Miksanje vise aroma?

Miksevi, komponente, arome, aditivi i ostala hemija..

Moderator:Masterbih

Post Reply
-kum-
Keder
Keder
Posts:10
Joined:04 Apr 2015, 18:07
Miksanje vise aroma?

Post by -kum- » 16 Apr 2015, 10:28

Pozdrav! Dali netko ima iskustva sa mixanjem vise aromi u mix za boile,cuo sam kakko su neke alkoholne i tako nesto,da se ne slazu sve jedne s drugima?

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Miksanje vise aroma?

Post by Masterbih » 24 Apr 2015, 14:23

Postovani kolega,

Postoji vise osnovnih kompleksnih nosaca za arome, a svaki od tih osnovnih se opet dijeli na vise elemenata u sklopu tog kompleksa.
Npr. ako govorimo o samo jednoj od njih u tvom slucaju spomenutoj alkoholnoj aromi tu postoje elementi kao sto su propilen glikol, di-propilen glikol, izopropil, etanol itd.
Znaci, veoma je tesko sa sigurnoscu reci kako se neka ne slaze jedna sa drugom ukoliko nemamo jasnu specifikaciju te arome, a takve stvari imaju samo firme koje ih prodaju, opet takve informacije nikad u detalje ne prikazuje nijedna firma zbog poslovnih tajni.
Ali cek, u sustini sta to znaci ne slazu se?
Mozda mislis na to da se ne mogu pomijesati u boci te dobiti kompaktnu tekucinu ili mozda u ribolovu rade nesto losije za razliku od te dvije ako ih koristimo u mamcima samostalno?
Prije bih rekao da je ovo drugo jer ova prva stavka nije tako ni bitna ukoliko se ne bavimo prodajom aroma i zelimo dobiti neki kompleks.
Npr. ulje se koristi u boilama, a isto se nemoze pomijesati npr. sa Minaminom ili Fruit Aminom pa finalno mamci odlicno rade.
Ako je ovo drugo u pitanju, pa to je oduvijek poznato da nemozes tek tako napamet mijesati neke arome i ocekivati cudesa.
Npr. uzmes 5 aroma i dobijes nesto lijevo pa onda kukas kako to ne radi, ali opet moze se desiti da u razlicitim omjerima tih 5 aroma dobijes finalno nesto posebno sto ce odlicno da radi u mamcima.
Sve je stvar istrazivanja i testiranja na duge staze, a ne na osnovu 1-2 ribolova na nekoj lokalnoj vodi.
Tema je malo siroka da bi se dao odgovor na tvoje pitanje koje je siromasno detaljima.
U globalu je odgovor da sve arome (nebitno na nosac) mozes miksati u jajima i onda izraditi mamac, a koja kombinacija bolje ili losije radi, to je drugi par cipela.
Mozda da malo prosiris i preciziras svoje pitanje pa da ti dadnem i uzi precizniji odgovor, a ovako bi morao knjigu napisati da bih moj odgovor bio kompletan..

Pozdrav.

-kum-
Keder
Keder
Posts:10
Joined:04 Apr 2015, 18:07

Re: Miksanje vise aroma?

Post by -kum- » 31 May 2015, 06:56

Pozdrav drugar! Radim u inostranstvu pa zbog posla trenuttno ni nejdem na forum......naci miksao bih vise aroma (smrad) ,lovio sam kraj jednog covjeka lovio je s mixom aroma i super je lovio....pa bih i ja okusao srecu....naci kako odredit arome koje s kojom idu i omjere? (probao sam par kombinacija ali bi mi uvijek jedna prevladala), i ako imas neku proverenu kombinaciju bio bi ti zahvalan....

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Miksanje vise aroma?

Post by Masterbih » 31 May 2015, 19:49

Evo jedna preporuka da probas ovu kombinaciju na ribljem miksu (npr. Masterbih Premium Fish Mix):

5ml Masterbih Premium Mulberry Flavour
2ml Masterbih Undercover Monster Crab Flavour

Kompletan recept bi izgledao ovako:

1kg Masterbih Premium Fish Mix
20ml Masterbih Minamino
5ml Masterbih Premium Mulberry Flavour
2ml Masterbih Undercover Monster Crab Flavour
5ml Masterbih Intense Sweetener

Bistro!

Zoran Slavkovic
Ribolovac
Ribolovac
Posts:192
Joined:10 Feb 2014, 20:05

Re: Miksanje vise aroma?

Post by Zoran Slavkovic » 26 Jun 2015, 12:18

Samo bih dodao da ja uvek slabiju aromu stavim duplo vise od jace,na primer 6ml magic plum i 3ml shefish suprame masterbih arome,na ovakve kombinacije kao atrakt koristim liver extrat u kombinaciji sa fruit aminom i stavim 4 ml zasladjivaca.BISTRO Di::

Mehomil
U razvoju
U razvoju
Posts:26
Joined:28 Nov 2013, 16:34
Location:Lipovljani

Re: Miksanje vise aroma?

Post by Mehomil » 02 Nov 2015, 11:39

mixao sve i svasta razlicitih proizvodaca.od 2 do 5 aromi,razliciti nosaci razliciti mixevi.zakljucak,,,ako mix pogoden i arome ne pretjerane sve vise manje radi.no najbolje mi se pokazalo kvalitetan mix uz max dvije do tri arome.

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Miksanje vise aroma?

Post by Beli 059 » 02 Nov 2015, 17:16

Iz iskustva koje imam mogu samo reci da je aroma u boili samo trenutan signal..i mogucnost da se riba trenutno prevari ..pravi kvalitet boile proizilazi iz kvalitetnog miksa ..i on je taj cinilac koji presudjuje a ne aroma ili arome...

a kada se radi o mesanji aroma to je jako skakljivo jer ima puno cinilaca na koje treba obratiti paznju a na neke od njih ni sami proizvodjaci neukazuju..ai oni koji to rade su retki.

Na srecu one koje interesuje o aromama Masterbih firme ima izuzetno dovoljno podataka od proizvodjaca tako da je tesko pogresiti koju sa kojom kombinovati ako je to nasa prevelika zelja. jaoo:

Bistro

Post Reply

Return to “Komponente i ostala hemija”