Promjer kobasice za rolanje?

Sve o čarobnim kuglicama..

Moderator:Masterbih

Post Reply
hary
Keder
Keder
Posts:22
Joined:19 Jan 2015, 12:55
Promjer kobasice za rolanje?

Post by hary » 22 Jan 2015, 11:42

Jesenas sam kupio roler i rek"o da probam i ja napravit te magicne kuglice!
Nije islo, sve se poraspadale u roleru...problemi!
Tek sam kasnije procitao da promjer levka treba biti manji i od rolera!
Otkud sam znao kad ti nema ko rec,ja mislio izvuci glistu,protrljaj i gotovo buh:: e onda sam izvukao gliste na krpu,izvadio resetku iz frizidera stisnio i malo ih oblikovao i eto!
Sad krece nova sezona pa cemo opet probat.Imam roler od 18 i 24mm,ako neko hoce da mi kaze precizan promjer levka...recu mu hvala,bistro i piv::
Kazu da ako je roler 16mm levak treba biti 13.5mm?
Molim kolege za pomoc.

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Promjer

Post by GogoRush » 22 Jan 2015, 11:43

Što se tiče promjera tuljca (ako sam dobro shvatio što te muči) oni su uvijek manji od promjera boile. Kad kobasica izlazi iz tuljca ona se malo još proširi za 2-3 mm.
Prema tome za boilu od 14 mm otvor tuljca je 11 mm,
16 mm - 13 mm
18 mm - 14 mm
20 mm - 16 mm
22 mm - 18 mm
25 mm - 20 mm.
Za početak bi ti savjetovao da na tuljcu napraviš manji otvor pa onda probaš napraviti kobasicu i zarolati je. Ako se ona ne valja nego skliže po roleru onda je promjer kobasice mali i treba ga malo proširiti tj. odrezati sa oštrim skalpelom ili nožem.
Puno znaći i kakvoća smjese od koje radiš kobasice - boile, odnosno od Mix-a. Ako je smjesa malo tvrđa onda je veći pritisak i kobasica malo teže izlazi i više širi i obratno.
Ovo gore navedeni promjeri su osnovni pa probaj.
Bistro

hary
Keder
Keder
Posts:22
Joined:19 Jan 2015, 12:55

Re: Promjer

Post by hary » 22 Jan 2015, 11:51

Hvala puno!Probao sam sa tvrdjim mixom pa mi ispada cep sa pistolja,kad je meksi previse se siri mix kad izlazi!Uglavnom necu odustati,hvala bistro!

User avatar
čipo
Genije
Genije
Posts:1487
Joined:13 Jan 2012, 17:38
Location:Sisak

Re: Promjer kobasice za rolanje?

Post by čipo » 22 Jan 2015, 19:34

Najbolje je tuljac u više navrata rezati,od manjeg promjera prema većem i probavati jer su tijesta različita i drugačije se šire kao zbog samog sastava tako i zbog same tvrdoće tijesta...kod pogrešnog promjera kobasice dolazi do boila koje su oblika malog jastučića ( kod pretanke kobase ) i do oblika nekakve bačvice ( kod predebele kobase )...,ali koliko sam shvatio tebi su se boile raspadale,a to je vjerojatno zbog toga jer ti je tijesto presuho...,ipak za dobre i ljepše boile treba malo prakse,a to dolazi sa vremenom... :.D

hary
Keder
Keder
Posts:22
Joined:19 Jan 2015, 12:55

Re: Promjer kobasice za rolanje?

Post by hary » 23 Jan 2015, 09:54

Hala,probacemo.Mislim da je mix bio dobar vec je tuljac bio veci nego sto treba pa kad sam ih poceo rolat jednostavno se izduziju u kanalicima u roleru i ne mozes dobit kuglicu!Kako god ja sam mislio da ce roler nekako izbacit visak mix-a i da cu dobit kuglicu buh::

User avatar
LunaTic
Ribarcina
Ribarcina
Posts:427
Joined:12 Jan 2012, 17:16
Location:Virovitica, Hrvatska

Re: Promjer kobasice za rolanje?

Post by LunaTic » 23 Jan 2015, 11:18

Čipo vam je jako lijepo objasnio postupak... no razlika je od miksa do miksa... neki miks nabubri (treba manji tuljak), neki se pak brzo suši, neki izlazi kako treba... osobno imam po nekoliko tuljaca za isti fi boila i opet se zna desiti da nisu potpuno okrugle ;)

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Promjer kobasice za rolanje?

Post by Masterbih » 23 Jan 2015, 12:06

Evo kolege su vec odgovorile.
Nijedan miks nije isti, a kod nas u firmi svaka vrsta boile ima svoj tuljac-vrh jer nijedna smjesa nije ista.
Cak i jako male nijanse mogu da prave problem.
Ako se to moze nazvati problemom jer meni osobno oblik boile uopste nije bitan, cak sta vise one nepravilnog oblika su mi nekako draze jer ih riba zbiberi bez razmisljanja.
Naravno osim u uslovima kad se treba hraniti kobrom gdje je okrugla boila neophodna ako se zele postici vece daljine.
Najbolje je da (ako ne pravis velike kolicine) rukama formiras manji ili ga stisnes da dobijes veci promjer kobasice po potrebi i isprobas u roleru.
Tako ces otprilike znati sta treba ciniti, tj. manji ili veci promjer i moci precizno odrediti promjer tuljca za neki svoj miks.
Opet ponavljam, najbolje kobasice izradi rukama i probaj pa tek onda naknadno rezi tuljac malo po malo i probavaj.
piv::

Post Reply

Return to “Boile”