Najlon i udice

Moderator:Masterbih

User avatar
crniigor
Ribarcina
Ribarcina
Posts:359
Joined:12 Jan 2012, 16:56
Location:Postojna, Slovenija
Najlon i udice

Post by crniigor » 09 Apr 2013, 09:48

Meni je uvek bitno da imam dobru, oštru i jaku udicu u koju imam poverenja. Koristio sam mnogo udica i tražio ono što mi odgovara i uliva samopouzdanje kod prezentacije mamaca, i našao sam je, a to je Korda Wide gape X, nju koristim već oko dve sezone i do sad nisam imao problema.
A što se tiče najlona, nikad nisam kupovao najskuplje najlone, uvek sam nabavljao najlone srednjeg razreda, tipa Daiwa tournament, Daiwa infinity Duo, Sufix, ... iz razloga jer sam mišljenja da ribu izvlači ribolovac sa svojim znanjem i štapom.

A kako stoje stvari kod vas?
Šta je vama bitnije?
Image Image & Image

User avatar
Delboy
Guru
Guru
Posts:782
Joined:12 Jan 2012, 17:18
Location:Sarajevo

Najlon ili udica

Post by Delboy » 09 Apr 2013, 11:20

Obje stvari su mi podjednako vazne... I udice i najlon... I ja sam koristio Daiwa infinity duo... Ali i konusni sok predvez...:) a kapor udice... Prije korda ... A prije toga fox teflon...

User avatar
sleona
Ribolovac
Ribolovac
Posts:110
Joined:13 Jan 2012, 12:43
Location:zrenjanin

Re: Najlon i udice

Post by sleona » 09 Apr 2013, 12:52

Najlon koristim Strategy Tycoon i Gamakatsu g-line a sto se udica tice Korda Kurvshank na revirima a divlje vode Hayabusa P-1 velicine 4 i 6,imam brdo drugih udica ali ove koristim najcesce!
Image

User avatar
CarpeR
Ribolovac
Ribolovac
Posts:129
Joined:12 Jan 2012, 18:28
Location:Ludbreg, Hrvatska

Re: Najlon i udice

Post by CarpeR » 09 Apr 2013, 13:39

Obično koristim Gamakatsu udice, možda i zato jer su mi nekako najpristupačnije za nabavit. Najlon po meni svaki dobro odrađuje posao pod uvjetom da je svježi, i sam koristim neke sredje klase najlona, bitno je da je dobar na čvoru, a zbog terena na kojem lovim koristim nešto jače najlone u rasponu od 0,30-0,40mm.

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Najlon i udice

Post by Masterbih » 09 Apr 2013, 19:03

Kao sto kolege rekose, slicno je i kod mene.
Najbitnije mi je da najlon bude sto svjeziji, nikako da dugo stoji u trgovini, nebitno kakvo on imao pakiranje.
Moji omiljeni je Daiwa Infinity Duo u raznim omjerima, a u zavisnosti od aktivnosti tokom godine, mjenjam najlone 1-2 puta u godini.

Sto se tice udica tu sam takodje picajzla i one moraju biti ostre i vrhunske, cijena nije bitna!
Najcesce koristim udice marke Korda i Rod Hutchinson, a nadje se i Fox-a nesto.

User avatar
tomoZG
ViP
ViP
Posts:681
Joined:12 Jan 2012, 17:44
Location:Croatia-Zagreb

Re: Najlon i udice

Post by tomoZG » 09 Apr 2013, 19:41

Također se slažem da je svježina najlona presudna,samo što je to malo teže naći ovdje kod nas još da je marke koju bi htio i debljine ,gotovo nemoguće pa onda od tog jadnog izbora uzmem ono što mislim da bi bilo najbolje,osobno preferiram najlone fluo boje jer sam s godinama shvatio da vode na kojima lovim većina ulova događa se noću ,a fluo boja mi se najbolje vidi noću kad se osvjetli.Što se tiče udica probao sam skoro sve ,najviše preferiram kordu općenito ali nekako kurv shank mi je favorit iako sam znao imat otkvačivanja i na nju.Mišljenja sam da ponekad kad su nagle i velike promjene tlaka,temp. riba jednostavno drugačije uzima mamac tako sam jednom u takvim uvjetima oborio i vlastiti rekord u broju otkvačivanja zaredom i postavio ljestvicu na visokih 7 otkvačivanja zaredom i slom živaca jer jednostavno više čovjek nezna šta da napravi u takvim trenucima,naravno mijenjali su se udice ,predvezi,veličine mamaca i sl.al, to je jednostavno jedan od onih dana.
sorry malo sam otišo u off.
Image

dejak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:290
Joined:12 Jan 2012, 18:33
Location:Bačka Palanka

Re: Najlon i udice

Post by dejak » 09 Apr 2013, 20:10

U Srbiji je svežina najlona jako dikutabilna(čast izuzetcima-trgovcima),kupiš kao sveže a ono trulo za medalju
a udice... jako volim Nash, a i Ovner nije loš obzirom na cenu

User avatar
LunaTic
Ribarcina
Ribarcina
Posts:427
Joined:12 Jan 2012, 17:16
Location:Virovitica, Hrvatska

Re: Najlon i udice

Post by LunaTic » 10 Apr 2013, 12:46

Unazad par godina korisitio sam Daiwa Infinity Duo 0.28 mm i Okuma Spector Duo 0.30 mm oba najlona su zadovoljila sve moje potrebe.
Što se udica tiče:
- Owner više modela (no sve rjeđe ih koristim zbog brzog tupljenja)
- Maruto više modela (prestajem ih koristiti jer je kvaliteta vidno lošija iz godine u godinu)
- Fox - broj 1 u mojoj pernici
- JRC - vrhunske udice samo je ovdje kod nas teško doći do njih
- Quantum - neznam koji model, ali veom pouzdane i oštre udice po pristupačnoj cijeni
- Gamakatsu - G-carp A1 teflon odlicna udica, camo udice su mi znale puknuti

User avatar
Carpy
Piskaralo
Piskaralo
Posts:54
Joined:23 Mar 2013, 16:25

Re: Najlon i udice

Post by Carpy » 10 Apr 2013, 18:46

Od najlona do sada korištenih izdvojila bih ion power reflector za teške ribolove u lomu i kršu

Image

a od sada će to biti KORDA SUBLINE sub green za sve uslove

Image

Sva priča oko najlona se svodi da idealan ne postoji, nego da svako pola godine a i kraće ide novi kalem
kako zbog vremenskih uticaja,tako i zbog čestog uvrtanja najlona koje uveliko prave sistemi koje danas koristimo
(lead core, safety clip, helicopter, chod rig............ ) dok inline nije toliko dramatičan za najlon.

Iz repertoara udica najčešće su se našle:
Gamakatsu G-carp A1
Owner 1 C-4
Pro carp hardliner teflon coated 4,6
Korda longshank X 6,8
Ubuduće će da budu najviše zastupljene korda kaptor kurv shank

Image
Image

User avatar
GRGA RI
ViP
ViP
Posts:565
Joined:12 Jan 2012, 20:33
Location:HR RIJEKA

Re: Najlon i udice

Post by GRGA RI » 10 Apr 2013, 23:02

Što se najlona tiče, nemam svoj favorit. Volim malo eksperimentirati i mjenjati.
Bitno mi je da ne puca pod rukom na suhom čvoru.
Uvijek imam dvije debljine, 0,35 za ribolov u lomu i bliže obali bez shock leader-a, a 0,26-0,28 za daleko...

Udica mi se dobro pokazala cijenom i kvalitetom...
MIKA Xenia Hook
Image

Korda Wide Gape svakako ulazi u uži izbor...

Post Reply

Return to “Udice, Strune, Olova i sitni pribor”