Tolstolobik

Slobodne teme o šaranskom ribolovu..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
zdravko
Ribarcina
Ribarcina
Posts:251
Joined:12 Jan 2012, 17:50
Location:Metlika, Slovenija
Tolstolobik

Post by zdravko » 19 Jan 2013, 10:51

Imamo u komercialnom ribnjaku jednog tolstolobika i kod zadnjeg pražnjenja bio je izvagan i imao 21kg. Do sada ga još niko nije uhvatio. Čuo sam, da se u Srbiji dobije neki mamac za njega na bazi planktona pa me zanima da li je to istina a isto tako da li ima ko od forumaša kakvo iskustvo sa ribolovom tolstolobika - hvala unapred.

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: Tolstolobik

Post by Linear » 19 Jan 2013, 14:16

Evo Ti jedan sistem kako to treba da izgleda da bi prevario ovog bika u vodi.

Image

Ovih tableta imas dvije vrste i razlikuju se po tome sto se kod jedne magla i prah dizu prema povrsini vode a kod druge se takoreci urusavaju prema dnu pa se u zavisnosti kakav sistem koristis (da li povrsinski ili dubinski) tako i koriste.

Image

Evo Ti par videa, od toga kako se moze napraviti ovaj technoplankton za lov ovih bikova, do sistema za njega na koji se uspjesno lovi.





Sudeci po onome sto se moze naci na youtube servisu izgleda da su se Rusi pravo isprakticirali za lov ove izuzetno jake ribe.

Bistroooo fish::
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

User avatar
prda
Ribolovac
Ribolovac
Posts:154
Joined:05 Mar 2012, 15:39

Re: Tolstolobik

Post by prda » 19 Jan 2013, 14:38

Madjari su za tolstolobika i tate i mame,imaju cak i stravstvene kako bih ih nazvao tosltolobikase :.D
Ovak tehnoplankton je opasna stvar,na dobrodolu je pecao neki lala i ubio tostolobika samo sam mu objasnio kuda se krece i to mu je bilo dovoljno,pecao ga je na pola metra od povrsine vode.
Ako nemas toga onda uzmes pola kante prekrupe obicne i to pospes po povrsini vode i dodajes po malo u kuglama ali da bude rastresito kako bi ostalo na povrsini,plovak, jaka udica i na njoj stirpor,iz razloga da olaksa udicu kako bi je lagano usrkao.
Dodje na oblak,valjda misli da su to planktoni

User avatar
zdravko
Ribarcina
Ribarcina
Posts:251
Joined:12 Jan 2012, 17:50
Location:Metlika, Slovenija

Re: Tolstolobik

Post by zdravko » 19 Jan 2013, 16:15

Puno hvala obojici ! Šteta što ne razumijem ruski jer ima stvarno puno toga a ne razumijem iz čega izrađuju taj Technoplankton. Ovo sa prekrupom mi je interesantno pa bi valjalo probati.
A još uvijek me zanima dal ima tablete za kupiti u Srbiji i možda adresa. A na kraju - možda ima i Masterbih !?

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Tolstolobik

Post by GogoRush » 19 Jan 2013, 18:40

Prije otprilike desetak godina bio sam član i ribolovnog društva Jarun (osim Zaprešića) i tamo sam lovio amure a kasnije i tolstolobike. Lovio sam sa fiksnim helikopter sistemom. Taj sistem sam preuzeo i naučio od jednog starog ribića.
Sistem ide ovako: na osnovnom najlonu na kraju je bilo olovo ili hranilica (proljeće i jesen) a iznad otprilike 10-12 cm omča (osmica) na koju se provuče udica sa najlonom i omčom. Najlon udice nije duži od hranilice (do pola hranilice). Najlon je bio uvijek napet,a vrh štapa prema nebu. Na udicu sam stavio jednu do dvije CuKove kokice. One bi digle udicu iznad hranilice te lagano lelujale. Na hranilište gdje je i udica sa kokicom obićno sam prosuo dobro namočen stari kruh. Veći komadi su padali na dno, a sitniji zajedno sa mliječnom vodom bi se lagano spuštala prema dnu i udici.To zamaglenje ga jako dobro privlači da ne treba dugo čekati. Uz stari kruh možeš dodati i neko brašno ili smjesu za primamu.
Koliko se sijećam, mislim da sam vidio jedan post na forumu,da Masterbih ima neku smjesu za hranjenje koja se lijepo "dimi" u vodi.
Na ovaj način sam znao u kratkom vremenu uhvatiti 3-4 komada. Pazi samo tolstolobik je dobar borac i pruža jak otpor.

User avatar
čipo
Genije
Genije
Posts:1487
Joined:13 Jan 2012, 17:38
Location:Sisak

Re: Tolstolobik

Post by čipo » 20 Jan 2013, 08:03

Moja su iskustva takva da sam ulovio par komada,nekoliko komada sam dobio na pahulju kruha s tim da sam na povrsinu pobacao suhog kruha koji se plako topio i propadao prema dnu,pahulja je bila na nekakvih 70 cm dubine.
Još više sam ih ulovio na Podgariču sa običnom hranilicom i kokicom na udici,najbolje mi se pokazala polusuha hrana tako da se čestice polako dižu i odrađuju,da rade oblak. :Dtt

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Tolstolobik

Post by Beli 059 » 21 Jan 2013, 19:40

Kolega dpbio sam nekoliko tostolobika od 17 do 30 kg ,tacno je da imamo masu na koju on jako dobro reaguje..pitanje je samo dali se radi o belom ili sivom tostolobiku ..e onda mozemo o tome sta cini carobnu kuglu ...veliki pozdrav



[/img]Image

Uploaded with ImageShack.us

User avatar
zdravko
Ribarcina
Ribarcina
Posts:251
Joined:12 Jan 2012, 17:50
Location:Metlika, Slovenija

Re: Tolstolobik

Post by zdravko » 22 Jan 2013, 04:45

E to ti neznam koji je. Budi dobar pa napiši masu i za jednog i drugog.

User avatar
revilo
Ribarcina
Ribarcina
Posts:439
Joined:13 Jan 2012, 07:30
Location:Zrenjanin,Vojvodina

Re: Tolstolobik

Post by revilo » 22 Jan 2013, 10:18

Sredina belog hleba
1 kg kukuruznog brasna
jogurt koliko primi masa (da nebude ni tvrda ni premekana)

sve to lepo izmesis ako hoces mozes i da farbas sa prehrambenim bojama , pa cak i da dodas mleko u prahu ili slicno.
Sisitem se sastoji iz hranilice na koju se vezu 2 udice razlicite duzine predveza (10 i 20 cm npr) udice mamcis kuglicama stiropora da bi bile iznad hranilice.Prezabacujes na svakih 15min.To je dubinski sistem,hranilice koristim sa otezanjem 30g
To se odnosi na lov belog tolstolobika.Za sivog neznam recept jel ga nisam lovio.

BISTRO piv::

Post Reply

Return to “Ostalo”