Vremenski uslovi...

Slobodne teme o šaranskom ribolovu..

Moderator:Masterbih

enko
Napredan clan
Napredan clan
Posts:38
Joined:18 Jan 2012, 14:50
Re: Vremenski uslovi...

Post by enko » 21 Jan 2012, 17:06

Vremensku prognozu pratim cisto radi sebe da znam kako se pripremiti za ribolov jer ipak nije isto kada je kisovito i suncano.Sto se tice atmosferskog pritiska na vodama gdje sam pecao imao je dosta uticaja.jednostavno kada je nizak riba je skroz slabo grizla.

Burzum
Piskaralo
Piskaralo
Posts:55
Joined:16 Jan 2012, 18:02

Re: Vremenski uslovi...

Post by Burzum » 21 Jan 2012, 17:18

U vecini slucajeva gleda da kiša nepada i ako je pomogucnosti suncano barem da mogu sator rasirit
Kada je sator dignut poslije me vise nista ne tangira i ne smeta komotno moze biti i oluja i nevrijeme i kiša šta god ;-)
Normalno volim kada je vrijeme lijepo i donekle u redu da mogu prihraniti i odraditi poziciju kako spada :)

User avatar
nyko_10
Ribarcina
Ribarcina
Posts:327
Joined:16 Jan 2012, 17:40
Location:Našice

Re: Vremenski uslovi...

Post by nyko_10 » 21 Jan 2012, 17:27

Meni isto kisa igra najvecu ulogu...
Sto se tice tlaka, cuo sam da saranu smeta promjena tlaka (iako mi se puno puta dogodilo da to nije tocno, npr. nakon kise dode lijepo vrijeme, tlak ide na vise i odmah uslijedi griz).
Last edited by nyko_10 on 21 Jan 2012, 19:46, edited 1 time in total.
Image

dejak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:290
Joined:12 Jan 2012, 18:33
Location:Bačka Palanka

Re: Vremenski uslovi...

Post by dejak » 21 Jan 2012, 19:07

Ne volim talase idu mi strašno na živce,pogotovo kada pecam na Dunavu talasi pa još naiđe i putnički brod Z.:

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: Vremenski uslovi...

Post by Linear » 21 Jan 2012, 19:08

Znam samo jedno. Ko ne zabaci nece ni uhvatit! Di::
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

User avatar
dedoš
ViP
ViP
Posts:627
Joined:12 Jan 2012, 17:11
Location:Hrvatska, Slavonija

Re: Vremenski uslovi...

Post by dedoš » 21 Jan 2012, 19:25

Malo pratim prognozu, ne volim jedino kad dođem da pada kiša.
A kad se smjesti briga me. Normalno da bi volio da bude lijepo vrijeme.
Kod biranj pozicije malo gledam na smjer vijetra, na to kakva je temperatura (da li idem u pliće ili u dublje).
Od svega mi je najbitnije da sam na vodi.

ihii:: ihii::
Bog je svakom po rođenju odredio broj dana koliko će živjeti, u to jedino ne ulaze dani provedeni u ribolovu.

User avatar
tomoZG
ViP
ViP
Posts:681
Joined:12 Jan 2012, 17:44
Location:Croatia-Zagreb

Re: Vremenski uslovi...

Post by tomoZG » 21 Jan 2012, 20:23

jedno izvjesno vrijeme mi se činilo ko da sam uklet jer nije bilo ribolova u kojem nisam pokisnuo to mi je već postalao normalno.Inače dosta pratim prognozu i tlakove i znam da i nagli pad tlaka sa nadolazećom kišom jako pokreće ribu (to sam dokazao SEBI što je najbitnije)
Image

User avatar
ivek
Piskaralo
Piskaralo
Posts:71
Joined:12 Jan 2012, 17:30
Location:podgorica

Re: Vremenski uslovi...

Post by ivek » 21 Jan 2012, 20:37

mnogo toga utice slazem se sa prethodnim komentarima .meni se desava da posle jace grmljavine ako odem na 5/6 sati na spot koji inace stalno posecujem i dohranjujem jednostavno nece ni da pomirise.
Image

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Vremenski uslovi...

Post by GogoRush » 23 Jan 2012, 11:22

Što se tiće vremenskih uvjeta tu obavezno obratim pažnju prije nego krenem u ribolov. Prvo gledam da li će doći do promjene vremena i tlak. Ako je ujutro lijepo vrijeme, sunćano, a popodne se sprema naoblaka i kiša riba se prestaje hraniti. I kod promjene tlaka, a to se najćešće događa kad se kvari vrijeme (sunćano u kišovito) Tlak pada te riba ne grize. Svaki tlak iznad 1000hPa je dobar, aispod je loš. Najbolji je od 1015hPa pa na više. Jednom sam bio u ribolovu i nisam gledao tlak, udice su bile zabaćene na hranilište, ali ni da pipne (kao u lavoru). Kad sam upalio radio ćuo sam da je tlak 990hPa. Tlak puno znaći. :)

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: Vremenski uslovi...

Post by Linear » 23 Jan 2012, 13:05

Sto se tice atmosferskog tlaka ili pritiska, kako hocete, to uvelike zavisi i od nadmorske visine na kojoj se voda nalazi!

Imate jezera koja su na vecim nadmorskim visinama od onih koja se nalaze u ravnicarskim dijelovima. I automatski onaj pritisak koji bi recimo bio dobar na jezeru Pelagicevo naprimjer, ne moze apsolutno nista da znaci niti da vam pokaze u odnosu na jezero Alagovac u Nevesinju koje se nalazi na nadmorskoj visini od blizu 900 metara i gdje je normalan pritisak 920 hpa sto bi na Pelagicevu naprimjer bio i vise nego nizak.
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

Post Reply

Return to “Ostalo”