PTICIJA HRANA

Kukuruz, tigrov orah, slanutak i ostale sjemenke..

Moderator:Masterbih

User avatar
bdelitee
Ribarcina
Ribarcina
Posts:350
Joined:12 Jan 2012, 18:33
Location:Beograd-Krnjaca
Contact:
PTICIJA HRANA

Post by bdelitee » 11 Feb 2012, 19:45

Pticija hrana u sastavu boile je gotovo ne zamenljiva u danasnje vreme.Mesavine semenki su lako probavljive medjutim niske kaloricne vrednosti uglavnom ugljenhidrati i nesto vise biljnih masti.Dodavanjem odredjenih komponenti u njihov sastav,povecava im se proteinska vrednost, kao i energetska i nutritivna komponenta, cime dodatno raste njena privlacnost za sarana.
Pticiju hranu mozemo podeliti u nekoliko osnovnih vrsta

--Obicna hrana za razne vrste malih kaveznih ptica (razlicite mlevene mesavine semenki)

--Hrana za uzgoj mladuncadi ptica, ptica neselica i izlozbenih ptica(sadrzi mlevene biskvite,razne kombinacije zitarica,semenki i orascica dodatno obogacene vitaminima i mineralima)

--Razne dodatke kojima se jos naknadno povecava njihov kvalitet, pa tako i privlacnost ove hrane pticama kao sto su robin red, med u prahu,jaja u prahu,vitamini i mineralni i slicno

evo da spomenemo neke komercijalne tipove pticije hrane koje se koriste prilikom izrade boili miksa; Nektarblend, Robin Red, Sluis Clo, Sluis Blo, Megablend, PTX, Red Factor, Yelov Factor
Nama su za nase potrebe zanimljive i ostale hrane kao sto su hrana za golubove i ostale krupne ptice,koje uspesno koristimo u svojim spodovima.Cesto pitanje oko hrane za kanarince je oko zute i crvene hrane tu nema razlike osim u boji i to sto je crvena obogacena sa beta karotinom a evo i vitaminsko mineralnog sastava jedne od mnogih hrana (i ona se radi u zutoji crvenoj varijanti)

gold patee


Crude protein 17,0 %
Sirova mast 16,0 %
Vlaga 10,0 %
Crude ash 5,0 %
Sirova vlakna 1,6 %
Kalcij (Ca) 1,5 %
Fosfor (P) 0,5 %
Vitamin A 25.000 Ij / kg
Vitamin D3 2.250 Ij / kg
Vitamin E 45 mg / kg
Vitamin K 1,36 mg / kg
Vitamin B1 1,8 mg / kg
Vitamin B2 7,2 mg / kg
Vitamin B3 (Pantotenska kiselina) 10 mg / kg
Vitamin B6 2,7 mg / kg
Vitamin B12 0,03 mg / kg
Vitamin C 54 mg / kg
Vitamin PP 36 mg / kg
Kolin klorid 500 mg / kg
Folna kiselina 0,68 mg / kg
Vitamin H (Biotin) 0,06 mg / kg
L-lizin 0,87 %
Treonin 0,64 %
DL-metionin 0,34 %
Triptofan 0,20 %
Cistin 0,29 %
Bakar (II) sulfat pentahydrate - bakar 15 mg / kg

preuzeto http://www.udicars" onclick="window.open(this.href);return false;
Nisi izgubio kad te pobede,vec kad odustanes

Limar
Genije
Genije
Posts:1006
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Stara Pazova Republika Srbija

Re: PTICIJA HRANA

Post by Limar » 11 Feb 2012, 20:11

Za mikseve obavezan dodatak Sluis CLO i od CeDe Proteinska 1::
Nevolim kada mi neko stoji iza ledja dok pecam...

User avatar
Andjelko
Guru
Guru
Posts:932
Joined:12 Jan 2012, 18:23
Location:Brcko Bosna I Hercegovina

Re: PTICIJA HRANA

Post by Andjelko » 11 Feb 2012, 20:32

dobra stvar samo je malo skupa ali ipak se kupuje ko luda,bar ja ja kupim 25kg pa nesto brzo ode majke mu ga pa valja opet kupovat,a sad sam resio da cu nesto drugo probat.a prvo cu probat pa onda javit jel uspelo da nebi bilo prc milojko

max90
U razvoju
U razvoju
Posts:31
Joined:12 Jan 2012, 18:57

Re: PTICIJA HRANA

Post by max90 » 13 Feb 2012, 22:26

Andjelko wrote:dobra stvar samo je malo skupa ali ipak se kupuje ko luda,bar ja ja kupim 25kg pa nesto brzo ode majke mu ga pa valja opet kupovat,a sad sam resio da cu nesto drugo probat.a prvo cu probat pa onda javit jel uspelo da nebi bilo prc milojko
B:(

User avatar
dedoš
ViP
ViP
Posts:627
Joined:12 Jan 2012, 17:11
Location:Hrvatska, Slavonija

Re: PTICIJA HRANA

Post by dedoš » 14 Feb 2012, 09:48

Da, dobra stvar. Anđelko kaže skupa,slažem se, ali šta u tom našem šaranskom ribolovu nije skupo?
Npr, sojino brašno odmaščeno kupite u trgovini ribolovnog materijala i košta oko 35 kn. A ako kupiš isto to brašno u Merkatoru je oko15 kn kila.
Ista stvar je i sa ptičjom hranom, zato sve ovisi gdje i koliku količinu kupuješ.
Ja osobno u dosta koristim ptičju hranu, a mislim da ju šaran voli.
:Dtt
Bog je svakom po rođenju odredio broj dana koliko će živjeti, u to jedino ne ulaze dani provedeni u ribolovu.

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: PTICIJA HRANA

Post by GogoRush » 14 Feb 2012, 14:49

Ptičju hranu možeš i sam da napraviš i prođeš jeftinije. U pet centru kupiš sjemenke za kanarince i konoplju. U neku staru tavu lagano ispećeš konoplju (koliko ti je potrebno) te je samelješ u električnom mlincu za kavu. Tako isto samelješ i sjemenke za kanarince sirove. To sve pomješaš te dodaš piškote -jajčane kekse koje si također usitnio. Ako hoćeš da povećaš atraktivnost i da dobiješ crvenu boju dodaj crvene slatke mljevene paprike. Želiš li još pojačati onda dodaš vitamine i minerale, ja npr. dodam Seealgenmehl pulver od Canina ( ima u Vet. apoteci). Pa Bistro! :HH

User avatar
dedoš
ViP
ViP
Posts:627
Joined:12 Jan 2012, 17:11
Location:Hrvatska, Slavonija

Re: PTICIJA HRANA

Post by dedoš » 15 Feb 2012, 11:59

Znam Gogo ali kad to sve pokupuješ zbrojiš dođe ti gotovo na isto pogotovo ako ne živiš u gradu nego moraš ići autom 20 km.
I meni se to dosta sviđa zato što onda znam šta toćno ima unutra. Samo nekad nemam vremena za sve te pripreme pa kupim.
Jedino nisam nikada probao pripremati to ranije pa da stoji. Kako bi se pokazalo, bojim se da bi došlo do kvarenja nakon 20-ak dana.
Ili ne bi?

:Dtt
Bog je svakom po rođenju odredio broj dana koliko će živjeti, u to jedino ne ulaze dani provedeni u ribolovu.

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: PTICIJA HRANA

Post by GogoRush » 15 Feb 2012, 12:48

Kad sve zbrojiš prođeš duplo jeftinije. Idemo redom jedna vrećica ili kutija ptičje hrane dođe negdje oko 18-20 kn, konoplja oko 20-22kn (zavisi sve od dućana), piškote 12kn, a papriku vi sigurno imate. Ovo je osnovno. Što se tiće vitamina i minerala možeš dodati u mix Kostovit ( to je dodatak hrani za perad i druge životinje -pakiranje je po 1 ili 2kg).
Prošle godine sam kupio Robin Red od Moor-a i koštalo me je 139,95 kn 1kg. Sad izračunaj dali se isplati.
Što se tiće ćuvanja neće se pokvariti. Ja stavim u vrećicu koja ima zip i istisnem zrak i zatvorim. Možeš vrećicu zavrnuti da izađe zrak pa vezati sa gumicom.

User avatar
dedoš
ViP
ViP
Posts:627
Joined:12 Jan 2012, 17:11
Location:Hrvatska, Slavonija

Re: PTICIJA HRANA

Post by dedoš » 15 Feb 2012, 15:58

Probati ću napraviti kad potrošim ovo što sam sada kupio.
Kažem najviše sam se bojao kvarenja. Ja što sam pravio to sam odmahi trošio, tako da nemam ta iskustva o spremanju za kasnije.
:HH
Bog je svakom po rođenju odredio broj dana koliko će živjeti, u to jedino ne ulaze dani provedeni u ribolovu.

User avatar
BT Carp Fishing Team
Ribarcina
Ribarcina
Posts:280
Joined:12 Jan 2012, 17:05
Location:Hajdukovo, srbija
Contact:

Re: PTICIJA HRANA

Post by BT Carp Fishing Team » 18 Mar 2012, 10:24

GogoRush wrote:Kad sve zbrojiš prođeš duplo jeftinije. Idemo redom jedna vrećica ili kutija ptičje hrane dođe negdje oko 18-20 kn, konoplja oko 20-22kn (zavisi sve od dućana), piškote 12kn, a papriku vi sigurno imate. Ovo je osnovno. Što se tiće vitamina i minerala možeš dodati u mix Kostovit ( to je dodatak hrani za perad i druge životinje -pakiranje je po 1 ili 2kg).
Prošle godine sam kupio Robin Red od Moor-a i koštalo me je 139,95 kn 1kg. Sad izračunaj dali se isplati.
Što se tiće ćuvanja neće se pokvariti. Ja stavim u vrećicu koja ima zip i istisnem zrak i zatvorim. Možeš vrećicu zavrnuti da izađe zrak pa vezati sa gumicom.
Kolko stavjate od kostovita, u 1 kilogram mix?
A ako vam nije tesko, napisite od kojeg sastoja kolko dodate u ovu vasu pticju hranu.

Post Reply

Return to “Partikle”