Koju hranilicu

Sve o propratnom priboru za dubinac i fider tehniku..

Moderator:Masterbih

User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin
Koju hranilicu

Post by Barjak » 26 Sep 2012, 09:03

Jedno jednostavno pitanje: koju hranilicu koristite. Koja tezina opterecenja, na koju daljinu izbacujete je.I koje po vama hranilica treba da ispuni uslov,da bi je vi koristili.

User avatar
nikolaKG
U razvoju
U razvoju
Posts:26
Joined:14 Mar 2015, 10:16

Re: Koju hranilicu

Post by nikolaKG » 08 Apr 2015, 13:23

ajd vidim da post stoji 3 godine pa ajde ja cu posle tri godine da probam da pokrenem ovu temu....
Pitanje je postavljeno jako opsirno i moze o tme da se pise mnogo ali evo u najkracim crtama kako ja biram hranilice.U zavisnosti od vode na kojoj pecam tj da li je stajaca ili tekuca voda prvo razdvajam hranilice na okrulge ili valjkaste i na hranilice kockastog oblika.Kockaste koristim u 95% slucajeva pri pecanju na tekucim vodama jel sam oblik hranilice u vodi na dnu ponasa se stabilnije i sprecava ili barem umanjuje valjanje granilice po reci usled strujanja vode.U zavisnosti od jacine vode biram i gramazu samih hranilica a u glavnom se krecu od 35-50g...vec sa gramazama prego 50 je jakotesko pecanje i manipilisanje osteljivim feeder stapovima
Sto se tice oveg drugog oblika koji najcesce koristim tj valjkastog oblika njega koristim za pecanje na stajacim vodama i rekama ali sa jako slabim tokom.Gramaze koje najcesce koristim su od 10-30g u zavisnosti od vremenskih uslova ...da li ima vetra ili nema i da li zelim da hrana propadne brzo ili sporije do dna...
Takodje obavezna hranilica koju svaki ribolovac koji se bavi feder tehnikom treba da ima je hranilica za pocetno prihranjivanje.Hranilice koje ja koristim su jako velike i bez dodatnog otezanja na njima jel kad se napune same po sebi uz hranu u njima imaju 60+ grama.Sto se tice hranilica koje koristim nakon prihranjivanja mesta to je vec od mesta i godisnjeg doba u raznim varijacima dublje,plice,sire ,uske....
Takodje jos jedan model koji bi svako od feederasa treba da ima su i magot hranilice koje se koriste za plasiranje zivih mamaca.Takve hranilice koristim u zimskom periodu ribolova na rekama kada jurim skobalja,klena i ploticu...Sa takvim tipom hranilice najlakse se plasiraju zivi mamci na dno stim sto je takvom vrstom hranilica omoguceno da crvi ravnomerno izlaze iz hranilice i prave trag u vodi a ne da udarcem hranilice u vodu izrucimo sve zive mamce na povrsini i tako ih recna struja odnese daleko od mesta na kom zelimo da pecamo
evo nekih modela koje ja najcesce koristim u svom ribolovu
ImageImageImageImageImage

User avatar
fera047
Napredan clan
Napredan clan
Posts:39
Joined:28 Feb 2015, 21:09

Re: Koju hranilicu

Post by fera047 » 08 Apr 2015, 17:00

Hranilicu za početno hranjenje sam izbacio iz upotrebe još prošle godine nakon prvog kola divlje lige gdje sam završio zadnji u sektoru... Zna trol jer je lovio do mene i isto se mučio, ali je imao sreće pa je dobio bonus ribu.
Osobno mi se pokazala lošim izborom pa stoga koristim manju s otežanjem.
Boj ne bije svijetlo oružje, nego srce u junaka.

User avatar
nikolaKG
U razvoju
U razvoju
Posts:26
Joined:14 Mar 2015, 10:16

Re: Koju hranilicu

Post by nikolaKG » 08 Apr 2015, 19:50

ne znam ja nisam imao do sada losa iskustva sa njima jednostavno mislim da je dobro malo patosati mesto pecanja nekim miksom ....ne kazem da sam u pravu ali do sada nisam imao problema sto se tice toga da izbacim 5-8 hranilica pre stavljanja udice na sistem...doduse tako sam i navikao kroz izlaske na vodu...prvo sondiranje pa 5,6 bombi pa udica na sistem

User avatar
fera047
Napredan clan
Napredan clan
Posts:39
Joined:28 Feb 2015, 21:09

Re: Koju hranilicu

Post by fera047 » 08 Apr 2015, 21:34

nikolaKG wrote:ne znam ja nisam imao do sada losa iskustva sa njima jednostavno mislim da je dobro malo patosati mesto pecanja nekim miksom ....ne kazem da sam u pravu ali do sada nisam imao problema sto se tice toga da izbacim 5-8 hranilica pre stavljanja udice na sistem...doduse tako sam i navikao kroz izlaske na vodu...prvo sondiranje pa 5,6 bombi pa udica na sistem
I to je dobar sistem, sve to stoji, ali po meni problematično ako je mreža na takvim hranilicama preširoka, a dubina na kojoj se lovi prevelika... tada dolazi do kontraefekta.
Isprobano na vlastitoj koži... :D
Boj ne bije svijetlo oružje, nego srce u junaka.

User avatar
DinkoTz
Keder
Keder
Posts:20
Joined:04 Mar 2015, 18:35
Location:Tuzla, Bosna i Hercegovina

Re: Koju hranilicu

Post by DinkoTz » 09 Apr 2015, 21:42

Primijetio sam da većina ribolovaca veliku pažnju poklanja obliku hranilice, ali zanemaruje jedan isto tako bitan faktor, a to je gustina mreže (kada su u pitanju kavezne hranilice) ili veličina i broj otvora kada su u piitanju hranilice izrađene od plastke, od čega direktno zavisi i brzina otvaranja primame.
Ovome veoma malo pažnje poklanjaju i proizvođači hranilica, pa je kod nas veoma teško pronaći hranilice sa gušćom mrežom ili hranilice koje su otvorene samo na krajevima, što bi Englezi rekli "open end" hranilice.

Image
Neke od hranilica koje rado koristim. Različiti modeli za različite situacije na vodi.

Image
Hranilice za početno hranjenje...Lijevo na slici hranilica za duboku vodu, koja će sadržaj uspješno dopremiti na dno. Desno hranilica za brzo ispuštanje primame, odlična za pliće terene ili kada je potrebno stvoriti efekat oblaka.
Uvijek je bolja druga obala!

User avatar
nikolaKG
U razvoju
U razvoju
Posts:26
Joined:14 Mar 2015, 10:16

Re: Koju hranilicu

Post by nikolaKG » 11 Apr 2015, 21:37

a upravu si druze sto se gustine mreze tice i sve su u pravu...jedini problem je konkretno u srbiji sto uglavnom svi proizvodjaci koriste malte ne istu gustinu mreze i nemoguce je kupiti originalne hranilice browinga,tubertinija,holdorada ...a i kad ih neko uveze on ih uveze na kasicicu i cene su astronomse...tako da ko ima mogucnosti (ja na zalost nemam zivim u stanu) on lije sam.

User avatar
fera047
Napredan clan
Napredan clan
Posts:39
Joined:28 Feb 2015, 21:09

Re: Koju hranilicu

Post by fera047 » 12 Apr 2015, 05:10

I to se na vodi da riješit pomoću izolir trake... krezi::
Boj ne bije svijetlo oružje, nego srce u junaka.

bojanljube
Napredan clan
Napredan clan
Posts:36
Joined:16 Mar 2015, 16:56

Re: Koju hranilicu

Post by bojanljube » 12 Apr 2015, 06:53

Fera je pomenuo jedan nacin za resavanje brzine ispadanja hrane. Ja koreistim malo drugacije resenje. Isekao sam unutrasnju gumu od bicikla na krugove razlicitih debljina i kada mi treba samo ih navucem na hranilicu, a razmakom izmedju njih regulisem brzinu ispadanja i otvaranja hrane
Image

User avatar
fera047
Napredan clan
Napredan clan
Posts:39
Joined:28 Feb 2015, 21:09

Re: Koju hranilicu

Post by fera047 » 12 Apr 2015, 13:12

Mrak ideja!

Bravo!!!
Boj ne bije svijetlo oružje, nego srce u junaka.

Post Reply

Return to “Hranilice, udice, olova i ostali sitni pribor”