Sta mislite, hemija ili ne?

Miksevi, komponente, arome, aditivi i ostala hemija..

Moderator:Masterbih

User avatar
debeli sremac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:103
Joined:16 Jan 2012, 20:55
Location:srem
Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by debeli sremac » 05 Dec 2012, 15:51

dragan milenkovic wrote:Temu PARFEM je prda pokrenuo na više foruma, pa je to isto uradio i na ovom iz kog razloga samo njemu znanom, jer čitajući postove vidim da mnogi i ne znaju za taj termin i sami se čude šta je to. Kao prvo nigde nije spomenuo gde je to probao, kod kog je ribolovca to našao i umočio prst i liznuo kako on kaže dip, samo ukratko da napišem razliku između dipa i umakaljke (dip služi da se postojeći mamac ostavi u dipu bar 3min. pa i do mesec dana dok se kod umakaljki mamac samo umoči i odmah zabacuje). Tačno je da takmičari u Srbiji prave tu umakaljku nazvanu parfem, kao i da je u upotrebi bar poslednjih tri sezone, ali isto tako ne koriste svi taj parfem. Nije naveo da ti takmičari postižu zavidne rezultate, ja poznajem bar desetoricu njih koja to koriste, a među njima ima i onih koji su zaduženi za red i rad jezera. E sad nešto i o samom parfemu. Poznato je da se jeftiniji parfemi izrađuju od sintetičkih proizvoda većim brojem kombinacija dobija se odgovarajući miris, kod skupljih parfema se koriste eterična ulja koja se dobijaju destilacijom biljke (kao i rakija kad se peče). Eterična ulja u svom obliku (koncentrisovanom) u većoj dozi postaju jedna vrsta otrova to je ono našta je i Boris ukazao, ali se ona nigde kao takva ne koriste pa ni za izradu ljudskog parfema, a kamoli za umakaljku naših mamaca. Pogledajte samo koliko firma Nutrabaits nudi u svom programu eterična ulja koja i mi koristimo, takođe znamo i kako se ona koriste i doziraju. Kada bi ste pravili parfem od E.U. to bi vas izašlo toliko skupo da se i ne isplati jedan od primera je E.U. od Ruže gde 1l košta od 12000-15000e i to Bugarske koju mi, a niti vi ne možemo nabaviti, a ona je jedna od tih koja se koristi u čuvenom parfemu za pecanje. Sama izrada parfema se sastiji iz par faza, kao prvo moramo da imamo nosioca,a to su ulja (više vrsta) ili alkohol. U ove nosioce se u KAPIMA dozira donji sloj koji najduže opstaje kao miris, potom se stavlja srednji deo koji je nešto brže ispariv i uglavnom su to cvetni mirisi i na kraju dolaze brzoisparavajuća E.U. na bazi Citrusa. takav jedan parfem sadrži 24 KAPI E.U. ( ili ti 1ml) razblažen u nosioca (ulji ili alkohol). Ali ljudskoj gluposti nema granica pa tako ima onih koji probaju sve i svašta samo da bi upecali što više riba, a pri tom ne vodeći računa o samoj ribi, šta mislite dali i koliko je njih probalo zabranjene supstance za bildere ili ti medicinskih preparata za brzo pražnjenje creva i da ne nabrajam čega sve. Bilo bi lepo kada bi ljudi koji već pišu o nekoj temi argumentovano i sa činjenicama pisali o njoj, a ne da se piše ukratko nejasno i bez osnova, tako bi mnogima bilo jasnije o čemu se radi, a prda je i sam izjavio da među svojih 1000 postova ima možda jedan ozbiljan, a ovaj ne spada u te. Naveo bih samo na kraju da nigde nema podatak da je riba uginula na bilo kom jezeru ili došlo do većeg pomora zbog korišćenja parfema kao umakaljke, znam da je tema preširoka ali ovo pišem sa osnovom ne rekla kazala. Ja sam jedan od mnogih koji ne koriste parfem.
parfem se odavno koristi u madjarskoj nismo mi jedini samo se verovatno drugacije zove .
dip kao dip ne parfem imas vise vrsta vi ste Dragane objasnili jedan koji se boila ostavlja na 3min a ima i onaj koji nesme da se ostavi .
recimo ja sam od mkm ili ti Melega ove godine kupio dve vrste i dato mi je objasnjenje da ne ostavljam mamac u njemu nego umocim inace dip mirisa shel sok neki rak skoljka lepo radi na divljoj vodi kada m1 udipujes u njega .
ako treba , nema potrebe !

dragan milenkovic
Piskaralo
Piskaralo
Posts:57
Joined:12 Jan 2012, 17:38
Location:Pančevo-Srbija

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by dragan milenkovic » 05 Dec 2012, 16:31

Sremac zamolio bih te da još jednom pročitaš moj tekst pažljivo i nađeš razliku između Dipa i Umakaljke.

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by Beli 059 » 05 Dec 2012, 16:52

Dragane bravo za objasnjenje ...svasta se kod nas pravi i preprodaje ..ljudi svasta kupuju u nadi da je to to,zeleci da za sto krace vreme dobiju sto vise ili sto vecu ribu...a ustvari realnost je mnogo drugacija.

Pozdrav!!

User avatar
debeli sremac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:103
Joined:16 Jan 2012, 20:55
Location:srem

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by debeli sremac » 05 Dec 2012, 17:34

dragan milenkovic wrote:Sremac zamolio bih te da još jednom pročitaš moj tekst pažljivo i nađeš razliku između Dipa i Umakaljke.
oprostices mi danas , izvadili mi dusmani dva zuba pa pola nevidim . mislio sam da si umakaljku poistovetio za parfemom ok krezi:: krezi:: krezi:: (idi smajli ko ja )
ako treba , nema potrebe !

User avatar
RED DRAGON
Keder
Keder
Posts:23
Joined:30 Nov 2012, 11:27

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by RED DRAGON » 05 Dec 2012, 18:00

Evo ovako ja gledam na to.Ako idem u ribolov s namjerom da na određenom mjestu lovim duže vrijeme onda je mix tu najbitniji,a ako idem na dan ili dva onda u mix stavljam amina i malo arome (ovisno o godišnjem dobu).Pošto sam pristalica dobrog baznog mixa (i od njega se može napravit brza boila) uvijek ga radim da može raditi cijele godine.S mješavinom lt brašna i haringe uz dodatak ulja od lososa i malo mliječnog proteina se može napraviti boila koju šarani budu stalno uzimali.To mi je baza,a ostalo u mixu je po potrebi i namjeni.Što se kemije tiče,lovne boile dipam u prirodnim atraktantima i to je sva moja kemija (osim zime,onda nema amina,samo malo arome na bazi EA i kap,dvije eterika+lagana bird ili krem boila uz fish),a ako hoču pojačati bazni mix onda dodajem lako topive komponente koja udaraju šaranu na njegova osjetila,naravno mix treba koncipirati tako da omoguči lako ispiranje tih komponenti.Prije dosta godina sam pročitao da je (mislim) Tim Paisley izjavio:"Ako ja osjetim svoju boilu,onda je definitivno prejaka!"To mi je postalo ko sveto pismo i toga se uvijek držim!
Takmičenja su druga priča i u to nebi ulazio,tu vjerujem da treba puno toga posložit i to su drukčiji uvjeti od slobodnog ribolova.

User avatar
prda
Ribolovac
Ribolovac
Posts:154
Joined:05 Mar 2012, 15:39

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by prda » 05 Dec 2012, 21:00

Ok Dragane slazem se da je povrsno,ali ja sam objasnio koliko sam znao posto sam ga kupio,ti si to bolje razjasnio jer si se posvetio tome da ga provalis,mene posle prve probe vise u zivotu nije zanimao,nisam ja pokrenuo temu,malo procitaj unazad,a takodje sam napisao da su se stvarno napecali na to ili nesto u tom smislu.
I to stvarno peca a kad propeca ostali mogu da se pakuju i idu kuci,medjutim kod mene na udici nikad vise.
To je stvar licnog izbora.

Kad pises ozbiljn o oni kojima se to nesvidja se ljute pa onda je lakse samo se sprdati,mislio sam da je ovaj sajt malo drugaciji ali nevredi sujeta je cudo.
Nikad nisam rekao da sam veliki pecaros,niti da znam pecati neznam ni ja kako,ali eto imam srece.

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by Masterbih » 05 Dec 2012, 21:17

E ova ti je Prdo za oskara:
I to stvarno peca a kad propeca ostali mogu da se pakuju i idu kuci
buh::

prda wrote:Ok Dragane slazem se da je povrsno,ali ja sam objasnio koliko sam znao posto sam ga kupio,ti si to bolje razjasnio jer si se posvetio tome da ga provalis,mene posle prve probe vise u zivotu nije zanimao,nisam ja pokrenuo temu,malo procitaj unazad,a takodje sam napisao da su se stvarno napecali na to ili nesto u tom smislu.
I to stvarno peca a kad propeca ostali mogu da se pakuju i idu kuci,medjutim kod mene na udici nikad vise.
To je stvar licnog izbora.

Kad pises ozbiljn o oni kojima se to nesvidja se ljute pa onda je lakse samo se sprdati,mislio sam da je ovaj sajt malo drugaciji ali nevredi sujeta je cudo.
Nikad nisam rekao da sam veliki pecaros,niti da znam pecati neznam ni ja kako,ali eto imam srece.

User avatar
prda
Ribolovac
Ribolovac
Posts:154
Joined:05 Mar 2012, 15:39

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by prda » 06 Dec 2012, 05:18

Druze moze ti biti smesno zato sto nisi video kako ljudi koji znaju da pecaju na to cudo love ribu.
Ima u Srbiji jedan sarandzija Stanislav iz Panceva,on pravi neku svoju verziju dipa nesto tipa tog parfema,mrzi me sada da kopam po sajtovima rezultate sa takmicenja,uglavnom peca takmicenja, nemali broj puta je imao duplo vise od drugoplasiranog a to cesto bude po koju stotinu kila.
Tako da te reci nisu bez osnova,ka on pocne da peca moze sa samo pitati ko ce biti drugi prvo je mesto je reseno

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by Masterbih » 06 Dec 2012, 13:30

Dragi moj Prdo, ajde da budemo otvoreni F::

Da je to sve tako kao sto pokusavate predstaviti, davno bi to bilo komercijalizovano na ovaj ili onaj nacin.
Ja cu ti navesti samo dva, a ima ih na desetine..

I nacin
Ti ljudi bi stalno bili u vrhu po svim kupovima, takmicenjima itd., a samim tim cinom ostvarivali jaku finansijsku korist.
Ako se vec konkretno radi o Srbiji, davno bi isplivala u sami vrh po svjetskim prvenstvima, po takmicenjima za velike pare ako se radi o timu, pojedincu itd.
Ja to jos ne vidjeh, prema tome.. hm::

II nacin
Komercijalizovao bi se i zastitio proizvod koji bi donio velike pare.
Dal zbog varljive lovnosti, dal zbog opasnih i nedozvoljenih supstanci koje su stetne po zivi svijet ili nesto trece, u to ne ulazim.
Ocigledno se radi o pisanju uz vjetar i od toga (komercijalizacije) nema nista..

Oko mnogo stvari se tako digne buka (pogotovo po forumima), ali brzo i utihne kad par ljudi proba i razocara se krezi::

P.S. Nemoj da me neko shvati pogresno, ne podcjenjujem nikoga, nit icije znanje, vec samo iznosim realne cinjenice..

User avatar
prda
Ribolovac
Ribolovac
Posts:154
Joined:05 Mar 2012, 15:39

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by prda » 06 Dec 2012, 15:25

Druze moj ako mislis da je to tako ja cu zakazati mec izmedju dve ekipe,jedna master bih druga od tih koji pecaju na tu zajebanciju,i bicu srecan da sedim sa strane i nesto naucim.
Garantovano bi pristali,jos ako je neka kinta u pitanju pa jednu utakmicu na njihovom terenu jednu na vasem,jos kad bi neka kinta bila u pitanju to bi bila sigurica jer pecaju kupove,isljucivo gde su dobre kotizacije.
Naravno pobednik meni mali procenat

Post Reply

Return to “Komponente i ostala hemija”