Dipovi

Miksevi, komponente, arome, aditivi i ostala hemija..

Moderator:Masterbih

User avatar
dedoš
ViP
ViP
Posts:627
Joined:12 Jan 2012, 17:11
Location:Hrvatska, Slavonija
Re: Dipovi

Post by dedoš » 02 Mar 2012, 08:21

Reljić evo ti jedan recept.

-2 ml shelfish
-1 ml secret
-1 ml monster crab
-5 kapi mullbery
-3-4 ml talina (sladila) ili čajna žlićica soli
- 15 ml marineamino

Normalno što su ti već napisali aromu možeš mjenjati po želi.
To je najboljepaziti na godišnja doba, te isprobavati na vodi.
Bistro.
:HH :HH
Bog je svakom po rođenju odredio broj dana koliko će živjeti, u to jedino ne ulaze dani provedeni u ribolovu.

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Dipovi

Post by GogoRush » 02 Mar 2012, 08:35

Evo da se i ja javim i "otkrijem" misteriju DIP-a.
Prije se više koristijo zimi kad je šaran manje aktivan. Stavljanjem boile u DIP (odgovarajući), boila će djelovati duže, tj. biti atraktivna šaranu.
Prije 15-stak god. DIP se pravio od ulja (riblja ulja ili neka druga, zavisno od boile koje je korišteno) + sladilo. Kasnije se poćelo dodavati aminokiseline i arome, a još kasnije betain, razni extrakti ( liver ext., ext. morskih algi,sicret agent, corn steep liquor itd). Danas, u DIP stavljamo: aminokiseline, ulja, razne arome ( uljni, glikol i alkoholni nosać ), sladila, extrakti. To su sastojci koji privlaće šarana. Ovdje treba paziti da se sastojci (arome i ulja) mogu izmješati. Npr. voda i ulje se ne miješaju. Ako je DIP neusklađen neće djelovati ravnomjerno na boilu tj. sve komponente neće ući u boilu.
Evo vam jedan jednostavan Rp/ za DIP:
-40ml aminokiseline (jedna ili 2-3druge pomiješane)
-10ml ulja (riblje ulje, maslinovo, suncokretovo ili neko drugo)
-aroma za 1/2kg MIX-a
-eterićno ulje za 1/2kg MIX-a
-zaslađivać do 5ml
-neki extrakt (liver, green lipid musel ili neki drugi)

Kupovni dipovi su u većini slučajeva sastavljeni od otopljenog voćnog šećera (fruktoze) pomiješanog sa glicerinom topivim u vodi plus aroma.

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Dipovi

Post by GogoRush » 29 Mar 2012, 12:51

dedoš wrote:Reljić evo ti jedan recept.

-2 ml shelfish
-1 ml secret
-1 ml monster crab
-5 kapi mullbery
-3-4 ml talina (sladila) ili čajna žlićica soli
- 15 ml marineamino

Normalno što su ti već napisali aromu možeš mjenjati po želi.
To je najboljepaziti na godišnja doba, te isprobavati na vodi.
Bistro.
:HH :HH
Nešto mi je ovaj Rp./ poznat. Da li je to "Stara škola" ? :)

User avatar
rocko
Ribolovac
Ribolovac
Posts:151
Joined:12 Jan 2012, 03:45
Location:Austria

Re: Dipovi

Post by rocko » 30 Mar 2012, 00:28

Ja volim u neku aminokiselinu dodati sladilo i skroz malu dozu arome.
Prosle godine sam sa Masterovim amino liquidom super prosao, a dodao sam mu malo sladila, malo hering oil i jednu zlicu glm pudera.
Ne moze dugo trajati, ali potrosi se za par ribolova..
Vjerovatno zbog glm pudera, a ako zelite da duze traje onda mu dodajte i malu dozu konzervansa.

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Dipovi

Post by GogoRush » 30 Mar 2012, 06:02

Arome ide pola od kolićine koja ide u 1kg mix-a. A kao konzervans se koristi sol i sa njom je produženo trajanje dip-a.

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Dipovi

Post by GRGA RI » 30 Mar 2012, 09:37

Sve do sada napisano o dipovima je točno. Većinom svaki ozbiljan ribolovac koristi dipane boile iz jednostavnog razloga jer su ulovi bolji.
Mi (rio i ja) također imamo brdo takvih pripravaka sa raznim kombinacijama. Neki su sa i bez sladila, neki sa medom a mirisa i aroma bar oko deset vrsta i tako dalje.
Nisam želio pisati o pripravku klasičnog dipa jer je sve to već dobro napisano. Želio sam reći neki malo drugačiji pristup lovnom mamcu.
Prvi zabačeni mamci po dolasku na vodu su svakako oni iz dipa. Ako smo dobro pogodili zipu i prihranu pa riba dobro prima, uvjerio sam se nebrojeno puta da nam tada svi razni dipovi i mirisi nisu potrebni.
Najbolje je na udicu staviti onu boilu iz "vrećice" znači onu sa kojom i hranimo. Ako pak lovimo na teškoj vodi u smislu velikog pritiska ribiča, tada je dobro napraviti lovnu balansiranu boilu.
Takva boila sadrži oko 60% baznog miksa + 40% pop-up miksa (postotak se može mijenjati ovisno o baznom miksu). Time neutraliziramo težinu predveza i udice pa se riba lakše prevari.
U razgovoru sa nekoliko dobrih ribiča iz mog kraja, svi se slažu kako dip treba biti napravljen sa što manje mirisa. Pokušao sam suprotno. Umijesto dipa sam na lovnu boilu kapnuo 3-4 kapi eterika.
Sačekao sam nekoilko minuta i zabacio. Znam da je ta količina dovoljna za kilu boila ali sam pokušao jer je dobar dio dna jezera mulj debljine 5-10 cm. Mislio sam sa jakim mirisom u mulju privući ribu.
Rezultati su bili odlični, i to radim već nekoliko godina. Ne želim napisati koji su to eterici jer su odradila dva mirisa a svaka voda ima svoje vrijednosti.
Zato i volimo ribolov jer je to uvijek igra nadmudrivanja u kojoj se situacije mijenjaju i nikada nije sve isto, a mi ćemo uvijek težiti za što savršenijim pristupom da bi sebi dokazali kako činimo pravu stvar.

User avatar
slobodan.vukadinovic
Ribarcina
Ribarcina
Posts:469
Joined:12 Jan 2012, 21:33
Location:Sivac

Re: Dipovi

Post by slobodan.vukadinovic » 13 Sep 2012, 09:05

Pitanje za Masterbih;

Planirate li praviti dipove u identicnoj aromi boile koje pravite? kemija::

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Dipovi

Post by Masterbih » 13 Sep 2012, 12:24

Naravno, ali za sad jos nismo imali ozbiljnijih potraznji jer cepaju i bez dipova krezi::
Kaze narod: Ionako su poskupe boile + jos dip da se uzima izace papreno..
Imamo Amino Liquid dip univerzalac na bazi Liver, a njega cemo nadopuniti sa jos 2 verzije kako bi se mogao kombinovati sa svim.
Tj. Imat cemo Fish bazu, Liver bazu i Sweet Fruit bazu.

damir.dj
Ribolovac
Ribolovac
Posts:101
Joined:13 Jan 2012, 06:10
Location:Đakovo/Slavonija

Re: Dipovi

Post by damir.dj » 13 Sep 2012, 13:32

Masterbih wrote:Naravno, ali za sad jos nismo imali ozbiljnijih potraznji jer cepaju i bez dipova krezi::
Kaze narod: Ionako su poskupe boile + jos dip da se uzima izace papreno..
Imamo Amino Liquid dip univerzalac na bazi Liver, a njega cemo nadopuniti sa jos 2 verzije kako bi se mogao kombinovati sa svim.
Tj. Imat cemo Fish bazu, Liver bazu i Sweet Fruit bazu.

kada imaš lošu boilu onda ti je potreban dip u protivnom mislim da dip uopče nije potreban kad loviš sa dobrim mamcem....

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: Dipovi

Post by Linear » 13 Sep 2012, 17:55

damir.dj wrote:

kada imaš lošu boilu onda ti je potreban dip u protivnom mislim da dip uopče nije potreban kad loviš sa dobrim mamcem....
Pa ne mo's govno umakat u med i ocekivat da ce med popravit ukus govneta majka mu stara :D
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

Post Reply

Return to “Komponente i ostala hemija”