pH vrijednost Vode

Slobodne teme o šaranskom ribolovu..

Moderator:Masterbih

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:
Re: pH vrijednost Vode

Post by Masterbih » 22 Nov 2013, 15:26

Nemozemo sve strpati u isti kos sto se tice mlijecnih proteina, takodje mamac u kojim se koristi (ispravno) ima dodatke topivih mlijecnih proteina, dodatke koji mogu da ga dovoljno omekane kako bi ga sitna riba rascerupala, takodje takvi mamci mogu biti mac sa dvije ostrice jer ukoliko komples nije odmjeren takav mamac ne lovi, upravo zbog toga postoji nas "Masterbih Protein Mix" sa svim omjerima koji je idealan za mamce i ljubitelje HNV, ali nebih dalje na ovu temu jer je offtopic.

Po tvom pisanju se da zakljuciti da 150kg hidratnih mamaca na promasenom mjestu nije opasnost za vodu i pH, a 3kg HNV jeste?
E vidis, ja se tu nebih slozio! hm::

Krkanje bilo kojeg mamca u vodu (a nema ribe na spotu da ga pojede) je opasnost bio on jeftin, skup, besplatan itd.
Mislis da se na komercijalnim vodama npr. kukuruz, tigrov orascic itd. zabranjuje zbog navodnog prirasta ribe (kao fol kvalitetnije je ako krkaju boile)?
Isto je to zlo (u velikim kolicinama), tj. problematika u kolicini - jeftinoci mamca daje sliku sta je opasnije, a to se i zabrani!
Velika prednost je da su komponente za izradu kompletnog HNV mamca preskupe, a jos na sve to je odavno dokazano kako takav ludjacki prenabijen mamac (kakve su radili prije) i nije bas pokazao neke zavidne rezultate u ribolovu.
Opasnost jeftinog mamca je njegova niska cijena koja omogucava ubacivanje velike kolicine u vodu!
Kad sve sagledamo, jasno dobijamo odgovor koji sam vec i napisao ranije u postu, ali ga mozda neko nije shvatio.
piv::

User avatar
Cezar
Keder
Keder
Posts:24
Joined:29 Oct 2013, 14:09
Location:Doesburg
Contact:

Re: pH vrijednost Vode

Post by Cezar » 22 Nov 2013, 15:52

? :HH
Last edited by Cezar on 05 Dec 2013, 12:53, edited 1 time in total.
Čovek mora mnogo znati da bi doznao kako malo zna.
(Nemačka poslovica)

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: pH vrijednost Vode

Post by Masterbih » 22 Nov 2013, 16:05

Upravo taj razum je poremecen kod nas i ljudi se hvataju za slamku te nesvjesno unistavaju vode, a s njom i sve zivo u vodi.
Primjera je svakodnevno u velikom broju.

P.S.
Naprotiv krezi::
Jeftin mamac je korist da ja prodam “Masterbih Protein Mix” boilu kako je ti nazva krezi::

User avatar
Cezar
Keder
Keder
Posts:24
Joined:29 Oct 2013, 14:09
Location:Doesburg
Contact:

Re: pH vrijednost Vode

Post by Cezar » 22 Nov 2013, 16:14

? :HH
Last edited by Cezar on 05 Dec 2013, 12:53, edited 1 time in total.
Čovek mora mnogo znati da bi doznao kako malo zna.
(Nemačka poslovica)

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: pH vrijednost Vode

Post by Masterbih » 22 Nov 2013, 16:21

Vidim ja da si nabrzaka preletio sve krezi::
Slazemo se u potpunosti, samo nam vjerovatno vrijeme ne dozvoljava da sve prostudiramo i procitamo, napisemo u detalj sto je i normalno jer je zivot nevjerovatno brz u danasnje vrijeme.
Svako dobro. piv::

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: pH vrijednost Vode

Post by Linear » 22 Nov 2013, 19:32

Cear wrote: Dakle: velika masa jeftinijih boila nije otrov, trule i ukiseljene HNV boile to jesu, ako zbog ničeg drugog onda zbog toga što utiču na pojavu fosfora, kao što se u priloženom topiku može pročitati.
Jedan kilogram fosfora je dovoljan za rast 1000 kila algi, te iste alge koriste 140 kila kiseonika za njihov razvoj!
Evo dokaza o ovome o cemu pricas Cezare. Jezero Pelagicevo i jedna slika za vrijeme ribolova.....

Image

Gore se ocito u velikim kolicinama bacaju HNV boile!
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

User avatar
Cezar
Keder
Keder
Posts:24
Joined:29 Oct 2013, 14:09
Location:Doesburg
Contact:

Re: pH vrijednost Vode

Post by Cezar » 22 Nov 2013, 21:40

? :HH
Last edited by Cezar on 05 Dec 2013, 12:53, edited 1 time in total.
Čovek mora mnogo znati da bi doznao kako malo zna.
(Nemačka poslovica)

User avatar
rocko
Ribolovac
Ribolovac
Posts:151
Joined:12 Jan 2012, 03:45
Location:Austria

Re: pH vrijednost Vode

Post by rocko » 22 Nov 2013, 22:07

Ma dajte ljudi sad ispade da mamac pun ugljenih hidrata nije opasan za vodu?
Pa on je jedan od najopasnijih i upravo zbog toga kod nas u pola Austrije je zabranjena upotreba obilnog hranjenja kukuruzom itd.
I sam sam imao problem jer imam akvarij sa malim saranima gdje su poceli da oboljevaju i da neki cak ugibaju, sve sam odnio na institut u innsbruck da mi pojasne sta je problem.
Problem je bio sto sam ih previse hranio sa kukuruzom i malim zgancima koje sam naivno radio od prostog 50:50 miksa, eto!
Zagadio sam vodu sam, davao im vise ugljenih hidrata nego sto treba.
Kupio sam i uredjaj za mjerenje NH3 i NH4 i sam se licno uvjerio kako ti ugljeni hidrati imaju i svoju drugu mracnu stranu, a da ne govorimo kako su u ribolovu pretezno puse s takvim mamcima.
Kratak ribolov i 50:50 ponekad moze zeznuti ribu, ali na duze pusa iliti adio mare.
Stupio sam i u kontakt sa profesorom u Innsbruck da se posavjetujem i da mi objasni detaljnije problem.
Na moje pitanje i konstatovanje da se svi sarani uzgajaju i hrane kukuruzom - odgovorio mi je profesor, da hrane kukuruzom jer je jeftin i hidrati brzo nabijaju salo kod riba za konzumnu uporabu a ujedno i zagadjuju vodu konzumiranjem tih prekomjernih hidrata jer ribe i vrse nuzdu, kako bi rekao samim izmetom zagadjuju vodu, a kad bacimo takvih mamaca tipa 50:50 puno vodu ce da uniste sto ovim kako rece master i cezar sto problemom ako i pojedu sve mamce.
Od ribljeg izmeta, nepojedene hrane, počinje stvarati amonijak koji je jako otrovan i smrtonosan za ribe vec u koncetracijama većim od samo 0,6mg na litru vode.
Ako hrana strune na dnu to je jos gore.
Razgradjuju se ugljeni hidrati na sircetnu kiselinu i alkohol koji je vec los za ribu, onda idu bakterije buturic kiselog vrenja i sve dobija uzegli kiseli miris zato sto su svi ugljeni hidrati koji su ostali degradirani u buternu kiselinu te sami poprimaju cestice toksicnog otpada poput vodonika, ugljen dioksida i ostalih tipova bakterija i gljivica koje su otrovne.
Onda dolazi Amonijak!
Smrt za sve.
Macku o rep okaci da ti mamci sa bombom ugljenih hidrata nisu opasni.
Nisu ljudi budale, svima je u interesu da riba napreduje i bude zdrava.
Sve vise voda zabranjuje upotrebu kukuruza, tajgera (ugljenih hidrata) i tako dalje.
Nutricijelno balansiran mamac je najidealniji - pogodan za ribe i vodu.

Linear ovo su odumrle alge sto je sasvim normalno i pogotovo ako je ta voda sad plitka zbog suse?
Nisam bio godinama na pelagicevo pa neznam detalje.
Ali i visoke koncentracije kisika mogu da ubiju ribe.
Suprotno tome, plitko jezero moze da poveca temperaturu vode i tako ubrza sve zivotne procese sto je primjer ovdje na slici.
Ovakva slika i boja vode je tipicni prikaz visoke bioloske aktivnosti.
Ranije se i vise mamaca istovaralo pa nije bilo problema, tu je problem dotok vode i plitko jezero sa velikom temperaturom.

User avatar
rocko
Ribolovac
Ribolovac
Posts:151
Joined:12 Jan 2012, 03:45
Location:Austria

Re: pH vrijednost Vode

Post by rocko » 22 Nov 2013, 22:09

Zaboravih pitati jos jel takva voda samo u nekim dijelovima jezera naprimjer u priobalnim?
Ako je, onda je definitivno samo odumrla alga zbog visoke temperature u plicem dijelu.

User avatar
Cezar
Keder
Keder
Posts:24
Joined:29 Oct 2013, 14:09
Location:Doesburg
Contact:

Re: pH vrijednost Vode

Post by Cezar » 22 Nov 2013, 22:32

? :HH
Last edited by Cezar on 05 Dec 2013, 12:54, edited 1 time in total.
Čovek mora mnogo znati da bi doznao kako malo zna.
(Nemačka poslovica)

Post Reply

Return to “Ostalo”