Lov u mulju!

Slobodne teme o šaranskom ribolovu..

Moderator:Masterbih

User avatar
DOX
ViP
ViP
Posts:670
Joined:09 Dec 2011, 23:26
Location:Teslic BiH(RS)
Lov u mulju!

Post by DOX » 18 Feb 2012, 21:29

Kakva su vasa iskustva?

Evo moje jedno iskustvo sa Gomjenickog jezera u Teslicu, bilo je to ovako:

Bio je ljetni period, razmisljajuci otpecati jedan dan na tom jezeru(posto nedaju nocu da se peca), shvatio sam da se trebam udaljiti od ostalih "ribolovaca" koji samo izvlace sisteme pa zabacuju, igraju pokera, galame, nonstop hodaju po obali i oko jezera...shvatio sam da mi nema druge nego pokusati da privucem sarana u sami mulj. Na tom mjestu je mulj 1,5-2 m ako ne i vise i sami je krs, odluci da pokusam prvosa obicnim kuvanim kukuruzom bez ikakve arome znaci samo cisti domaci kukuruz...i otisao sam 2 puta samo da nakrmim(kasnje cu ubaciti i sliku da vidite o kakvom se mjestu radi) izbacao sam u 2 puta 10 kg kukuruza haha malo je smjesno ali citajte dalje...
Krmio sam kada se na tom jezeru ne lovi tj radnim danima, tacno krmio sam utorak i cetvrtak a u nedelju sam dosao da pecam.
Posto na jezeru se lovi ujutro od 6h pa do poslje podne do 8 h, odlucio sam jednim stapom ono standard "dubinac" ali sa olovom od 10 g. i predvezom od 60 cm stim da na poznatu saransku dlaku montiram 3 zrna istog kukuruza sa podizacom da bi eto kolko tolkoizdiglo mamac iz mulja...Na drugi stap sam lovio na plovak ali kombinovajuci hljeb i kukuruz isti.
E sad rezultat tog dana sam imao samo na plovak, 2 sarana po nekih 3 i 4 kg.
Sad da vam ne pisem istoriju mog razmisljanja, Zasto nije u mulju uzeo nijedan a vrzmali su se tu?? .:)
Bio sam uporan i nastavio sa prihranom stim da sam onda svasta pokusavao da poboljsam kukuruz, ubacivajuci svakakve arome, zasladjivace i naravno od tada sam bacao dosta manje kolicine kukuruza...
Vec sledeci vikend dovio sam i u mulju tj na stap koji je bio plasiran u mulju sa podizacom, ali saran koji je tezio nekih 3 kile i vamo na plovak koji je tezio 4 kile.
Tokom citave sezone na tom jezeru ostao sam na tom jezeru ali nije bilo nista ozbiljnije, ali uvjek svaki vikend je bilo po 2 uzimanja ako ne na dubinjca onda na plovak i obrnuto, ali bili su pretezno sitni.
I jednom u kasnu jesen (vec tad vise nisam ni prihranjivao mjesto jer izbacao sam tokom zezone nekih 50 kg zita hehe a to jezero je veoma malo i nije bas bogato ribom ali ja sam tragao samo za onim vecim koji su bbili pusteni tokom davnih nekadasnjih poribljavanja sto naravno daje do znanja da barem jedan od njih nije upecan i da je ostao i steko tu neku odredjenu kapitalnu tezinu)..dosao sam na to isto mjesto, dan je onako bio ljep sa dosta sunca, izjutra nikakvog desavanja i tako je prolazio sat za satom...i po onoj najvecoj vrucini oko 1 h stap na dubinca mi uzme tj smota ga do vode(na tom jezeru ako lovis u krsu nemozes sa baitranerom da lovis jer saran odma u sekundi ode u granje..) i pocela je borba, uspjeo sam da vratim ga iz granja i riba j krenula prema meni lagano sto bi ja reko "opusteno" i odma u prvi mah pomislio sam da je amur.
Doveo sam je do obale hehe ali nisam mogao da vidim i dalje o kojoj ribi je rjec, jer je odma duboko ispred obale.
Kako sam ribu uspjesno pokusao da podignem uvjerivsi se da je Amur odma se naglo okreno i srecom bbio sam spretan da otpustim da mi ne pokida navezani sistem hehe.
Bio sam zadovoljan opet trud se isplatio kolko tolko,..
E tad sam shvatio da preplasena riba od tog silnog hodanja i cestog ribickog zabacivanja i vadjenja je jednostavno isprepadana i tokom dana one "stare" ribe nece da se hrane tokom dana na otvorenim cistim spotovima, i bas zato ja sam odlucio da pecam u mulju i imao sam uspjeha znaci riba se hrani u mulju na velikim dubinama i bas robari po tom mulju.
Nisam imao srece za Sarana iako smatram da ima Sarana preko 15 kg a oko 10 kg sam i vidjao.
Evo obecao sam i slike pa..
Image
Ova slika sa ribom je malo losa, jer morao sam da idem do cuvara da me slika sa obicnim fotoaparatom..
Image

P.S. Ove godine uz pomoc Masterbih proizvoda cu sigurno da izvadim i tako nekog kapitalca i da ga prebacim u neko ljepse i bolje jezero jer on to zasluzuje.
Bboy OR DIE !!!

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Lov u mulju!

Post by Masterbih » 18 Feb 2012, 21:59

Mulj zna biti izuzetno produktivan, ali jako je bitno znati o kakvom se mulju radi..

User avatar
carpier
ViP
ViP
Posts:628
Joined:13 Jan 2012, 11:10
Location:Murska Sobota, Slovenija

Re: Lov u mulju!

Post by carpier » 19 Feb 2012, 07:49

U svakom jezeru je mulj...negdje više negdje manje...izuzeci su hot spotovi...tamo gde riba uzima hranu jer prostor očiste do nule...tako i najbolje znaš gde se riba hrani. Zato je potrebno dobro znati gledati sonar ili znati dobro markirati...to je 50% posla. Ako je mulja više...pop-up ili zig rig... :D
I was born a carp angler and I‘ll die a carp angler.

Brane Jaska
Keder
Keder
Posts:14
Joined:17 Feb 2012, 16:43

Re: Lov u mulju!

Post by Brane Jaska » 19 Feb 2012, 08:08

Lovio sam na nekim jezerima gdje je sami mulj (pol metra),veću ribu sam dobivao na tunuću boilu sa kombinacijom sa pop-up boilom,a manju na samo tonuću......na ćistu pop-up boilu sam lovio i to vrlo dobro ali su,ali mi je ipak favorit jedna tonuća i jedna pop-up!
Kad sam lovio samo na pop-up podigao sam je od dna nekih 5-7 cm i to male boile 10,12,14.
piv::

User avatar
nyko_10
Ribarcina
Ribarcina
Posts:327
Joined:16 Jan 2012, 17:40
Location:Našice

Re: Lov u mulju!

Post by nyko_10 » 19 Feb 2012, 08:41

Loveći u mulju najčešće koristim neke pop-upice ili podizače, koji dignu mamac nekih 5 cm.
Image

Limar
Genije
Genije
Posts:1006
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Stara Pazova Republika Srbija

Re: Lov u mulju!

Post by Limar » 19 Feb 2012, 09:41

Izbegavam mulj,voda gde pecam ima takav gadan mulj da ni patke nece da plivaju tuda,uzas kako smrdi ohh: ..izuzetak je jezero Basijana,to znaju ovi ligasi ovde,nabacaj na pola u mulj i standardan sistem sa tonucom boilom i kad pocne da jede eto ga sou a mulj preko kolena c:c ps.vole da rovare :D
Nevolim kada mi neko stoji iza ledja dok pecam...

User avatar
dedoš
ViP
ViP
Posts:627
Joined:12 Jan 2012, 17:11
Location:Hrvatska, Slavonija

Re: Lov u mulju!

Post by dedoš » 19 Feb 2012, 10:39

Masterbih wrote:Mulj zna biti izuzetno produktivan, ali jako je bitno znati o kakvom se mulju radi..

S tim se potpuno slažem, zavisi kakav je mulj.Pojedini djelovi mulja ribu jednostavno privlaće jer su puni njima zanimljive hrane.
A što se tiće podizaća u mekanom mulju (da odigneš 5-6 cm,kako kaže Niko ) to ne vrijedi ništa ako je mulj 70-80 cm, a podvez 20 cm. Olovo ga povuće unutra. Zato je ono pravo što je napisao capier, hot spotovi znači dobro markiranje je sasim sigurno pola posla.
Ljudi dosta često greše kada dođu na vodu koju ne poznaju i žure da što prije zabace štapove . Bez pravog markiranja možeš prebacitidobra mjesta.Ali to je druga tema.
Znaći dobro markiranje, pronaći hot spotove, balansirane boile ili kombinacija sa pop-up.Pogoditi ono što u tom trenu riba traži.
Takođe sam znao nakon intenzivnog ribolova na jednom mjestu (nakon 7-8 dana) bolje loviti na samim rubovima hranilišta, a ima i to svoje zašto.
toliko od mene.

ihii:: ihii:: :HH
Bog je svakom po rođenju odredio broj dana koliko će živjeti, u to jedino ne ulaze dani provedeni u ribolovu.

User avatar
čipo
Genije
Genije
Posts:1487
Joined:13 Jan 2012, 17:38
Location:Sisak

Re: Lov u mulju!

Post by čipo » 19 Feb 2012, 13:21

mda...jako cesto lovim u mulju i ako ne lovim ciljano amura ne odizem boilu, lovim obicnom boilom bez podizanja.
a mulj,da naravno ima ga vise vrsta i po meni najgori je onaj ispod nekakvog drveca gdje je puno starog i trulog lisca...
a ,,dobrog,, mulja isto ima i sarani u njemu uzivaju jer tamo ima jako puno fine papice :.D


Image

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Lov u mulju!

Post by Beli 059 » 19 Feb 2012, 16:52

Volim da pecam u mulju naravno ne u nekoj nenormalnoj deblini naravno da i svaki milj nije isti razlikuju se fizioloski i onaj erozivni mulj ,mislim da je mozda pravilo da ono pravi kada govorimo o divljim vodama upravu tu i uzimaju mamac na prelascima iz mulja na nesto malo cistije,a neretko mi se desilo i da uzme u samom mulju ,naravno prezentacija mamca je tada presudnog znacaja,a i nacin prihranjivanja se u mnogome razlikuje od specificnog kada se peca u mulju,bar je to moje skromno misljenje :Dtt

User avatar
DOX
ViP
ViP
Posts:670
Joined:09 Dec 2011, 23:26
Location:Teslic BiH(RS)

Re: Lov u mulju!

Post by DOX » 19 Feb 2012, 17:17

Hvala kolege.

Kao sto sam vec naveo, ovde na ovom mjestu gdje sam Ja pecao je mulj 1,5-2 m, koristio sam podvez 60 cm, isao sam na to da mamac bude u mulju ali ne na dnu mulja!
Na ovom jezeru stari Saran ce uzeti prije u mulju nego na cistom spotu od kojeg ima veliki strah.

Bistro.
Bboy OR DIE !!!

Post Reply

Return to “Ostalo”