ZIG RIG

Sve o sistemima i načinima prezentacije..

Moderator:Masterbih

darko.glumac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:181
Joined:14 Mar 2015, 18:04
Re: ZIG RIG

Post by darko.glumac » 24 Mar 2015, 07:07

Nije to baš tako jednostavno sa zig - rig - om...stvaviš "nešto" na udicu koja je svezana na floucarbon i opa - griz za grizom..ne ide to baš tako.Zig - rig se iz godine u godinu usavršava.
Ima tu mnogo stvari o kojima se mora voditi računa .
- pronaći ribu u kojem je sloju, pravilna prihrana ,veliki problem predstavlja vjetar i strujanje vode - jer se lako može desiti da prihranjujete 20 - tak metara od mamca - (zavisno od strujanja vode),
što je "visina"veća veći su i problemi - možete li zamisliti sistem od jedno 5 metara koji se slobodan u vodi - šta se s njim dešava - zabacimo na jedno mjesto a strujanje ga odvuče na ko zna koliko metara.
Ali u svakom slučaju zig - rig je ..zanimljiv način pecanja i jako djelotvoran ( ako znate što radite), samim tim što nam omogućuje lov i u vrijeme kad se riba ne hrani - daje mu veliku prednost.

darko.glumac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:181
Joined:14 Mar 2015, 18:04

Re: ZIG RIG

Post by darko.glumac » 02 Apr 2015, 16:05

Ja bih nastavio ovu temu.Zanima me na koji način zabacujete sistem dugačak - šta znam - 2 - 3 metara(a može i duže),a da se ne zapetlja.
Evo kako ja to radim .Kolega s kojim lovim - naučili smo se bacati sistem iz ruke.To izgleda otprilike ovako: jedan je na štapu i pripremi štap za bacanje,drugi je iza njega (za dužinu sistema)drži između dva prsta udicu za vrat - okrenutu prema - gore.kad je prvi spreman za bacanje - kaže - MOŽE i čeka znak drugoga - onog što drži udicu - kad je ovaj drugi(što drži udicu)pravilno uhvatio udicu(da mu se ne zabode negdje - kaže MOŽE i u tom trenu ovaj prvi baca - funkcionira - predobro - nema zapetljavanja garant. :HH

User avatar
tomoZG
ViP
ViP
Posts:681
Joined:12 Jan 2012, 17:44
Location:Croatia-Zagreb

Re: ZIG RIG

Post by tomoZG » 02 Apr 2015, 17:34

Nemaš nikakve brige sa petljanjem ni sa sistemima od 5m ako nemaš jakog vjetra.Najnormalnije ga spusti na zemlju iza sebe i bacaj.Na takvim dužim predvezima stavi pva smokić da ga brže digne na površinu.Ako loviš na velikim daljinama prije nego olovo udari u vodu malo uštopaj najlon prstom.Probaj i vidjet ćeš da nije nikakav problem,a s ovim iz ruke bi neko mogao vrlo lako nastradat.Kod takvih dugačkih predveza je puno veći problem ribu usačit ako si sam.
Image

User avatar
Beli 059
Filozof
Filozof
Posts:2152
Joined:13 Jan 2012, 23:10
Location:Valjevo,SERBIA

Re: ZIG RIG

Post by Beli 059 » 02 Apr 2015, 19:10

darko.glumac wrote:Ja bih nastavio ovu temu.Zanima me na koji način zabacujete sistem dugačak - šta znam - 2 - 3 metara(a može i duže),a da se ne zapetlja.
Evo kako ja to radim .Kolega s kojim lovim - naučili smo se bacati sistem iz ruke.To izgleda otprilike ovako: jedan je na štapu i pripremi štap za bacanje,drugi je iza njega (za dužinu sistema)drži između dva prsta udicu za vrat - okrenutu prema - gore.kad je prvi spreman za bacanje - kaže - MOŽE i čeka znak drugoga - onog što drži udicu - kad je ovaj drugi(što drži udicu)pravilno uhvatio udicu(da mu se ne zabode negdje - kaže MOŽE i u tom trenu ovaj prvi baca - funkcionira - predobro - nema zapetljavanja garant. :HH


Sve je ok ako to vama igra [zvizzu] ..mada deluj previse riskantno za onog ko drzi udicu :)

darko.glumac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:181
Joined:14 Mar 2015, 18:04

Re: ZIG RIG

Post by darko.glumac » 03 Apr 2015, 10:28

Iskreno - ja ni ne pomišljam loviti na zig - s velikim - visinama ... sam .. kako sam opisao. izvještili smo se bacati u paru i super je , a tu je naravno (kao što je Beli napisao) veliki problem sačenja ribe - ako si sam - po meni gotovo nemoguće - iskreno nisam to nikad probao :HH

Zoran Slavkovic
Ribolovac
Ribolovac
Posts:192
Joined:10 Feb 2014, 20:05

Re: ZIG RIG

Post by Zoran Slavkovic » 05 Apr 2015, 16:58

Samo za mog druga Darka,najlaksi nacin pecanja zig riga je tako sto se iza platforme na kojoj pecamo postavi satorsko krilo koje se ucvrsti na svakom kraju,u zemlju se pobode sipka koja na kraju ima magnet,udica se samo zalepi za njega.Zabacivanje je vrlo lako,preko glave sa podignutim rukama i sama daljina zavisi od samog ribolovca,posto je olovo vrlo blizu vrha stapa.Koristi se fluokarbon specijano za zig rig,nikako obican je on tone.Najduzi zig koji sam ja koristio je 4,8m i kod takvog pecanja nema puno zurbe sve mora da bode pod kontrolom.Dubina na kojoj sam pecao je bila 7m.Riba se ovakvim pecanjem postepeno trazi smanjivanjem dubine ziga i nije bitna konfiguracija dna mozes videti ribu i na ovaj nacin je i upecati.

User avatar
tomoZG
ViP
ViP
Posts:681
Joined:12 Jan 2012, 17:44
Location:Croatia-Zagreb

Re: ZIG RIG

Post by tomoZG » 05 Apr 2015, 19:46

Ne razumijem zašto svi vole komplicirat oko nečeg što je vrlo jednostavno.Pecam godinama na zig u prosjeku 4-5 metara dužine sa običnim najlonom 0.30 u vodi punoj lopoča i to prilično uspješno.Manite se držanja udica u ruci,magneta i sličnih stvari.Stvar je vrlo jednostavna i kao takva funkcionira,samo je mi volimo zakomplicirat.
Image

Zoran Slavkovic
Ribolovac
Ribolovac
Posts:192
Joined:10 Feb 2014, 20:05

Re: ZIG RIG

Post by Zoran Slavkovic » 05 Apr 2015, 20:47

Ne vidim da sam nista komplikovano napisao,samo kako znate da je zig na toj dubini ako je vezan tonucim najlonom i kako dipujete mamac sa zemlje koja je puna prljavstine?
Molim vas to mi objasnite.

User avatar
tomoZG
ViP
ViP
Posts:681
Joined:12 Jan 2012, 17:44
Location:Croatia-Zagreb

Re: ZIG RIG

Post by tomoZG » 06 Apr 2015, 06:54

Probaj uz obalu gdje možeš vidjet mamac kako se ponaša pa će ti sve bit jasno.A što se tiče dipanja nekad dipam nekad ne,mislim da malo prljavštine neigra nikakvu ulogu ionako se sve ispere
Image

darko.glumac
Ribolovac
Ribolovac
Posts:181
Joined:14 Mar 2015, 18:04

Re: ZIG RIG

Post by darko.glumac » 06 Apr 2015, 16:09

Ne vidim da je nešto komplicirano - ako funkcionira - kako treba i ako nema problema .Zorane - ne mogu dočekati da se vidimo - onda ću ti pokazati (sistem koji sam opisao) poznavajući te - uvjeren sam da će ti se svidjeti i da ćeš ga početi i ti prakticirati I ja kad lovim na Zig - rig - uvijek stavljam - floucarbon.
Koju udicu stavljate - ja isključivo - CORDA - MIXA - br 10 - pokazala mi se kao udica sa daleko najboljim učinkom. :HH

Post Reply

Return to “Sistemi i prezentacija”