Gomjenicko Jezero Teslic.

Sve lokacije gdje lovite, planirate loviti ili ih želite prezentovati drugima..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
DOX
ViP
ViP
Posts:670
Joined:09 Dec 2011, 23:26
Location:Teslic BiH(RS)
Gomjenicko Jezero Teslic.

Post by DOX » 19 Feb 2012, 01:08

Jezero Gomjenica u Teslicu


I mi u teslicu imamo malo, ali preljepo jezero ali najzalije je to sto rukovodioci ovog jezera neznaju da rukovode ovim blagom sto imamo, pa nazalost nije posjecivano od dosta ribolovaca, pogotovo u posljednje vreme od kako uvode svoja neka kretenska pravila sto samo odvlaci posjetioce i turiste.
Valjda ce se i to sad promijeniti, vrijeme je..

Jezero se nalazi u Teslicu tacnije u Gomjenici po kome je i dobilo ime "Gomjenicko Jezero"
Siroko je 50-60 m a dugo 120-150 m, stim da su na najplicem djelu postavili sajlu da se tu ne moze zabacivati, podrucje oko jezera je malte ne neprohodno za one koji ne zele da posmatraju i gledaju ribe koje su sa suprotne strane od koje se peca.
U jezeru obitavaju razne vrste riba kao sto su: Saran, Amur, Som, Stuka, Linjak, Smudj i razna bjela populacija ribe od koje je najvise Babuske.
Navodnjavanje jezera se vrsi iz male rjecice koja tece pored njega, a ispust je izbetoniran i takodje sproveden u tu istu rjecicu.

Kako je nastalo Gomjenicko Jezero?

Davnih 60-ih godina tu je bio veliki i duboki izvor uglja, i tokom kasnih osamdesetih jezero je napravljeno.
Rudnik uglja je prestao da radi i opstina Teslic je donjela odluku da se ogromni i dugi tuneli pod zemljom zatrpaju i da se napravi jezero.
To im je uspjelo, napravili su jezero koje je cjelom svojom povrsinom imalo dubinu od samo 2-3 metra.
Prvo poribljavanje je bilo sa Saranom, Amurom, Tostolobikom, a kasnje su poribili Stukom i Somom...
Jezero je fino odrzavano i vodila se briga o njemu, imali smo ogromne Tostolobike koji su tezili i po 40 kg.
Ubrzo je usljedio nesrecni rat, jezero je napredovalo 10-ak godina i stalo jer je krenulo ratno stanje, nazalost.
Ljudi su se ubezobrazili, krampali su te ogromne Tostolobike, lovili su i nocu, bacali exploziv i ko zna sta sve radili...


Kako je opet sve krenulo?

Na svu srecu bilo je pametnih razmisljanja i poslije rata, pa su odlucili da ponovo pokrenu akciju za jezero i jadnu ribu koja je tu ostala (ako je ostalo, uplasena i ostecena, i pitanje hocel ikad ikom da uzme mamac hahahaa), salu na stanu, kapitalne ribe je i dalje bilo samo niko se o tome svemu nije brinuo pa su odlucili da ispumpaju jezero i da jadnu ribu povade ociste jezero od svakakvih "sranja" koje su nadjenje u tom istom.
Prisustvovao sam ciscenju jezera, bio sam mali, sa starim sam isao i samo posmatrao, bilo je tu posla par dana, ali onaj jedan dio bas gdje je bio ulaz u ogromne i duboke tunele nikako nisu mogli da ispumpaju do kraja i ociste jer bio je ogroman talog mulja, cak i bageri koji su ulazili da pokusaju zapadali su i jedva bili izvlaceni. Ogromni somovi i ostala riba se pokusala izvuci uz pomoc morskih pletenih mreza su bili izvuceni osim tog nekog "mitskog" SOM-a koji je kazu probijao mrezu i to nekoliko puta!!!
Posto na tom jednom dijelu gdje je bio ulaz u rudnik, tj. ulegao, propao, povecala se dubina, odlucili su da ga opet samo naspu i ponovo puste dotok bode u jezero.
Tako je i bilo, neka riba je vracena kao sto su Sarani i Amuri (ne svi ali opet nesto), Stuka i Somovi..itd.
Jedino Tostolobici nisu ponovo vraceni, bas ni jedan, steta.
Od tad, jezero je pocelo da radi nekom normalom, mada uvedena su razno razna pravila, koja se skoro svim ljubiteljima ovog sjajnog sporta nazalost nisu dopalo jer su bila van svake pameti, ali opet nismo mogli da odolimo, a da ne idemo pecati jer sve riboovce vezu lijepe uspomene na ovo malo jezero.
Pogotovo za mene jer sam tu odrastao, a tad nisam imao priliku nonstop da idem na rijeku Bosnu, Savu i razna druga jezera kao sad.
Saranom se poribljavalo opet dobro ( u komercijalne svrhe), ali danas samo mjesecno jednom i samo sitnim saranom od 1-2 kg, vecina od 100kg kojeg puste se pohvata (navale ljudi, mesari) i tako od svake ture, ali ja opet vjerujem i razmisljam da od svake ture ostane po min. 2-3 primjerka + da se i oni kaceni vise puta opamete i ne uzimaju tako lako na mamce od ovih mesara (Hljeb, kukuruz itd..) sa plovcima kojima je cilj uloviti sarana za jelo.
Taj saran je iz ribnjaka i ne zna sta je udica, ali vec nakon jednog kacanja, spadanja, kidanja, sigurno se opameti..
Inace danas najveci ulovljeni Saran na normalan sportski nacin (i bez lazi, vagan pred svima) je 9 kg, a dobio ga je Boris (Masterbih).
Kad je rekao da ga zeli pustiti, sam "ribocuvar" je poludio i govorio, evo ti pare, daj mi ga prodaj, pa gdje ces to pustiti itd.. E to su ti nasi sportski ribolovci i strucnjaci, a takvi poput ovog i gazduju vodom..
Nocu (kad je zabranjen ribolov) na nesportski, tokom krivolova (ljudi koji zive oko jezera stalno krivolove), navodno je uhvacen saran 13,5 kg sto golica mastu mnogima da se tu krije i par kapitalnih primjeraka za ovu vodu.
Takodje imaju 2 Amura za koje se prica da imaju preko 30 kg, a najveci je uhvacen 12 kg, dobio ga je moj komsija dosavsi poslije mene na moje prihranjivano mjesto..

Prije 5-6 godina ribolovacko drusto je donjelo odluke:

-Ribolov na Gomjenickom jezeru se odrzava vikendom i drzavnim praznicima.
-Ribolov na gomjenickom jezeru traje u proljece i jesen od 7h - 19h, a ljeti od 6h - 20h.
-U proljece se lovi samo Stuka, Som, Smudj iskljucivo na "zivi mamac" i ostala bjela riba.
Zabranjeno je loviti na varalicu (To su ta budalasta pravila nasih eksperata koji su uvalili svoje guze u fotelje).
-1. Jun otvaranje sezone na Sarana,
-Od 1. Maja do 1. Juna zabrana u lovu na Soma i Stuku.
-Prihranjivanje spota se moze vrsiti s kantom u rukama i obilazak oko jezera i to isto vrsiti iz ruke.
-Zauzimanje mjesta, ko prije stigne.
-Lov Sarana i Amura iskljucivo na jednokuku, lov grabljivice na jednokuku i trokuku.
-Dnevna dozvola uz normalnu ribolovacku dozvolu iznosi 6 km, turisti ili starosedioci koji nemaju dozvolu placaju duplo.
-Dozvoljeno uhvatiti za jedan izlazak 2 sarana s tim da se i drugi placa 6 km.
-Na jezeru se iskljucivo primjenjuje metod UHVATI I PONESI (C & Tava).
Ovo obozavaju nasi strucnjaci ribolova koji suruju sa krivolovcima, a pred drugima ih pljuju..

A danas se dosta toga promjenilo (Nabolje il na gore, neznam):

-Donesena je odluka da se Gomjenicko Jezero proglasi revirom i uvede revirska dozvola koja kosta 20 km.
-Ribolovci bez Revirske dozvole placaju duplo tj 12 km, a ribolovci bez revirske i normalne dozvole placaju 3x vise.
-Uvedeni su brojevi na strani gdje je Ribolovacka Kuca.
-Invalidi imaju prednos da zauzmu mjesta koja oni zele, tj ona najbolja pod rednim brojevima 1. 2. 3.
-Prihranjivanje se vrsi s mjesta.


Da vas ne smaram sa ostalim sitnim glupostima koje su oni uveli a vjerujte ima ih puno, recu jedno: da bas ovi brojevi i promjena oko prihrane su uvedena zbog ovakvih poput mene (sportskih ribolovaca).
Krivo im je kad im ispred nosa upecas ribu koju oni sanjaju da okrenu u tavi, a jos gore kad je (pustis), zabranjeno je vracanje ribe, ali meni se cesto desi da slucajno riba spadne i otpliva :)

Mislim da sam vam dovoljno rekao, jezero je stvarno preljepo i predobro, ali uz ovakve rukovodioce tesko da ce se ista i promjeniti.
Dosta toga nestima ovde, ali mene ovo jezero bas privlaci i borim se da povadim one prelijepe Amure i Sarane te ih prebacim u drugo jezero u kome ce biti tretirani kako dolikuje, ali tesko cu dobiti one preko 10 kg jer "banditi" sve nesto zavode da ti onemoguce ribolov..
Valjda ce doci neko ko zna voditi ovo jezero, ako nista drugo nek upitaju nekog iskusnijeg ribolovca oko savjeta, sta i kako..
Mogu oni da uvode svasta, ali ebat ce njima DOX znanje.


Evo par slika:
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Bboy OR DIE !!!

User avatar
Delboy
Guru
Guru
Posts:782
Joined:12 Jan 2012, 17:18
Location:Sarajevo

Gomjenicko Jezero Teslic.

Post by Delboy » 19 Feb 2012, 06:37

Jako ljepo napisano, steta za takvu vodu da je takav odnos.... Ribe na slikama izgledaju jako ljepo....

User avatar
dedoš
ViP
ViP
Posts:627
Joined:12 Jan 2012, 17:11
Location:Hrvatska, Slavonija

Re: Gomjenicko Jezero Teslic.

Post by dedoš » 19 Feb 2012, 07:04

Bravo dox,
svagdje ima takvih bisera od rukovodioca.
Sličnu situaciju sam ja imao u svom bivšem društvu, ali o tome ću za koji dan kad odem malo uslikati vodu i budem pokazao vam.

ihii::
Bog je svakom po rođenju odredio broj dana koliko će živjeti, u to jedino ne ulaze dani provedeni u ribolovu.

User avatar
DOX
ViP
ViP
Posts:670
Joined:09 Dec 2011, 23:26
Location:Teslic BiH(RS)

Re: Gomjenicko Jezero Teslic.

Post by DOX » 19 Feb 2012, 17:37

Evo jos par starih slika sa ovog jezera:

Ja i djed
Image

Image

Image
Bboy OR DIE !!!

User avatar
DOX
ViP
ViP
Posts:670
Joined:09 Dec 2011, 23:26
Location:Teslic BiH(RS)

Re: Gomjenicko Jezero Teslic.

Post by DOX » 25 Apr 2012, 17:28

Postovane kolege, ovaj dio godine nas nemoze zaobici kada se plemenite ribe kao sto su Saran, Smudj, Som mrijeste. Treba im dozvoliti da u miru obave svoj zivotni cilj.
- Ipak zaludjeni ribolovci ne mogu da odole, a da ne izdvoje vikend i provedu pokraj vode sa stapom u ruci i ribom na udici.
Takodje ove godine nas je zadesilo i takvo vreme da je vodostaj veoma porastao i voda je poprilicno zamucena tako da stuka na pojedinim rijekama ne moze da se lovi.
Ja sam odlucio da odem na jedno manje jezero i pokusam nadmudriti poneku deveriku, babusku na Masterbih Feeder.
U subotu je vrijeme bilo jako kisovito i duvao je snazan vjetar, medjutim poslje podne se razvedri par sati uz umjereni slabiji povjetarac.
Posto sam ima hrane i mamaca, nije mi dugo trebalo da se opredjelim da provedem jedan dan pokraj vode.
U subotu navece sam odma pripremio sve sto mi treba za feeder tehniku, cak zamjesio odma i hranu, isjeckao gliste, navezao par razlicitih sistema i bio spreman za jutarnju akciju.
U nedelju sam poranio i na jezeru bio prije svitanja da se malo nadisem svjezeg i cistog vazduha.
Nakon svanuca sam odma poceo sa pripremama za ribolov, a posto sam stigao prvi na jezero mogao sam da biram mjesto.
Izbacao sam par hranilica na jedno te isto mjesto i poceo da uzivam, medjutim nije bilo reagovanja ribe.
Premjestio sam se na drugo mjesto i poceo da pecam uz sami rub trave.
Nakon samo par zabacaja imao sam prvu ribu i tako jos njih 30-ak.
Fino sam se odmorio i cejfio.
Ubrzo je i dosadilo stalno vaditi ribu, rjesio sam da odem kuci, a sledeci vikend planiram sve ovo ponoviti.

Bistro.

Image

Image

Image

Image

Image

2::u
Bboy OR DIE !!!

Post Reply

Return to “Rijeke, jezera, kanali i ostale destinacije”