Sava i praskaste primame za sarana!

Fider, method i sve o praškastoj hrani..

Moderator:Masterbih

User avatar
holcer
Guru
Guru
Posts:786
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Bosanski Brod R.S. BiH...
Sava i praskaste primame za sarana!

Post by holcer » 13 Jan 2012, 09:27

Zanima me kako se pokazu te praskaste hrane gdje ima dosta bijele ribe,
bas iz tog razloga nisam nikad probao da krmim kuglama od neke primame
mada bi mi bilo dosta lakse daciti 10ak kugli nego 10ak raketa sa kukuruzom...
mmbih: fish::
...Nije lako biti budala... Takav se moras roditi...
Destinations Point

User avatar
holcer
Guru
Guru
Posts:786
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Bosanski Brod R.S. BiH...

Re: Sava i praskaste primame za sarana!

Post by holcer » 13 Jan 2012, 09:39

A zanima me koliko bi kolicinski trebao baciti te primame na
tekucoj vodi i koliko cesto bacati???
...Nije lako biti budala... Takav se moras roditi...
Destinations Point

User avatar
Fly and Carp Fishing
Ribarcina
Ribarcina
Posts:381
Joined:12 Jan 2012, 23:16
Location:Sarajevo, BiH

Re: Sava i praskaste primame za sarana!

Post by Fly and Carp Fishing » 13 Jan 2012, 10:17

Inace na rijekama ili jezerima gdje preovladava bijela riba, hranjenje mora biti obilato zbog puno bijele ribe koja počisti hranilište i prije nego šaran stigne. Primamu zamjesite sto gusce, i u nju je pozeljno ubaciti odredzenu kolicinu mamaca na koje lovimo. Ako lovimo na kukuruz dodajmo kukuruz u primamu. Ako je boila, iskomadajte je na polovine ili cetvrtine jednu do dvije sake, sto bi trebalo biti dovoljno na 1 kg primame. U primamu mozete dodati i 1-2 sake sljunka (krupnog pijeska) koji ce dodatno otezati primamu i brze ce je potapati na dno, te sve zajedno dobro zamjesati i napraviti kugle najbolje velicine teniske loptice. Kugle spljostimo da dobiju oblik sto bi rekli snicle, jer se takva primama zadrzava na mjestu gdje je bacimo. Ne kotrlja je voda i ne rasipa je nizvodno. Najveci nam je problem locirati sarana na rijekama, jer je poznato da oni predzu velike dionice u 24 h. Ako smo ga jucer lovili na jednom mjestu cesto ga sutra nema tu, ako ga nismo uspjeli zadrzati.
Hranjenje šarana se vidi po mjehurima na vodi i sa hranjenjem se povezuje izbacivanje šarana iz vode mada to nitko još nije dokazao i nemože se tvrdit da se to dešava prije hranjenja al nam je definitivno znaka da se on tu kreče.
Na velikoj površini vode mjehure nečeš vidjet osim ako ih ne zamjetiš negdje uz obalu al izbacivanje šarana možeš itekako vidjet, i to bi nam trebao biti ponajbolji orijentir da je tu saran i da ga tu mozemo loviti. Cesto lovim na takvim vodama i drzim se ove prakse, sto mi donosi fine rezultate.
Bistro!!!
Image

Dođe ponekad vrijeme kad pametan zaćuti, glup progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić

User avatar
holcer
Guru
Guru
Posts:786
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Bosanski Brod R.S. BiH...

Re: Sava i praskaste primame za sarana!

Post by holcer » 13 Jan 2012, 11:07

Ovdje gdje ja pecam,na savi,sarana stvarno ima,barem je do sad bilo,
javlja se na povrsini,ima i tih mjehurica,
a bogami kad krene gristi svaki izlazak jedna ili dve ulovljene ribe.
Dubina do 2 m,dosta lokvanja uz obalu,dno sljunkovito...
po meni idealno pec::
...Nije lako biti budala... Takav se moras roditi...
Destinations Point

User avatar
dedoš
ViP
ViP
Posts:627
Joined:12 Jan 2012, 17:11
Location:Hrvatska, Slavonija

Re: Sava i praskaste primame za sarana!

Post by dedoš » 13 Jan 2012, 11:11

Carp havla na ovome. Ja osobno ne lovim puno na tekućim vodama, ali se slažem s tvoji stajalištem o prihrani.

Bistro.
Bog je svakom po rođenju odredio broj dana koliko će živjeti, u to jedino ne ulaze dani provedeni u ribolovu.

User avatar
Delboy
Guru
Guru
Posts:782
Joined:12 Jan 2012, 17:18
Location:Sarajevo

Re: Sava i praskaste primame za sarana!

Post by Delboy » 13 Jan 2012, 11:18

A oni recepti da se u kuglu primame stavlja kamen i da se to malo u zamrzivac stavlja da se stegne a sve radi duzeg "trajanja" hranjenog mjesta?

User avatar
Rada TRIGA Jovanovic
Ribolovac
Ribolovac
Posts:100
Joined:14 Jan 2012, 14:22
Location:Novi Sad,Srbija

Re: Sava i praskaste primame za sarana!

Post by Rada TRIGA Jovanovic » 14 Jan 2012, 18:19

na tekucim je najbolje umesati sitnijih kamencica pored svega ostalog da se sto duze zadrzi primama na jednom mestu ili dodati gline.... kemija::
Nista snaga,samo glava....

User avatar
Fly and Carp Fishing
Ribarcina
Ribarcina
Posts:381
Joined:12 Jan 2012, 23:16
Location:Sarajevo, BiH

Re: Sava i praskaste primame za sarana!

Post by Fly and Carp Fishing » 14 Jan 2012, 18:30

Rada TRIGA Jovanovic wrote:na tekucim je najbolje umesati sitnijih kamencica pored svega ostalog da se sto duze zadrzi primama na jednom mestu ili dodati gline.... kemija::
Upravo zbog toga sam spomenuo da se dodaje sljunak u primamu, i da se prave od kugli ploske u obliku snicle koje voda nece kotrljati nizvodno a sljunak ce omoguciti brze potapanje. Moze se i zalediti da se dobije tvrdoca, al posto vecina nas inace zivi podaleko od mjesta na kojima lovimo zamrzavanje nam onda neigra neku ulogu. Do vode ce se otopiti, a i dok dodze na red da se nakrmi hmmmm. Ko zna mozda i pokvariti. Hehehhehe... Iz tog razloga ja zamutim guscu primamu koja ce fino propasti na dno i poceti otpustati svoje arome itd.
Image

Dođe ponekad vrijeme kad pametan zaćuti, glup progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić

User avatar
slobodan.vukadinovic
Ribarcina
Ribarcina
Posts:469
Joined:12 Jan 2012, 21:33
Location:Sivac

Re: Sava i praskaste primame za sarana!

Post by slobodan.vukadinovic » 15 Jan 2012, 21:54

Prijatelji sarandzije, evo jedan savet za one koji na svojoj vodi imaju krupne tolstolobike: Bezi od praskastog!!!!! Kad udju kao tune, sva sitnija riba se razbezi. Jedino krupan amur zna nekad da im se pridruzi i da ne bezi od njih.

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Sava i praskaste primame za sarana!

Post by Beli 059 » 15 Jan 2012, 23:54

Rada TRIGA Jovanovic wrote:na tekucim je najbolje umesati sitnijih kamencica pored svega ostalog da se sto duze zadrzi primama na jednom mestu ili dodati gline.... kemija::
Slazem se u potpunosti sa kolegom

Post Reply

Return to “Praškasta hrana”