Kako i zasto Saran

Slobodne teme o šaranskom ribolovu..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA
Kako i zasto Saran

Post by Beli 059 » 27 Oct 2015, 18:44

Kako i zašto baš šaran

Drage kolege, u poslednje vreme čitajući raznu stručnu literaturu i prateći razne izveštaje firmi u vidu video materijala, zapitam se zašto sam se i kada sam se odlučio za lov šarana i amura i kako je to postala moja opsesija već duži niz godina.
Potičem iz kraja koji je okružen sa par predivnih jezera kao i predivnim rekama, na primer Gradac, Kolubara, Drina, a i nedaleko se nalaze Sava i Dunav. Kao i svako dete, voleo sam da neko svoje slobodno vreme provodim pored vode, ali ipak trenuci sa svojim ujakom, inače vrsnim ribolovcem, su bili najlepši i duboko urezani u sećanje deteta. Kad god bi se našli na vodi i lovili, a lovili smo na plovak, slušao sam od ujaka priče o lukavoj ribi, prevejanom borcu i pravom takmacu...ŠARANU.
Pecali smo na velikom broju raznih destinacija, kako na jezerima, tako i na rekama i kad god bi se desilo da na udici imamo šarana, lice iskusnog ribolovca bi zasijalo, a ja bih kao dete stajao sav usplahiren i iščekivao rezultat nadmudrivanja između svog ujaka i šarana. U želji da se i ja sa njim nadmećem, počeo sam svoja interesovanja proširivati i čitati svaki članak u kojem bi bilo šta (a da ima veze sa tom polepom ribom) pisalo.
Polako počinjem prikupljati opremu za lov šarana i svaki novi izlazak na vodu sa ujakom bio je ispraćen njegovim osmehom gledajući me kako sa oduševljenjem se pripremam na poziciji za ribolov. I već tada svaki moj skromni ulov propraćen je jakim otkucajima srca i prevelikom srećom kada se šaran nađe u meredovu i kada sam ja izašao kao pobednik.

Već kao srednjoškolac koji je upisao veterinu, otvaraju se još veće mogućnosti za saznanja o tome kako šaran živi i egzistira u vodi i naravno počinju se u glavi sakupljati misli o pripremi mamca koji bi u ribolovu doneo više uspeha, krupniju ribu i veću sreću. Naravno, uz izlaske na vodu dolaze i nova poznanstva i kontakti sa ribolovcima raznih ribolovnih disciplina. Kad god bih spomenuo da lovim šarana i amura, i isključivo samo njh, ljudi su me sa podozrenjem gledali.

Tada shvatam da su ljudi koji love šarana, ŠARANDŽIJE posebna vrsta ljudi, kao što je i poseban način njhovog ribolova. Ribolov koji iziskuje znanje, iskustvo, veliko strpljenje, istrajnost i naravno neprestanu edukaciju sebe samog. Jer šarasnki ribolov to zaista iziskuje. Riba koju lovimo je nešto posebno.
I tako sam jednog dana ja, od ljudi koje izuzetno poštujem, dobio epitet ŠARANDŽIJE.

„Ti si šarandžija“, izusti čovek koji je prolazio iza mojih leđa dok sam pecao.

Za mene je to bila prevelika čast...

Kraj prvog dela. bdr:

darko.glumac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:181
Joined:14 Mar 2015, 18:04

Re: Kako i zasto Saran

Post by darko.glumac » 02 Nov 2015, 08:50

Moj početak lova šarana je otprilike isti ili sličao kao i kod Belog.Ja nisam imao ujaka ribolovca ,ali sam zato učio od ribolovca, od mog velikog učitelja i starog lisca Luke,on me je uveo u činjenicu da o ribolovu moraš razmišljati,a ne kako sam do tada radio - zabaciš pa šta bude- bude.Dugo godina sam s njim lovio,lovili smo grabežljivce , soma ,štuku,smuđa,po zimi blinkanje na Dravi.Uvijek na ribolovu smo zabacili na šarana.nakon nekog vremena mi je postalo i te kako jasno - da meni jednostavno - ne grize.Kad mi je moj učitelj rekao da sa šaranam ne ide tako jednostavno - da je to izuzetno lukava i oprezna riba - zaintrigrilalo me. Do lodila me dovodilo saznanje da svaki šaran (bilo je to stvarno rijetko) koji je došao na udicu - da je to bio samo puki slučaj.Tako sam se sam ulovio kako sve više počinjem razmišljati o tome - kako loviti šarane.Tako je krenulo.Moj početak je bio težak,mukotrpan i izluđujuć( koliko dana bez griza, koliko izgubljenih riba).Uh..... i sad mi sjećanje na te dane izvuče osmjeh na lice - šta sam sve i koje greške radio.Moj učitelj mi nije htio prenijeti svoje znanje samo tako - bez obzira što smo bili - jako - jako dobri, nego - me jednostavno pustio,ali naravno pod svojim nadzorom.Kad je je nešto pošlo po zlu( a bilo je to često), ispitivanje - onda sam morao onako ljut i bijedan - pričati šta sam i zašto nešto radio. Tek kad sam sve istresao - onda bi mi rekao - ne to tako ne valja - probaj to ovako i pokazao mi - ali samo jednom - rijetko kad dva puta istu stvar.Sjećam se učenja vezanja dlake na udicu - kl:: , i tako malo po malo - krenulo je na bolje.Sve više i više sam bio u tome sve do trenutka kad me lov drugih riba jednostavno prestao zanimati, posvetio sam se isključivo ribolovu šarana.Eto u kratko - to su moji početci ribolova šarana :HH

Post Reply

Return to “Ostalo”