Kukuruz šečerac , zlato iz konzerve

Crvici, gliste, kasteri, larve i ostali prirodni mamci..

Moderator:Masterbih

eko
Keder
Keder
Posts:18
Joined:14 Feb 2012, 15:49
Kukuruz šečerac , zlato iz konzerve

Post by eko » 15 Feb 2012, 10:13

Teško je pored silnih tekstova po drugim forumima a i informacija (iz prve ruke) na "yubitubiju" napisati nešto novo o šećercu ali , sve jedno , moram naglasiti da mi je mamac no.1 .
Najviše riba sam ulovio na taj mamac i u startu svakog dana ribolova koristim baš šećerac , jedno zrno na osmici i peri , naravno i crvi su neizostavni ali o tome neka druga tema .....

Image

Image

User avatar
holcer
Guru
Guru
Posts:786
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Bosanski Brod R.S. BiH...

Re: Kukuruz šečerac , zlato iz konzerve

Post by holcer » 15 Feb 2012, 11:13

Jako dobar mamac a dobar je i za primamu,sve ribe ga rado uzimaju... 2::u
...Nije lako biti budala... Takav se moras roditi...
Destinations Point

User avatar
emir
Napredan clan
Napredan clan
Posts:48
Joined:15 Feb 2012, 20:49
Location:PRIJEDOR, BIH

Re: Kukuruz šečerac , zlato iz konzerve

Post by emir » 15 Feb 2012, 22:01

Slazem se, mozda je to zato sto se kukuruz odavno koristi u ribolovu i sto se se ribe navikle da ga jedu, to joj je u genima.
Na kojoj si ti lokaciji u decembru pecao sarana, ako sam dobro vidio na slici

User avatar
holcer
Guru
Guru
Posts:786
Joined:12 Jan 2012, 17:24
Location:Bosanski Brod R.S. BiH...

Re: Kukuruz šečerac , zlato iz konzerve

Post by holcer » 15 Feb 2012, 22:38

emir wrote:Slazem se, mozda je to zato sto se kukuruz odavno koristi u ribolovu i sto se se ribe navikle da ga jedu, to joj je u genima.
Na kojoj si ti lokaciji u decembru pecao sarana, ako sam dobro vidio na slici
Nevjerujem da si mene vidio u ribolovu u decembru...
...Nije lako biti budala... Takav se moras roditi...
Destinations Point

eko
Keder
Keder
Posts:18
Joined:14 Feb 2012, 15:49

Re: Kukuruz šečerac , zlato iz konzerve

Post by eko » 16 Feb 2012, 14:58

emir wrote:Slazem se, mozda je to zato sto se kukuruz odavno koristi u ribolovu i sto se se ribe navikle da ga jedu, to joj je u genima.
Na kojoj si ti lokaciji u decembru pecao sarana, ako sam dobro vidio na slici
Komercijala , ribnjak Pisarovina , lovi se na cca metar dubine , ulovi se u prosjeku 10ak šarana 2-5 kg za popodne ,
odlična voda za trening


Image

Image

User avatar
Rada TRIGA Jovanovic
Ribolovac
Ribolovac
Posts:100
Joined:14 Jan 2012, 14:22
Location:Novi Sad,Srbija

Re: Kukuruz šečerac , zlato iz konzerve

Post by Rada TRIGA Jovanovic » 16 Feb 2012, 17:40

secerac je extra i za primamu i udicu,ja koristim mladi secerac za kuvanje ali ga ne obradjujem termicki da nebi izgubio bitne sastojke...
Nista snaga,samo glava....

Kirka
Piskaralo
Piskaralo
Posts:98
Joined:13 Jan 2012, 13:29
Location:Novi Sad
Contact:

Re: Kukuruz šečerac , zlato iz konzerve

Post by Kirka » 21 Mar 2012, 18:41

kukuruz secerac , dobar ali za lov protfisa i bodorke je mislim kuvano zito bolji mamak, za meleza i sarana kukuruz. Zavisi to i od vrmenskog doba kad pecamo, to ja tako mislim neznaci da sam u pravu ko radi taj i gresi rece jez silazeci sa ribace cetke.
Poslednja si moja sinagoga moj si Petrovgrad i Rim
Sa tobom mogu i bez boga, bez tebe ne mogu ni s njim.....

Saša
Napredan clan
Napredan clan
Posts:36
Joined:08 Mar 2012, 14:04
Location:Novi Bečej ( Vojvodina - Banat )

Re: Kukuruz šečerac , zlato iz konzerve

Post by Saša » 21 Mar 2012, 21:47

tu si kirka u pravu secerac je zakon ja iskljucivo koristim secerac u sirovom stanju naravno leti a kad mu prodje vreme (kukuruzu) onda koristim iz tegle ali domaci iz patake ( blage rakije) tako pripremljen secerac je isto grom od mamca pogotovo u kasnu jesen i rano prolece. naravno postoje tu razne kombinacije sa anisom, medom, skoljkom...Secerac sa patakom moze da stoji u neotvaranoj tegli i po nekoliko godina to je provereno.

User avatar
Fly and Carp Fishing
Ribarcina
Ribarcina
Posts:381
Joined:12 Jan 2012, 23:16
Location:Sarajevo, BiH

Re: Kukuruz šečerac , zlato iz konzerve

Post by Fly and Carp Fishing » 21 Mar 2012, 22:47

Kukuruz secerac je odlican kao mamac u svim varijantama. Bio iz konzerve, tegle ili klipa svejedno. Ja licno godinama preferiram frisko ubrani sazreli secerac u klipu koji mozemo kupiti na nasim pijacama u sezoni. Tad je kukuruz svijetlo zute boje koji riba lahko primjeti, pun mlijeka, sladila i svega ostalog sto je u njemu cemu riba nemoze odoliti. Ne kuham ga niti ista doradzujem. Kuhanjem takvog kukuruza, iz njega izadze dobar dio onoga sto ga cini kukuruzom. Pogotovo prilikom kuhanja kad mu kozica pukne, onda je to zrno skoro pa prazno. Sve sto uradim je to da ostrim nozem sjecem skroz uz klip onoliko zrna sa klipa koliko mi je potrebno za mamcenje udice, ali pri rezanju pratim da zarezem zrno pri korjenu kako bi mogao otpustati svoj mlijecni miris. Posebno ako lovim na divljim vodama, tad mi je taj kukuruz donosio najbolje rezultate. Ako bi ovakav kukuruz koristio u primami onda bi to bilo u kombinaciji sa kuhanom konopljom i praskastom primamom uvaljanom u kugle. Cesto je problem bila i bjela riba pri ribolovu na taj kukuruz, al taj sam problem rijesio nizanjem 4-5 zrna na dlaku kojem bijela riba nije mogla nista i brzo se otkanjivala takvog zalogaja ostavivsi ga neostecenog. Na takav kukuruz sam imao lijepe primjerke sarana i amura a posebno kapitalnih linjaka.

Ako bi u takav kukuruz dodavao neku od aroma, takva zrna puna mlijeka bi fantasticno apsorbovala dodanu aromu. Obicno sam dodavao na malu teglicu od djecijih kašica jednu cajnu kasikicu na mlako zagrijanog meda, ili trecinu bocice arome od vanilije za kolace sa jednom supenom kasikom destilirane vode. Nakon par dana kad kukuruz odstoji u toj aromi dobijem fantasticno aromatizovani kukuruz.
piv:: piv::
Image

Dođe ponekad vrijeme kad pametan zaćuti, glup progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić

Caky
Pocetnik
Pocetnik
Posts:3
Joined:25 Oct 2012, 22:12

Re: Kukuruz šečerac , zlato iz konzerve

Post by Caky » 10 Nov 2012, 16:15

Kako ga konzervirati ta kasnu jesen i rano proljeće kada se ne može naći na pijacama, tržnicama??
ako se zamrzne onda je premekan za na dlaku
Ako ga stavim na slatko kao kompot često mi zna osmoza izvuć iz mjega svu tekućinu
Jel bolje u alkohol ili sol?? jel netko probao

Ja sam uzeo pola bočice arome (za kolače na bazi alkohola) vanilija, jagoda... i stavio 96% etanol... i super su se zrna sačuvala, samo sad taj alkohol koliko smeta nemam pojma. Kazu doduše kad je hladno da bolje širi mirise kroz vodu od ulja. Jel ima tko kakvu jos ideju? recept?

Post Reply

Return to “Prirodni i ostali mamci”