Buducnost saranskog ribolova

Slobodne teme o šaranskom ribolovu..

Moderator:Masterbih

User avatar
slobodan.vukadinovic
Ribarcina
Ribarcina
Posts:469
Joined:12 Jan 2012, 21:33
Location:Sivac
Buducnost saranskog ribolova

Post by slobodan.vukadinovic » 02 Mar 2012, 22:44

Drage kolege, poceo sam da pisem tekst u temi "razvlacenje ili zabacivanje" pa sam malo odlutao i na kraju sam obrisao post. Odlucio sam da postavim novu temu. Naime, evo o cemu se radi...
Razmisljao sam kako ce izgledati saranski ribolov tamo negde za desetak godina... Sada vec koristimo razne indikatore, kamere, sonare, camce za razvlacenje sistema, hemiju, fluorokarbone... Kuda to vodi i kakva ce biti draz u tome da u buducnosti (recimo...) u ruci drzimo nekakav lap top ili aipod i sl. i satelitskim navodjenjem nadjemo najkrupniju ribu na vodi i gurnemo joj udicu pod nos?! Smesno...! Zar nije najveca draz u saranskom ribolovu neizvesnost, iznenadjenje, ne znanje o fondu kapitalne ribe i slicno. Mnogi se pitaju sto pecam na starom kanalu koji je vec dosta osiromasen... Zato sto znam da u tom kanalu plivaju sarani koje je poribio jos (karikiram) Franc Jozef i Marija Terezija. Naravno da to nije moguce ali...niko ih nije video kada su uginuli. Sada sigurno plivaju njihovi preci koji nisu mali i odolevaju svim mukama koje prozivljavaju u vodi... E upravo to nepoznato meni daje sliku kako treba da izgleda saranski ribolov....Nekada je sarandzija bio onaj koji je dosta hranio i strpljivo cekao na udarac pored germine nabudzene nekim dam kvikom i kovanicom a sada ako nemas svemirsku tehnologiju i nisi neki ...
Interesuje me sta vi mislite o tome ...

User avatar
dedoš
ViP
ViP
Posts:627
Joined:12 Jan 2012, 17:11
Location:Hrvatska, Slavonija

Re: Buducnost saranskog ribolova

Post by dedoš » 03 Mar 2012, 03:10

Pa dosta si sa svime u pravu, ali ne može se to puno promijeniti.
Sve u životu ide naprijed usavršava se pa tako i ovaj naš svijet šaranskog ribolova.
Ranih 90-tih sam s ujakom išao često na šarana i amura.On se bacio u poljoprivredu i neide dugo već.
Prošle godine smo bili za maj ponovo zajedno na fešti, a ja sam naravno raširio svoj kompletan pribor i zabacio.
Kad je došao do mene gleda i kaže "pa zar ja nisam bio u ribolovu 100 godina ".
Tako se njemu to čini. I sam volim što jednostavnije u tom ribolovu da bude, ali ne ide.
Sve te jednostavno tjera, ta želja za ulovom, kapitalcem vuće da isprobaš nešto novo, kvalitetnije.
A prijatelju moj moraš priznati da se i samim šaranima ta novotarija sviđa, te da sve više biraju.
Tako da nam ne preostaje drugo nego da se trudimo da ih zadovoljimo, da im damo ono što vole.
To bi bio moj stav i razmišljanje o svemu.
:Dtt :Dtt
Bog je svakom po rođenju odredio broj dana koliko će živjeti, u to jedino ne ulaze dani provedeni u ribolovu.

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Buducnost saranskog ribolova

Post by Beli 059 » 03 Mar 2012, 07:06

Ovo je jako lepa tema o kojoj stvarno treba razmisliti i naci sebe u toj pricimi mislim da smo vecina nas prosli onaj deo od nekih stapica pa sad kako kolega kaze do visoke tehnologije,i sam taj nas put kroz usavrsavanje po pitanju opreme terao nas je da se edukujuemo u pravcu zasto takva oprema koje su njene prdnosti itd,jako mali broj ljudi-sarandzija pak se trudi da sebe usavrsi po pitanju same ihtiologije,da mnogo vise nauci o ribi sa kojom se takmici ikoja je jako bitan segmnt njegovog zivota-naravno kroz hobi,netreba govoriti dokle je otisla tehnologija izrade mamaca,sve u svemu velika expanzija saranskog ribolova jednostavno primorava na usavrsavanje,samo se postavlja pitanje do koje granice je limit,negde mora doci do zasicenja,i tada vec nas divni lov sarana i amura nece biti divni hobi ili za vecinu nas opsesija,vec neto sasvim sasvim drugo....

Savremeni saranski ribolov ne podrazumeva samo savremen nacin i pristup samom ribolovu vec i ophodjenje prema ribi,njeno ocuvanje i zastita,i savremeno ophodjene prema samoj prirodi...jer bez nje smo nista ,i bez nje ni mi nepostojimo..... p:: p::

Limar
Genije
Genije
Posts:1006
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Stara Pazova Republika Srbija

Re: Buducnost saranskog ribolova

Post by Limar » 03 Mar 2012, 09:16

Buducnost saranskog ribolova na Balkanu je tamna ukoliko se kao ljudi ne dozovemo pameti...a sto se tice saranske opreme mislim da je prica ispricana,nema vise sta da se izmisli osim astronomske cene necega "novog" c:c
Nevolim kada mi neko stoji iza ledja dok pecam...

User avatar
slobodan.vukadinovic
Ribarcina
Ribarcina
Posts:469
Joined:12 Jan 2012, 21:33
Location:Sivac

Re: Buducnost saranskog ribolova

Post by slobodan.vukadinovic » 03 Mar 2012, 10:58

Drage moje kolege, sve ste vi u pravu! Pa cak i Dedos kada kaze da tu nema vise sta da se izmisli... Ja se slazem ali pitaj to tvoga ujaka... Neke nase kolege su se smejale kada su citale post o tome kako je izmisljen "spomb" stap. I treba da se smeju! To su mamipare koje nama zarazenima sve trebaju (a u stvari i netrebaju). Koliko sam puta sam sebi svasta rekao kada kupim takvo sto. Bolje da sam deci kupio makar cokoladu... mhm::

scorp_breza
Piskaralo
Piskaralo
Posts:55
Joined:15 Jan 2012, 21:14

Re: Buducnost saranskog ribolova

Post by scorp_breza » 03 Mar 2012, 11:25

Buducnost saranskog ribolova se moze posmatrat dvojako:

1. sa stanovista nasih voda i ribljeg fonda. Tu su nam (barem u BiH) svijetla tacka jedino komercijalne vode, ostalima buducnost nije bas svijetla ukoliko se nesto drasticno ne promijeni.

2. sta stanovista tehnologije i opreme koja se koristi, mislim da to i nije toliko problematicno. Cinjenica je da ce tehnologija, mamci, oprema i dalje napredovati, ali je bitna stvar da smo mi ti koji sami biramo sta cemo, kada i u kojoj mjeri koristiti. Nekome ce biti vazno samo da se nalovi, pa ce koristiti sva moguca pomagala, nekome je stalo do adrenalina, nadmudrivanja, neizvjesnosti, pa ce koristiti samo ono sto mu treba. I dobro je da bude tako. I sada ima masa stvari koja se moze kupiti da nam olaksa pojedine segmente ribolova, ali ih ne kupujemo sve, tako ce biti i u buducnosti.

Mislim da je veci problem taj gdje cemo pecat u buducnosti od ovoga kako i s cime cemo pecat u buducnosti.

User avatar
dedoš
ViP
ViP
Posts:627
Joined:12 Jan 2012, 17:11
Location:Hrvatska, Slavonija

Re: Buducnost saranskog ribolova

Post by dedoš » 03 Mar 2012, 12:44

Tu ste u potpunosti u pravu da se mora ozbiljno poraditi na samoj kulturi ribića.
Očuvanja prirode, okoliša, čistoće vode, a nada sve očuvanju ribljeg fonda.
Bez obzira na vrstu ribe, ne samo šarana nego i bijele ribe, te grabežljivaca.
Nije rijetko da se netko čudi kad kažem da sam ulovio 3-4 šarana i vratio nazad.
Jedan moj šogor kaže da bi me on gurnio nogom u vodu da me vidi kako to radim.
A ja mu kažem da zato i ne ide samnom u ribolov. Pojedini ljudi ne mogu shvatiti da pustim ribu.
Pitaju pa zašto onda ideš u ribolov,kad ribu vračaš nazad .
Mislim da to ipak ide u dobrom pravcu, jer kod nas se prije 10 godina nije ovako lovilo.
A da ne pričam ranije, osobno sam oduvijek pazio na mjeru i vračao.
Što ni to nije nekima bilo jasno zašto.Bobro je to što nas ovakvih ima svakim danom sve više.
Bistro.

:HH :HH
Bog je svakom po rođenju odredio broj dana koliko će živjeti, u to jedino ne ulaze dani provedeni u ribolovu.

Limar
Genije
Genije
Posts:1006
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Stara Pazova Republika Srbija

Re: Buducnost saranskog ribolova

Post by Limar » 03 Mar 2012, 17:09

ovako bi trebala izgledati buducnost c:c
Nevolim kada mi neko stoji iza ledja dok pecam...

User avatar
dedoš
ViP
ViP
Posts:627
Joined:12 Jan 2012, 17:11
Location:Hrvatska, Slavonija

Re: Buducnost saranskog ribolova

Post by dedoš » 03 Mar 2012, 18:23

Svaka čast ali mi to nečemo doživjeti, to je sigurno.
Naš balkanski čovjek se nemože tako brzo prilagoditi.

ihii:: ihii::
Bog je svakom po rođenju odredio broj dana koliko će živjeti, u to jedino ne ulaze dani provedeni u ribolovu.

Limar
Genije
Genije
Posts:1006
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Stara Pazova Republika Srbija

Re: Buducnost saranskog ribolova

Post by Limar » 03 Mar 2012, 19:54

Upravo tako,NIKAD mi necemo imati takvu svest a ni toliko ribe ::oo ...prosle godine saran 10ak kila se mresti u trsci a neki baca se skida u gace i zalece u vodu da ga izbaci na obalu,nisam mogao ocima verovati,kaze "sta ce tolka riba u bari"....samo usranu motku pa ispolivati po ledjima za naravoucenie!...kad se uvedu pravila i KAZNE kao sto je u jednom postu Master napisao stanje u Nemackoj,tad cemo polako krenuti u buducnost,svetliju....
Nevolim kada mi neko stoji iza ledja dok pecam...

Post Reply

Return to “Ostalo”