Udice bez kontra kuke

Slobodne teme o šaranskom ribolovu..

Moderator:Masterbih

User avatar
crniigor
Ribarcina
Ribarcina
Posts:359
Joined:12 Jan 2012, 16:56
Location:Postojna, Slovenija
Udice bez kontra kuke

Post by crniigor » 22 Jan 2012, 18:33

Kakvo je vaše mišljenje o tome da su na nekim jezerima obavezne takve udice?
meni se to lično ne sviđa iz prostog razloga. ako ribolovac koristi udicu bez kontra kuke, on posle uzimanja mamca ribu drži čvrsto, znači da ima jako zategnut laks kako ne bi udica ispala iz usta i sa tim ribi dodatno cepa usta, a kad koristi sa kontra kukom, onda ribi daje malo fore jer je (relativno) siguran da ribi neće ispasti udica iz usta.
Kad pogledamo, udica sa i bez kontra kuke, ribi napravi ranu od uboda, ali ako koristi sa kontra kukom ta rana je manja nego bez kontra kuke. Rana kod izlačenja udice sa kontra kukom iz usta je minimalna kad se uporedi rana koju može da ostavi udica bez kontra kuke, baš iz tog razloga što kod drila, ribolovac ribi ne da da "diše".
Imao sam prilike da vidim rane na ustima koje su bile veličine kovanice od 2€, to je strašno.
Image Image & Image

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: Udice bez kontra kuke

Post by Linear » 22 Jan 2012, 18:50

Druze jesi ti kad pecao sa udicama bez kontrakuke?
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

User avatar
crniigor
Ribarcina
Ribarcina
Posts:359
Joined:12 Jan 2012, 16:56
Location:Postojna, Slovenija

Re: Udice bez kontra kuke

Post by crniigor » 22 Jan 2012, 18:52

Naravno, na Šumbaru gde pecam je to jedno od pravila. Što pitaš?
Image Image & Image

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: Udice bez kontra kuke

Post by Linear » 22 Jan 2012, 19:05

Pa kako si uspio da zakljucis da kada se vadi riba sa udicom bez kontrakuke da se riba vise vuce za razliku od onih situacija u kojim koristis udice sa kontrakukom?

Ja nisam primjetio nikakvu razliku u vucenju ribe,pa te zato pitam kako si dosao do tog zakljucka?

Meni je apsolutno svejedno sa kakvom udicom pecam, da li bez kontrakuke ili sa njom! Mislim da je tu problem vise psihicke prirode ali u smislu, kontas u glavi da ako nemas kontrakuke na udici da ces ribu da izgubis lakse od suprotne situacije. Nema to puno veze po meni..... ja barem nisam nikakvu razliku primjetio.
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

User avatar
crniigor
Ribarcina
Ribarcina
Posts:359
Joined:12 Jan 2012, 16:56
Location:Postojna, Slovenija

Re: Udice bez kontra kuke

Post by crniigor » 22 Jan 2012, 19:13

Linear wrote:Pa kako si uspio da zakljucis da kada se vadi riba sa udicom bez kontrakuke da se riba vise vuce za razliku od onih situacija u kojim koristis udice sa kontrakukom?

Ja nisam primjetio nikakvu razliku u vucenju ribe,pa te zato pitam kako si dosao do tog zakljucka?

Meni je apsolutno svejedno sa kakvom udicom pecam, da li bez kontrakuke ili sa njom! Mislim da je tu problem vise psihicke prirode ali u smislu, kontas u glavi da ako nemas kontrakuke na udici da ces ribu da izgubis lakse od suprotne situacije. Nema to puno veze po meni..... ja barem nisam nikakvu razliku primjetio.
Zato što sam video kako ljudi forsiraju ribu i izvlače je na silu, baš iz razloga jer se plaše da ne izgube ribu. Ja isto, kao i ti/vi nisam primetio nikakvu razliku, jer kad imam ribu na udici ne razmišljam o udici ili bilo čemu drugome, nego uživam u drilu i pokušavam da ribu izvučem, kako bi mogao da se slikam sa njom, meni je bitno da ja nju izvučem, a da li je to za 5, 10min ili pola sata nije mi bitno.
Image Image & Image

Limar
Genije
Genije
Posts:1006
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Stara Pazova Republika Srbija

Re: Udice bez kontra kuke

Post by Limar » 23 Jan 2012, 10:54

Nekom nebi ni trokraka bila dovoljna da bude siguran,imas ljude koji kad udare kontru lupe u zemlju iza sebe,zabacuju iz "zatrke" 5-6 metara i zato netreba gledati druge...Inace volim da pecam bez te kontre,kolega Max90 mi je dao pakovanje Kordinih neke skroz male i upotrebljavam ih na jezeru Basijana,sve isto kao i obicna udica jedino sto udicu izvadis iz usta ribe dok trepnes,sto sa obicnim udicama nije bas lako!
Nevolim kada mi neko stoji iza ledja dok pecam...

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: Udice bez kontra kuke

Post by Linear » 23 Jan 2012, 12:02

crniigor wrote: Zato što sam video kako ljudi forsiraju ribu i izvlače je na silu, baš iz razloga jer se plaše da ne izgube ribu. Ja isto, kao i ti/vi nisam primetio nikakvu razliku, jer kad imam ribu na udici ne razmišljam o udici ili bilo čemu drugome, nego uživam u drilu i pokušavam da ribu izvučem, kako bi mogao da se slikam sa njom, meni je bitno da ja nju izvučem, a da li je to za 5, 10min ili pola sata nije mi bitno.
Pa to su ljudi koji nemaju bas mnogo iskustva a samim tim niti znanja u ribolovu. Zasto se osvrces uopste na njih?

:.D
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

User avatar
crniigor
Ribarcina
Ribarcina
Posts:359
Joined:12 Jan 2012, 16:56
Location:Postojna, Slovenija

Re: Udice bez kontra kuke

Post by crniigor » 23 Jan 2012, 12:32

Linear wrote:
crniigor wrote: Zato što sam video kako ljudi forsiraju ribu i izvlače je na silu, baš iz razloga jer se plaše da ne izgube ribu. Ja isto, kao i ti/vi nisam primetio nikakvu razliku, jer kad imam ribu na udici ne razmišljam o udici ili bilo čemu drugome, nego uživam u drilu i pokušavam da ribu izvučem, kako bi mogao da se slikam sa njom, meni je bitno da ja nju izvučem, a da li je to za 5, 10min ili pola sata nije mi bitno.
Pa to su ljudi koji nemaju bas mnogo iskustva a samim tim niti znanja u ribolovu. Zasto se osvrces uopste na njih?

:.D
pa ne osvrćem se ja na njih, zato što ja to želim, već to automatski vidim i postavim sebi pitanje "JEL MORAŠ BAŠ TAKO DA SILUJEŠ RIBU!!!??!!", ne ide mi u glavu kako može da prakticira C&R, a sa druge strane cepa ribi usta sa svojim načinom ribolova.
obožavam da gledam kako drugi driluju ribu, volim da gledam tu borbu "ko će koga", ali isto tako vidim i te nazovimo ih šarandžije (čitaj, MESARE) koji uništavaju ribu.
Image Image & Image

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: Udice bez kontra kuke

Post by Linear » 23 Jan 2012, 12:47

crniigor wrote: pa ne osvrćem se ja na njih, zato što ja to želim, već to automatski vidim i postavim sebi pitanje "JEL MORAŠ BAŠ TAKO DA SILUJEŠ RIBU!!!??!!", ne ide mi u glavu kako može da prakticira C&R, a sa druge strane cepa ribi usta sa svojim načinom ribolova.
obožavam da gledam kako drugi driluju ribu, volim da gledam tu borbu "ko će koga", ali isto tako vidim i te nazovimo ih šarandžije (čitaj, MESARE) koji uništavaju ribu.
Isti sam takav na vodi ali tim i takvim ribolovcima ne pridajem znacaja i ne dajem im prostora bas puno po forumima. Mislim da bi se njima trebala skretati paznja na vodi,i to bi trebalo raditi bez ikakvog stida.

Kakvih sam se ja situacija sve nagledao ihaaaaa

Od onih gdje ljudi prilikom slikanja usljed neiskustva prilikom istog zabijaju prste u skrge ribama, sto je po meni puno gore od ove gore navedene situacije sa udicama. Dodjes da mu pomognes a ono tamo riba jadna u krvi. Ili pak, lezi na jako tankom duseku i svaki puta kada se ritne u vazduh spadne na onaj dusek i jos jace se udari. Pa situacija gdje ljudi usljed one glupe fore:"mrzim amure" samo jadnu ribu onako iz meredova puste na sljunak ili travu i cekaju da sama nadje put do vode.

Ima toga koliko hoces. Ali ne treba skretati paznju na forumu o tome nego direktno na vodi pa neka se ljute. Na kraju krajeva mi smo svi cuvari svojih voda, zavisno od toga kako na to ko od nas gleda, barem ja tako mislim. I zasto ne bi prisli i pomogli drugima i Bogami ako treba u upozoriti ih, sto da ne!?


Bistroooo c:c
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

User avatar
crniigor
Ribarcina
Ribarcina
Posts:359
Joined:12 Jan 2012, 16:56
Location:Postojna, Slovenija

Re: Udice bez kontra kuke

Post by crniigor » 23 Jan 2012, 12:55

i ja sam se nagledao raznih situacija, i u potpunosti se slažem sa tobom. ja volim da pomognem i isto tako volim da meni neko pomogne, isto tako prihvatam sve dobronamerne predloge, a i kritike, ako negde grešim, niko se nije rodio a da sve zna, pa tako ni ja.
BISTRO kolega piv::
Image Image & Image

Post Reply

Return to “Ostalo”