Tko su moderne šaranđije...

Slobodne teme o šaranskom ribolovu..

Moderator:Masterbih

User avatar
carpier
ViP
ViP
Posts:628
Joined:13 Jan 2012, 11:10
Location:Murska Sobota, Slovenija
Tko su moderne šaranđije...

Post by carpier » 05 Jun 2012, 14:55

Pozdrav svima...
Evo došao kuči posle tri dana pecanja za vikend...Odlično je bilo.
Dođem na forum i šta vidim...neki opet hoče da se prepucavaju, neki bi voljeli naučiti nešto, neki malo zezaju...odlično, tako i treba. Tako je na svim forumima pa neka je i na našem.... :HH Primetio sam nekoliko postova o tome tko i kakvi bi trebali biti moderne šaranđije...ali pitanja a ne i odgovora. Ovo če biti odgovor na Ivekov post, jer me on najviše spodbudio k tome...
Image

Ne poznajem Iveka...niti mi nije važno, da li ima 15 godina 35 ili 65...Ako nisam dobro razumeo pitanje izvinjavam se...
Moderne šaranđije brinu o prirodi. Kakva je sada, kakva je bila i kakva če biti. Jer priroda nije naša, nego smo je posudili od naše djece i njima treba da je vratimo! Moderne šaranđije su uvijek nasmejane na ribolovu! Jer u tome uživaju, to im je smisao života! Tko to ne shvati, nek razmisli o svom hobiju još jedanput! To je njima smisao ili da ne budem pregrub, velik, ako ne i največi dio života, pored familije i prijatelja. Oni su presretni kada su za vodom! I tamo bi željeli i da umru kad bi mogli.
Image

Uvijek...i baš uvijek su sretni kada mogu za vodom razgovarati sa ribolovcima iz drugih država ili djela Svijeta kojih još ne poznaju, kako se tamo peca, šta se peca itd...
Moderne šaranđije uvijek nađu vrijeme, da nekog nešto nauče, nekom nešto pokažu. Nekom nešto objasne. Njima je draga svaka riba koju uhvate, ama baš svaka! Njima nije važno koliki če biti šaran nego, da li če njihov mamac riba prihvatiti...njima je vrh svega kada stave na udicu svoju boilu, kada stave gore pva...To je za njih to!
Oni gledaju prirodu oko sebe, traže ribu, okreču pažnju na ptice, na cviječe, na Sunce, na Mjesec, na vjetar...Oni su sretni jer su u prirodi...daleko od ostalih koji žure i nemaju vremena za svoje najbližje a kamo li za ribolov. Šaranđije su bolji ljudi...jer umeju, da slušaju sebe i druge, jer su pametni, jer su izdržljivi, istrpljivi, i sve to njima dobro dođe i u svakodnevnom odnosu sa ženama, curama, ljudima oko sebe, na poslu...U situacijama u koje jih dovodi ovaj ludi tempo života. Imaju živce, imaju strpljenje...
Image

Oni znaju i razumeju prirodu...Njihova oprema vredi par tisuča evra...ali ne zato jer im baš toliko svega treba, ne, nego zato jer je to osnova i neophodno je za njihov hobi. Za njihov rad sa ribama...I samo rijetki i najbolji čak i žive od toga. Nije svaki, ko ima Shimanoje i Centuryje šaranđija...daleko od toga. Moderne šaranđije uvek vračaju ribu nazad, poljube je i ispuste. Pa imala dve kile ili trideset. Njima to nije bitno. Moderne šaranđije su carevi! Jer su bolji očevi, muževi, partneri, prijatelji...da, to su moderne šaranđije. I poštuju druge ribolovce , uvijek. Poštuju prirodu, vodu, ribe...Oni se svaki dan zahvale i cijene to što su našli svoj smisao života, nešto u čemu uživaju. A ŠARANOLOV NIJE UBIJANJE NAŠEG SLOBODNOG VREMENA, NEGO JE NAČIN ŽIVOTA!
Image

Oni su ponosni na sebe i svoje porodice. Na svoje prijatelje. Na svoj život. Na svoj posao. Samozavjestni su, precizni, uvijek nasmejani, na uslugi drugima ribolovcima...
Image

Nikada ne ostavljaju nekog u dilemi, nego ljudi koji žive sa njima znaju, da mogu na njih uvijek računati...Nikad nisu arogantni, nikada ne misle, da sve znaju i da ne mogu ništa više naučiti...Skromni su. Moderne šaranđije uvijek čekaju i vesele se, da nekog upoznaju, da steknu nova iskustva, dobiju nove prijatelje, nove poznanike...
Evo to su za mene moderne šaranđije. I ponosan sam što imam takve prijatelje koje misle isto kao i ja i mogu od njih svaki dan naučiti nešto novo...
Image

A kao što kaže prijatelj-svako ima svoj smisao u životu!
Last edited by carpier on 06 Jun 2012, 12:58, edited 1 time in total.
I was born a carp angler and I‘ll die a carp angler.

User avatar
crniigor
Ribarcina
Ribarcina
Posts:359
Joined:12 Jan 2012, 16:56
Location:Postojna, Slovenija

Re: Tko so moderne šaranđije...

Post by crniigor » 05 Jun 2012, 15:26

Peter, svaka ti čast za post! ura:: 2::u :HH
Image Image & Image

User avatar
carpier
ViP
ViP
Posts:628
Joined:13 Jan 2012, 11:10
Location:Murska Sobota, Slovenija

Re: Tko so moderne šaranđije...

Post by carpier » 05 Jun 2012, 15:31

Hvala Igor...
I was born a carp angler and I‘ll die a carp angler.

User avatar
holcer
Guru
Guru
Posts:786
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Bosanski Brod R.S. BiH...

Re: Tko so moderne šaranđije...

Post by holcer » 05 Jun 2012, 20:16

U 95 % gore navedenog sam se pronasao i sve je lijepo napisano,svaka cast za post...
Al onih 5 % u kojih se nisam nasao su da sam profesionalac,jer nisam
i ta oprema od par hiljada evra jer je nemam...

U Brodu me svi poznaju kao dobrog ribolovca i ljubitelja dobrog druzenja
i lijepe prirode... Volim vodu,nebi mogao zamisliti zivot bez ribolova i
vode jer sam od svoje pete godine na rijeci Savi a sad ce mi trideseta...
25 g. ribolova je iza mene i opet smatram da imam jos dosta za nauciti,
pogotovo u saranskom ribolovu posto sam u negovim vodama tek 3 godine...
...Nije lako biti budala... Takav se moras roditi...
Destinations Point

User avatar
slobodan.vukadinovic
Ribarcina
Ribarcina
Posts:469
Joined:12 Jan 2012, 21:33
Location:Sivac

Re: Tko so moderne šaranđije...

Post by slobodan.vukadinovic » 05 Jun 2012, 22:51

Kolega Carpier, objasnio si sve, svima! Svaka ti cast za post! kl::

User avatar
prda
Ribolovac
Ribolovac
Posts:154
Joined:05 Mar 2012, 15:39

Re: Tko so moderne šaranđije...

Post by prda » 06 Jun 2012, 06:13

Ok to su moderne Sarandzije,a gde svrstati druge.
Moja oprema nevredi toliko,odnesem kad upecam sarana od dve, tri kile.
Iznervira me kad mi neko dodje na mesto i udavi me a ja zelim mir jer zato i idem na pecanje da uzivam u prirodi,onda bih ga oterao u materinu ali me kucno vaspitanje odvrati od toga,mada nekad dodjem do situacije da bih isprobao kvalitet stapa po necijim ledjima.
Nisam zadovoljan ni svojim poslom,ni dobrim delom svojih "prijatelja" jer tek kad si u problemu vidis koliko imas pravih prijatelja.
Pocistim poziciju gde pecam,najcesce za modernim sarandzijama, kojima je problem da pokupe otpad sto ostave za sobom kampujuci na mestu koje je neko hranio i odrazavao godinama,iznervirani sto nisu upecali onoliko koliko su hteli.
Tamo gde ja pecam kad se upeca saran, dva za tri dana bilo e ekstra pecanje.
Nije mi svejedno upecao malu ili veliku,jer dosta mi je malih sarancica jurim godinama velike,hocu da odem na pecanje i upecam jednog velikog za sedam dana pre nego dvesta onih od deset kila.
Bem li ga u koju grupu ja spadam,
A ono da nisu svi sarandzije sto imaju ceturije i simane :HH stvarno si ga ubo u centar problema.

Limar
Genije
Genije
Posts:1006
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Stara Pazova Republika Srbija

Re: Tko so moderne šaranđije...

Post by Limar » 06 Jun 2012, 09:10

Prdo,gde sam ja u celoj prici,u koju grupu prijatelja si me metuo :D ....ima istine u Carpierovom pisanju,verovatno to tako treba da bude a i jeste u normalnim zemljama mada je kod nas 'vamo Prdina prica mnogo realnija,bolje oslikava stanje na terenu...ima previse "modernih sarandzija" koji za sobom ostavljaju haos,koji se trude da sebi ugode taj dan na pecanju a za ribe ih zabole krivak,bitno da ljudi kasnije pricaju kako je taj i taj razvalio ribu......sve ostalo nije bitno..
Nevolim kada mi neko stoji iza ledja dok pecam...

User avatar
admin
Site Admin
Site Admin
Posts:504
Joined:02 Dec 2011, 16:27

Re: Tko so moderne šaranđije...

Post by admin » 06 Jun 2012, 09:33

Odlican tekst, ali ima i u drugim stvarima realnosti, a to je upravo nas balkanski mentalitet.
Mi od zapada pokupimo samo neke stvari, a one druge odbacimo, a to je kultura, cistoca, odgovornost itd.
Nije nam zamjeriti kad pogledamo iza sebe i vidimo 15-20 godina cemera i jada..
Toliko ce nam i trebati da se dignemo na ovaj drugi zapadni nivo u nekim stvarima.

User avatar
zdravko
Ribarcina
Ribarcina
Posts:251
Joined:12 Jan 2012, 17:50
Location:Metlika, Slovenija

Re: Tko so moderne šaranđije...

Post by zdravko » 06 Jun 2012, 10:54

Kod đavola i zapad - ima sve samo nema duše a to imate vi i nedajte, da vam se oduzme tako, kako što smo mi to dozvolili !!

User avatar
admin
Site Admin
Site Admin
Posts:504
Joined:02 Dec 2011, 16:27

Re: Tko so moderne šaranđije...

Post by admin » 06 Jun 2012, 12:04

Niko dusu nije ni spomenuo.

kultura, cistoca, odgovornost itd.
Na zapadu sve ovo ima i previse, a dusa se ostavi za kod kuce, to nikome ne treba vani.. krezi::

Post Reply

Return to “Ostalo”