Sta mislite, hemija ili ne?

Miksevi, komponente, arome, aditivi i ostala hemija..

Moderator:Masterbih

User avatar
prda
Ribolovac
Ribolovac
Posts:154
Joined:05 Mar 2012, 15:39
Sta mislite, hemija ili ne?

Post by prda » 03 Dec 2012, 18:07

kad odem u radnju ribolovacke opreme,za sarandzije ima toliko hemije da ispada da se saran nemoze upecati bez svega toga.
Sta mislite da li je sve to bas potrebno?

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by Masterbih » 03 Dec 2012, 18:21

Kad sve sagledamo, ja licno mislim da u nekim slucajevima nije potrebno jer ako imamo dobar bazni miks, hemija nije potrebna!
Sve zavisi sta covjek na odredjenom mjestu ocekuje od svog ribolova..
U nekim situacijama bez hemije cemo super loviti, sto opet drugi puta nemora da znaci (u zavisnosti od lokacije).
Sarani na komercijalama imaju sasvim drugacija osjetila za razliku od onog u rijekama, tkzv. divljoj vodi.

User avatar
carpier
ViP
ViP
Posts:628
Joined:13 Jan 2012, 11:10
Location:Murska Sobota, Slovenija

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by carpier » 03 Dec 2012, 19:07

Ja lično u poslednjoj godini dana što manje to bolje....čak i lovim na obične boile odnosno ne na što manje ušminkane...a ponekad hemiju stavljam u one sa kojima hranim... krezi:: to mi se pokazalo kao dobra taktika jer dobivam veče ribe...jeste istina da na dulji period ali isplati se pričekati i biti strpljiv...Kao što Boris kaže ako je sa miksom sve ok to je to...
I was born a carp angler and I‘ll die a carp angler.

User avatar
Andjelko
Guru
Guru
Posts:932
Joined:12 Jan 2012, 18:23
Location:Brcko Bosna I Hercegovina

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by Andjelko » 03 Dec 2012, 19:10

u vecini slucajeva bez hemije,znas i sam da radim gde se pravi premiksi i koncentrati za sve zivotinje pa tak i za sarana imamo u firmi tri vrste,ali uzmes saransku peletu tonucu sa 30posto proteina,a ja uzmem isto to ali bez hemije oni premiksa i ti stvari i pravim sebi,malo jesu sporiji od ovi svi firmi sto prave boile ali kad sjedne na hranu ne ide bas tako lako od ove hrane

User avatar
dare5700
Ribolovac
Ribolovac
Posts:133
Joined:14 Jan 2012, 19:39
Location:Beograd/Rakovica

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by dare5700 » 04 Dec 2012, 00:20

Ako uzmem divlju vodu (jezero) recimo Garasko,kod Arandjelovca, onda u miks, dodam samo Natural atratkt ili Sensasov Atraktis. E sad ako se posecuje voda napadnuta od strane tekmicara ili je opterecena, takmicenjem, mislim, da ko ne bude koristio hemiju, bice hendikepiran, po pitanju kolicine ulova u odnosu, na onoga koji koristi nafriziranu i napucanu boilu hemijom.

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by Linear » 04 Dec 2012, 09:47

Znam lika koji za svoj mix sastojke uzima u marketu. Niti jedan od njih ne moze se nazvati hemijom jer to ustvari niti nije. Boila mu se moze nazvati: "hemija, sta je to?" Redovno na Pelagicevu se napeca a gore je itekako voda napadnuta svakojakim vrstama boila i hemijom u njima.
Doduse to sve bude na slobodnom ribolovu i ne znam kako bi se odrazilo na takmicenje mada cini mi se da ovdje i pricamo o slobodnom ribolovu, onako, bez pritiska da moramo uhvatiti kolicinski puno ribe.

Opet, mozda neko ima drugacije iskustvo. Svaka voda je doduse razlicita. c:c

Bistroooo kemija::
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

User avatar
DOX
ViP
ViP
Posts:670
Joined:09 Dec 2011, 23:26
Location:Teslic BiH(RS)

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by DOX » 04 Dec 2012, 12:03

U svakom mixu u svakoj boili ima hemije ,...ali treba znati koliko cega treba staviti,....dovoljno je u par procenata da profulate i da nebude ono sto treba da bude, ako pretjerate sa nekom supstancom i kad ispusite i pitate se:"Pa razvalio sam na prosloj kampanji sa istom boilom",....e to veoma lako moze da bude da je u pitanju hemija.

Vidim da se spominju komercijale i divlje vode, pa evo da i ja kazem koju rijec!

-Na komercijali se vise koristi hemija i dosta sarana je naviklo na "hemiju". Uzecu u obzir Pelagicevo. Tamo se drobi sa svim i svacim i obilne kolicine i hemije i svega baca u vodu. Mislim da to nije rjesenje!

-Sto se tice divlje vode, neznam odakle bi kreno....ali recu jedno, sto manje hemije to je bolje i sto manje razlicitih mamaca jjoooooos bolje!

Toliko od mene zasad. Bistro piv::
Bboy OR DIE !!!

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by Linear » 04 Dec 2012, 13:37

DOX wrote:U svakom mixu u svakoj boili ima hemije

DOX o cemu Ti?

Odakle Ti ova ideja? krezi::
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by GRGA RI » 04 Dec 2012, 14:01

Teško je jednostavno odgovoriti na to pitanje.
Najčešće, u mom slučaju sam bez kemije, ali što je kemija.
Da li je boila pod kemijom ako je sam miris u boili ili je boila pod kemijom sve u kompletu, kao aminokiseline, stimulatori apetita, proteinski dodatci, mirisi i slično.
Učio sam dugo kako napraviti svoju prvu boilu.
Pomalo sam kupovao sve od komponenata i kemije što su proizvodžači i vrhunski svjetski šaranaši preporučali, i na kraju sam napravio odličnu boilu koja je dobro lovila.
Takva boila nije jeftina, a kako se kemija pomalo trošila, radio sam sa onim što mi je ostalo.
Želio sam ići do granice kada je boila toliko gola da je riba skoro nikako ne uzima. I vjerujte došao sam do nje. Može se lako napraviti katastrofa boila.
Jednom sam testirao češnjak boilu... bolje da više o tome ne pišem...

Tako sam ostao bez tekuće aminokiseline, pa betaina, robin reda, LT brašna, predigested, tekućih mirisa, talina, cajousera, arousera, caseina itd. Znam da sam uz kemiju nabrojao i neke vrhunske komponente, ali nema veze.
Došao sam do nekih interesantnih zaključaka, tj. boila može biti konkurentna i bez kemije. Izbaciti jednu stvar koju sa ranije naveo vjerojatno neće biti presudno, ali izbaciti sve je velika razlika.
To bi svako sebi trebao dokazati vodeći računa o tome da pozna vodu na kojoj lovi.
Kemija ili ne ovisi i o načinu ribolova. Takmičenje ili ne, da li si sam u okolici ili je oko tebe sve puno ozbiljnih ribiča, doba godine, da li se u zadnje vrijeme dobro lovilo na toj poziciji ili ne, itd...
I na kraju opet ostaje razmišljanje... da sam barem malo pojačao boilu sa kemijom, možda bi sad bolje lovio. Zato mislim da nam kemija može pomoći ako znamo zašto je i u kojoj mjeri koristimo.

User avatar
DOX
ViP
ViP
Posts:670
Joined:09 Dec 2011, 23:26
Location:Teslic BiH(RS)

Re: Sta mislite, hemija ili ne?

Post by DOX » 04 Dec 2012, 16:09

Linear wrote:
DOX wrote:U svakom mixu u svakoj boili ima hemije

DOX o cemu Ti?

Odakle Ti ova ideja? krezi::

Tarik, konsultuj se sa Borisom!
Bboy OR DIE !!!

Post Reply

Return to “Komponente i ostala hemija”