Smederevo

Sve lokacije gdje lovite, planirate loviti ili ih želite prezentovati drugima..

Moderator:Masterbih

User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin
Smederevo

Post by Barjak » 17 Sep 2012, 07:16

Smederevo raj za ribolovce


U neposrednoj blizini Smedereva (ribolovno područje Dunav IV I Morava II, povšine područja iznosi 3150 ha) ima dosta ribolovnih voda (dve reke, jezera, kanali, bare i mrtvaje) na kojima se obavlja sportski ribolov. Te vode pružaju mogućnost ulova kvalitetne i krupne ribe, naročito bele. Naše ribe omogućavaju sportskim ribolovcima puno radosti i zadovoljstva u pecanju, ali i u rekreaciji u prirodi, koja je u okolini Smedereva lepa i primamljiva.

Glavna i najpoznatija ribolovna voda našeg područja je Dunav i to u delu od Orešca (9km od Smedereva) do ušća Velike Morave (12km nizvodno). Na desnoj obali Dunava ima dobrih mesta za lov krupnije ribe kod izletišta "Jugovo" na kamenom nasipu uzvodno od Stare Železare i od ušća kanala Sartid-a u Dunav do ušća Morave (poznata lovišta smuđeva). Na ostalim delovima uspešno se lovi bela riba. Leva obala je još pogodnija, naročito obala Ade od vrha Ade do sredine i od gasovoda do donjeg kraja Ade.
U Dunavu se love sve vrste riba, naročito smuđ, som i šaran. Svi kapitalni primerci (sem štuka) ulovljeni su u Dunavu. Na Dunavu se lovi od polovine maja do kasnih jesenjih dana, prvenstveno pri dnu (sa olovom) a znatno manje varalicom i na plovak. Love se na sve mamce, a posebno dobar mamac za sve vrste riba predstavlja larva vodenog cveta takozvana bela buba, koja se nalazi na pojedinim delovima dunavske obale, u ilovači, neposredno uz vodu. Lepih mesta za ribolov ima, naročito u dva Dunavca.
Prvi Dunavac se nalazi nizvodno od gornjeg vrha Ade, između banatske, leve obale i obale Ade. U njemu su pogodna mesta na desnoj obali (obala Ade) gde ima dubine, granja i limana. Leva obala je plitka i nepodesiva za ribolov.
Drugi Dunavac je iza prvog, nizvodno, između banatske obale i Male Ade. Dobra mesta za ribolov su stotinak metara ispod vrha Male ade (desna obala), a zatim cela leva banatska obala, sve do mosta na Dunavu, sa dubinom 4-5 m i dobrim mestima za lov soma, šarana i smuđa.
Na donjem kraju Male ade gde se nalazi potopljen brod iz II svetskog rata mogu da se upecaju veoma krupni primerci šarana i smuđa.
Između Male i Velike ade, paralelno sa drugim dunavcem, nalazi se još jedan Dunavac (rukavac) popularno nazvan Drešina bara. Pri nižem vodostaju Dunava na oba kraja tog rukavca pojavljuju se sprudovi koji onemogućavaju ulazak čamca u rukavac. Tada se formira malo jezero između 2 ade u dužini od oko 1,5km u kojem se zadržava dosta ribe, naročito štuke i bele ribe.
Na početku drugog Dunavca, preko puta vrha Male ade, na banatskoj strani, nalazi se ulaz u rukavac Dunava zvani Aglov. Aglov se prostire uzvodno, paralelno sa Dunavom, a pri većem vodostaju povezuje se sa provalom. Širok je oko 35m sa dubinom oko 2m. Uspešno se lovi bela riba, preko cele godine, a u jesenjim danima i štuka varalicom i kederom.
Veoma zanimljiva i privlačna voda je takozvana Provala koja se nalazi preko puta Prevoza (3,5km od Smedereva prema Beogradu) na banatskoj strani. To je prirodno jezero, oko 3 ha, nastalo prodorom dunavske vode. Provala je kanalom dugim 200m vezana za Dunav. Voda u Provali je čista i bistra, različite dubine, a na sredini i do 8m.
Pri višem vodostaju Dunava vode provale se razlivaju levo, takozvana “badrika“ i desno. Preko cele godine love se sve vrste bele ribe i šarana, a štuka od avgusta do poznih jesenjih dana varalicom i na živu ribu (keder).
Manje poznato i slabije korišćeno ribolovno područje su Bare na adi, koje se pružaju sredinom ostrva dugog oko 6km. Ima ih desetak, pri višem vodostaju Dunava moguć je ulazak čamcem u Bare, kroz kanal, u blizini donjeg kraja Ade, kroz takozvani Turski šanac. Pri nižem vodostaju može se doći do bara i pešice, ali se ne preporučuje ribolovcima koji ne poznaju Adu, posebno početnicima, da love na ovim terenima. Bare su plitke, obrasle rogozom i u njima se lovi prvenstveno štuka u jesen a ima i šarana, linjaka, karaša, deverike i druge barske ribe.
Velika Morava je druga velika reka u blizini Smedereva sa donjim tokom od Velikog Orašja do ušća u Dunav, 12km nizvodno od Smedereva. Na Moravi se lovi pri dnu, sa olovom, a pošto je reka prilično brza olovo treba da je teže nego za lov na Dunavu.
Dobra mesta za ribolov su u blizini mesta Trnovče, Lipe i Šalinac, a naročito od novog drumskog mosta na putu za Požarevac. Love se sve vrste riba, a najčešće mrena (više nego u Dunavu), som, smuđ i manje šaran. Naročito su na glasu krupni somovi iz Morave. U moravi se love još i klen, deverika, bucov, skobalj (podust), jaz, krkuša i druga bela riba.
Kanal Sartid-a proteže se od crpne stanice kod Lipskog vira do Dunava, u dužini od 7 km, prosečne dubine 2,5 m. Mogu se uloviti krupnije deverike, karaši, šaran, štuka pa i smuđ.
U blizini sela Kuliča (10 km od Smedereva), sa desne strane nasipa koji vodi dunav, nalazi se Mrtvaja Moravica. Voda je mirna i pitka (do 2 m), sa dosta barskog bilja i panjeva u vodi koji otežavaju ribolov varalicom. Najviše se lovi štuka u jesen.
U blizini Smedereva - Smed.Palanka kod sela Dobri Do (23km od Smedereva) nalazi se veštačko jezero, tzv Azanjsko. U tom jezeru ima dosta šarana, karaša, linjaka i babuški. Za lov ribe potrebne su specijalne ribolovačke dozvole Zemljoradničke zadruge iz Azanje.

Kovinski dunavac – Poljavica je bogata ribom naroćito u proleće. Ribolov je moguć i sa obale i iz čamca, a love se sve vrste riba, najviše štuka, šaran, som i bela riba.
Crna bara nalazi se na izlazu iz Kovina, sa leve strane puta za Deliblato, u njoj se love krupne, trofejne štuke, linjaci i šarani.


izvor teme

Code: Select all

www.discoverserbia.org

Post Reply

Return to “Rijeke, jezera, kanali i ostale destinacije”