Pecanje kljunare

Sve o tehnikama i plovkarenju..

Moderator:Masterbih

User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin
Pecanje kljunare

Post by Barjak » 01 Jul 2012, 13:31

Image


Familija:
Rod: Vimba
Latinski naziv: Vimba vimba
Lokalni nazivi: buborak, kljunara , šljivar, plavonos, ogrica, popadnik, gubičasta deverika
Maksimalna težina: 2.5 kg
Maksimalna duzina: 50 cm
Vreme mresta: maj - jun

Ovo je izuzetno sportska riba,koja zahteva strogo osetljiv pribor.Ja iz iskustva zavisno od vode pecao sam je sa veoma osetljivim plovkom velicine od 0,75-1gr.Opterecen olovom do maksimuma da na svaki mali dodir reaguje.Najlon osnovni-glavni 0,14 sa predvezom 0,12.I stapom zavisno od terena al negde oko 5m.Dolaskom na vodu moramo strogo odrediti dubinu,tako da udica se vuce po dno slicno kao i kod skobalja.Prihranu koristim svez hleb umesen kao testo umesan sa nekom takmicarskom hranom,grudva ne da bude veca od veceg oraha u sredini opterecen kamenom da ga nebi voda odnela.Tu je sva majstorija da se ne baci previse primame da ribu ne nahranimo.Jedno 2-3 grudve u pravcu putanje plovka.
Peca se obicno na hleb ili crvima.Hleb neko stavlja na udicu u vidu pahuljice kao kod skobalja,medjutim ja sam ga pecao na hlebno zrno velicine psenice jer tu mi je veoma malo skidalo hleb sa udice i postizao sam vecu efikasnost.Grudve hleba ranije pripremljene povremeno bacimo po jednu ili dve da bi ribu odrzali na okup.Ponovo ponavljam ne bacati previse primame jer iz iskustva znam da ko baci previse primame ima vecu sansu da mu riba upste ne udara na udicu.Yamalo da zaboravim ja sam pecao na udicu velicine 16 a vi probajte i sa vecom 12 al znajte da kljunara ima osetljiva veoma nezna usta pa kod reagovanja desava se da joj usnu jedenostavno obrusimo.

Bistro

Post Reply

Return to “Tehnike”