Beovica

Slobodne teme o ribolovu na plovak..

Moderator:Masterbih

Post Reply
User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin
Beovica

Post by Barjak » 05 Jul 2012, 13:49

Image



Beovica naseljava gotovo sve vode Evrope,sem onih u skandinaviji ,Irskoj I skotskoj.Fina krljust beovice u sebi ima Kristal guanine koji po svojoj strukturi lici na biser,pa se u srednjem veku koristila za izradu vestackih bisera.Van vode njena srebrno – plava boja je vrlo upadljiva,ali joj ona bas pri povrsini pomaze, da se sakrije od potencijalnih grabljivica utapajuci se u mentalno plavu boju neba.Uglavnom bira sporotekuce I nepokretne vode.Njen usni otvor okrenut je ka gore sto govori da se hrani sa povrsine vode insektima I larvama,pa iz toga proizilazi da naseljava bas taj sloj vode.Obicno formira velika jata sa bodorkama I klencicima nadmasujuci svoju velicinu velicinom jata.U vodama bez predatora desava se da se premnozi.Yimi se povlaci u dublje zone vode.Mresti se od aprila do pocetka jula,kada polno zrele jedinke (stare od 1 do 3 godine)traze vode blizu obala bez imalo strujanja.Jedna zenka moze poloziti 5000 do 8000 komada zutih jajasca na bilje I kamenje.Mladj se izvaljuje nakon nedelju dana. Za samo godinu dana ribice porastu do 10 cm,sto cini polovinu ukupnog rasta za ceo zivot,koji obicno neprelazi 6 godina.Beovica je izuzetno vazna karika u lancu ishrane riba grabljivica I vodenih ptica.

Lov beovice

Za ribolov ove vrste ribe potrebni su stapovi izuzetne mekoce duzine 2 do 11m,akcije 35 do 130 grama,predvidjeni za ribu tezine do 1,5 kg.U nacelu, najbrze I najlakse se love kratkim do srednje dugim direct stapovima (1 do 5 ,etara).
Tipican kederski sistem izradjen je od vrlo finog najlona.Najlon debljine od 0,05 do 0,08 omogucuje najizazovnije pokrete mamaca zakacenog na udici 20-26.Upotrebljavaju se mali plovci sa oznakom 4x8-4x12 I tome primerena kolicina olovnih kuglica.Olovne kuglice mozemo postavljati na dva nacina u zavisnosti od agresivnosti beovice pri uzimanju mamaca I to:

-keder trza dobro I brzo- sva olova su spustena do predveza;
-keder trza slabo-jedno olovo postavljamo kod predveza a ostala 10-ak cm vise;

Valja napomenuti da je duzina predveza srazmerna brzini Brzini ribolova.Sto beovica cesce trza to je moguce koristiti kraci predvez.Poneka je I 6 cm sasvim dovolno,dok je 10 cm maksimalno.
Mamci su komadici glista,sitniji crvi,hleb.

U vecini slucajeva primama je osnova za svaki dobar rezultat.Osnovni smisao primamljivanja je da privuce ribu I zadrzije na jednom mestu gde pecamo.Umece je hraniti toliko koliko je potrebno da riba ostane na jednom mestu,a da se pri tome ne prejede ili prateci hranu ode van domasaja pribora.Nacin hranjena u lovu beovice zavisi od vise faktora.Najznacajniji su:Tehnika ribolova,ribolovna dubina,bryina protoka vode,velicina i brojnost riba u jatu.
Osnovna hrana za lov beovice je neka od standardnih gotovih mesa.Za povrsinski ribolov 9do 1m dubine) upotrebljavaju se lagane smese koje u vodi prave“oblak“. Za lovne dubine preko 1m upotrebljavaju se osnovne smese sa nesto grubljim mlevenim komponentama jer brze tonu.

Opste je pravilo da u tekucoj vodi treba „hraniti“ mnogo vise nego u stajacimOsnovna smesa naravno,nije za vrhunski rezultat.Ukratko postoje cetiri moguca dodatka :

*najcesi dodatak su mesni crvi (licinke ralicitih vrsta musica)
*drugi dodatak su kasteri (lutke muva koje se nakon nekog vremena razvijaju iz crva)
*treci dodatak je fuj (licinke vrste Chiromomus tumi tumi I slicne)
*cetvrti dodatak cest kao I mamac,su bloodworm – ovi.

Osnovnu za primamu beovice cine:fine mrvice crnog hleba,mleveni keks,kukuruzno brasno,kukuruzni griz I peceni kikiriki

Kada krenete u potragu za beovicama potražite prvo osumčamu površinu vode. Jata beovica su lako vidljiva jer je ovo riba površine vode.Čak i zimi,jata su aktivna i na prvi zrak sunca se pojavljuju na površini.Kada se približite vodi i odredite mesto ribolova,navlažite primamu koliko god možete.Kada je bacite,trebalo bi da pravi finu maglu u vodi koja dugo traje.Praktično,raspadanje treba da počne čim bacite primamu u vodu.Najbolje su primame žute i bele boje.Čist hleb je toliko dobra primama da čete kada bacite koricu hleba u vodu,primetiti jato beovica kako se bore za gric.
Pribor treba da montirate tako da nakon zabačaja,mamac što duze ostane na samoj površini i da polako tone ka sredini vode.Ma dnu ne očekujte da ima bilo kakvih beovica.Vodu neprestano mutite dodavanjem primame.Zabacujte uvek na isto mesto i vadićete ribicu za ribicom.Ovakvo pecanje je možda najbliže sportskom ribolovu.Ne očekujte da ćete u jednom trenutku moći da pecate na više od jednog štapa.
Ugriz beovice je brz i odlučan.Ukoliko vam plovak tone polako,znajte da je u pitanju jato sitnih beovica napalo vaš mamac.
Kada ribu upecate i izvadite iz vode,promenite mamac.Stari mamac bacite u vodu kao primamui zabacite ponovo.Kada jato krene da grize,ove radnje cete automatizovati.
Postavlja se pitanje što biste uopste pecali beovice?Evo nekoliko razloga:
*Pecaroš ste početnik.Pecanje beovice je odlična vežba i priprema za mnogo krupnije ribe.
*Trebaju vam kederi za pecanje grabljivica.Vrlo brzo možete napecati dovoljno beovica za ceo dan.Ali pazite,beovice su vrlo osetljive na kvalitet vode i brzo ugibaju u toploj vodi bez kiseonika,kakva je recimo u kofi u kojoj čuvate kedere.Nemojte pecati više nego što vam je potrebno.Beovice rade gotovo celog dana i uvek ih možete naći.
*Sportista u duši.Nije bitna vrsta,bitan je osećaj ulova.
*Na takmičenju.Svaka upecana beovica može odluciti pobednika.
*Loš dan.Beovica radi i kad ništa ne radi.
*Čekate veći ulov.Zabacili ste dubinke ili plovke na veću dubinu i čekate krupniji ulov.Pecajte beovice da prekratite vreme.
Bez obzira na motiv,pecanje beovica može doneti dosta uživanja u prirodi i opuštanja uz nadmudrivanj ribe.
Last edited by Barjak on 06 Jul 2012, 20:12, edited 1 time in total.

kimmy1
Ribolovac
Ribolovac
Posts:179
Joined:12 Jan 2012, 21:24

Re: Beovica

Post by kimmy1 » 05 Jul 2012, 15:37

Da, baš bih voleo da vidim kako se peca beavica sa štapom od 11 metara i akcijom 130gr. Z.:
Bem ti, koja filozofija za lov beavice. Dobro, shvatam da treba da se uzmu pare od nabeđenih ribolovaca. To mu nešto dođe, kao za šaranaše što svaki dan izmišljaju neku novotariju da se izmame pare.
Doduše, postoji i ta moigućnost da beavice koje ja pecam nisu fakultetski obrzovane, i nisu u trendu, ali najlon 0,08, udica "gutaljka" (20 pa ponekad i 22), na udicu crv (proboden , ne nanizan) i udri. Malo se prsne crvićima po vodi ili magla od hleba i na povratku kući, par tomahavki piva da se zaliju girice.
Ako baš neće da uzima crvića (i to se dešava), mala kuglica hleba (ne ruža nego kuglica) na udicu i to je to. Toliko se hvataju na udicu, da ako bi hteo više, ne preostaje ništa drugo nego čerenac, dinamit, struja i ostala bezazlena sredstva.

User avatar
Barjak
Ribarcina
Ribarcina
Posts:320
Joined:30 Jun 2012, 15:13
Location:Paracin

Re: Beovica

Post by Barjak » 05 Jul 2012, 16:33

Bogami prijatelju na takmicenjima ljudi pecaju sa stapovima i duzim od 11 m,a kao sto je svima poznato na takmicenje sa plovkom retko se sta drugo peca sem beovice,kod vas ima krupna ukljeva pa mozes da je pecas i sa kracim stapovima jer ne juris gramazu.A hladno pivo u ovo sad vreme je dusu dalo..........

A sta mislis odes na takmicenje i izvuces mesto i kad odes na to odredjeno mesto a ono nekoliko metara trava te deli od vode ....nekako moras travu prebaciti pa nista drugo nego duzi stapovi i pitanje reseno eto zasto sam napomenuo tih 11 metara za tebe nerealnih...........

kimmy1
Ribolovac
Ribolovac
Posts:179
Joined:12 Jan 2012, 21:24

Re: Beovica

Post by kimmy1 » 08 Jul 2012, 21:33

Pazi, mlaćenje sa štekovima me apsolutno nikada nije privlačilo, ni za krupnu, a kamo li sitnu ribu kakva je beavica. Mlaćenje sa štapom od 10, 11 ili više metara da bi se uhvatila beavica, ne znam jeli mazohizam, egzibicionizam, ili nešto treće.
Ok za takmičenja moraju pa neka koriste, mada iskren da budem, jebo takmičenje kome je beavica glavna priča.
Ja ukljevu ne lovim. Ne znam jesam li do sada otišao 2 ili 3 puta na ukljevu. Mrzi me da bacim - vadim, bacim - vadim, bacim - vadim, bacim - vadim ...
Beavicu sam ranije pecao na Nišavi, Moravi, Bovnu, Oblačini i td.

Post Reply

Return to “Ostalo”