Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Sve o sistemima i načinima prezentacije..

Moderator:Masterbih

User avatar
žile
Napredan clan
Napredan clan
Posts:44
Joined:13 Jan 2012, 08:27
Location:Bjelovar - Hrvatska
Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by žile » 26 Jun 2013, 10:10

Ne znam da li je o ovoj temi već bilo govora, ali nisam uspio pronaći nigdje, pa.
Kao što u samom naslovu piše, zanima me kakav je vaš sistem nakon zabaca.
Da li povlačite olovo iz mulja ili samo napnete najlon. Ovdje mislim na normalnu debljinu mulja, taloga isl.
Ja osobno (lično) svaki put vadim olovo iz mulja. Nisam baš prakticirao da ga ne povlačim, pa me zanimaju iskustva drugih koji su probali obje varijante. Zanima me razlika kod grizeva, efikasnost ubadanja, otpadanja ribe ...
Moram napomenuti da koristim normalnu duljinu predveza 15-ak cm.
:HH
Catch & Release

User avatar
tomoZG
ViP
ViP
Posts:681
Joined:12 Jan 2012, 17:44
Location:Croatia-Zagreb

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by tomoZG » 26 Jun 2013, 12:21

Nikad ne povlačim,postoji velika šansa da će se nešto nakačit na udicu kod povlačenja,nađe on njega i u debelom mulju,bez birge
Image

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by GRGA RI » 26 Jun 2013, 14:32

Pokušavao sam i sa povlačenjem i bez. Nisam primjetio neku veliku razliku.
Kao što kaže Tomo, nađe ga on i u mulju.
Mislim da bi bilo bolje ostaviti sistem onako kako smo i zabacili.
Pokušat ću objasnit...
Po zakonu fizike, tijelo koje se kreće, u zaustavljanju se želi i dalje kretati.
Nakon povlačenja cijelog sistema, olovo se najprije zaustavlja, dok se sistem i dalje nastavlja kretati (pogotovo ako je izbalansiran), pa postoji mogućnost da se zaustavi točno na olovu.
U tom slučaju bi prezentacija mamca bila po nas nepovoljna jer bi riba lakše posumljala na udicu dok se sve nalazi na olovu.
Osobno radije pokušam pronaći tvrđi i mekši dio dna i po tome radim razliku.
Ponekad riba više voli kopati po mulju, a ponekad bolje prima na tvrđim djelovima.
:HH

User avatar
Daiwa
ViP
ViP
Posts:663
Joined:04 Feb 2012, 17:49
Location:Cekrcici kod Puracica

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by Daiwa » 26 Jun 2013, 15:45

Ja licno nikad ama bas nikad ne povlacim sistem ,ako je sloj mulja deblji onda predvez uvjek bude duzi a olovo nesmije preci 70gr a najcesce u takvim situacijama koristim 50gr olovo .
Ali ima tu dosta faktora ,kao na primjer na kojoj se daljini peca (LOVI) itd.........

User avatar
Delboy
Guru
Guru
Posts:782
Joined:12 Jan 2012, 17:18
Location:Sarajevo

Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by Delboy » 26 Jun 2013, 16:25

Ako ima na udici pva stick onda ako nisam siguran samo malo povucem sistem nazad.... Ali to je jedina opcija...

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by Masterbih » 26 Jun 2013, 18:25

Ako lovim sa tonucim ili balansiranim mamcem, onda povlacenje izbjegavam.
Medjutim, ako lovim sa plivajucim (pop-up), a u mulju sam, onda volim skroz lagano povuci sistem.

User avatar
dedoš
ViP
ViP
Posts:627
Joined:12 Jan 2012, 17:11
Location:Hrvatska, Slavonija

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by dedoš » 27 Jun 2013, 05:00

Ako lovim na vodi gdje je debeli mulj koristim olovo zvano "kitova leđa" koje ne tone u mulj gotovo ništa. Tako da nema potrebe povlačiti sistem, jer kako i sami kažete postoji mogučnost da udica zakaći za nešto, da ju navučemo u travu, itd...A u slučajevima s takom vodom pokušam naći što manji mulj.
Na vodama gdje mulja nema ima drugih prepreka, kao granja i sl. pa takođe ne povlačim .
:Dtt
Bog je svakom po rođenju odredio broj dana koliko će živjeti, u to jedino ne ulaze dani provedeni u ribolovu.

User avatar
Dane
Ribarcina
Ribarcina
Posts:415
Joined:15 Jan 2012, 23:00
Location:Šabac

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by Dane » 27 Jun 2013, 16:18

Kada pecam u mulju koristim olova sa tvrdom plastisticnom anti-tangl cevcicom jer takav sistem skoro i ne propada u mulj pa nema potrebe za povlacenjem, koje i u drugim prilikama ne radim.
Image

User avatar
carpier
ViP
ViP
Posts:628
Joined:13 Jan 2012, 11:10
Location:Murska Sobota, Slovenija

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by carpier » 27 Jun 2013, 16:43

Skoro nikada ne pecam na hranilištu ali kad zabacim olovo ako ne vozim i spuštam sa čamca, uvijek sačekam da padne na dno što se osjeti na laksu odnosno špici palice, onda ga malo malo potegnem da maknem olovo od mamca. A opet i sve zavisi na kojoj daljini se peca...Probajte olovo baciti na drugu stranu jezera baš uz rub i onda idite okolo pa pogledajte šta napravi olovo vašem sistemu... [zvizzu] Taj sistem se je pokazao sa pva kompresom jer ako pecate bez toga vrlo brzo možete tokom povlačenja zakvačiti udicu u neku granu ili nešto drugo a nečete ni znati... ohh:
I was born a carp angler and I‘ll die a carp angler.

User avatar
čipo
Genije
Genije
Posts:1487
Joined:13 Jan 2012, 17:38
Location:Sisak

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by čipo » 28 Jun 2013, 14:01

nikada ne povlacim olovo baš zbog kačenja udice za ,,nešto,,

Post Reply

Return to “Sistemi i prezentacija”