"Feeder " pecanje

Sistemi i prezentacije za fider i dubinski ribolov..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin
"Feeder " pecanje

Post by Barjak » 31 Aug 2012, 07:43

Feederom nazivamo tehniku sportskog ribolova kod koje je svojstvena upotreba hranilice. Ova tehnika predstavlja integraciju plovkarenja i dubinskog, s tim što ima najbolje osobine i jednog i drugog. Vrhovi kod feeder štapova izradjeni od karbona ili fiberglasa i veoma su osetljivi i uočljivi (ofarbani svetlim upadljivim bojama – belom, žutom, narandžastom ili crvenom) tako da sa te strane daju onu draž koju ima plovak, a od dubinskog snagu i mogućnosti dalekih zabačaja. Ova tehnika je upotrebljiva na svim tipovima vode i njome je podjednako interesantno loviti i sitnu ali i veoma krupnu ribu. Princip na kome funkcioniše feeder je precizno, konstantno i ne previše obilno hranjenje koje se vrši plasiranjem hrane pomoću hranilice. Na taj način jata se koncentrišu na uskom prostoru i riba postaje veoma aktivna.


Feeder štapovi

Image

Kod nabavke štapa morate se odlučiti za varijantu koja odgovara uslovima koji vladaju na vašem terenu kao i veličini ribe koju lovite. Lagani i fini štapovi težine bacanja do 70 grama su idealni za kanale, manje reke i jezera na kojima nisu potrebni daleki zabačaji. Takvi štapovi će „završtiti posao“ za lov sitnije ribe ali verujte da ćete izaći na kraj i sa nešto krupnijim komadima. Za lov na rekama, jezerima gde je potreban dalek zabačaj ili komercijalnim terenima gde ima veoma krupne ribe onda odaberite jače varijante štapova sa težinom bacanja preko 150 gr. Štapovi se ne kupuju svaki dan, pa je najbolje da pažljivo odaberete i to kvalitetnije modele i one varijante kod kojih dobijate bar standardnu varijantu od tri vrha

Hranilice

Image

Postoji veliki broj različitih tipova hranilica i sve one svrstane su u tri velike grupe. Kavezne hranilice se izradjuju od žičane ili plastične mreže u različitim oblicima i veličinama i primenljive su na svim tipovima terena pa se zato najviše i koriste. Hranilice zatvorenog tipa izradjuju se od plastike imaju valjkast oblik i čepove sa obe strane koji se po potrebi mogu skinuti. Ovaj tip hranilice koristi se uglavnom za prihranjivanje crvima ali uz malo maštovitosti pruža još mnogo mogućnosti. Metod hranilice su porodica hranilica različitih oblika ali iste namene. One služe za lov šarana na komercijalnim revirima. Njima je svojstveno to što se koriste nešto lepljivije hrane sa dosta dodataka u vidu partikli (zrna) i peleta.

Taktika

Image

Lov na hranilicu iako podseća na već vidjene metode, ima mnogo svojih specifičnosti i potrebno je dosta vremena i vežbe da se udje u štos. Kod postavljanja štapa na stajaćim vodama treba obratiti pažnju na to da se štap postavlja nisko sa vrhom prema vodi kao i to da štap i najlon zaklapaju ugao od 45 stepeni kako bi signalizacija bila pravilna. Na tekućim vodama feeder se postavlja isto kao klasičan dubinac-sa vrhom na gore kako bi se izbegao otpor najlona usled kretanja vode. Prvih nekoliko zabačaja treba odraditi sa olovnim otežanjem kako bi ispitali dubinu i strukturu dna. Sledeći zabačaji idu praznom hranilicom kako bi stvorili osećaj, zatim ide 5-10 (po potrebi i više) zabačaja hranilice sa hranom ali bez udice. Ova treća stavka ima osnovnu funkciju a to je prihranjivanje ali ako štap provede na držaču neki minut, saznaćemo da li ribe već ima na mestu, da li je aktivna i kako se ponašaju vrhovi kada riba napada hranilicu. Posle toga stavljamo udicu sa predvezom i počinjemo da pecamo. Prvo probajte sitnije i prirodnije mamce kao što su pinkići, larva ver de vas ili sitnije gliste (ili komadići glista) da bi kasnije ako riba radi probali i druge mamce i njihove kombinacije sa namerom da lovimo krupniju ribu

Image

Oni koji su probali feeder, shvatili su da je to nešto sasvim drugo od svega ostalog. Veliki je broj iskusnih šarandžija i plovkaroša koju su prešli da love ovom tehnikom. Dakle ako želite da lovite mnogo riba i da u tome stvarno uživate, onda je feeder prava stvar za vas.




izvor teme

Code: Select all

http://www.ribolov-nautika.com

User avatar
Alas
Moderator
Moderator
Posts:366
Joined:09 Dec 2011, 17:18
Location:----Bosna & Hercegovina----

Re: "Feeder " pecanje

Post by Alas » 07 Jul 2013, 18:59

Kolege ja sam sebi narucio jedan komplet, feeder stap masinu najlon i jos nekog prateceg pribora pa ako u narednom periodu budem dosadan sa pitanjima itd hebiga oprostite.....Bio sam na rijeci Savi prosli vikend i bacao jedno 2-3 sata varalicu standardno, ulovio na guzove jedva 4 stuke od 30 cm ,vratim se do kolege koji je lovio na feeder u njega 15 kom deverika,plotica,babuska nema sta nema jos lagano sjedi u stolici ispod suncobrana ,a ja mokar ko mis od znoja..Probam jedno pola sata pecati na njegov feeder stap i upisem se sa 3 krupne plotice od oko 1,5-2 kg .Tad sam rekao uzecu sebi jedan taj komplet da imam u autu kad nece smudj i ostale grabljivice cisto da se mozak odmara ....Bistro

Pribor sam narucio od firme... Mivardi Enigma Feeder stap 3,60 TB.20-70 gr akcija medium sa 3 vrha,, mashina Dam Quick 5000 najlon isto neki Enigma feeder 0,18 valjda moze posluziti za 4-5 pecanja godisnje......

Post Reply

Return to “Sistemi i prezentacija”