Tehnike za lov Amura

Sve o sistemima i načinima prezentacije..

Moderator:Masterbih

Vladimir Obradovic
Piskaralo
Piskaralo
Posts:72
Joined:18 Dec 2012, 06:53
Re: Tehnike za lov Amura

Post by Vladimir Obradovic » 21 Dec 2012, 09:30

Niko da napise gdje i u cemu grijesim i kako da unaprijedim sistem

User avatar
bdelitee
Ribarcina
Ribarcina
Posts:350
Joined:12 Jan 2012, 18:33
Location:Beograd-Krnjaca
Contact:

Re: Tehnike za lov Amura

Post by bdelitee » 21 Dec 2012, 14:48

kod samog sistema koji koristis nema neke greske, to je jedan od sistema koji se najvise koristi (bar po mojim saznanjima) Duzina predveza ima veze sa dnom(mulj, pesak, trava) ali isto tako i sa samim mamcem da li je boila sama ili sa pop-up boilom, da li pecas u hranilistu (spod)ili je lutajuci stap, da li pecas na mirnoj vodi (jezero,bara)ili reka, brzina protoka vode ako je reka.Odmaknutost boile od udice isto tako ,,po mom iskustvu" je jako bitno posebno ako pecas na divljoj vodi gde ti otkacinjanje ribe moze upropastiti sate i dane pripreme.Normalno i tu ima odredjenih pravila koja zavise od svega gore navedenog plus koji sistem vezivanja dlake koristis i posebno koju udicu koristis.Najbolje bi bilo kad bi postavio direktno pitanje sa opisom (gore navedeni uslovi)da bi vise kolega iznelo svoja iskustva o zadatoj situaciji
Nisi izgubio kad te pobede,vec kad odustanes

User avatar
toni83
Ribolovac
Ribolovac
Posts:150
Joined:01 Feb 2012, 20:22
Location:Bregenz-Ausrija
Contact:

Re: Tehnike za lov Amura

Post by toni83 » 21 Dec 2012, 16:35

Ovde kod mene ima mala luka jedna i ona je puna amurom. Svake godine na prolece april ih gledam kako se suncaju i komadi po preko jednog metra nisu retki, nemogu ih nikako uloviti. pecao sam spirolinom i korom hleba ali no:: nece, a problem su mi patke i labudovi a na dubinsko nije moguce luka je puna travom. Imali neko ideju kako postupiti? u koje doba dana i po kakvom vremenu vredi probati?

Evo slicke jedne ovo je mala grupica od par riba a zna da ih bude 15-20 komada u grupi.

Image

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Tehnike za lov Amura

Post by Masterbih » 21 Dec 2012, 18:28

Vladimire, u sustini je sve slicno, ali sto se tice Amura, koristi nesto vece (u odnosu na Sarana) i naravno kvalitetne udice.

Toni, jesi probao Zig-Rig na takvom terenu, ili da ocistis jednu povrsinu dna (4-5 kvadrata) na kojem bi lovio?

User avatar
toni83
Ribolovac
Ribolovac
Posts:150
Joined:01 Feb 2012, 20:22
Location:Bregenz-Ausrija
Contact:

Re: Tehnike za lov Amura

Post by toni83 » 21 Dec 2012, 19:00

Hvala, upravo sad gledao na netu o Zig-Rig montazi izglda jako interesantno. Kolika je verovatnoca da se riba sama kaci sa predvezom od 1 i vise metra, dali smeta amuru upredeni podvez, dali riba lako nalazi mamac? dubina je u toj luci negde oko 1.5-2,5m.

Da ocistim dno od trave, za to sam ja previse lenj :)

User avatar
Tona
Piskaralo
Piskaralo
Posts:93
Joined:13 Jan 2012, 12:52
Location:Zaprešić, Croatia

Re: Tehnike za lov Amura

Post by Tona » 21 Dec 2012, 21:30

Pa poprilično je vjerovatno da čes ih tako uovit. Mamac(obavezno plivajući) postaviš na dlaku i izmjeriš dužinu predveza, da mamac bude ispod površine. Kolika je to dužina moraš sam odgonetnuti, najbolje postaviti štapove na različite dubine baciti malo sjemenki i praškaste pa onda prema uspjehu korigirati. I da, predvez najbolje od nekog plivajućeg florocarbona. carp::

User avatar
prda
Ribolovac
Ribolovac
Posts:154
Joined:05 Mar 2012, 15:39

Re: Tehnike za lov Amura

Post by prda » 22 Dec 2012, 05:22

Ako si lenj da cistis travu onda ces biti i lenj za pecanje na zig rig,tu ti je najbitnija stvar konstantno raditi,ako se ipak opredelis za to:
Imas dobar kordin predvez cini mi se da se bas i zove zig i cena mu je vise nego duplo manja u odnosu na fluocarbo i nepuca,ja jos nisam ubo neki fluocarbon koji mi s enije kidao na ribi na raznim mestimanekad kod virble nekad na metar,na dva ,tri ... kad sam kontaktirao uvoznika u vezi problema kaze desava se i njemu,znaci ima neki problem.
Slucajno sam kod Mesarosa naleteo na ovaj najlon ustvari preporucio mi ga kad sam mu rekao sta je problem i sada ga koristim i kao predvez za udice i prezadovoljan sam.
To je osnova sve ostalo je stvar tehnike i rada ,u pocetku ce delovati tesko ali posle malo prakse nepravi ti problem.
Bez obzira da li se riba tamo plasi rakete ucice da se hrani nakon nekog vremena,probao sam sistem na divljoj vodi gde sam imao problem jer riba nije htela na dnu jesti i mislio kad pocnem pljuskati raketom da cu ih rasterati a posle sam se iznenadio kako pocinje da jede i kad raeta lupa po vodi.
Nadji samo dobru praskastu i pola posla si zavrsio a i dubina je mala mozes jako lepo pecati

Vladimir Obradovic
Piskaralo
Piskaralo
Posts:72
Joined:18 Dec 2012, 06:53

Re: Tehnike za lov Amura

Post by Vladimir Obradovic » 03 Jan 2013, 07:17

bdelitee wrote:kod samog sistema koji koristis nema neke greske, to je jedan od sistema koji se najvise koristi (bar po mojim saznanjima) Duzina predveza ima veze sa dnom(mulj, pesak, trava) ali isto tako i sa samim mamcem da li je boila sama ili sa pop-up boilom, da li pecas u hranilistu (spod)ili je lutajuci stap, da li pecas na mirnoj vodi (jezero,bara)ili reka, brzina protoka vode ako je reka.Odmaknutost boile od udice isto tako ,,po mom iskustvu" je jako bitno posebno ako pecas na divljoj vodi gde ti otkacinjanje ribe moze upropastiti sate i dane pripreme.Normalno i tu ima odredjenih pravila koja zavise od svega gore navedenog plus koji sistem vezivanja dlake koristis i posebno koju udicu koristis.Najbolje bi bilo kad bi postavio direktno pitanje sa opisom (gore navedeni uslovi)da bi vise kolega iznelo svoja iskustva o zadatoj situaciji
Hvala,sad cu nabavljati nove udice pa cu opisati koje su,a i mjesta na kojima planiram da lovim-sa detaljnim opisima pa ce mi svaka pomoc iskusnijih kolega dobro doci

darko.glumac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:181
Joined:14 Mar 2015, 18:04

Re: Tehnike za lov Amura

Post by darko.glumac » 26 Apr 2016, 12:46

Kod odabira pozicije za ribolov amura, prvo i najvažnije je pronaći tvrdo dno. Amur ne kopa po mulju kao šaran dok traži hranu pa ćemo znatno povećati šansu za ulov ukoliko mamac zabacimo na tvrdo dno. Treba pronaći tvrdu glinu, pijesak ili šljunak, a izbjegavati mekano i muljevito dno. Ako lovimo na ribnjacima koji su najčešće kopani na zemljanim terenima, često je slučaj da je kompletno dno prekriveno debelim slojem mulja. Na takvim vodama najbolje je loviti uz samu obalu. Uz obalu možemo pronaći kosinu gdje dubina vode postepeno raste od obale prema sredini jezera. Na takvim kosinama uz obalu nalazi se puno manje mulja nego u dubljim dijelovima po sredini jezera, a ponekad se mogu naći i dijelovi sa tvrdom zemljom ili glinom. Ako pak lovimo na jezerima nastalim iskopavanjem šljunka (šodericama), najbolje je potražiti podvodne sprudove. Na samom vrhu spruda obično se nalazi šljunak, a kako se spušta prema dnu, možemo naići na prijelaz sitnog pijeska u sve deblji sloj mulja koji je na dnu. Možemo loviti na vrhu spruda, a još bolje je da prebacimo sprud i lovimo na kosini sa sitnim pijeskom. Zbog specifičnog načina uzimanja hrane, amuri se najlakše hrane na podvodnim neravninama i kosinama. U proljeće i ljeto najbolje je izabrati plitke sprudove jer se amuri kreću ispod same površine vode. Obožavaju toplu vodu i sunce, a često većinu dana provedu na “sunčanju”. Ako na jezeru postoje otoci obrasli trskom, to su također odlične pozicije za ribolov. Amuri se noću, a ponekad i danju približavaju obalama i hrane trskom i njenim korijenjem. Svoju poziciju možemo odabrati uz sami otok, a to može biti i do pola metra od obale. Kada smo odabrali poziciju za ribolov, vrijeme je da započnemo sa prihranjivanjem. Za uspješan ribolov amura potrebne su mnogo veće količine prihrane u odnosu na druge slatkovodne riblje vrste. Poziciju bi bilo poželjno prihranjivati 5-10 dana prije ribolova. Ako smo se odlučili za višednevni ribolov, onda će se prihranjivanje prije ribolova itekako isplatiti. Prihranjivati je dovoljno jednom dnevno ali sa velikom količinom kukuruza. Najbolje vrijeme za prihranjivanje je poslijepodne ili u sumrak. Važno je da svaki dan hranimo u isto vrijeme, na istome mjestu. Amuri, šarani pa i neke druge vrste riba imaju sposobnost pamćenja, gdje će i u koje vrijeme pronaći hranu. Ako hranimo svaki dan na istome mjestu, u isto vrijeme, amuri će već nakon par dana zapamtiti to mjesto i tamo se zadržavati. Osim što će zapamtiti mjesto, biti će i manje oprezni prilikom uzimanja hrane. Prvih par dana možda će samo kružiti oko hranilišta i oprezno promatrati čudnovatu hrpu kukuruza na dnu, ali će svakim danom hranu uzimati sve češće i sa manje opreza. Nakon otprilike tjedan dana, na naš kukuruz će navaliti odmah nakon prihranjivanja bez imalo straha i opreza. Količinu prihrane najbolje je odrediti prema veličini vode na kojoj lovimo, količini i veličini amura i količini bijele ribe za koju pretpostavljamo da bi se mogla hraniti našim kukuruzom .Ja amura lovim isključivo na dnu, a za mamac : Masterbihova Premium fish boila – prava stvar :HH

Post Reply

Return to “Sistemi i prezentacija”