Konzerviranje tigernusa

Kukuruz, tigrov orah, slanutak i ostale sjemenke..

Moderator:Masterbih

Post Reply
ljutomer
Keder
Keder
Posts:18
Joined:31 Oct 2012, 17:03
Konzerviranje tigernusa

Post by ljutomer » 19 Oct 2015, 18:00

Pozdrav,
kako konzervirati kuvani tigernus,da se nakon par dana ne pokvari?

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Konzerviranje tigernusa

Post by GRGA RI » 20 Oct 2015, 11:47

Pozdrav

Tiger sam uvijek radio na način koji ću opisati u daljnjem tekstu i nikada nisam imao problema sa kvarenjem.
Govorim o suhom, smežuranom tigeru... Prije svega, tiger treba namočiti u vodi onoliko dugo dok ne nabubri, odnosno ne upije vodu (kao i suhi kukuruz).
Naravno, nivo vode mora biti toliki da prekrije sve sjemenke.

Tada se doda u vodu obični šećer. Količina šećera ovisi o količini pripremanog tigera, okvirno, za šaku sjemenki 2 jušne žlice šećera.
Sljedi kuhanje... Tiger se ne raskuhava kao i kukuruz i on ostaje tvrd i nakon kuhanja. Kuha se otprilike pola sata.

Tiger i nakon kuhanja nije spreman za upotrebu, već je potrebno nekoliko dana prirodne fermentacije koju potiče šećer.
Sjemenke i dalje moraju biti u cijelosti prekrivene tekućinom od kuhanja.

Lako je prepoznati fermentirani tiger, jer se pojavljuje i specifičan miris, a tekućina u kojoj se kuhao tiger postaje "balava" kao gel, gusta i pomalo mlječna.

Osobno nisam dodavao nikakve kemije ili miris u gotov pripravak, a tako pripremljen tiger mi je bio bez kvarenja i preko godinu dana.
Količina tigera u prihrani ne smije biti dominantna, jer je šaranu teže probavljiv, a u kombinaciji sa partiklom je odličan.

Vjerujem da se može dodati i određeni konzervans, ali to nisam probao.
Toliko o mome iskustvu sa tom odličnom sjemenkom.

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Konzerviranje tigernusa

Post by GogoRush » 20 Oct 2015, 14:21

Gore navedenim od Grge se potpuno slažem.
Jedina razlika je u šečeru, naime ja upotrebljavam vočni šečer (fruktozu) ili tekući šećer za šečeraše koji se može naći u običnim dučanima.
Daljnjim stajanjem u svojoj vodi u kojoj je Tiger Nut kuhan s vremenom on omekša i nije za staviti na dlaku (premekan).
Da bi dobio Tiger Nut za lov odnosno za dlaku ja ga stavljam u alkohol ili rakiju Lozu i po želji dodam par kapi neke arome pa dobijem pravi lovni Tiger Nut bez konzervansa. Ovo je provjereno i dugotrajno ostaje isti mamac kao da je jučer napravljen.
Ovo već godinama prakticiram i imam mamce i po par godina bez brige da će se pokvariti.
Bistro

ljutomer
Keder
Keder
Posts:18
Joined:31 Oct 2012, 17:03

Re: Konzerviranje tigernusa

Post by ljutomer » 22 Oct 2015, 17:51

Hvala za odgovore [superr]

Post Reply

Return to “Partikle”