Vobleri za smuđa

Sve o voblerima..

Moderators:Masterbih, Alas

sustain
Ribolovac
Ribolovac
Posts:133
Joined:06 Feb 2012, 21:10
Re: Vobleri za smuđa

Post by sustain » 08 Feb 2012, 20:33

slazem se sa kolegama,meni je se desavalo i jedno i drugo,naprimjer husky 13cm smudj 300gr, brada misha 6,5cm 8kg, countdown 11cm 5 kg,, ssr 7cm 500gr,,,, itd........pozz

Toblerone
Piskaralo
Piskaralo
Posts:69
Joined:02 Feb 2012, 21:39

Re: Vobleri za smuđa

Post by Toblerone » 08 Feb 2012, 21:07

Naravno nema pravila jer sam i ja isto tako dobijao i na voblere za soma koji tresu i rade ko ludi pri tom dobuju jako - smudjeve od 5kg pa na gore ali i male do samo kg ...Sve zavisi od samog terena gde se lovi ali pretezno koristim te voblere sa sitnim radom do mediuma vrckanja ali u kutijama koje koristim za lov smudja imam voblere koji mogu prevariti svaku grabljivicu ako me razumes ....Na sporijim vodama najvise sam imao iskustva sa voblerima sa sitnijim radom ili srednjeronce koji imaju medium rad ali koje tvicham najvise....dok sam na brzim vodama prolazio u zavisnosti od terena i jacine turbulencije vode sa voblerima koji teze od sitnog do izrazito jakog krupnog rada . Na samom dnu dok lovim sa otezanjem sa plivajucim voblerima volim kada vobler radi jako bokovima jer takvi rade i kad stanem sa povlacenjem kada ga pritisak vode podize koliko mu predvez daje prostora . I kod takvog podizanja i udara smudj , to jest samo se prestane osecati vobler da radi toje i udarac ujedno....E sad svi imamo svoja iskustva i svoje tehnike montaze i cake povlacenja cak i istih voblera i o ovome se mogu knjige napisati.....ali zato smo tu da to izmedju sebe podelimo i dodjemo do korisnih informacija u narednim trenucima pored vode mhm::

malabaracuda
Ribolovac
Ribolovac
Posts:165
Joined:03 Feb 2012, 19:44
Location:Varaždin

Re: Vobleri za smuđa

Post by malabaracuda » 16 Feb 2012, 18:45

Da love različite varalice i veče i manje.Neki puta uloviš na manju varku veču ribu ,a drugi puta na veču manju ribu.Ali to su slučajevi.Uvijek će rađe veča riba uzeti veči mamac.Ako si gladan šta bi rađe ?veći komad mesa ili manji,sa tim da te posluže a pogotovo da moraš ići loviti i trošiti kalorije i otkriti svoj položaj.Evo slikoviti primjer 9 kg varalica 5,5cm.
Image

tomislav1960
Ribolovac
Ribolovac
Posts:189
Joined:13 Feb 2012, 06:44
Location:Västerås, Svedska

Re: Vobleri za smuđa

Post by tomislav1960 » 25 Feb 2012, 12:16

Vec vise godina lovim smudja a ulazu jednog 5m sirokog kanala u jezero. Kad ima protoka u kanalu predvece ulazi krupan smud i drobi kedere na podrucju kanala. Dubina ja 0k0 2 m. i dobar prilaz. Medjutim kad padne mrak gotovo ih ja nemoguce dobiti iako lupaju kao ludi.
Pokusavao sam sa svim mogucim, ali samo ponekad prevarim jednog, dva. Interesuju me vasa iskustva u lovu nocu i izbor mamaca. Probavao sam i sa zivom i mrtvom ribom sa istim rezultatom.
Oj da, sve se desava u Svedskoj, ali nema neke razlike.
Zahvalan za svaki savjet!
Tomislav

User avatar
RubA Teslic
Piskaralo
Piskaralo
Posts:75
Joined:01 Feb 2012, 22:14
Location:teslic evropa i obrnuto

Re: Vobleri za smuđa

Post by RubA Teslic » 28 Feb 2012, 20:49

danas sam bio u posjeti kod prijatelja,poklonio mi je 5 voblera cetiri orginal flottant i jedan husky jerk 13cm 12 cm i 9cm svi su irci.
Image

Uploaded with ImageShack.us
NADAM SE DA NECE BITI VELIKI OVI 13 cm?

Toblerone
Piskaralo
Piskaralo
Posts:69
Joined:02 Feb 2012, 21:39

Re: Vobleri za smuđa

Post by Toblerone » 03 Mar 2012, 00:51

Ma gde ce biti veliki ....Odlične dužine mhm:: Ja koristim u zavisnosti od uslova koji diktiraju veličine od 6-25 cm od plivajucih do ekstremnih dubokoronaca koje mi drugari koji prave voblere prave po mojim uputstvima mhm:: Samo veruj u ono što bacaš i budi uporan- veoma je bitno da nadješ pravi ugao gde kad vobler prolazi mora da udari i smudj koji se tu skriva i merka atak na potencijalni plen u prolasku.....Menjaj često poziciju bacanja baš iz tog razloga...Često vidjam stručnjake koji bacaju po celu noč i ne mrdaju sa mesta...kako se kaže u narodu i čorava koka nešto ubode .:) ali da bi konstantno lovio treba mnoge stvari da složiš i po nekoj šemi da bacaš mhm:: I on je predator i menja navike i pozicije i volju za odredjenom varkom ili hranom to jest dužinom iste....Dobar prolaz sa ok voblerom u pravo vreme bez buke donosi smuđa u svga 3 povlačenja ako ga nema posle 20-tak minuta a to je oko 1o-12 zabačaja tu ne treba više bučkati več proveriti ostale hot pozicije pa se vratiti pred kraj ribolova....Često su mi takva mesta razbacana kad sa obale lovim i neki put izgubim i pola sata dok se vozikam od mesta do mesta ...Za kolegu iz Švedske čini mi se koji pita za savet za uvalu ili kanal gde noću raubuju smuđevi...Greška je često ga juriti voblerima koji krupno rade ili koji su standardni kod večine varaličara koji posečuju tu vodu...probaj sa neobičnim voblerima koje nisu imali prilike da atakuju na njih...Brada vobleri koje pravi Miša -Brada iz NS su jedni od najtraženijih voblera za smuđa u našoj zemlji i šire jer majstor Miša samo smuđa lovi 40 godina i napravio je vobler kojem ne mogu odoleti ove grabljivice ali ni drugi predatori ...probaj ih nabaviti možda su baš oni lovni za te pluskavce u švedskoj... mhm::

User avatar
RubA Teslic
Piskaralo
Piskaralo
Posts:75
Joined:01 Feb 2012, 22:14
Location:teslic evropa i obrnuto

Re: Vobleri za smuđa

Post by RubA Teslic » 03 Mar 2012, 09:11

druze hvala na savjetima i lijepom poucnom tekstu.bistro toblerone 1::

User avatar
RubA Teslic
Piskaralo
Piskaralo
Posts:75
Joined:01 Feb 2012, 22:14
Location:teslic evropa i obrnuto

Re: Vobleri za smuđa

Post by RubA Teslic » 16 Jun 2012, 21:06

evo danas napravio dva za staklenookog,
Image

Uploaded with ImageShack.us can::

tomislav1960
Ribolovac
Ribolovac
Posts:189
Joined:13 Feb 2012, 06:44
Location:Västerås, Svedska

Re: Vobleri za smuđa

Post by tomislav1960 » 17 Jun 2012, 11:26

Hvala Toblerone! Probacu doci do njih na neki nacin. To mé mjesto izluduje, ali ja vecinom nadem lijek.

User avatar
mariovg
Napredan clan
Napredan clan
Posts:38
Joined:28 Feb 2015, 21:09
Location:N.Zagreb

Re: Vobleri za smuđa

Post by mariovg » 04 Mar 2015, 16:33

Da malo ozivim temu,posto je vampir u lovostaju ...nema druge nego prebacivat varke iz kutije u kutiju kemija:: ..kad idem na smuda prvo se dogovorim sam sa sobom di cu ic ,pa prema tom napunim kutiju s voblerima za sve moguce situacije koje me mogu snac na tom dijelu vode ... al neki od mojih favorita kojibsu uvijek samnom su ovi sa slike... duzina varke je 99 posto 9+ cm ..nikad ispod tog nejdem ...ali sad se naso jedan manji koji je dobio status favorita a to je masterbih shallow za neke situacije... piv::
Attachments
20150304_171319.jpg
20150304_171319.jpg (1.35MiB)Viewed 31497 times

Post Reply

Return to “Vobleri”