Uvod u takmičarski ribolov

Slobodne teme o šaranskom ribolovu..

Moderator:Masterbih

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:
Re: Uvod u takmičarski ribolov

Post by Masterbih » 22 Jul 2012, 13:23

Kolicina prihrane za takmicenje

Kad smo sakupili sve informacije, probali, odlucili se itd..
Odredjujemo kolicinu:
Ovde bi prvo napomenuo da kolicina zavisi od mnogo faktora, a jedan od bitnijih je dubina dzepa samog ribolovca ili team-a.
Svakako da je bolje manje, ali kvalitetnije, uopsteno.
Nebih zalazio u to kakve mamce ponijeti jer opet kazem, sve zavisi od finansija.
Uopsteno gledajuci i da prodjemo jeftinije (sto ponekad moze biti i jeftiniji ulov, ali ne mora da znaci) je to da ponesemo par kilograma kvalitetnih boila uz vecu kolicinu partikla (kuvanih zitarica).
Na nevidjeno, sto bi bila neka srednja mjera pocetnog jednog prihranjivanja bez negativnog ucinka i odrazaja na tok takmicenja je:
0,1-0,5kg kuhane pticije hrane za kanarince
0,1-0,5kg kuhane konolje
0,1-0,5kg secerca iz konzerve ili kuhanog kukuruza
0,2-0,5kg peleta
0,2-0,5kg boila
------------------------------

Konkretno za tvoju navedenu vodu (ljeto), govorim napamet, ja bih koristio sledece:
Masterbih Corn boile.
Polovina cistih, a druga polovina dipana sa malo kokosovog ulja i uvaljana u malo kokosovog brasna.
Nista drugo nebih koristio za prihranu. :.D
dax wrote:Ajmo recimo da razmotrimo sta i koliko poneti na jedno takmicenje (spod, boile) i koje vrste?'
Veliku ulogu igra voda na kojoj pecamo, kao sto si reko kolicina ribe, godisnje doba dubina vode itd..
Evo primer jedne peskare koja je 14hektara sa dubinama od 0.8-2m cisto peskovito dno, riblji fond dosta siromasan (oko 6t sarana od 1-17kg, amura par komada od 13-17kg)i sa punoooo cverglana koji su interesatno nekad ubitacno aktivni nekad ni neznas da ih ima :). Kako bi vi radili??

Limar
Genije
Genije
Posts:1006
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Stara Pazova Republika Srbija

Re: Uvod u takmičarski ribolov

Post by Limar » 22 Jul 2012, 17:19

Za neku tako vodu poput Daxovog primera nikakav spod mix ne dolazi u obzir jer ce ga cverglani iscepati kao stare novine :D ......govorim iz mog ugla jer sam nedavno sa mojim drugarom Karpom doziveo debakl na jednoj indenticnoj vodi,cverglani su nam tako usli u taj nas spod da me glava bolela od muke,jedva smo se nekako iscupali do 6.mesta a vodu poznajemo kao svoj dzep a i tu poziciju krezi::
Nemam neko preterano iskustvo u tim takmicenjima al sam izvukao pouku da tamo gde cverglani haraju samo stari kukuruz i Tigrov orah igraju ulogu i naravno za mamce neke kvalitetne boile,npr.Masterbih Cokolada i Javorov krem 1::
Nevolim kada mi neko stoji iza ledja dok pecam...

User avatar
prda
Ribolovac
Ribolovac
Posts:154
Joined:05 Mar 2012, 15:39

Re: Uvod u takmičarski ribolov

Post by prda » 22 Jul 2012, 17:29

Ja bih naprimer izabrao sasvim drugu taktiku,poneo bih dosta praskaste a ako nije dozvoljena napravio neku mesnu boilu velicine maksimalno cetrnaestice,u slucaju da je dozvoljena praskasta gledao bih da nadje sprud i hranio tri cetiri metra od ivice spruda sa praskastom ili sitnom boilom,ta boila notreba da bude ni skupa ni kvalitetna dovoljno je da ima nekog mesa u njoj da bas udara, a pomalo dohranjivao na ivici spruda i na samom sprudu sa dvadeseticama dobro osusenim i tu pecao sarana.

Razlozi:
Ako je sljunkara i ima taj raspon dubina onda uglavnom riba jede ono sto se skotrlja sa spruda i toga najcesce ima na samim ivicama ,jer dovoljno je da su neki prethodni malo fulali gadjajuci sprud i ta se hrana skotrlja dole, a na sprudu jednostavno skoro uvek jede,zasto neznam ali se tamo hrani.

A ono hranjenje praskastom ili boila je za konstantno zadrzavanje paznje cverglanu na hranilistu,dok god ima sta da jede nece odlaziti odatle a kad ode taj je toliko napuca da vise nista nece jesti.

Eto naprimer sta bih ja koristio za tu situaciju,mnogo je jednostavnija nego da je dno muljevito.

A sto se tice kvaliteta boila,nije presudno da bude nesto ekstra kvalitetna,mnogo kupova mi se najbolje pokazala Melegova boila iz kantice,najjeftinija i po negovim recima najslabija u paleti proizvoda sto je radio.

User avatar
dax
Ribolovac
Ribolovac
Posts:145
Joined:13 Jan 2012, 07:55

Re: Uvod u takmičarski ribolov

Post by dax » 22 Jul 2012, 17:45

Prdo peskara je u pitanju bez ijednog kamencica sa naravno dosta mulja na nekim mestima, praskasta naravno zabranjena kao i obicno na takmicenjima :)
Image

User avatar
dax
Ribolovac
Ribolovac
Posts:145
Joined:13 Jan 2012, 07:55

Re: Uvod u takmičarski ribolov

Post by dax » 22 Jul 2012, 17:46

da dodam da su proslo takmicenje od 15 ekipa 13 pecale na Bracinu baku i m1 :), e sad 14 smo bili mi koji nismo i jos jedna ekipa :)
Image

User avatar
bdelitee
Ribarcina
Ribarcina
Posts:350
Joined:12 Jan 2012, 18:33
Location:Beograd-Krnjaca
Contact:

Re: Uvod u takmičarski ribolov

Post by bdelitee » 27 Dec 2012, 13:52

ako sam dobro shvati naslov ovo je tema za pocetnike pa bi kako je pisao kolega Milenkovic prva stvar bila ekipa koja moze da izdrzi (finasijski) jedno obicno takmicenje tipa druzenja (za pehare).Uzecu neke primere za vode na kojima mi pecamo i neke najminimalnije kolicine prihrane i mamaca.
odma da napomenem nisu ovo toliko nabrijani mamci

spod -kolicina jedna kanta (jupolka)
secerac 10kg................11e
konoplja 2kg................ 5,5e
tigrov orah 0,5kg.......... 1,5e
stocni grasak 0,5kg....... 0.5e
zito 1kg.................... 1e
kardi o,5kg................. 1e
lan 0,5kg...................... 3e
secene boile do 1kg...........???

ukupno.........................=23,5e

ako na ovo dodamo neki amino recimo Nutramino u kolicini od 50ml izlazimo na 25e
e sad recimo da pravimo boilu ovakvog tipa
red hering 500gr.......................5e solar 1kg=1090rsd
big seed 200gr...................... 2,5e nutra 1,5kg=1360rsd
clo 100gr............................... 0,3e ccmoore 1kg=350rsd
provitamin digest50gr............... 3,7e ddbaits 250gr=1860rsd
kelp povder 50gr..................... 0,3e nutra 300gr= 640rsd
lver powder 20gr.................... 3e nutra 50gr= 830rsd
liver atract 20gr................... 3e nutra 50gr= 830rsd
betain 10gr................... 0,5e dd baits 250gr= 1000din
qyster schell 50gr................... o,1e ccmoore 1kg =210din

multimino ppc 40ml................... 1,2e nutra 250ml= 890rsd
corn step liqour 25ml................. o,8e nutra 250ml=890rsd
pure salmon oil 10ml.................. 0,2e nutra 500ml=840rsd
aroma caviar utcs 6ml................ 1,8e nutra 50ml=1590rsd
essential oil geranijum 2ml...........0,5e nutra 20ml=570rsd
essential oil blac peeper 1ml..........1,5e nutra 20ml=1590rsd
jaja 8kom (400gr)......................0,8e

i sad da saberemo ; napravili smo 1,5kg boile po ceni od 19e ili 1kg=12,7e
pola kile da stavimo u spod i kilo da koristimo za pecanje prskanje pva(pod uslovom da je to dosta)
znaci vec smo potrosili za spod i boilu 44e ili mozda nismo??? NE NISMO JER NEKUPUJEMO NA GRAME ILI MILIGRAME
ponovo da analiziramo;da bi napravili 1,5kg ovakve boile potrosili smo 140e

e sad ako napravimo rezultat bice dobro imamo komponente za drugu turu ali ako podbaci i zakljucimo da je do boile (sigurno ili ne) krecemo u pravljenj druge ali tu trebaju jos neke komponente i sta se desava pa evo pogledajte
Attachments
DSC03529.JPG
DSC03529.JPG (403.32KiB)Viewed 10481 times
Nisi izgubio kad te pobede,vec kad odustanes

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Uvod u takmičarski ribolov

Post by Beli 059 » 28 Dec 2012, 19:58

Ovo je zaista ok,ukoliko cele godine pravi sopstvene boile!!

User avatar
Andjelko
Guru
Guru
Posts:932
Joined:12 Jan 2012, 18:23
Location:Brcko Bosna I Hercegovina

Re: Uvod u takmičarski ribolov

Post by Andjelko » 28 Dec 2012, 22:22

ja kod sebe imam tri vode i dve su takmicarske a sad ce i treca bit,ovako pelagicevo jebiga kako kad i kako sam prolazio,iskreno dok sam imao miksove i boile melegove i dobro se prolazilo,drugo na jekica rovu takmicenje samo 12ekipa e tu mi samo jede skvid octo i secem ga zadnje sto sam seko je u bananu.nema cverglana da napomenem,anajvise sam dobijao na deset mm velicine,naprimer sa zadnjeg takmicenja koje je trajalo 72sata sam imao hrane oko dvesta kg,boili sam imao 46kg sa dosta vrsta,kukuruza sam imao 100kgnaravno u njemu je sve pomesano,sta treba bit,imao peleta 30kg sto robin red sto hemp,i onda izvuces suplje mesto,ebiga,ali vazno je ucestovat

User avatar
Fly and Carp Fishing
Ribarcina
Ribarcina
Posts:381
Joined:12 Jan 2012, 23:16
Location:Sarajevo, BiH

Re: Uvod u takmičarski ribolov

Post by Fly and Carp Fishing » 30 Dec 2012, 23:25

Pored svih nabrojanih detalja, moze se jos doci do nekih jako bitnih stvari na sljedeci nacin. Npr. Posjetiti par puta neko od takmicenja. Provrtiti se malo oko boxova. Upratiti sta ko i koliko radi. Uvjek tu bude neko poznat, sa kim se moze npr. sjesti i popiti pivo, kafa ili nesto slicno (Naravno samo kad su u pitanju druzenja-takmicenja). Uz to pivo se dobro prati sta taj takmicar radi. Na par takmicara sa posjetom nekoliko boxova se moze pokupiti dosta toga bitnoga. Jos kao pocetnik ako i upitas nekog direktno na vodi za savjet, siguran sam da te nece odbiti. Mozda ti nece reci sve sto zna, al ce ti prenijeti bar jedan koristan dio svog znanja. Tako nekoliko ispitanika u par takmicenja, kad se sve sabere i oduzme, te iz nekog svog dosadasnjeg iskustva iskombinuje, skoro pa se moze biti spreman za debitantsko takmicenje. Naravno to pokupljeno znanje se moze pokusati iskoristiti prije takmicenja na slobodnom ribolovu a posebno ako se izabere pozicija izmedzu dvije zauzete pozicije. Opet sto se tice hranjenja na takmicenju i to sve zavisi od vode do vode, i od godisnjeg doba kad se nekad manje a nekad vise hrani. Svakako ako se takmici prvi put na nekoj od voda, onda je svaka informacija dobro dosla. Ponajvise od onih osoba koje su stalno na toj vodi, a to su ustvari ribocuvari. Uz kafu ili pivo od tih ljudi se izvuce ko od sale mnogo toga korisnog. U ribolov cesto nosim i dvogled cisto kako bih posmatrao povrsinu vode, i ako neka od ekipa lovi na vasoj granici, pratim dali primamljuje hranom ili vec nekom pjeskom i slicno, kako bi napravio zamku tebi. Dvogledom pregledam po povrsini poslje pada rakete dali nesto pluta od hrane, a uvjek ima komadica koji ne potonu. Tako znam da je tu bacena primama, i naravno tu na njihovo hraniliste ide obavezno jedan stap, ali u svom djelu vode.
Dobar mamac je svakako dobar dio pozitivnog rezultata. Kolicina tog mamca je svakako dodatni dio uspjesnijeg rezultata, a ako si potrefio poziciju izmedzu dvije iskusne ekipe, onda ti nebi bilo lose da uz opremu ponesec i pokoju knjigu, da ti nebude dosadno. Ove dvije ekipe ce te sigurno zatvoriti i tebi ostaje samo ubijati dosadu citajuci knjige ili zabaviti se nekom drugom ubidosadom dok cekas da udari neka od zalutalih riba koje su prava rijetkost.

Bistro !!!
Image

Dođe ponekad vrijeme kad pametan zaćuti, glup progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić

User avatar
Linear
Genije
Genije
Posts:1096
Joined:12 Jan 2012, 21:50
Location:Gracanica, BiH

Re: Uvod u takmičarski ribolov

Post by Linear » 30 Dec 2012, 23:40

Fly and Carp Fishing wrote: Kolicina tog mamca je svakako dodatni dio uspjesnijeg rezultata, a ako si potrefio poziciju izmedzu dvije iskusne ekipe, onda ti nebi bilo lose da uz opremu ponesec i pokoju knjigu, da ti nebude dosadno. Ove dvije ekipe ce te sigurno zatvoriti i tebi ostaje samo ubijati dosadu citajuci knjige ili zabaviti se nekom drugom ubidosadom dok cekas da udari neka od zalutalih riba koje su prava rijetkost.

Bistro !!!
Pa ne mora bas uvijek da znaci da ako si izvukao poziciju izmedju dvije iskusnije ekipe da ces i da imas vremena za citanje knjiga. Samim tim izrazom "ponesi koju knjigu da imas sta citat" Ti si mnogo rekao o sebi recimo i ako to stvarno i uradis tj. predas se na samom startu jer mislis da cete ove dvije ekipe "zatvoriti" samo zato sto su iskusnije onda si u debeloj zabludi i onda nisi trebao niti da dolazis na takmicenje a kamoli jos da uplacujes kotizaciju. Ako se nisi dosao nadmudrivati sa njima i boriti se do zadnje boile i pva mrezice sto bi se reklo, onda bolje da te knjige koje poneses sa sobom citas fino kod kuce u fotelji nego u satoru. Bice Ti deblji dzep, spasit ces nesto zivaca a i nece ti vrijeme uzalud proci.

Ni sa prvim dijelom Tvog posta se ne slazem Keno al' necu o tome. Samo cu reci da na druzenjima - takmicenjima ne mozes nista nauciti jer na takva takmicenja niti ne dolaze ozbiljne face a i ako dodju ide se dotle da nekada namjerno rade neke stvari kontra kako bi ovi pohvatali pogresno. Iole ozbiljniji takmicar koji dodje tu nije rijedak slucaj da na takvom dogadjanju ima jednu taktiku a na ozbiljnijem nekom takmicenju je sasvim drugi tip. Toga i takvih stvari je nemali broj na takvim kvazi takmicenjima gdje je u prvom redu ono: ko ce koga vise zajebavat, ko ce kome vise suknut itd. a manje je one prave ozbiljnosti koja dolazi do izrazaja na takmicenjima u veliku lovu ili recimo ligama.

Bistroooo piv::
Uhvati radi uzivanja, slikaj radi uspomene, pusti radi buducnosti!

“Budi nalik na morski rt u koji neprestano udaraju valovi a on i dalje ostaje čvrst, dok se oko njega stišava razjarena voda.”

Post Reply

Return to “Ostalo”