Škrob

Miksevi, komponente, arome, aditivi i ostala hemija..

Moderator:Masterbih

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR
Škrob

Post by GogoRush » 22 Oct 2013, 18:48

Mnogo prije boila šarani su se lovili na kukuruz, kuhani krompir, kuhanu tjesteninu, kuhali su se i žganci (pura)....
Jednom prilikom došao sam do lijepog bijelog i glatkog pod prstima škripavog škroba. Pomiješao sam ga ili bolje rečeno dodao par žlica u kukuruzno brašno i napravio žgance za ribolov. U početku sam radio sa čistim kukuruznim brašnom od srca kukuruza, a kasnije sa šrotom (krupniji ostaci kod mljevenja kukuruza). Poslije kuhanja dobio sam finu gumastu i dobro povezanu masu koja je bolje držala i opstajala na udici. Znao sam često tu istu masu miješati sa feederom ili nekom smjesom za primamu te praviti kugle za pračku ili stavljati na hranilicu.
Škrob je hranjiv i šarani ga jako vole. Slatkast je i ljepljiv te dobro veže ostale komponente kad se prave boile. Pogotovo je dobar kod vezivanja komponenti čila je granulacija malo veća.
Čisti izolirani škrob se dobiva iz krompira ili žitarica. On je najvažnija hrana čovjeka i životinja.
Škrob je polisaharid i rezervna hrana u biljkama. U alkoholu i hladnoj vodi škrob je gotovo netopljiv, a u vručoj vodi daje gustu koloidnu otopinu koja se često zove i škrobni lijepak. Ohlađena otopina izgleda kao hladetinasta masa.
Škrob nije jedinstven već se može razdvojiti na amilazu i amilopektin te sadržava i nešto malo fosfatne kiseline. Djelovanjem kiselina i enzima škrob se može potpuno razgraditi u glukozu.
Osim škroba imamo i škrobni sirup. To je gusta masa koja se dobiva pri hidrolizi škroba. Sadrži 20-40% maltoze, 12-20% glukoze i do 35% dekstrina. Upotrebljava se u proizvodnji kolaća i likera.

Post Reply

Return to “Komponente i ostala hemija”