SPOD MIX - Sitno Zrnevlje

Kukuruz, tigrov orah, slanutak i ostale sjemenke..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA
SPOD MIX - Sitno Zrnevlje

Post by Beli 059 » 30 May 2014, 06:53

U protekle dve godine sam u svojoj pripremi spoda poceo ukljucivati sve vise sitnog zrnevlja i zamenjivati stadardni profil spoda koji se sacinjen od krupnijeg zrnevlja u vecoj meri (kukuruz,tajger,ind grasak,leblebije,kikiriki...itd) ova promena mi je na komercijalama odmah dala mnogo bolje rezultate...cak i na divljim vodama se vidno vidi poboljsanje.

Ono sto me jako raduje je cinjenica da spod osim CSL-a nase firme ne tretiram ama bas nicim osim naravno prirodnih konzervansa po potrebi (so i secer),
Pa me eto drage kolege interesuje dali neko imas slicna iskustva i kakva su vasa zapazanja kada se radi o sitnom zrnevlju u spodu...

User avatar
holcer
Guru
Guru
Posts:786
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Bosanski Brod R.S. BiH...

Re: SPOD MIX - Sitno Zrnevlje

Post by holcer » 30 May 2014, 15:40

Ja obavezno ,uz kukuruz, stavljam,psenicu,jecam,pticiju hranu i konoplju...
I dobro mi se pokazalo,volim da bude sto vise raznovrsnog zrnevlja,nikad
nisam stavljao to sto ti navodis,grasak,kikiriki itd... Al sam dodavao bijeli kukuruz i onaj sto se prave kokice od njega...
...Nije lako biti budala... Takav se moras roditi...
Destinations Point

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: SPOD MIX - Sitno Zrnevlje

Post by GogoRush » 30 May 2014, 17:53

Godinama to prakticiram tj. stavljam sitnija zrna konoplje, prosa, pšenice itd sa kukuruzom.
Hranjenjem sa krupnijim zrnjevljem šaran se prije zasiti i ode dok ga sitnije zrnevlje duže zadrži na hranilištu, a i koliko sam primjetioto više ga zanima, odnosno više voli.

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: SPOD MIX - Sitno Zrnevlje

Post by Masterbih » 31 May 2014, 11:06

Ja licno skroz slabo koristim spod mikseve (partikle) iz vise razloga izuzev kad se nadje na meniju u proljece (kombinacija sa peletama i boilama), tj. pocetkom sezone.
Medjutim, najbolje mi se pokazala kombinacija vise zrnevlja (manja kolicina) + sitno zrnevlje.
Takodje nikad fermentisano (ukiseljeno) vec strogo svjeze!
Ukoliko zelim dobiti primamljivije zrnevlje u drugacijoj situaciji/uslovima (kako to neki nazivaju "dobra fermentacija"), tad strogo idem samo do pH 4 i zadrzavam proces na istom koristenjem jednog od Masterbih tekucih aditiva.
Sve u svemu sitno zrnevlje je veoma interesantno i iritantno za sarane pa ga treba koristiti.

User avatar
rocko
Ribolovac
Ribolovac
Posts:151
Joined:12 Jan 2012, 03:45
Location:Austria

Re: SPOD MIX - Sitno Zrnevlje

Post by rocko » 31 May 2014, 20:19

Obozavam patos i spod miks a pogotovo sa odabranim sitnim zrnevljem preko kojeg malo bacam boilama i lovim.
Jedino je problem sto covjek godinama mora da uci i da shvati koje sitno zrnevlje odgovara a koje ne - jer nije efikasno da se baci svasta u spod - barem su takva moja iskustva.

User avatar
bdelitee
Ribarcina
Ribarcina
Posts:350
Joined:12 Jan 2012, 18:33
Location:Beograd-Krnjaca
Contact:

Re: SPOD MIX - Sitno Zrnevlje

Post by bdelitee » 01 Jun 2014, 08:18

e kolega Rocko ovo si lepo napisao,
nije bas svako sitno zrnevlje pozeljno u spodu a i kolicina pojedinog zrnevlja je jako bitna.Zavisno i od vode na kojoj se peca moze se odrediti nacin i kolicina pripreme partikli za spod.Iz nekog svog iskustva primecujem da je i sama prezentacija jedna od najbitnijih stavki.Tako da bi uz naslov spod mix-sitno zrnevlje slobodno mozemo dodati ,, sta-kad-koliko". ja trenutno pecam ligu na vodi gde sitno zrnevlje ne daje bolje rezultate cak sam siguran da iz nekog razloga se dobija kontra efekat.Videcemo do kraja sezone kako ce se pokazati nov spod koji sam sad osmislio pa tek onda cu moci izvuci neke konkretne zakljucke.Inace kolege koje su imale priliku da pogledaju spod koji sam do sad spremao ostanu u cudu da nemam bolje rezultate (negde gresim).Zato sam misljenja da sam gore dobro naveo STA-KAD-KOLIKO :Dtt
Nisi izgubio kad te pobede,vec kad odustanes

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: SPOD MIX - Sitno Zrnevlje

Post by GogoRush » 01 Jun 2014, 09:45

I ja se slažem kolega bdelitee sa tobom i tvojim pitanjima ŠTA-KAD-KOLIKO.
To sve zavisi od vode do vode i kako je riba naučena. Svi smo počeli hraniti i mamiti ribu samo sa zrnevljem, a malo kasnije smo počeli dodavati pastrvsku paletu (od koje smo radili boile) i boile sa kojim smo lovili (da se riba nauči na njih). Kasnije su se počele dodavati i druge palete koje su služile za hranjenje domačih životinja.
Danas kao i nekad ja hranim sa kuglama tj. žgancima (purom) koje izmješam sa nekom fider hranom za šarana i zamrznem. Kad dođem na vodu ispračkam desetak kugli pa onda raketiram par raketa za zrnevljem i komadičima boila i na miru lovim. Kugle se sporo tope (jer su skuhane i žilave) i duže zadržavaju ribu na hranilištu.
Vidio sam da se pomalo i sve više ponovno vraća hranjenje kao nekad uz dodatak "novijeg" hranjenja - primamljivanja.
Razlika u hranjenju - primamljivanju je također i od vrste dna tog jezera ili mjesta na kojem se lovi. Normalno je da se neće isto hraniti šoderasto dno kao i muljevito ili glinasto dno.
Hranjenje zavisi i od vremenskih uslova, godišnjeg doba pa se prema tome i hrani sa večom ili manjom količinom i.t.d.

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: SPOD MIX - Sitno Zrnevlje

Post by Beli 059 » 01 Jun 2014, 20:05

Tako je kolege jako je bitan sastav spod mixa jer kao sto neko rece neki od zitarica i nisu bas ni dobro dosli..ja narocito vodim racuna o probavnosti zrnevlja i kolici ulja koje poseduju u sebi ..takodje paznju poklanjam i skrobu u tim zitaricama...

Sto se tice kada i gde mislim da sitan spod igra svuda i da je jedino jako muljevoto dno problem njegovog delovanja ..zasto pa saran voli sitan spod u zelji da ga st o vise pronadje i zme on se jako duboko pa i do 50cm zabija u mulj a onda se javlja problem ..tj oslobadja njem toksicnog mulja sa dna dovodi do toga da riba se sa takvog hranilista pre skloni ...zato je na takvim mestima jako bitno doziranje spoda..odnosno klicina kojom ce se mesto prehranjivanja tretirati..

Post Reply

Return to “Partikle”