Zrnevlje (vučji bob - Lupins)

Kukuruz, tigrov orah, slanutak i ostale sjemenke..

Moderator:Masterbih

Post Reply
Limar
Genije
Genije
Posts:1006
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Stara Pazova Republika Srbija
Zrnevlje (vučji bob - Lupins)

Post by Limar » 28 Jan 2012, 18:03

Da li neko od vas moze da mi kaze sta je LUPINS, kakvo je to zrnjevlje,tj.od cega?
Vidjao sam na Kordinim diskovima to, a danas sam video i neko Madjarsko pakovanje....zuto zrno,veliko kao nokat na palcu, pljosnato i idealno ravno, neznam kako bi drugacije opisao grk:: .....ako neko zna sta je dal zna valja li cemu u praksi?
Nevolim kada mi neko stoji iza ledja dok pecam...

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Zrnevlje

Post by Masterbih » 28 Jan 2012, 18:57

Lupins ili Lupinen je malo poznata nasim ribolovcima, ali u inostranstvu itekako love na nju (Ali nije nesto za pohvaliti).
Tacan naziv na nasem jeziku je vučji bob, vučja boba itd..
Vučji bob, kao što su grašak i kikiriki pripadaju rodu mahunarki.
Image
Ova biljka je do skora bila zaboravljena u Evropi, ali je u posljednje vrijeme sve vise istrazuju i dobijaju zadivljujuce rezultate i otkrica.
Imaju namjeru da rade mlijeko, jogurte, sladolede itd..
Boja je pretezno zuckasto, smedjkasta sto zavisi od sorte, a njegove ljuske krije jezgra zute boje karotenoida.
Ukus zavisi od sorte, ali smatra se mahunarskim plodom dok su neki cak i slatkasti.
Danas postoji i brasno od ove bobice koje se sve cesce koristi kao zamjena za sojinu sacmu - krupicu.
Naj vise ima masnoce, karotenoida, tokoferola i lecitina.
Najucinkovitiji je kad se voda ugrije i saran naj bolje vari hranu (Ima puno masnoce poput tigrovoh oraha).
Jedino ono sto valja i sto se vadi iz ove biljke je biljni protein.
Neke vrste vučje bobice nisu jestive!
Nejestive bobice imaju gorak i uzegao okus za razliku od sorti koje su jestive.
Dugo godina se s ovom bobicom hranila stoka, pogotovo konji koji ju obozavaju, ali neke nisu htjeli (nije se znalo za sorte) pa se ona izbacila iz upotrebe.
Danas na trzistu imamo odlican vučji bob i za ljudsku ishranu, a u ribolovacku je industriju stigao od skora pa vec imamo pakovanja nekuhanih bobica i peleta od vučji boba.
Ja licno nisam lovio na njih i nemam zelju krezi::

Image

Pelete od vučji boba

Image

Limar
Genije
Genije
Posts:1006
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Stara Pazova Republika Srbija

Re: Zrnevlje (vučji bob - Lupins)

Post by Limar » 28 Jan 2012, 19:04

To je brate to :Dtt
Sledeci put cu uzeti toga pa cu probati sta je i kakvo za pecanje :D
Znas li mozda gde bi to moglo da se kupi u rifuzi da kazem?.......videh ga vec spremljenog,vakum pakovanje i ima neka tecnost unutra..Hvala za odgovor bdr:
Nevolim kada mi neko stoji iza ledja dok pecam...

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Zrnevlje (vučji bob - Lupins)

Post by Masterbih » 28 Jan 2012, 19:08

Limar wrote:To je brate to :Dtt
Sledeci put cu uzeti toga pa cu probati sta je i kakvo za pecanje :D
Znas li mozda gde bi to moglo da se kupi u rifuzi da kazem?.......videh ga vec spremljenog,vakum pakovanje i ima neka tecnost unutra..Hvala za odgovor bdr:
Da, mozes ga kupiti gotovog, a u rinfuzi potrazi u vecim trgovinama prehrane za stoku.
Ja znam da ovde neke Njemacke kolege uzgajaju ovu biljku u svojim dvoristima jer jako lijepo izgleda, a ujedno imaju korist.
Ne spricaju je nicim i bude sto se kaze 100% zdrava pa se vjeruje da kao takva ima i naj bolji efekat u ribolovu.
Sa ovim gore se slazem mhm::

Limar
Genije
Genije
Posts:1006
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Stara Pazova Republika Srbija

Re: Zrnevlje (vučji bob - Lupins)

Post by Limar » 28 Jan 2012, 19:30

Ima jos jedna vrsta zrna al nemogu sad da se setim,kad pogledam disk i vidim kako se zove upitacu,ko zna,mozda to zaista deluje,jest da nije traktor da se proba al vredi probati ;-)
Nevolim kada mi neko stoji iza ledja dok pecam...

User avatar
bdelitee
Ribarcina
Ribarcina
Posts:350
Joined:12 Jan 2012, 18:33
Location:Beograd-Krnjaca
Contact:

Re: Zrnevlje (vučji bob - Lupins)

Post by bdelitee » 28 Jan 2012, 20:09

Da malo nesto napisemo o tom Vucjem bobu ili pasulju lupins
Postoje tri vrste plavi,beli i zuti koji se najcesce koristi za ljudsku upotrebu i to konzerviran.Prvobitno se koristio samo kao stocna hrana a kasnije zbog velike proteinske skale poceo i u ljudskoj upotrebi,trenutno se najvise koristi u mesnim preradjivackim granam i to u proizvodnji kobasica.Zrno sadrzi selen,magnezijum,kalijum,kalcijum,gvozdje,bakar,natrijum,cink a od vitamina b6,c,tiamin,riboflavin,niacin.
proteini............15,57
ugljenhidrati...... 9,29
masti............... 2,92
vlakna.............. 2,8
u nekim studijama je oznacen kao dobra zamena za soju i sobzirom da mu nasa klima odgovara razmisljalo se o proizvodnji kao strateskom ulaganju(studija za KiM)

Dejane najbolje ga nabavi konzerviranog jer je dobar za udicu a i odlicno ide uz pivo
Nisi izgubio kad te pobede,vec kad odustanes

Limar
Genije
Genije
Posts:1006
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Stara Pazova Republika Srbija

Re: Zrnevlje (vučji bob - Lupins)

Post by Limar » 28 Jan 2012, 22:01

Pa sto cutis baca, znas sta je to, a nikakav info meni!
Gde ima tog konzerviranog, ne pijem pivo al bi kupio,haha...

Editovao moderator: Javor je druga tema, pokreni je slobodno.
Nevolim kada mi neko stoji iza ledja dok pecam...

User avatar
borac
Ribarcina
Ribarcina
Posts:415
Joined:12 Jan 2012, 17:34
Location:Hrvatska- Međimurje

Re: Zrnevlje (vučji bob - Lupins)

Post by borac » 29 Jan 2012, 12:17

Sve mahunarke su dobre za ribolov. Sam treba vidjeti kako ih i na kojoj vodi riba bolje uzima.
Hraniti hraniti biti na vodi i probati. Nema druge

User avatar
bdelitee
Ribarcina
Ribarcina
Posts:350
Joined:12 Jan 2012, 18:33
Location:Beograd-Krnjaca
Contact:

Re: Zrnevlje (vučji bob - Lupins)

Post by bdelitee » 29 Jan 2012, 20:07

Dejane neznam da li kod nas ima da se kupi(verovatno ima) ja sam sasvim slucajno saznao od mog prijatelja koji zivi u austriji.Na jednom njegovom izlasku na vodu poneo je teglicu (za sebe) i posto nije imao ni jedan udarac stavio je dva zrna i dobio sarana 20+ (jezero u slovackoj ili ceskoj neznam tacno)Kasnije sam se malo informisao oko toga i narucio dve teglice.Nisam se proslavio sa tim a i skupe te teglice evo ti slika pa mozda nadjes negde.
Attachments
jar_of_lupins.jpg
jar_of_lupins.jpg (10.88KiB)Viewed 14255 times
Nisi izgubio kad te pobede,vec kad odustanes

Post Reply

Return to “Partikle”