Knjige, revije i ostalo

Slobodne teme o šaranskom ribolovu..

Moderator:Masterbih

User avatar
crniigor
Ribarcina
Ribarcina
Posts:359
Joined:12 Jan 2012, 16:56
Location:Postojna, Slovenija
Knjige, revije i ostalo

Post by crniigor » 19 Jan 2012, 08:14

Sigurno svako od nas ima nešto od šaranske literature na svom kompu. Bilo bi lepo kad bi si razmenili to što imamo. Predlažem da svako od nas (tj. onaj ko je voljan to da podeli sa ostalima) uploaduje to na net i ovde prilepi link, kako bi ostali mogli to da preuzmu 2::u
Pozz i BISTRO
Image Image & Image

dejak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:290
Joined:12 Jan 2012, 18:33
Location:Bačka Palanka

Re: Knjige, revije i ostalo

Post by dejak » 19 Jan 2012, 09:53

Imam ja MODERNI ŠARANSKI RIBOLOV Krešimir Kuri u pdf-u ali ne znam da li smem da ga stavim???

User avatar
crniigor
Ribarcina
Ribarcina
Posts:359
Joined:12 Jan 2012, 16:56
Location:Postojna, Slovenija

Re: Knjige, revije i ostalo

Post by crniigor » 19 Jan 2012, 10:20

Možda bi bilo najbolje, kad bi nam Boris napisao koje knjige prodaje, da mu ne bi otimali hleb iz usta ;-). Tako ćemo najbolje znati, da ne bi bezveze dolazili u konflikt ili da nam zameri.
p.s.-znam sigurno da Boris ima od Krešimira knjigu na svojim policama u trgovini.
BISTRO
Image Image & Image

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Knjige, revije i ostalo

Post by GRGA RI » 19 Jan 2012, 11:34

U nekom prošlom vremenu sam napravio uradak koji vrlo liči na knjigu o šaranolovu.
To su većinom stvari sa interneta ali ima i mojih iskustava.
Svaki puta kada pročitam "predgovor", sam sebi dajem podršku što sam izabrao ovaj hobi, za koji ja kažem da je "ne hobi nego način života".
Podijeliti ću sa vama taj predgovor i par rečenica koji su mi pomogli u načinu obavljanja ribolova.

1. PREDGOVOR
BACITE ME U VODU – MOŽDA POSTANEM RIBA
Kaže pjesnik - sve ljubavi su tužne ali ja svoju ljubav prema ribolovu mislim čuvati i njegovati trajno.
Biti će tu svađa i psovanja između mene i riba, ponekad nerazumjevanja, suza, veselja, pokidanih najlona, snijega, kiše, leda... ali, poštivat ćemo se zauvijek.
Budite ponosni što ste ribič, jer ribolov je izradio dio vašeg karaktera i taj dio vas čini dobrim i plemenitim čovjekom.

I NE ZABORAVITE DA POSTOJE SAMO DVIJE VRSTE LJUDI: RIBIČI I ONI OSTALI!

Dugogodišnje ribolovno iskustvo svakom udičaru daje za pravo da u svojoj glavi razvije pretpostavke i stvori vlastitu teoriju o tome kako šaran uzima mamac.
Što je ta pretpostavka bliža istini, njegovi su sistemi funkcionalniji, prezentacija mamca uspješnija, i u konačnici, ulovi su bolji.

PROBAVA HRANE
Šaran nema želudac pa hranu koju pojede probavlja u crijevu. Šaran je hladnokrvna životinja i temperatura njegovog tijela je oko jedan stupanj veća od temperature vode.
Zbog te činjenice vrijeme probave kod šarana uvjetovano je:
• temperaturom vode
• starosću ribe
• težinom ribe
• prosječnom vrijednosti kisika u vodi

Pri 28 °C šaran probavlja hranu najoptimalnije ali samo u slučaju kada jedna litra vode sadrži najmanje 6 miligrama rastvorenog kisika.
Ova minimalna količina kiska je za šarana vrlo važna kako bi hranu što efektivnije iskoristio.
Za probavu hrane potrebna je energija a za energiju je neophodan kisik.
Kod nižih temperatura šaran također kvalitetno probavlja konzumiranu hranu.
Ugljikohidrate i biljne proteine probavi puno jednostavnije od životinjskih bjelančevina i mlječnih proteina.
Pri temperaturi vode od 25 °C potrebno mu je otprilike 4 - 6 sati za probavu hrane koja je bogata životinjskim bjelančevinama.
Hranu na biljnoj bazi (recimo žitne klice) probavi za samo 2 sata.
Pri temperaturi od 20 °C potrebno mu je oko 12 sati za životinjske bjelančevine i samo 4 sata za biljne.
Sve se mijenja pri temperaturi od 16 °C. Ispod ove vrijednosti šaran teško probavlja hranu bogatu životinjskim bjelančevinama.
Nerijetko se u zimskim mjesecima moglo naći uginulog šarana koji je hranjen boilama bogatim životinjskim bjelančevinama i proteinima.
Hrana ostaje u njegovom crijevu, pokvari se, inficira se te riba kasnije ugine.
Pri temperaturi od 10 °C potrebno je oko 12 sati dok šaran probavi hranu na biljnoj bazi, npr. žitne klice a za nisko - proteinske sastojke (oko 20%), na bazi ugljikohidrata, treba mu 24 sata za probavu.
Podaci su općeniti a starijem šaranu je potrebno više vremena za iste sastojke.
Kada temperatura vode padne ispod 10 °C šaran se zavlači u kakvu duboku rupu ili debeli mulj gdje mu se uvjeti života ne mijenjaju tijekom cijele zime.
Šaran može izdržati i nekoliko mjeseci bez hrane zahvaljujući zalihama koje je osigurao tijekom ljetnih i jesenskih mjeseci.
Znatno smanjuje svoj biološki ritam i ulazi u stanje polu - letargije.
Kako se manje ili uopće ne kreće, ne troši energiju i ima manje potrebe za hranom, ali ako je hranilište u blizini – hranilište će biti posjećeno.
U proljeće kada dani postaju sve duži i temperatura zraka raste, smanjuje se i vrijeme probave hrane kod šarana. Tijelo ženke proizvodi hormone koji doprinose razvoju jajašaca.
Njihova produkcija zahtjeva puno više energije. Zbog toga su u tom vremenskom periodu ženke mnogo fanatičnije u potrazi za hranom u usporedbi sa mužjacima.
Specijalni proteini poznati pod imenom enzimi su odgovorni za kemijski proces razgradnje hrane u crijevu šarana.
Određeni enzimi su aktivni pri određenim temperaturama. Zato se kod šarana pojavljuje nekoliko vrsta enzima koji su aktivni pri različitim temperaturama vode.

Htio bi samo napomenuti da je tekst star preko 5 godina i na njemu nisam ništa mijenjao. Moguće je da je ribička javnost u narednim godinama došla do malo drugačijih činjenica, ali ovako se onda mislilo.

Toliko za sada.
Pozdrav

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Knjige, revije i ostalo

Post by Masterbih » 19 Jan 2012, 14:46

Dosta toga ima na internetu, ali morate postovati i autorska prava.
Nikako nemojte dijeliti linkove.
Ja imam povecu kolekciju, ali pravih knjiga na koje sam ponosan, moje malo blago 1::

dejak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:290
Joined:12 Jan 2012, 18:33
Location:Bačka Palanka

Re: Knjige, revije i ostalo

Post by dejak » 19 Jan 2012, 15:01

Zato sam i napisao da ne znam smem li je postaviti...
Ovo je jedan moj drugar skenirao sebi moju knjigu pa i ja uzeo pdf

User avatar
predrag1
U razvoju
U razvoju
Posts:31
Joined:16 Jan 2012, 20:47
Location:Beograd - Voždovac
Contact:

Re: Knjige, revije i ostalo

Post by predrag1 » 19 Jan 2012, 17:56

Ni knjiga , Ni revija

Televizija on line
http://pv-tv.tv/stream/player/pvtv-ro.html
Odvedi dete u Luna-park – usrećio si ga za taj dan;
Povedi ga sa sobom na pecanje – usrećio si ga za čitav život

User avatar
holcer
Guru
Guru
Posts:786
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Bosanski Brod R.S. BiH...

Re: Knjige, revije i ostalo

Post by holcer » 22 Jan 2012, 17:15

ovo je ekstra... :HH
...Nije lako biti budala... Takav se moras roditi...
Destinations Point

User avatar
predrag1
U razvoju
U razvoju
Posts:31
Joined:16 Jan 2012, 20:47
Location:Beograd - Voždovac
Contact:

Re: Knjige, revije i ostalo

Post by predrag1 » 22 Jan 2012, 17:23

Drago mi je da ti se dopada :)
Odvedi dete u Luna-park – usrećio si ga za taj dan;
Povedi ga sa sobom na pecanje – usrećio si ga za čitav život

User avatar
ledeni
Ribolovac
Ribolovac
Posts:155
Joined:18 Jan 2012, 18:29
Location:Našice, Hrvatska

Re: Knjige, revije i ostalo

Post by ledeni » 24 Jan 2012, 14:23

Masterbih wrote:Dosta toga ima na internetu, ali morate postovati i autorska prava.
Nikako nemojte dijeliti linkove.
Ja imam povecu kolekciju, ali pravih knjiga na koje sam ponosan, moje malo blago 1::
u svakom slučaju se treba držat autorskih prava, imam i ja malo blago za sebe piv::

Post Reply

Return to “Ostalo”