Mesanje fider hrane - primame

Moderator:Masterbih

User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin
Mesanje fider hrane - primame

Post by Barjak » 15 Sep 2012, 08:42

Dali je neko mesao takmicarsku hranu sa pregorelim stajskim, djubrivom?
I ako jeste neka napise recept, ili je to samo suplja prica?

User avatar
Jolač
Ribolovac
Ribolovac
Posts:241
Joined:12 Jan 2012, 17:45
Location:Bosanski Brod

Re: mesanje hrane

Post by Jolač » 02 Oct 2012, 13:01

na žalost nisam probavao sa đubrivom,a praškasta se može miješati
sa krtičnjakom samo treba malo da se prosije kroz sitku ako ti išta znači
ovo što sam napisao..

User avatar
Fly and Carp Fishing
Ribarcina
Ribarcina
Posts:381
Joined:12 Jan 2012, 23:16
Location:Sarajevo, BiH

Re: mesanje hrane

Post by Fly and Carp Fishing » 18 Jan 2014, 23:25

Ima li ovdje feederasa jos uvjek ???

Ima li ko kakav fin savjet oko pripremanja primame za npr Mrenu, Ploticu, Deveriku, Babusku, a da ta ista primama fino stane u hranilicu i da iz nje ispadne u vodi. Takodzer sta bi bilo fino koristiti kao mamac za nabrojane vrste riba, odnosno uz primamu koju pripremimo. Neko mi jednom rece izmrvi stari hljeb pa pomjesaj sa gotovom primamom. Ja to uradio i nakon vadzenja sistema iz vode prstom izbijao primamu iz hranilice.

Svaki fin savjet bi mi dobro dosao jer sam frisak u ovome ko jutrosnja panja... muahaha: muahaha:

piv:: piv::
Image

Dođe ponekad vrijeme kad pametan zaćuti, glup progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: mesanje hrane

Post by Masterbih » 22 Jan 2014, 00:56

Kako mislis savjet?
Ukoliko je hrana (Feeder), potrebno je samo precizno navlaziti i to je to.
E sad, mozda ti mislis na dodavanje nekih dodataka kako bi ustedio pa si iz tog razloga stavljao hljeb-kruh?
Hljeb lijepi, ali i bubri-duva se u vodi pa ti jednostavno sve blokira u hranilici. krezi::

User avatar
atoth
ViP
ViP
Posts:613
Joined:14 Feb 2012, 20:29
Location:Kanjiža, vojvodina

Re: mesanje hrane

Post by atoth » 22 Jan 2014, 21:21

Pripremiti hranu za feder ili dubinku nije ni tako jednostavan posao kao što na prvi pogled izgleda. Naj jednostavnije je kada se koristi gotova hrana na primer bilo koja MB feder hrana. I tada ako se nema dovoljno iskustva može da se pokvari.Ja uvek u posudu prvo stavim vodu a posle u nju praškastu hranu.Zašto to tako radim, ako na primer koristim neke aditive na primer MB melasu ili CSL njih stavim u vodu i pomešam da bi se ravnomerno pomešali sa praškastom hranom.
Image
Treba paziti na količine aditiva pošto previše melase isto zna da zalepi hranu. Koliko čega se koristi vremenom i eksperimentisanjem se utvrdi. U načelu za 1 kg praškaste hrane je potrebno oko 4 dcl vode ili 1 dcl CSL, ½ dcl melase i 2,5 dcl vode. Kada se ovo sve umeša ostavim 10 tak minuta da stoji zatim prosejem kroz finije siti 2-3 mm.Hrana je sada homogena i ako je stisnemo u šaku možemo napraviti grudvu koja se lepo zalepi ali se d a blagim pritiskom rastvoriti.
Naravno za ovo je potrebno dosta iskustva i eksperimentisanja. Dobro umešana hrana nesme ispasti iz hranilice tokom zabačaje niti u trenutku pada u vodu međutim posle par minuta ako izvadimo sistem nesme ostati u hranilici.
Naravno puno zavisi i od toga kakve hranilice koristimo.Najosetljivije su Method hranilice pošto loše umešana hrana iz njih ispada najlakše. Kavezne ili spiralne hranilice puno bolje drže hranu.
U hranu za feder nikad ne koristim hleb pošto on puno lepi hranu. Ako u hrani hoćemo da koristimo šećerac ili crve onda ona može biti malo lepljivija ali treba paziti sa količinom dodataka pošto će inače sve ispasti još tokom zabačaja.
U jednom zamešanu hranu ako ocenimo da je suviše suva nikad ne sipati vodu već samo fajtalicom podesiti potreban viskozitet.
Ako imamo veće ambicije i želimo da se takmičimo još pre sezone treba par puta izaći na vodu da bi malo savladali tehniku mešanja i pripreme hrane. Ja skoro svaki put umešam dve vrste hrane naročito ako pecam na nepoznatim vodama. Jedan mix je sa ukusom ribe, školjke a drugi je neki slatki voćni mix.Onaj na koji se prvo javi riba forsiram u toku takmičenja.
Kombinacije su bezgranične pošto i MB ima široku paletu hrane , dodataka i aditiva.Nekada su najnelogičnije kombinacije najbolje.
Image
Method hranilica sa mamcem
Image
Image
Image
Image
Image
Klasična hranilica
Image
Umešana hrana sa dodatkom šećerca i crvića hrana je MB Carp Feder
Image

User avatar
Fly and Carp Fishing
Ribarcina
Ribarcina
Posts:381
Joined:12 Jan 2012, 23:16
Location:Sarajevo, BiH

Re: mesanje hrane

Post by Fly and Carp Fishing » 25 Jan 2014, 00:27

Masterbih wrote:Kako mislis savjet?
Ukoliko je hrana (Feeder), potrebno je samo precizno navlaziti i to je to.
E sad, mozda ti mislis na dodavanje nekih dodataka kako bi ustedio pa si iz tog razloga stavljao hljeb-kruh?
Hljeb lijepi, ali i bubri-duva se u vodi pa ti jednostavno sve blokira u hranilici. krezi::
Mislio sam kako pospjesiti praskastu primamu sa drugim dodatcima, jer smatram da sama praskasta hrana nece privuci ribu kao ona sa nekim dodatnim sastojcima. E ti dodatni sastojci su ono sto me interesuje.
Image

Dođe ponekad vrijeme kad pametan zaćuti, glup progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić

User avatar
Fly and Carp Fishing
Ribarcina
Ribarcina
Posts:381
Joined:12 Jan 2012, 23:16
Location:Sarajevo, BiH

Re: mesanje hrane

Post by Fly and Carp Fishing » 25 Jan 2014, 00:44

Ovo je vec nesto sto ce mi vjerovatno koristiti tokom ribolova.
Prije sam mjesao praskastu sa melasom i cornom loveci sarana, s tim da sam tu jos ubacivao pelete, polovice i cetvrtine boila, a nerijetko i cijele boile manjeg promjera, takodzer i kukuruz.

U svakom sucaju VELIKO hvala na nesebicnoj pomoci.

Bistro...
Image

Dođe ponekad vrijeme kad pametan zaćuti, glup progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić

User avatar
Fly and Carp Fishing
Ribarcina
Ribarcina
Posts:381
Joined:12 Jan 2012, 23:16
Location:Sarajevo, BiH

Re: mesanje hrane

Post by Fly and Carp Fishing » 25 Jan 2014, 08:58

Fly and Carp Fishing wrote:Ovo je vec nesto sto ce mi vjerovatno koristiti tokom ribolova.
Prije sam mjesao praskastu sa melasom i cornom loveci sarana, s tim da sam tu jos ubacivao pelete, polovice i cetvrtine boila, a nerijetko i cijele boile manjeg promjera, takodzer i kukuruz.

U svakom sucaju VELIKO hvala na nesebicnoj pomoci.

Bistro...
Sinoc kad sam pisao post nisam vidio postavljene slike na atoth-ovom postu. Neki zajeb bio vjerovatno.
atoth majstore. Svaka cast na ovako detaljno pokazanim primjerima. Sigurno ce mi ovo dosta pomoci. Na meni je sad da kontam i experimentisem. Nama pocetnicima svaka imalo korisna informacija dobro dodze, a kamoli ovakva prezentacija.

Hvala jos jednim i piv:: piv::
Image

Dođe ponekad vrijeme kad pametan zaćuti, glup progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić

User avatar
atoth
ViP
ViP
Posts:613
Joined:14 Feb 2012, 20:29
Location:Kanjiža, vojvodina

Re: Mesanje fider hrane - primame

Post by atoth » 30 Mar 2014, 19:33

Pošto sam u nedelju nameravao da pecam a dobio sam robu od Rolanda malo sam eksperimentisao da napravim feder hranu koja se može koristiti i u method hranilicama.
Evo šta sam smućkao. Pošto mi je dig vaga riknula koristio sa pvc čašu od 1 dcl.
5 x MB feder carp
5x MB specijal feder
2x base mix creamy nut mix
1/2 x base mix ingrediens tutti frutti
1/2 x molasses
2x voda
Sve suve komponente izmešane na suvo molassa pomešana sa vodom a zatim sve izmešano.Gotova smesa prosejana kroz sito od 3mm a zatim proba.Smesa mora biti dovoljno lepljiva da ostane u hranilici a u isto vreme posle pada u vodu u roku od nekoliko minuta mora početi da se otapa.Da je sve ispalo kako treba svedoče priložene fotografije kao i današnji ulov na feder
1x šaran golać 4.5 kg
1x šaran divljak 4,65 kg
1x šaran 2,4 kg
2x šaran oko 1,2 kg
Attachments
IMAG1828.jpg
IMAG1828.jpg (1.19MiB)Viewed 14113 times
IMAG1827.jpg
IMAG1827.jpg (896.1KiB)Viewed 14113 times
IMAG1826.jpg
IMAG1826.jpg (912.37KiB)Viewed 14113 times
IMAG1825.jpg
IMAG1825.jpg (948.73KiB)Viewed 14113 times
IMAG1824.jpg
IMAG1824.jpg (1.07MiB)Viewed 14113 times

User avatar
atoth
ViP
ViP
Posts:613
Joined:14 Feb 2012, 20:29
Location:Kanjiža, vojvodina

Re: Mesanje fider hrane - primame

Post by atoth » 30 Mar 2014, 19:38

Nastavak slika
Attachments
IMAG1834.jpg
IMAG1834.jpg (865.45KiB)Viewed 14112 times
IMAG1833.jpg
IMAG1833.jpg (1.6MiB)Viewed 14112 times
IMAG1832.jpg
IMAG1832.jpg (1.71MiB)Viewed 14112 times
IMAG1831.jpg
IMAG1831.jpg (1.62MiB)Viewed 14112 times

Post Reply

Return to “Praškasta hrana za fider i dubinac”