asistenciju jos jednog majstora Saltage (mozak za profiliranje i varenje plemenitih materijala itd.) radio glavni mehanizam, bubanj sa propelerima za miksanje i inox komoru.
Prije toga na par godina Alas (Mirza) je napravio i hidraulicnu spricu za nasu firmu (koja i dan danas radi savrseno).
Nakon toga je osnova masinerije stigla u Njemacku prvo u Minhen na CNC i doradjivanje nekih dijelova i prenosa, a onda stotinjak kilometara dalje na strujno opremanje i usavrsavanje od strane jednog inzinjera za motore.
Nakon toga se seli u Austriju na automatsko povezivanje komore pod pritiskom i ugradnju regulatora za zrak, sprejanje, naizmjenicni potisak i finalno praznjenje gotovog proizvoda u posude.

Poslovna tajna

Takvu masinu je nemoguce napraviti na jednom mjestu i bez pomoci vrhunskih majstora svog zanata, a druga stvar je da niko od tih majstora koji su radili na njoj nezna da napravi istu masinu (kompletnu) jer je sve radjeno u dijelovima po mojim instrukcijama.
Tj. masina je poslovna tajna kao i sam recept sirovina, procedura izrade i sistem rada masine.
Takve masine se ne pokazuju nikome (ali bas nikome) i vjerujte da vas nijedna poznata firma nece pustiti da sve vidite u njenom proizvodnom pogonu.
Ono sto se snimi i vidi, to je dozvoljeno za javnost, a ostale stvari se prekriju ili uklone dok su posjetitelji ili snimatelji unutra.
To trebate postivati i ne ljutiti se na mene ili neke druge proizvodjaca.
Ipak su to strogo cuvane poslovne tajne, a o recepturama da i ne govorimo.
Masterbih firma je vec poznata po svojim vrhunskim Pop-up boilama visoke kvalitete i lovnosti, a vjerovatno povedeni tim radoznale kolege se interesuju za miks.
Koliko me samo kolega dovelo u neprijatnu situaciju objasnjavanja nekih banalnih stvari u poslu, produkciji, poslovnim tajnama itd.
Naime, njihovo pitanje je bilo onako poprilicno hladno (kao u sali i kao iz topa), a kako se pravi pop-up mix?
Pomalo sokiran takvim pitanjem, moj saljivi odgovor u pocetku je bio pretezno: A kako se pravi pravi rostilj cevap?
Pa to je jednostavno, od mesa i zacina!
Stvarno? To je sve?
E pa vidi i pravi Pop-up mix se pravi od praskastih i tecnih dodataka. Haha.
Mislim da razumijete ovaj moj zadnji siromasni i pomalo saljiv odgovor.
Takve recepture se ne odaju tek tako, a pogotovo nacin izrade.
Svoje pop-up boile mozete izraditi na vise nacina: Dodatkom cork dust granulata za pop-up, lijepljenjem vaseg miksa na plutajuce materijale poput spuzvice, cork kuglica itd., a naj efikasnije je kupiti gotovo miks za izradu pop-up boila.
Masterbih ce za koji dan uvrstiti u svoju bogatu ponudu i svoj "domaci" Pop-Up miks!
Garantiramo vrhunski kvalitet miksa, a izrada boila je veoma jednostavna.
Primjer: Razbijete jedno jaje u posudu, dodate tecne dodatke, umijesite masu, formirate mamce, skuhate ih, posusite i gotovo!

Miksevi za popupice
Ne morate kupiti samo nas miks, da ne mislite kako je ovo tekst koji samo vuce vodu na nasu vodenicu, uzmite isto tako kvalitetni Mainline Polaris naprimjer i necete se pokajati.

Cijene mikseva
Vjerujte da cijene mikseva u prodaji uopste nisu visoke kada bi ste znali kakvi sve tu sastojci idu i kakav je proces izrade.
Naprotiv, cijena je jako povoljna.
Uostalom, izracunajte koliko mozete dobiti boila od npr. 250g miksa = dosta povoljnije nego da ih gotove kupite u istom omjeru.
Ali, postoji sad i tu problem. Hm.
Imati miks ne znaci imati sve, jer trebamo osim jaja i miksa u sve to dozirati amino kiseline, ekstrakte, ulja, arome, sweetner, a negdje i praskaste aditive.
Medjutim, to je vec druga tema price.
Ostavljam vam na volju da racunate i nabavite ono sto je najbolje za vas.

Radoznale oci
Naime, nijedna firma do sad nije prikazala izradu Pop-Up mikseva nikada!
Iz kojeg razloga, to ostavljam vama da mislite.
Masterbih ce vam ovdje prikazati neke od slika iz nase produkcije i nacin izrade pop-up mikseva.
Onoliko, koliko se smije pokazati, uzivajte!

Doziranje praskastih sastojaka u mikser.
Doziranje-praskastih-komponenti.jpg
Doziranje-praskastih-komponenti.jpg (569.61KiB)Viewed 6158 times
Miksanje praskastih komponenti.
Miksanje.jpg
Miksanje.jpg (220.42KiB)Viewed 6158 times
Direktno i brzo prebacivanje iz miksera u komoru sa propelerima.
Put-iz-miksera-u-komoru.jpg
Put-iz-miksera-u-komoru.jpg (171.25KiB)Viewed 6158 times
Priprema tecnih dodataka.
Glavne-dvije-tecne-komponente.jpg
Glavne-dvije-tecne-komponente.jpg (220.85KiB)Viewed 6158 times
Doziranje nekih od propratnih tecnih sastojaka u komoru.
Precizno-automatsko-doziranje.jpg
Precizno-automatsko-doziranje.jpg (163.27KiB)Viewed 6158 times
Proces finalne izrade krece aktiviranjem potiska u komori.
Naizmjenicni-potisak.jpg
Naizmjenicni-potisak.jpg (260.9KiB)Viewed 6158 times
Sprejanje i miksanje unutar komore koje nije moguce snimiti dok izrada traje (fotka je napravljena tokom pauze)
Sprejanje.jpg
Sprejanje.jpg (306.91KiB)Viewed 6158 times
Nakon obrade, miks je gotov i spreman za pakiranje.
Miks-je-gotov.jpg
Miks-je-gotov.jpg (296.06KiB)Viewed 6158 times
Pogledajte tu ljepotu i kvalitet!
Masterbih-Pop-up-miks-kvaliteta.jpg
Masterbih-Pop-up-miks-kvaliteta.jpg (253.77KiB)Viewed 6158 times
Punjenje u ambalazu.
Masterbih-Pop-up-mix.jpg
Masterbih-Pop-up-mix.jpg (203.03KiB)Viewed 6158 times
Djeluje tako jednostavo zar ne? Ehh..
Ne bih komentirao dalje.

Jos samo ostaje etiketiranje ambalaze i miks je spreman na put ka vama!
Bistro.
piv::

Autor: Boris Ostojic

Post Reply

Return to “Boile”