Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Sve o sistemima i načinima prezentacije..

Moderator:Masterbih

User avatar
bdelitee
Ribarcina
Ribarcina
Posts:350
Joined:12 Jan 2012, 18:33
Location:Beograd-Krnjaca
Contact:
Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by bdelitee » 28 Jun 2013, 14:21

nemam naviku da povlacim olovo iz razloga sto sam iz iskustva opazio da kad riba radi skoro nema razlike dal je u mulju ili ne, ako se peca u vecem mulju a nekontrolise propadanje olova kasnije povlacenje nije bas najsigurnije da ce sistem izaci iz mulja.a ako ima podvodnog rastinja ili ostataka od trske onda je najsigurnije nista ne dirati(bar po mom iskustvu) :Dtt
Nisi izgubio kad te pobede,vec kad odustanes

User avatar
GogoRush
Guru
Guru
Posts:804
Joined:15 Jan 2012, 19:05
Location:Zagreb, HR

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by GogoRush » 28 Jun 2013, 17:12

Iz svih ovih postova vidim da sam ja jedini koji voli i to uvijek radim, povlačim sistem nakon zabacivanja. Volim kontrolirati svaki zabačaj i praktično znati da mi je sistem po povlačenju štapa i njegovom otporu slobodan i da sam siguran da je mamac pao onako kako sam htio. Naime desilo mi se par putada sam kod griza ribe kontrirao i naišao na velik otpor jer je olovo kod zabačaja od inercije duboko ušlo u mulj. Povlačenjem dobio sam da mi je olovo potonulo samo onoliko koliko je mulj mekan. Iz iskustva znam da svako muljevito dno zavisi od starosti ima površinsku koru koja je tvrđa i kod zabacivanja olova i inercije olovo to probija, a povlačenjem lagano izvučem koliko toliko na površinu i imam bolju i lakšu kontru. Sa ovakvim načinom kontrole udica i mamaca mirno sjednem i čeifim dok riba ne zagrize znajuči da sam sve napravio kako treba i da nema nepredvidljivih iznenađenja.

User avatar
holcer
Guru
Guru
Posts:786
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Bosanski Brod R.S. BiH...

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by holcer » 29 Jun 2013, 04:12

Nikad ne povlacim sistem nakon zabacaja,osim ako nisam bas podbacio ili prebacio mjesto hranjenja ,gdje je palo tu i ostavljam samo dotegnem nailon...
Razlog sto ne povlacim je taj sto cesto pri povlacenju zakacim nesto na dnu,granu,travu,skoljku... :Dtt
...Nije lako biti budala... Takav se moras roditi...
Destinations Point

User avatar
aha carp
Ribarcina
Ribarcina
Posts:357
Joined:12 Jan 2012, 17:57
Location:Tešanj-BiH

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by aha carp » 29 Jun 2013, 11:27

Ja eto moram malo povući,neda mi đavo mira, osim u situaciji kada sam siguran da je dno čisto bez prepreka.

User avatar
dedoš
ViP
ViP
Posts:627
Joined:12 Jan 2012, 17:11
Location:Hrvatska, Slavonija

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by dedoš » 06 Jul 2013, 05:45

Znam taj osiječaj, ali ako je čistomanja je potreba za povlačenjem. A ako znaš da ima prepreka ili trave ne bi smio povlačiti.
:Dtt
Bog je svakom po rođenju odredio broj dana koliko će živjeti, u to jedino ne ulaze dani provedeni u ribolovu.

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by Beli 059 » 08 Jul 2013, 20:41

GogoRush wrote:Iz svih ovih postova vidim da sam ja jedini koji voli i to uvijek radim, povlačim sistem nakon zabacivanja. Volim kontrolirati svaki zabačaj i praktično znati da mi je sistem po povlačenju štapa i njegovom otporu slobodan i da sam siguran da je mamac pao onako kako sam htio. Naime desilo mi se par putada sam kod griza ribe kontrirao i naišao na velik otpor jer je olovo kod zabačaja od inercije duboko ušlo u mulj. Povlačenjem dobio sam da mi je olovo potonulo samo onoliko koliko je mulj mekan. Iz iskustva znam da svako muljevito dno zavisi od starosti ima površinsku koru koja je tvrđa i kod zabacivanja olova i inercije olovo to probija, a povlačenjem lagano izvučem koliko toliko na površinu i imam bolju i lakšu kontru. Sa ovakvim načinom kontrole udica i mamaca mirno sjednem i čeifim dok riba ne zagrize znajuči da sam sve napravio kako treba i da nema nepredvidljivih iznenađenja.
Slazem se stobom kolega i ja volim da pri dodiru olova sa dnom ga malo pomerim kako bi sve to dole izgledalo kako treba ...nekako sam onda srecni hahahahah!!! [hiphiph[]

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by GRGA RI » 09 Jul 2013, 08:37

Ponekad je i poželjno povući sistem. Na Mrežnici je na nekim mjestima pjesak gdje je poželjno zabaciti. Kako bi bio siguran da nisam u travi, povučem malo sistem. Pokazalo mi se da je veća mogućnost za griz na čistom, nego u travi. Znači, opet svaka voda ima svoja mala pravila.

User avatar
revilo
Ribarcina
Ribarcina
Posts:439
Joined:13 Jan 2012, 07:30
Location:Zrenjanin,Vojvodina

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by revilo » 09 Jul 2013, 09:39

Ako pecam na sprudu nepovlacim sistem, a ako je dno bez (ravno kao tepsija) povlacim sistem da bi udaljio olovo od udice.

User avatar
RELJIC CARP
Ribolovac
Ribolovac
Posts:220
Joined:02 Feb 2012, 10:30
Location:Valjevo

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by RELJIC CARP » 09 Jul 2013, 14:16

revilo wrote:Ako pecam na sprudu nepovlacim sistem, a ako je dno bez (ravno kao tepsija) povlacim sistem da bi udaljio olovo od udice.
U potpunosti se slazem sa tobom isto tako i ja radim .
Image

User avatar
Carpy
Piskaralo
Piskaralo
Posts:54
Joined:23 Mar 2013, 16:25

Re: Povlačenje sistema nakon zabaca ili ne?

Post by Carpy » 11 Jul 2013, 20:38

Po nekom nepisanom pravilu sistem ne bi trebalo povlačiti ali ako baš mora (radi našeg boljeg osjećaja) onda udicu treba zaštitit sa PVA foam-om (topivi smoki) da ne bi izostao ulov ako nešto neplanski zakačimo.

Image
Image

Post Reply

Return to “Sistemi i prezentacija”