Savremeni Saranski Ribolov

Slobodne teme o šaranskom ribolovu..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA
Savremeni Saranski Ribolov

Post by Beli 059 » 08 Feb 2016, 21:32

Eto bas pre neki dan u nekom neformalnom razgovoru sa kolegama sarandzijama..dotakli smo se teme o kojoj se mnogo govorilo I pisalo ..SAVREMENI SARANSKI RIBOLOV…

Mnogi su ovi tezu razlicito objasnjavali ali cinjenica je da se sa pojavom prve dlake krenulo sa epohom u razvoju saranskog ribolova i pocetkom savremenog saranskog ribolova.

Jedna od stavki je takodje I pojava daleko modernije opreme kako one osnovne tako I pomocne koja je ribolov sve vise usavrsavala.

I razvoj mamaca je takodje jedan od bitnih cinilaca u savremenom saranskom ribolovu…ali vec iz svog iskustva u nizu godina licno smatram da su mamci po svom sastavu dostigli vrhunac da je sada nesto sasvim drugo potrebno uz sve ove cinioce da bi uspeh u ribolovu bio veci a samim tim I mi kao ribolovci bili zadovoljni.

Ono sto licno smatram da je jako bitno poredsvih ostalih cinilaca je pristup nasem ribolovu I ja volim da kazem savremen pristup….
Sta bi sacinjavalo taj savremeni pristup…kao prvo da budemo svesni potrebe I znacaja pokreta CATCH and RELEASE ! kao osnove pozitivnog stava ka prirodi....

Takodje taj savremeni pristup je i sagledavanje mnogih pred radnji pre samog ribolova koji su kao kljucne stvari za bolji ribolov (vremenski uslovi,vodostaj,period godine u kojem lovimo i pripremamo kampanje),zatim poznavanje destinacije na kojoj lovimo...mikrolokacije spocificnosti zbog kojih na njima lovimo...

Vrlo bitna stavr je takodje taktika I metodika naseg ribolova kao I odredjivanje tempa kojim cemo pecati(agresivno,lagano )
Pa eto kolege zanimalo bi me ako se slazete samnom sta bi za Vas bio taj savremeni pristup kao bitan cinilac u savremenom saranskom ribolovu!!

Bistro!!

User avatar
rstare
Ribarcina
Ribarcina
Posts:393
Joined:01 Mar 2015, 19:44

Re: Savremeni Saranski Ribolov

Post by rstare » 09 Feb 2016, 19:51

Savremeni šaranski ribolov također moderni šaranski ribolov veoma se razlikuje u modernom času jer su oprema i mamci potpuno drugačiji. Prije toga ribolovac koristio je samo najlon, štap, plovak i udicu. Jer se ribolov razvija sa velikom brzinom, koristimo puno opreme koja je iz godine u godinu bolja i modernija.

A savremeni pristup šaranskom ribolovu prvo je C&R i poznavanje načina šaranskog ribolova, od opreme do samog pristupa ribolovu i naravno uživanje u prirodi, experimentiranje i iznad svega biti drugačiji od drugih. Ako želimo da budemo uspješni u tome, moramo znati i nešto više od toga. To ovisi od periode godine u koji lovimo, poznavanje metabolizma šarana u različitim periodama, poznavanje vode na koji lovimo, način i oblike primame za šarana, moderne naveze itd…

Tako ja vidim i mislim o savremenom šaranskom ribolovu.

LP Robi

User avatar
tomoZG
ViP
ViP
Posts:681
Joined:12 Jan 2012, 17:44
Location:Croatia-Zagreb

Re: Savremeni Saranski Ribolov

Post by tomoZG » 10 Feb 2016, 18:38

Šta je taj moderan pristup šaranskom ribolovu teško je reći.Vjerujem da je za svakog to nešta drugo jer ne sagledavamo svi stvari iz istog ugla.Ali kad se vratimo desetak godina unatrag i kad osobno pogledam kako se tada lovilo i razmišljalo napredovali smo i unaprijedili ribolov u svim smjerovima,bilo po pitanju opreme,mamaca,stavova itd.Što se tiče mamaca složiom bi se s kolegom Belim da smo tu već dotakli vrhunac i teško da će netko izbacit nešto revolucionarno na tržište što će zasjenit sve ovo što do sad poznajemo i radimo.Sve je već uglavnom poznato tako da su u pitanju samo nijanse koje se prilagođavaju uvjetima na vodi i okolini.Šaranska oprema je toliko već usavršena da nam je ugodnije u ribolovu nego kod kuće što se tiče komfora i sveg ostalog.Informacije su dostupne svugdje i svakome što u jednu ruku ima i svoje negativne strane,jer pojedinci postaju pametnjakovići preko noći i misle da sve znaju ako su to negdje pročitali ili pogledali kakav video filmić.Naravno onda su konflikti i puno češći što se i vidi po raznim forumima jer otvaranje svake teme je kao otvaranje Pandorine kutije.Mislim da nitko nemože nadomjestit znanje koje smo većina nas stjecali godinama i neke osnove učili na vlastitim pogreškama i pokušajima kad nije bilo dostupnih informacija i googla a stari maheri su svoje tajne čuvali i skrivali ko zmija noge.
Današnji moderan pristup ribolovu se ponajviše odnosi na mlađe generacije i prenošenje znanja i vještina na njih.Upoznavanje ,mladih sa čarima i ljepotama prirode i boravka u prirodi,humani odnos ne samo prema ribama nego prema svim životinjama.Obraćanje pažnje na zaštitu tog bogatstva i čuvanje istog.
Današnju mladež nažalost zanimaju samo tableti i mobiteli i većina njih nikad nije ni vidla živu ribu ,a kamoli probali je ulovit ,a zatim ponovo joj poklonit život i pažljivivo je vratit u njezino stanište.
Naglasak modernog pristupa je najviše na brizi i zaštiti ulovljenih riba i prenošenje tih znanja na mlađe generacije.Također tu je i prenošenje znanja i vještina o svim stavkama koje čine jedan uspješan ribolov,a to je opet jedno vrlo široko područje koje se nemože svladat preko noći.
Vrlo bitno je provodit vrijeme na vodi, ali ako imaš nekog tko će te uputit i dat ti smjernice i skrenut pozornost na neke bitne stvari da to vrijeme provedeš kvalitetno to je onda velika stvar.Šaranski ribolov je zaista kompleksna stvar i jako puno faktora utječe na njega.To su faktori koje netko gledajući sastrane nevidi i nezna,ali oni su tu i nama zaista igraju veliku i bitnu ulogu i diktiraju nam kakav će biti ishod ribolova.Poznavanje svih sfera ribolova velika je i bitna stvar, a to prenjeti na mladi naraštaj naš je zadatak i briga i cilj modernog šaranskog ribolova.
Image

darko.glumac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:181
Joined:14 Mar 2015, 18:04

Re: Savremeni Saranski Ribolov

Post by darko.glumac » 31 Jan 2017, 10:35

Moderni šaranski ribolov. Slažem se sa svim predhodno napisanim, ali ipak mislim da za taj izraz nema neke precizne definicije.
Po meni moderni šaranski ribolov je skup svega ( ribolova kakav je prije bio i nečega novog), - starom načinu i iskustvima dodali nešto novo ( dlaku, mamce, svijest o očuvanju ribljeg fonda i prirode).
Znamo svi jako dobro ,a i uvjerili smo se stotine puta .... ma može netko imati pribor najskuplji na svijetu, mamce isto tako - ali ako nema znanja i iskustva koja su stečena prije ko zna koliko godina - nema ulova.
Svjestan sam da tu moju teoriju i te kako pobijaju " komercijalne vode" umjetno napravljene ili očišćene od granja, panjeva i slično i prepune ribe.
Na takvim vodama se svakom može " krava oždrebiti" i one su nam donijele poplavu " stručnjaka" za šaranski ribolov.
To je ono negativno što nam je donio moderni šaranski ribolov. Loše je što danas imamo (po meni najveću) skupinu šaranaša koji znaju sve o ama baš svakom novitetu bilo kojeg brenda - proizvođača opreme, znaju desetke tipova i rola , štapova, šatora........., i u tome su savršeni, ali pričati o ribolovu, izboru mjesta, markiranju i svim drugim radnjama koje daju preduvjete za uspješan ribolov - to ne.
Žao mi je što ogromna većina šaranaša priča samo o opremi - te ova rola je vrh - te onaj štap,ljudi koji ne shvaćaju da ni najskuplja oprema ne daje znanje -( ma znate što mislim - naslušali ste se toga) - a pričati i razmišljati o ribolovu - to se po meni jako - jako rijetko čuje.
Svjedok sam da u mom okruženju ima jako mali broj šaranaša s kojima mogu pričati o ribolovu .
Opet ponavljam - to su loše strane Modernog šaranskog ribolova.
Cijela mašinerija stoji iza toga i bojim se da polako odlazimo na krivu stranu.
Zbog ovih negativnih efekata koje je donio "Moderni šaranski ribolov" izuzetno sam sretan što sam član ekipe testera "Masterbiha" iz razloga što sam upozao vrhunske ribolovce ljude koji su istinski ribolovci, ljudi koji u pravom smislu love "Moderni šaranski ribolov" znanje i iskustvo potpomognuto savremenom opepremom.
Ljude od kojih učim i s kojima iskreno razmjenjujem iskustva!

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Savremeni Saranski Ribolov

Post by Beli 059 » 31 Jan 2017, 19:38

Beli 059 wrote:Eto bas pre neki dan u nekom neformalnom razgovoru sa kolegama sarandzijama..dotakli smo se teme o kojoj se mnogo govorilo I pisalo ..SAVREMENI SARANSKI RIBOLOV…

Mnogi su ovi tezu razlicito objasnjavali ali cinjenica je da se sa pojavom prve dlake krenulo sa epohom u razvoju saranskog ribolova i pocetkom savremenog saranskog ribolova.

Jedna od stavki je takodje I pojava daleko modernije opreme kako one osnovne tako I pomocne koja je ribolov sve vise usavrsavala.

I razvoj mamaca je takodje jedan od bitnih cinilaca u savremenom saranskom ribolovu…ali vec iz svog iskustva u nizu godina licno smatram da su mamci po svom sastavu dostigli vrhunac da je sada nesto sasvim drugo potrebno uz sve ove cinioce da bi uspeh u ribolovu bio veci a samim tim I mi kao ribolovci bili zadovoljni.

Ono sto licno smatram da je jako bitno poredsvih ostalih cinilaca je pristup nasem ribolovu I ja volim da kazem savremen pristup….
Sta bi sacinjavalo taj savremeni pristup…kao prvo da budemo svesni potrebe I znacaja pokreta CATCH and RELEASE ! kao osnove pozitivnog stava ka prirodi....

Takodje taj savremeni pristup je i sagledavanje mnogih pred radnji pre samog ribolova koji su kao kljucne stvari za bolji ribolov (vremenski uslovi,vodostaj,period godine u kojem lovimo i pripremamo kampanje),zatim poznavanje destinacije na kojoj lovimo...mikrolokacije spocificnosti zbog kojih na njima lovimo...

Vrlo bitna stavr je takodje taktika I metodika naseg ribolova kao I odredjivanje tempa kojim cemo pecati(agresivno,lagano )
Pa eto kolege zanimalo bi me ako se slazete samnom sta bi za Vas bio taj savremeni pristup kao bitan cinilac u savremenom saranskom ribolovu!!

Bistro!!
I pored gore navedenog i prateci ostale svetske sarandzije nemogu se oteti utisku i zakljucku da je kvalitetan mamac samo deo velikog posla do kvalitetnog ribolova i kapitalnih ulova...

Pristup je sve bitni cinilac ...a vazan deo toga odabir lokaliteta..tako da je lokacija ...lokacija...lokacija mozda i naj presudniji cinilac za uspesnu kampanju...

A takav pristup je upravo ono sto je modernije u i sto cini bitnu razliku u ribolovu i ribolovcima!!!! Di:: F::

darko.glumac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:181
Joined:14 Mar 2015, 18:04

Re: Savremeni Saranski Ribolov

Post by darko.glumac » 01 Feb 2017, 10:05

Da lokacija - garant, ali ja mislim da ima još i te kako bitnih stvari koje odlučuju o uspješnosti kampanje. Uz izbor lokacije....... markiranje, izbor udice, predveza, choock - leeder ili ne, prihrana sa partiklom, izbor boili za prihranu, izbor mamca, prezentacija mamca i na kraju odluka o količini i dinamici prihrane. Ako smo sve ovo dobro i ispravno odradili - velika je vjerovatnoća da ćemo imati uspješnu kampanju. U prilog ovome govori i činjenica da kad smo na takmičenjima, jako smo uskraćeni izborom željene lokacije, pa to moramo koliko možemo kompenzirati ovim ostalim radnjama, a opet kako Beli kaže - ako nemaš sreće i izvučeš lošu poziciju ( u prevodu..... lošu lokaciju) teško da će se postići dobar rezultat.. Tako da po meni... Lokacija na prvom mjestu,ali ni u kom slučaju ne smijemo zanemariti ove ostale male( ali jako bitne) radnje. :HH

Post Reply

Return to “Ostalo”