Lov mrene fider tehnikom

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
Fly and Carp Fishing
Ribarcina
Ribarcina
Posts:381
Joined:12 Jan 2012, 23:16
Location:Sarajevo, BiH
Lov mrene fider tehnikom

Post by Fly and Carp Fishing » 25 Jan 2014, 00:44

Pogledao sam neke od klipova na youtube, i primjetio sam da se dosta koriste razne pelete.
Najbolje klipove mogu vidjeti od svaba, odnosno snimljene na njemackom jeziku. Tu sve sto mogu zapamtiti je slika.
Nekakav nesto tamo truni, kontam sta mu je jbt. On ustvari truni na njemackom jbg, od kojeg ja znam samo guten tag i aufiderzen... Hahahahha...
Moze li mala pomoc oko vrste onih najcesce koristenih peleta.

Imam volju a i zelju loviti Mrenu u nadolazecoj sezoni.
Volio bih ako moze mala pomoc oko ribolova mrene feeder tehnikom, ali na nasem jeziku. Hehehehehhe... Da mi je sta razumjeti i pofatati korisno sto bih mogao i iskoristiti...


Hvala na nesebicnoj pomoci.

Bistro...
Image

Dođe ponekad vrijeme kad pametan zaćuti, glup progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić

User avatar
fera047
Napredan clan
Napredan clan
Posts:39
Joined:28 Feb 2015, 21:09

Re: Lov mrene fider tehnikom

Post by fera047 » 15 Mar 2015, 11:36

Što se mrene tiče, opće je poznato da najbolje reagira na hranu s aromom sira tzv. sirušu, ali eksperimentirajući malo s hranom i dodacima, došao sam do zaključka da se neće buniti niti na aromu ljute paprike, scopexa, halibuta, a najviše na aromu češnjaka.
Naravno, treba voditi računa da se ne pretjera.

Sukladno tome koristim i mamce... Od crva aromatiziranih parmezanom i češnjakom, pelete arome ljute paprike, halibuta, češnjaka pa sve do kockica sira i tirolske salame.
Iako se ponekad kad svi ovi mamci zakažu, najbolje pokazala obična kišna glista.

Bistro
Boj ne bije svijetlo oružje, nego srce u junaka.

User avatar
DinkoTz
Keder
Keder
Posts:20
Joined:04 Mar 2015, 18:35
Location:Tuzla, Bosna i Hercegovina

Re: Lov mrene fider tehnikom

Post by DinkoTz » 17 Mar 2015, 11:33

Naravno, kao što Fera reče primame sa aromom sira, mada su mi se dobro pokazale i kombinacije tih hrana sa nekim sladunjavim ili voćnim primamama, sa tim da omjer bude 2:1 u korist sira.
Mada po mom mišljenju kod pecanja mrene, bitnije je ono što se dodaje u primamu. Primama mora sadržavati dosta konkretnih zalogaja koji će se zavući između kamenja na dnu i na taj način odoljevati riječnoj struji i zadržavati mrenu na hranjenom području.
U tu svthu se može koristiti šećerac, kuhana pšenica, konoplja, narendani sir trapist ili razni mesni naresci i kobasice, kao i crvići i sjeckane gliste koje treba dodavati u hranilicu izmeu dva sloja hrane. Izbor je dosta širok, samo treba pustiti mašti na volju.
Ja otprilike na 1kg primame dodajem čak oko 0,5 litara ovih dodataka i sve to miješam sa teškom zemljom. Količina zemlje koju dodajem zavisi od jačine riječne struje.
Ako se dodaje veća količina zemlje, potrebno je primamu dodatno aromatizovati nekom mesnom aromom ili sirom parmezanom. Bistro kemija::
Uvijek je bolja druga obala!

User avatar
fera047
Napredan clan
Napredan clan
Posts:39
Joined:28 Feb 2015, 21:09

Re: Lov mrene fider tehnikom

Post by fera047 » 17 Mar 2015, 12:15

Istina, dobro radi kombinacija s aromom meda kojoj neće odoliti ni mrena, ni skobalj.
Vrijedi se ponekad poigrati i komoračem, također izvrstan dodatak za mrenu.

Kuhana konoplja je također neizostavni dodatak dok šećerac stavljam dosta rijetko.
Boj ne bije svijetlo oružje, nego srce u junaka.

User avatar
DinkoTz
Keder
Keder
Posts:20
Joined:04 Mar 2015, 18:35
Location:Tuzla, Bosna i Hercegovina

Re: Lov mrene fider tehnikom

Post by DinkoTz » 17 Mar 2015, 14:52

Šećerac mi se često znao odlično pokazati i kao mamac za mrenu, posebo kada se na udici kombinuje sa glistom ili crvima. Često kombinujem i kockicu sira sa glistom ili crvima.
U tome i jeste čar ribolova, što se može eksperimentisati do mile volje.
Uvijek je bolja druga obala!

User avatar
Masterbih
Moderator
Moderator
Posts:4660
Joined:02 Dec 2011, 16:58
Location:Germany
Contact:

Re: Lov mrene fider tehnikom

Post by Masterbih » 17 Mar 2015, 22:55

Interesantno je to kako mrena u odredjenim periodima zna ludjacki dobro reagirati na secerac, a ponekad ga striktno zaobilaziti.
Takodje sam se uvjerio kako na rijeci Sani kolege koriste u ljetnjem periodu secerac za lov izuzetno krupnih skobalja.

User avatar
fera047
Napredan clan
Napredan clan
Posts:39
Joined:28 Feb 2015, 21:09

Re: Lov mrene fider tehnikom

Post by fera047 » 18 Mar 2015, 20:57

Masterbih wrote:Interesantno je to kako mrena u odredjenim periodima zna ludjacki dobro reagirati na secerac, a ponekad ga striktno zaobilaziti.
Takodje sam se uvjerio kako na rijeci Sani kolege koriste u ljetnjem periodu secerac za lov izuzetno krupnih skobalja.
U ljeto joj zna biti interesantan svježi mladi kukuruz
Boj ne bije svijetlo oružje, nego srce u junaka.

bojanljube
Napredan clan
Napredan clan
Posts:36
Joined:16 Mar 2015, 16:56

Re: Lov mrene fider tehnikom

Post by bojanljube » 19 Mar 2015, 10:37

Jos kao dete na obalama Drine sam imao prilike susretati se sa mrenama. Mnogo cesce su one izlazile kao pobednik ali ponekad bi se neka i nasla na obali. Jos tada sam znao da mrena voli arome sira, trapista ali i mesne arome. Sada cu vam predstaviti moj sistem koji predstavlja spoj davnasnjeg i modernog pristupa lovu mrene. Svaki ulov mrene na feeder predstavlja izuzetan uspeh, borba sa kraljicom brzaka predstavlja izetan dozivljaj a drilovi su neka posebna prica koja se samo kod nje moze doziveti.
Sistem koji koristim je klasicna feeder montaza sa htanilicom koja klizi po osnovnom najlonu. Hranilicu koju koristim zatvaram sa gornje strane.
Sve sto nam treba je par komada kamenja, vata, pakovanje zdenke sa ukusom sunke, komad parizera sitno seckanog na kockice, crvici i malo tonucih peleta za uzgoj sarana.
Prvo cemo cetiri, pet trouglica zdenke sjediniti sa malo parizera sitno seckanog na kockice, dodati nesto poparenih crvica i sa nesto peleta. Treba dobro sve sjediniti u kompaknu i gustu masu. Sada cemo delom te mase oblepiti kamenje i baciti ga na zeljenu poziciju u vodi. Sada uzimamo vatu i mesamo je sa masom dok se vata dobro ne sjedini sa masom koju imamo. Tu masu koju imamo stavljamo u hranilicu a kuglicu velicine 10tak mm kacimo na udicu(mogu i crvici na udicu). Da vata ne ispadne iz hranilice nego da je tok vode lagano spira i siri miris probodem je kroz kockice na hranilici dva, tri puta cackalicom ili zicom. Na svakih 10-15min promenim masu u hranilici i na udici.
Sa ovim sistemom sam imao lepe rezultate na Drini a nadam se da je i vama makar malo pomoglo.

User avatar
rocko
Ribolovac
Ribolovac
Posts:151
Joined:12 Jan 2012, 03:45
Location:Austria

Re: Lov mrene fider tehnikom

Post by rocko » 19 Mar 2015, 12:33

bojanljube ovo mi zvuci veoma zanimljivo 2::u

Post Reply

Return to “Praškasta hrana za fider i dubinac”