Reka Ljubovidja

Sve rijeke, jezera, kanali, bare i ostale destinacije gdje varaličarite ili to imate u planu..

Moderators:Masterbih, Alas

IgorKocelj.
Keder
Keder
Posts:22
Joined:14 Mar 2015, 12:09
Reka Ljubovidja

Post by IgorKocelj. » 14 Apr 2015, 21:38

Ljuboviđa je najduža i vodom najbogatija reka Azbukovice.Duga je 34 km.izvire južno od najvišeg vrha Jablanika i uliva se u Drinu kod Ljubovije .Ljuboviđa je usekla lepu klisuru koja je na mestima nprohodna uz samu reku .Na reci se nalazi rimski most izgrađen na karavanskom putu iz Bosne ka Valjevu i Beogradu u vreme vizantijskog carstva. U donjem toku od Orovičke reke do Drine ima klena i kalifornijske pastrmke odbegle iz ribnjaka ,ali ne u nekoj značajnoj meri.Uzvodno gde smo i pecali dominira potočna pastrmka (divlja) pijori i zekice .Rešen da iskoristim uskršnje praznike za izlazak na ovu lepoticu poveo sam sa sobom dvojicu prijatelja od kojih je jedan ribolovac sa kojim često izlazim na vodu a drugi moj drugar iz mlađih dana koji je uzgred i fotograf umetnik Zoran Radobeg ,takođe ljubitelj prirode koji se od iste udaljio predhodnih 15ak.godina.Dočekala nas je velika i snežna voda koja nije mnogo obećavala ,ali mi smo tu i krećemo lagano da pretražujmo vir za virom ,reka prelepa okupana jutarnjim suncem koje se jedva probija kroz strmu klisuru .Dolazimo do rimskog mosta ,oduševljenje ,prizor kao sa razglednice ,most obasjan suncem svetluca od jutarnje rose .Drugar sve vreme fotografiše ,mi se ne obaziremo fanatično zabacujemo sve iz ponetog arsenala varalica ali ni udarca.Tu se zadržavamo da skuvamo kafu i prezalogajimo malo.Nastavljamo dalje ,ali samo u šetnju jer je ribolov iznad rimskog mosta dozvoljen samo mahačem .Smenjuju se slike nesvakidašnje lepote ,reka je prava lepotica ,svakim dolaskom na nju ostavlja bez daha ,kako mene tako i prijatelje .Došli smo do daleko poznatog ,,đavoljeg kazana " tesnaca o kojem se ispredaju razne priče od vila ,vukodlaka do krezubih baba koji presreću putnike namernike u sitne sate .Sve u svemu prelepa reka ,ali nažalost desetkovanog ribljeg fonda .Uz domaćinsko gazdovanje i poribljavanje mogla bi biti BISER zapadne Srbije .Evo i par fotografija !
IMG_1178.jpg
IMG_1178.jpg (171.17KiB)Viewed 5848 times
IMG_1074.jpg
IMG_1074.jpg (182KiB)Viewed 5848 times
IMG_1106.jpg
IMG_1106.jpg (391.21KiB)Viewed 5848 times
IMG_1067.jpg
IMG_1067.jpg (275.99KiB)Viewed 5848 times
IMG_1148.jpg
IMG_1148.jpg (341.96KiB)Viewed 5848 times

Post Reply

Return to “Rijeke, jezera, kanali i ostale destinacije”